Αναστάσεως ημέρα- Ζάρκος Γρηγόρης- Αγία Τριάδα Πειραιώς

Status
Not open for further replies.

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Λοιπόν ονομάζομαι Βασίλειος Γεωργούδης πρωτοψάλτης και χοράρχης ,σολίστ βαρύτονος της ερτ και μουσουργος ,35 έτη ψάλτης μαθητής του Θ,Χατζηθεοδώρου του Ε.Τζελά και του Δ.Μαυραγάνη στην Β.Μ. έχω διατελε΄σει πρωτοψάλτης και χοράρχης σε πολλούς ναούς των Αθηνών πχ στν καθεδρικό ναό του Μοσχάτου ....νομίζω φθάνουν αυτά για να με θεωρήσετε <λεβέντη>>πάτερ!!!βεβαίως το να θεωρείτε κάποιον ψάλτη την κορυφή των κορυφών είναι δικαιωμά σας ,αλλά από ότι καταλαβαίνω γνώσεις ορθοφωνίας δεν έχετε και από αυτό η κρίσις σας είναι τελείως υποκειμενική για να μου λέτε εμένα ως διδάσκοντα το κλασσικό τραγούδι ότι έχω άδικο ,παρακαλώ περιορισθήτε στα ποιμαντικά και λειτουργικά σας καθήκοντα και αφήστε τα μουσικά στους επιστημονας μουσικούς ...η εκκλησία αγαπητέ πατέρα και δή η ορθόδοξος είναι η κατ΄εξοχήν δημοκρατική εκκλησία με το συνοδικό της σύστημα και κυρίως δεν παραβιάζει τους νόμους του κράτους,τι αντίληψη είναι αυτή που έχετε και είσθε και νέος κληρικός να επικροτείτετην παρατυπία για να μην πώ την παρανομία του σεβασμιωτάτου Πειραιώς;πραγματικά λυπάμαι πολύ!!
Να λυπηθείτε όσο θέλετε... Από επιστήμονες μουσικούς έχουμς χορτάσει.... Ανεβάστε κάτι να σας ακούσουμε....αλλιώς σιωπάσθε... Σέβομαι την προυπηρεσία σας και τις γνώσεις σας περί ορθοφωνίας... Αλλά 35 χρόνια και δε σας έχω ακούσει. Έχω ακούσει τον Πρίγγο, αν και δεν είχε κάνει ορθοφωνία, τον Θεοδοσόπουλο, τον Στανίτσα, τον Ζάρκο, κ.α. εσάς δε σας ξέρω... Δεν θέλω να ακούσω επιστήμονες ψάλτες αλλά παραδοσιακούς με καλές φωνές....
 
Κύριε Γεωργούδη συγνώμη για την παρέμβαση.

1.Ο Ζάρκος είναι ψάλταρος.
2.Το υφάκι σας είναι ερειστικό, κατα συρροήν.
3.Βρίζετε τους επισκόπους μας.
4.Σας άκουσα ως Λαμπαδάριο του κ. Τούμπα σε κάτι Καταβασίες ...αν δεν απατώμαι.
Αυτό έχετε να προβάλλετε -προτείνετε- καμαρώσετε-....;;;
Ήμαρτον.
5. Ο Ζάρκος είναι ΨΑΛΤΑΡΟΣ.
 

extra

Παλαιό Μέλος
Να λυπηθείτε όσο θέλετε... Από επιστήμονες μουσικούς έχουμς χορτάσει.... Ανεβάστε κάτι να σας ακούσουμε....αλλιώς σιωπάσθε... Σέβομαι την προυπηρεσία σας και τις γνώσεις σας περί ορθοφωνίας... Αλλά 35 χρόνια και δε σας έχω ακούσει. Έχω ακούσει τον Πρίγγο, αν και δεν είχε κάνει ορθοφωνία, τον Θεοδοσόπουλο, τον Στανίτσα, τον Ζάρκο, κ.α. εσάς δε σας ξέρω... Δεν θέλω να ακούσω επιστήμονες ψάλτες αλλά παραδοσιακούς με καλές φωνές....

την ευχη σας πατερ και Χριστος ανεστη,πραγματικα εχετε ισχυρα επιχειρηματα και με εκμηδενισατε τον ταπεινο!
 

extra

Παλαιό Μέλος
Κύριε Γεωργούδη συγνώμη για την παρέμβαση.

