Β΄ Αντίφωνο καθημερινών

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο νέο εγκόλπιο του αναγνώστου και του ψάλτου της Αποστολικής Διακονίας, αναφέρεται ως β΄αντίφωνο στις λειτουργίες εκτός Κυριακών το "Πρεσβείαις των Αγίων σου Σώσον ημάς Κύριε" σε ήχο πλ. του Α΄. Υπάρχει κάποια μελοποίηση του ύμνου αυτού; Σε ότι κλασικές εκδόσεις κι αν έχω κοιτάξει δεν υπάρχει... Υποθέτω ότι θα ψάλλεται ειρμολογικά εκ του Κε... :confused:
 
Last edited:

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
...Υποθέτω ότι θα ψάλλεται ειρμολογικά εκ του Κε... :confused:

Ακριβώς. Από το Ιερό Ησυχαστήριο του Οσίου Αρσενίου που το πρωτάκουσα λέγεται ειρμολογικά εκ του Κε, με στάση στον Νη΄ στο "Σου" από το "των Αγίων Σου".
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πρῶτον γιά νά εἴμαστε ἀκριβεῖς, χωρίς νά θέλω νά διορθώσω τόν ἀγαπητό Χρῆστο, ἡ ἐρώτηση θά ἔπρεπε νά ἀφορᾷ στό ἐφύμνιον τοῦ β΄ Ἀντιφώνου γιά τίς καθημερινές. Ἀντίφωνο εἶναι ὁ ψαλμός καί ὄχι τό ἐφύμνιο.
Δεύτερον συνήθως ψάλλεται σέ β΄ ἦχο κι αὐτό τό ἐφύμνιο καί κάποιοι ἔχουν νομίζω μουσικό κείμενο. Καλόν θά εἶναι νά ἀνεβεῖ καί τό μουσικό κείμενο στόν πλ. α΄ πού ζητάει ὁ Χρῆστος.
Τρίτον θά ἤθελα νά πῶ ὅτι καί ἀλλοῦ τό ἔχω δεῖ, ἀλλά δίνω ἕνα παράδειγμα πού κάποιοι μπορεῖ νά τό ἔχετε (ἴσως ἔχετε καί ἄλλα ἔντυπα ἤ χειρόγραφα), στό ἐξώφυλλο τοῦ 6ου τεύχους τῆς ΣΥΜΒΟΛΗΣ ὑπάρχει φωτογραφία ἀπό ἔντυπο Ἐνετίας 1801 μέ τίτλο «Ἀκολουθία τῶν ἐκκλησιαστικῶν διατάξεων», ὅπου γράφει

«...λέγει ὁ Πρῶτος Χορός.

Ἀντίφωνον Α΄. Ἦχος, πλ. α΄.

γαθὸν τὸ ἐξομολογεῖσθαι τῷ Κυρίῳ, καὶ ψάλλειν τῷ ὀνόματί σου ὕψιστε.

Ταῖς πρεσβείαις τῆς Θεοτόκου, Σῶτερ, σῶσον ἡμᾶς

Ὑπάρχει αὐτή ἡ μελοποίηση τοῦ «Ταῖς πρεσβείαις...» σέ πλ. α΄;

Υ.Γ. Εὐθύμιε, ἐκεῖ τό «πρωτοάκουσες»; Δέν τό ἔχεις ψάλλει ποτέ;
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεύτερον συνήθως ψάλλεται σέ β΄ ἦχο κι αὐτό τό ἐφύμνιο
Κι εγώ σε δεύτερο ήχο το ψάλλω, εκ προφορικής παραδόσεως. Έχω δει κι εγώ σε κάποια βιβλία όμως την σημείωση του πλ.Α' ήχου.Δεν γνωρίζω τι είναι το ορθό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἤθελα νά ἀνοίξω ἄλλο θέμα, ἀλλά δέν ἀνοίγω τώρα, περί τοῦ ἤχου τῶν δύο αὐτῶν ἐφυμνίων, γιατί ἤθελα νά συμπληρώσω
α) ὅτι σέ ὅλα τά Ὡρολόγια παλαιά καί νέα τά δύο αὐτά ἐφύμνια ὁρίζονται σέ ἦχο πλ. α΄ καί
β) αὐτό τό ἔχω ρωτήσει ἀπό παλιά σέ κάποιους ἐκτός Ψαλτολογίου -καί πρίν ἐγγραφῶ ἐννοεῖται- καί δέν ἤξεραν νά μοῦ ἀπαντήσουν.

