[Ερώτηση] Ποιός χορός ξεκινάει τα μεσοκαθίσματα του όρθρου;

Καλησπέρα...Έχω μια απορία:Ποιός χορό ξεκινάει τα μεσοκαθίσματα του όρθρου; Το ρωτάω αυτό γιατί ενώ όλα τα χρόνια ήξερα πως ξεκινάει ο δεξιός χορός, βλέποντας ακολουθίες απ' τον Πατριαρχικό Ναό του Αγ. Γεωργίου στο Φανάρι διεπίστωσα πως ξεκινάει ο αριστερός.:confused:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα...Έχω μια απορία:Ποιός χορό ξεκινάει τα μεσοκαθίσματα του όρθρου; Το ρωτάω αυτό γιατί ενώ όλα τα χρόνια ήξερα πως ξεκινάει ο δεξιός χορός, βλέποντας ακολουθίες απ' τον Πατριαρχικό Ναό του Αγ. Γεωργίου στο Φανάρι διεπίστωσα πως ξεκινάει ο αριστερός.:confused:

Δεν έχω ξανακούσει τον όρο μεσοκάθισμα, αλλά εάν εννοείς το κάθισμα μετά την γ΄ωδή των κανόνων, κι εμείς αυτό τηρούμε. Ξεκινά ο αριστερός. Γιατί δεν ξέρω. Έτσι το βρήκα, έτσι το συνεχίζω.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ὁ ἀριστερὸς χορὸς ἀρχίζει τὶς ζυγὲς ᾠδές, ἄρα καὶ τὴν δ'. Ἄν τὰ μεσῴδια καθίσματα εἶναι δύο, τότε τὰ ἀρχίζει ὁ ἀριστερός.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αὐτὸ συμβαίνει γιατὶ ὁ ἀριστερὸς συνήθως διαβάζει τοὺς κανόνες μέχρι καὶ τὴν στ΄ ὠδὴ (σὲ ὅσους ναοὺς βέβαια τὸ κάνουν), καὶ χρειάζεται νὰ πάρει καὶ μιὰ ἀναπνοὴ πρὶν ἀρχίσει.
 


Ὁ ἀριστερὸς χορὸς ἀρχίζει τὶς ζυγὲς ᾠδές, ἄρα καὶ τὴν δ'. Ἄν τὰ μεσῴδια καθίσματα εἶναι δύο, τότε τὰ ἀρχίζει ὁ ἀριστερός.

Αυτόν τον λόγο είχα σκεφτεί και εγώ αλλά βλέποντας τον Όρθρο του Μ. Σαββάτου μπερδεύτηκα. Ξεκινάει το "Τον τάφο σου Σωτήρ" ο αριστερός χορός, παίρνει κατάληξη ο Δεξιός και αρχίζει την δ' Ωδή πάλι ο αριστερός...ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
ο αριστερός ξεκινάει τα μεσώδια καθίσματα. Αν είναι μονά( ένα, τρία κλπ) παίρνει κατάληξη ο δεξιός και αρχίζει την δ ωδή
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis


Ὁ ἀριστερὸς χορὸς ἀρχίζει τὶς ζυγὲς ᾠδές, ἄρα καὶ τὴν δ'. Ἄν τὰ μεσῴδια καθίσματα εἶναι δύο, τότε τὰ ἀρχίζει ὁ ἀριστερός.
Αυτό τηρώ και εγώ ως πρακτικότερο.
 
Top