1.Ο Ζάρκος είναι ψάλταρος.
2.Το υφάκι σας είναι ερειστικό, κατα συρροήν.
3.Βρίζετε τους επισκόπους μας.
4.Σας άκουσα ως Λαμπαδάριο του κ. Τούμπα σε κάτι Καταβασίες ...αν δεν απατώμαι.
Αυτό έχετε να προβάλλετε -προτείνετε- καμαρώσετε-....;;;
Ήμαρτον.
5. Ο Ζάρκος είναι ΨΑΛΤΑΡΟΣ.

Οποιος τολμα να πει την γνωμη του ειναι ερειστικος ,υβριστης των ιερων και αγιων προσωπων ;η ηχογραφηση δεν εκπροσωπει και θα ανεβασω οταν κρινω εγω γιατι ψωνιο δεν ειμαι να ανεβαζω συνεχεια στο yt και δεν υβριζω κανεναν επισκοπο αν αυτο καταλαβατε ειστε τελειως λαθος .ειπα οτι ο αγιος πειραιως παραβιασε την κανονικη διαδικασια που προβλεπεται απο τον νομο ,ελληνικα μιλαω οχι κινεζικα.να ειστε καλα για τα καλα σας λογια !!
 

Dimittrios

Παλαιό Μέλος
Μη λυπαστε κυριε χοραρχα, Γεωργουδή γιατι αν ακουσετε τον π.Κ ωνσταντινο να ψ α λ ε ι, θα λυπάστε γι αυτα που λετε..
 

Mpanelas Mixail

Μέλος
Δυστυχώς υπάρχει πλήρης παρακμή στον ψαλτικό κόσμο πιά !!!τα κριτήρια είναι διαστρεβλωμένα και αλλοτριωμένα στον υπέρτατο βαθμό!!!o tempores o mores!!

Τόσο στεναχώρια στο άκουσμα του; Μήπως είστε υπερβολικός. Δε το μας το ανεβαζετε το μαθημα εσείς να καταλάβουμε τι εννοείτε.
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
την ευχη σας πατερ και Χριστος ανεστη,πραγματικα εχετε ισχυρα επιχειρηματα και με εκμηδενισατε τον ταπεινο! Δυστυχώς υπάρχει πλήρης παρακμή στον ψαλτικό κόσμο πιά !!!τα κριτήρια είναι διαστρεβλωμένα και αλλοτριωμένα στον υπέρτατο βαθμό!!!o tempores o mores!!

Δεν έχω σκοπό να εκμηδενήσω κανέναν αγαπητέ.. Αλλά η ισοπεδωτική κριτική σας πραγματικά με θλίβει. Κάντε κριτική, ναι, συμβουλέψτε με τις γνώσεις που έχετε έναν νέο άνθρωπο. Μην τον καταδικάζετε συλλήβδην όμως ιδίως όταν πρόκειται για μια φωνή του διαμετρήματος του Γρηγόρη. Σκεφτείτε επίσης ότι υπάρχει ένας νέος άνθρωπος από πίσω.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
...Η εκκλησία τέλος δεν είναι δημοκρατικός θεσμός!! Μας αρέσει ή όχι πάντως δεν είναι!!
Ως προς το συγκεκριμένο κ' προς αποφυγήν λανθασμένων εντυπώσεων γενικά γύρω απο τη λειτουργία της Ορθοδόξου Εκκλησίας κ' οι οποίες μπορούν να μας οδηγήσουν σε τραγικά κ' εσφαλμένα σμπεράσματα, επιτρέψτε μου να σας πω πως καλό θα ήταν να ανακαλέσετε διότι δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο! Η πρακτική του "αποφασίζω κ' διατάσω" υπάρχει μονο στους αιρετικούς οι οποίοι στερούνται της χάριτος του Αγ. Πνεύματος κ' ως εκ τούτου τα λάθη διαδέχονται το ένα μετά το άλλο κ' οχι στην Ορθόδοξη Εκκλησια! Αλλο το πως οικονομούμε κάποια ζητήματα προς κοινήν ωφέλεια όποτε αυτο ειναι απαραίτητο κ' άλλο αυτό που γράψατε.
 

extra

Παλαιό Μέλος
Μη λυπαστε κυριε χοραρχα, Γεωργουδή γιατι αν ακουσετε τον π.Κ ωνσταντινο να ψ α λ ε ι, θα λυπάστε γι αυτα που λετε..