Ἐπειδή ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον συνάντησα πολλούς εἰδικούς καί εἰδήμονας, μήπως ξέρει κανείς κάτι περί αὐτοῦ καί ἄν ὑπάρχει μουσική γραφή σέ ἦχο πλ. α΄ γιά τά δύο αὐτά ἐφύμνια;

 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση και ιδιαιτέρως τον π. Μάξιμο για την διόρθωση - επισήμανση. Εάν υπήρχε και κάποιο κειμενάκι... μικρό... :p είτε σε Β΄είτε σε πλ. του Ά ήχο, θα με υποχρεώνατε.

Υ.Γ. Όσο για την μελοποίηση του πλ. του Α΄ στο "Ταις πρεσβείαις" δεν έχω δει κάπου κάποιο κείμενο.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Υπάρχει κάποια μελοποίηση του ύμνου αυτού; Σε ότι κλασικές εκδόσεις κι αν έχω κοιτάξει δεν υπάρχει... Υποθέτω ότι θα ψάλλεται ειρμολογικά εκ του Κε... :confused:
Ναι Χρήστο...ορίστε...
 

Attachments

  • σάρωση0001.jpg
    474.4 KB · Views: 463
  • σάρωση0002.jpg
    436.7 KB · Views: 244
  • σάρωση0003.jpg
    469 KB · Views: 184
  • Alygizakis.pdf
    1.4 MB · Views: 436
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Το έχω ψάλλει μόνο σε Ιερές Μονές, ποτέ σε ενορία.

Εὐθύμη,
Χωρίς νά ἀπευθύνομαι σέ σένα ἐρωτῶ·
1) Τό Τυπικό Βιολάκη -ΤΜΕ- σελ. 47 δέν ἀπευθύνεται στίς ἐνορίες;
2) Τό ἴδιο δέν ἰσχύει καί γιά τά Δίπτυχα (2008) σελ. 12;
3) Καί πῶς κάποιοι ἀγωνιοῦν γιά τήν πιστή τήρηση τοῦ νέου Ἐγκολπίου Ἀναγνώστου καί Ψάλτου; Δέν ἀναφέρομαι στόν ἦχο ἀλλά στό ἐφύμνιο «Πρεσβείαις τῶν ἁγίων σου, σῶσον ἡμᾶς, Κύριε».

Υ.Γ. Τελικά ἀνοίξαμε 3 θέματα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἐπειδή ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον συνάντησα πολλούς εἰδικούς καί εἰδήμονας, μήπως ξέρει κανείς κάτι περί αὐτοῦ καί ἄν ὑπάρχει μουσική γραφή σέ ἦχο πλ. α΄ γιά τά δύο αὐτά ἐφύμνια;


Κι ἀλήθεια λέω!!!
Εὐχαριστοῦμε Χριστάκι. Ἀπό ποῦ εἶναι αὐτά;​
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Κι ἀλήθεια λέω!!!
Εὐχαριστοῦμε Χριστάκι. Ἀπό ποῦ εἶναι αὐτά;​
Από ένα βιβλίο που δίναν στην Θεολογική Θεσσαλονίκης του κ.Αλυγιζάκη...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Από ένα βιβλίο που δίναν στην Θεολογική Θεσσαλονίκης του κ.Αλυγιζάκη...

Εὐχαριστοῦμε,
Πολύ ἐνδιαφέροντα καί σημαντικά.

Εὐθύμη,
Ὡς συνήθως, ξεχώρισέ τα καί φτιάξ᾿ τα σέ pdf.​
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
1) Τό Τυπικό Βιολάκη -ΤΜΕ- σελ. 47 δέν ἀπευθύνεται στίς ἐνορίες;

Πές τα πάτερ... πες τα...