Χριστός ανέστη ,έτη πολλά !!( για την παραβίαση του νόμου εκ μέρους του σεβασμιωτάτου δεν λέτε κάτι ,κάνει <<τζιζζζ>αγαπητέ;)
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Ως προς το συγκεκριμένο κ' προς αποφυγήν λανθασμένων εντυπώσεων γενικά γύρω απο τη λειτουργία της Ορθοδόξου Εκκλησίας κ' οι οποίες μπορούν να μας οδηγήσουν σε τραγικά κ' εσφαλμένα σμπεράσματα, επιτρέψτε μου να σας πω πως καλό θα ήταν να ανακαλέσετε διότι δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο! Η πρακτική του "αποφασίζω κ' διατάσω" υπάρχει μονο στους αιρετικούς οι οποίοι στερούνται της χάριτος του Αγ. Πνεύματος κ' ως εκ τούτου τα λάθη διαδέχονται το ένα μετά το άλλο κ' οχι στην Ορθόδοξη Εκκλησια! Αλλο το πως οικονομούμε κάποια ζητήματα προς κοινήν ωφέλεια όποτε αυτο ειναι απαραίτητο κ' άλλο αυτό που γράψατε.

Ό,τι έγραψα το έγραψα μέσα σε ένα νοηματικό πλαίσιο που αφορούσε το ως άνωθι θέμα. Άρα δεν είπα ότι η εκκλησία είναι αποφασίζουμε και διατάσσουμε αλλά δεν είναι ούτε π.χ. για τα αιρετικά θέματα απόφαση των περισσοτέρων, με δημοκρατική διαδικασία, δηλαδή με κλήρωση υπέρ του ''ναι'' ή του ''όχι''. Δηλαδή δεν αποφασίζουν μόνο οι πολλοί για το τι θέλουν στην εκκλησία.
 

extra

Παλαιό Μέλος
Δεν έχω σκοπό να εκμηδενήσω κανέναν αγαπητέ.. Αλλά η ισοπεδωτική κριτική σας πραγματικά με θλίβει. Κάντε κριτική, ναι, συμβουλέψτε με τις γνώσεις που έχετε έναν νέο άνθρωπο. Μην τον καταδικάζετε συλλήβδην όμως ιδίως όταν πρόκειται για μια φωνή του διαμετρήματος του Γρηγόρη. Σκεφτείτε επίσης ότι υπάρχει ένας νέος άνθρωπος από πίσω.

Πάτερ το <<διαμέτρημα >>της φωνής του εν λόγω αξιοτίμου ψάλτου είναι ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ και κάποιων φίλων του και καλα κάνετε ,μην το ΓΕΝΙΚΕΥΕΤΕ ομως!!δεν μπορείτε να το καταλάβετε;αλλά εμένα ειλικρινά με θλίβει η αντίληψίς σας για την μη δημοκρατικότητα στην εκκλησία μας και ότι επικροτείτε την καταπάτηση του νόμου εκ μέρους του αγίου Πειραιώς ,αλλοίμονο μας αν επικρατήσουν αυτές οι αντιλήψεις θα μας γυρίσουν στον μεσαίωνα !!!προσεύχομαι για εσάς!!
 
Κύριε Γεωργούδη συγνώμη για την παρέμβαση.

1.Ο Ζάρκος είναι ψάλταρος.
2.Το υφάκι σας είναι ερειστικό, κατα συρροήν.
3.Βρίζετε τους επισκόπους μας.
4.Σας άκουσα ως Λαμπαδάριο του κ. Τούμπα σε κάτι Καταβασίες ...αν δεν απατώμαι.
Αυτό έχετε να προβάλλετε -προτείνετε- καμαρώσετε-....;;;
Ήμαρτον.
5. Ο Ζάρκος είναι ΨΑΛΤΑΡΟΣ.

Ο Γρηγόρης πρώτον και σημαντικότερο είναι ένα εξαιρετικό παιδί, και δεύτερον είναι μεγάλος καλλιτέχνης και γνώστης. Γρηγόρη μην ακούς κανέναν κακοπροαίρετο. προχώρα μπροστά..
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δυστυχώς εσείς δεν θέλετε να καταλάβετε ότι όσο ενδιαφέρεται κανείς μόνο για τον εαυτό του και όχι και για τον συνάδελφο και την κανονική διαδικασία που κατά τον νόμο (φεκ2008)πρέπει να τηρηθεί είστε μακρυά νυκτωμένος και προσωποποιήτε το θέμα ,και το ότι δεν θα προσλάμβαναν εμένα στην Αγ,Τριάδα έχετε απόλυτο δίκιο διότι κατά κανόνα προτιμούνται οι έχοντες τα <<κονέ>>και τις υπόγειες διαδρομές και τα ανεξόφλητα <<γραμμάτια>> και βεβαίως οι έχοντες τα λιγώτερα προσόντα και τις λιγώτερες μουσικές σπουδές!!Ερρωσε!!

Διότι, κατά κανόνα προτιμώνται οι μη στερούμενοι ύφους, ήθους (τα έχουμε δει στο ψ. τα δικά σας ήθη και έθη) και αναλόγων φωνητικών προσόντων....

Χριστός ανέστη!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Διότι, κατά κανόνα προτιμώνται οι μη στερούμενοι ύφους, ήθους ... και αναλόγων φωνητικών προσόντων....

Χριστός ανέστη!

η σωστή διαδικασία τα παραβλέπει αυτά;;;
όχι βέβαια!!!!!!!!!!!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
η σωστή διαδικασία τα παραβλέπει αυτά;;;
όχι βέβαια!!!!!!!!!!!

Αγαπητέ, όσο κι αν πονάει....υπάρχουν και οι αριστίνδην εκλογές και επιλογές. Δεν τις κρίνω, αλλά παντού εφαρμόζονται.....
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ, όσο κι αν πονάει....υπάρχουν και οι αριστίνδην εκλογές και επιλογές. Δεν τις κρίνω, αλλά παντού εφαρμόζονται.....

σε ό,τι με αφορά, δε με πονάει κ δε με αγγίζει καθόλου...
όπως το έθεσες, είναι σα να λές ότι βάσει κανονισμού δε μπορείς να συνεκτιμήσεις κάποια πράγματα, όπως το ήθος κάποιων...

εκεί έχω την ένσταση κ πουθενά αλλού.

Πανάξιος ο Ζάρκος σαν ψάλτης κ πρωτοψάλτης.......
για να διαχωρίσουμε τα πράγματα κ να μη φανεί ότι μεμφομαι τον Ζάρκο...

υγ: τα ξεκαθαρίζω όσο πιο λιανά γίνεται για να μη διαστρεβλωθούν ή μεταφερθούν "κάπως" ..........
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
σε ό,τι με αφορά, δε με πονάει κ δε με αγγίζει καθόλου...
όπως το έθεσες, είναι σα να λές ότι βάσει κανονισμού δε μπορείς να συνεκτιμήσεις κάποια πράγματα, όπως το ήθος κάποιων...

εκεί έχω την ένσταση κ πουθενά αλλού.

Πανάξιος ο Ζάρκος σαν ψάλτης κ πρωτοψάλτης.......
για να διαχωρίσουμε τα πράγματα κ να μη φανεί ότι μεμφομαι τον Ζάρκο...

υγ: τα ξεκαθαρίζω όσο πιο λιανά γίνεται για να μη διαστρεβλωθούν ή μεταφερθούν "κάπως" ..........

συνεκτιμάται το ήθος, το οποίο όταν είναι λειψό....δημιουργεί προβλήματα, οπότε ο στερούμενος αυτού ΔΕΝ προτιμάται.

δ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
συνεκτιμάται το ήθος, το οποίο όταν είναι λειψό....δημιουργεί προβλήματα, οπότε ο στερούμενος αυτού ΔΕΝ προτιμάται.

δ.

με βλέπεις να διαφωνώ επ΄ αυτού;;;;;;;;;

τοσο δύσκολο είναι;;;;;
 

extra

Παλαιό Μέλος
Διότι, κατά κανόνα προτιμώνται οι μη στερούμενοι ύφους, ήθους (τα έχουμε δει στο ψ. τα δικά σας ήθη και έθη) και αναλόγων φωνητικών προσόντων....

Χριστός ανέστη!

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά και χριστιανικά σας λόγια ,που να σας φθάσω εγώ ο έσχατος ,ο ανήθικος ,ο άμουσος ο στερούμενος κάθε έννοιας ήθους και μουσικής καταρτίσεως !!!και λίγα μου λέτε ,πείτε μου και άλλα για να με εξουθενώσετε πληρως αγαπητοί εν Χριστώ αδελφοί που είσθε πλήρεις αγάπης και ήθους χριστιανικού!!
 
Status
Not open for further replies.
Top