Απευθύνεται, ΑΛΛΑ όταν ο ενημερωμένος ιεροψάλτης τα πει, ο μη ενημερωμένος λειτουργός τον ρωτάει μετά την ακολουθία (στην καλύτερη των περιπτώσεων)...

...ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕΣ?

Του λες λοιπόν "το γράφει εδώ" ή "το λέει εκεί" και λαμβάνεις το...

...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΝΑ ΛΕΣ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ :eek::eek:

Μετά σου λέει γιατί τα λέμε στις μονές και όχι στις ενορίες...

Και να ρωτήσω λοιπόν:

ΓΙΑΤΙ η κάθε μητρόπολη δεν έστειλε φυλλάδιο (όχι φοβερά πράγματα) με τα ένα-δυο-τρια βασικότερα λάθη στην βασικότερη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ακολουθία, δηλαδή στην Θεία Λειτουργία με την ΕΝΤΟΛΗ να διαβαστούν από ιερέα-ψάλτη αλλά και στον άμβωνα προς ενημέρωση του λαού? Και να εφαρμοστούν...

π.χ. Εφύμνια, Δόξα Και Νυν Κοντακίου, Πάσαν "νυν", Πληρωθήτω, και ό,τι άλλο τέλος πάντων...

Μετά δεν φταίει και τόσο ο ιερέας που ρωτάει "που τα βρήκες" αλλά ΑΛΛΟΙ...

2) Τό ἴδιο δέν ἰσχύει καί γιά τά Δίπτυχα (2008) σελ. 12;3) Καί πῶς κάποιοι ἀγωνιοῦν γιά τήν πιστή τήρηση τοῦ νέου Ἐγκολπίου Ἀναγνώστου καί Ψάλτου; Δέν ἀναφέρομαι στόν ἦχο ἀλλά στό ἐφύμνιο «Πρεσβείαις τῶν ἁγίων σου, σῶσον ἡμᾶς, Κύριε».

Ότι και πριν.

ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ότι ο ενημερωμένος ιερέας καμιά φορά κάνει σύσταση ορθότητας στον ανενημέρωτο ψάλτη στον οποίο καμιά φορά λείπει το "να'ναι ευλογημένο" και συνεχίζει (περιφρονητικά) το δικό του οπότε από ανενημέρωτος προάγεται σε απαράδεκτος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ο Άρχων Α' Δομέστιχος της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Μιλτιάδης Παππάς ψάλλει το β' Αντίφωνο όταν τύχει να ψάλλει καθημερινές μη εορτασίμων Αγίων και μου είπε πως και στον Πατριαρχικό Ναό λέγεται. Δυστυχώς, δεν έχω σχετική ηχογράφηση να ανεβάσω.

Δοκίμασα να το ψάλλω και στη γειτονιά μου, αλλά ο παπάς τα πήρε και μου είπε πως τα μπερδέψαμε και δεν είναι έτσι η παράδοση. Φαίνεται, δεν του έκανε η καρδιά να κάνει Μικρή Είσοδο με το "Σώσον ημάς Υιέ Θεού"...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Κατ' αρχήν, ευχαριστώ θερμά το Χρίστο για την ανταπόκριση! Βάση αυτού που ανέβασε, αλλά και αυτού που λέει παραπάνω ο κ. Θεοδωράκης, το "Ο μονογενής Υιός" εξαρτάται ηχητικά από τον ήχο του εφυμνίου του Β΄ αντιφώνου ως κατάληξη αυτού σωστά; Εφόσον τώρα επικράτησε από την παράδοση να ψάλλεται σε Β΄ ήχο, μήπως υπάρχει και γραμμένο σε παρασημαντική; (εννοώ το εφύμνιο και όχι ο Μονογενής).

Υ.Γ.1 Στο Ναό που ψάλλω τις καθημερινές, κάνουμε 40λείτουργο και σήμερα το είπα σε πλ. του Α΄ thanks again to Χρίστος Ψωμιάδης!
Υ.Γ.2 Καλοτονισμένο το "Ο μονογενής" του πλ. του Α΄ πάντως... Φάνηκε λίγο περίεργο στους ιερείς το ότι ειπώθηκε σε αυτό τον ήχο, αλλά τι να κάνουμε, για όλα υπάρχει και η πρώτη φορά...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Χρῆστο,

1) Γνωρίζω πῶς ὑπάρχει καί ἡ μουσική γραφή στόν β΄ἦχο. Ἄς ἀνέβει.

2) Δέν μᾶς εἶπες. Τό τρίτο ἀντίφωνο τό ἔψαλλες μέ ἐφύμνιο Σῶσον ἡμᾶς, Υἱὲ Θεοῦ, ὁ ἐν Ἁγίοις θαυμαστός, ψάλλοντάς σοι. Ἀλληλούϊα καί στίχους
Στίχ. α'. Δεῦτε ἀγαλλιασώμεθα τῷ Κυρίῳ, ἀλαλάξωμεν τῷ Θεῷ τῷ Σωτῆρι ἡμῶν.
Στίχ. β'. Προφθάσωμεν τὸ πρόσωπον αὐτοῦ ἐν ἐξομολογήσει, καὶ ἐν ψαλμοῖς ἀλαλάξωμεν αὐτῷ, ὅτι Θεὸς μέγας, Κύριος καὶ Βασιλεὺς μέγας ἐπὶ πᾶσαν τὴν γῆν.
Στίχ. γ'. Ὅτι ἐν τῇ χειρὶ αὐτοῦ τὰ πέρατα τῆς γῆς, καὶ τὰ ὕψη τῶν ὀρέων αὐτοῦ εἰσιν, ὅτι αὐτοῦ ἐστιν ἡ θάλασσα, καὶ αὐτὸς ἐποίησεν αὐτήν, καὶ τὴν ξηράν αἱ χεῖρες αὐτοῦ ἔπλασαν.

Μόνο ἔτσι θά καταλάβουν τό τί σημαίνει:

[Στίχ. δ'.] Δεῦτε προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν Χριστῷ. Σῶσον ἡμᾶς, Υἱὲ Θεοῦ...

 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
π. Μάξιμος;21460 said:

2) Δέν μᾶς εἶπες. Τό τρίτο ἀντίφωνο τό ἔψαλλες μέ ἐφύμνιο Σῶσον ἡμᾶς, Υἱὲ Θεοῦ, ὁ ἐν Ἁγίοις θαυμαστός, ψάλλοντάς σοι. Ἀλληλούϊα καί στίχους
Στίχ. α'. Δεῦτε ἀγαλλιασώμεθα τῷ Κυρίῳ, ἀλαλάξωμεν τῷ Θεῷ τῷ Σωτῆρι ἡμῶν.
Στίχ. β'. Προφθάσωμεν τὸ πρόσωπον αὐτοῦ ἐν ἐξομολογήσει, καὶ ἐν ψαλμοῖς ἀλαλάξωμεν αὐτῷ, ὅτι Θεὸς μέγας, Κύριος καὶ Βασιλεὺς μέγας ἐπὶ πᾶσαν τὴν γῆν.
Στίχ. γ'. Ὅτι ἐν τῇ χειρὶ αὐτοῦ τὰ πέρατα τῆς γῆς, καὶ τὰ ὕψη τῶν ὀρέων αὐτοῦ εἰσιν, ὅτι αὐτοῦ ἐστιν ἡ θάλασσα, καὶ αὐτὸς ἐποίησεν αὐτήν, καὶ τὴν ξηράν αἱ χεῖρες αὐτοῦ ἔπλασαν.
Ακριβώς. Καλά, αυτό κι αν τους μπέρδεψε...
Μόνο ἔτσι θά καταλάβουν τό τί σημαίνει:

[Στίχ. δ'.] Δεῦτε προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν Χριστῷ. Σῶσον ἡμᾶς, Υἱὲ Θεοῦ...
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Πάντως είναι υπερβολή ίσως να χαρακτηρίσουμε το "Πρεσβείαις των Αγίων Σου..." ως εφύμνιον των Καθημερινών...
ενώ υπάρχει σαφή ένδειξη ότι το εφύμνιο αυτό ψάλλεται και εν Κυριακή.

δείτε και το μήνυμα αυτό
 
Last edited:
Top