[Ανακοίνωση] Βυζαντινογράφος 2.0

Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Ευχαριστω για τις χρήσιμες πληροφορίες σας.

(αλλα δυστυχώς είμαι όλο ερωτήσεις)

Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορω να τοποθετήσω μια ύφεση κάτω από μια π.χ. απόστροφο;

Γιατί κάτω και όχι επάνω; επάνω έχεις πολλές επιλογές. Ακόμη και εάν έχεις κλάσμα επι της αποστρόφου ή ισοκράτημα. Αν επιμένεις κάτω τότε με εισαγωγή πλαισίου κειμένου.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Στο ελληνικό πληκτρολόγιο είναι shift + πλήκτρο z
Στο αγγλικό πληκτρολόγιο είναι το πλήκτρο δίπλα στο 1!, μόνο του, ή, shift + το ίδιο πλήκτρο. Αναλόγως το μέγεθος του χαρακτήρα που θες να την βάλεις, χρησιμοποίησε την αντίστοιχη από τις 3 επιλογές.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Στο ελληνικό πληκτρολόγιο είναι shift + πλήκτρο z
Στο αγγλικό πληκτρολόγιο είναι το πλήκτρο δίπλα στο 1!, μόνο του, ή, shift + το ίδιο πλήκτρο. Αναλόγως το μέγεθος του χαρακτήρα που θες να την βάλεις, χρησιμοποίησε την αντίστοιχη από τις 3 επιλογές.

Αυτά δεν είναι υφέσεις είναι φθορά εναρμονίου.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Α, οκ, λάθος μου τότε.

Λίγο προσοχή θέλει έχω γράψει 4 βιβλία και διάφορα άλλα μαθήματα δεν υπάρχει ύφεση από κάτω στο βυζαντινογράφο αλλά δεν έχει και νόημα. Οποιαδήποτε ύφεση, δίεση, φθορά, μπορεί να τεθεί με πλαίσιο κειμένου εάν η προτεινόμενη από το πρόγραμμα πέφτει επάνω σε κάτι άλλο πχ κλάσμα, ισοκράτημα, γοργό, κλπ.
 
Έχω Windows 7 και Word 2003 και 2007. Εγκατέστησα τον Βυζαντινογράφο 2.0 αλλά δεν δυστυχώς δεν λειτουργεί. Πιο συγκεκρικριμένα όταν κάνω κλικ σε ένα εικονίδιο από τα Πρόσθετα της γραμμής εργαλείων του προγράμματος, εμφανίζεται ένα παράθυρο σφάλματος της Microsoft Visual Basic - Automation error (Ακαθόριστο σφάλμα). Τί να κάνω?
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Θα ανοίξετε την σελίδα του κ. Γκεζερλή βυζαντινογραφος http://cgi.di.uoa.gr/~gbelis/
και θα τρέξετε το πρόγραμμα που έχει επάνω ψηλά

Πατήστε εδώ για να κατεβάσετε το πρόγραμμα επιδιόρθωσης του σφάλματος:
"Object library invalid or contains references to object definitions that could not be found"

Αν δεν είναι αυτό τότε θα κάνετε ασφαλή λειτουργία ανοίγοντας θα πατήστε f8 και κατόπιν επαναφορά συστήματος σε κάποια προηγούμενη μέρα που θα σας προτείνει.
 
Last edited:
Κ. Σιαπερόπουλε θέλω να σας ευχαριστήσω και πάλι! Το εγκατέστησα. Διάβασα όμως τις οδηγίες του προγράμματος και δεν βρήκα να έχει πλήρη στοίχιση των βυζαντινών φθόγγων (δέξια και αριστερά σε όλο το τροπάριο). Μπορείτε σας παρακαλώ, εάν γνωρίζετε, να μου πείτε εάν μπορώ να κάνω κάποια στοίχιση έστω και πρόχειρη για να βελτιώσω την εικόνα του βυζαντινού μου κειμένου;
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Δεν υπάρχει στοίχηση θα πρέπει μόνος να υπολογἰζετε σε κάθε γραμμή. Αριστερά δεν υπάρχει πρόβλημα, δεξιά θα το φέρνετε αφήνοντας ίσως κάποια επι πλέον κενά μεταξύ των φθόγγων.
 

velissarios.gezerlis

Νέο μέλος
αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας,

Σχετικά με τα μυνήματα λάθους που εμφανίζονται στον Βυζαντινογράφο 2.0 στο Office 2007/2010: "Object library invalid or contains references to object definitions that could not be found", καθώς επίσης και για το "Automation Error. Error (440)" μπορείτε να μεταβείτε στην ιστοσελίδα:

http://www.di.uoa.gr/~gbelis και να κατεβάσετε το πρόγραμμα επιδιόρθωσης (fix_byzwriter_errors.exe)

Ευχαριστώ πολύ
Γκεζερλής Βελισσάριος
 

lithaios

Νέο μέλος
Πείτε μου σας παρακαλώ πως μπορώ να εισάγω κέντημα κάτω και δεξιά από το ολίγον. (Το αντίστοιχο δηλαδή του ελληνικού Shift+G για τα κεντήματα).
Ευχαριστώ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Ελληνικό πληκτρολόγιο ΚΑΙ μετά πατημένο shift και πληκτρολογείς το g
 
Last edited:

lithaios

Νέο μέλος
Ελληνικό πληκτρολόγιο ΚΑΙ μετά πατημένο shift και πληκτρολογείς το g

Σας ευχαριστώ για την άμεση απόκριση, αλλά έτσι εισάγονται κεντήματα.
Εγώ ρωτώ για το ΚΕΝΤΗΜΑ.
 
Συγχαρητήρια στόν Κύριο Βελισσάριο γιά τήν προσφορά του. Εἶχα ἀγοράσει πρό δεκαετίας περίπου τό πρόγραμμα (σέ δισκέτα τότε). Ὄντως είναι εὔχρηστο. Ἡ μόνη "ἀπορία" ἥ "ἀτέλεια", δέν γνωρίζω ἐάν μπορεῖ νά στοιχήσει τό κείμενο κάτω ἀπό τήν παρασημαντική. Εὐχαριστῶ πολύ!!!!!!!!!!!
 

iosif.lazaridis

Νέο μέλος
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το πρόγραμμα, αλλά στην εγκατάσταση προκύπτει το εξής σφάλμα: δεν μπορεί να ανοίξει το αρχείο byzm97_2000.dot που βρίσκετε στη θέση C:\Program Files\Microsoft Office\Office15\STARTUP .
Εντωμεταξύ σ΄αυτή τη θέση δεν υπάρχει κανένα τέτοιο αρχείο, μπορέι να με βοηθήσει κάποιος;
 

Ανδρεας1992

Νέο μέλος
Αδελφε μου οταν παω να το εγκαταστησω βγαζει ενα μυνημα για ενα CD τι πρεπει να κανω???
 

Ανδρεας1992

Νέο μέλος
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το πρόγραμμα, αλλά στην εγκατάσταση προκύπτει το εξής σφάλμα: δεν μπορεί να ανοίξει το αρχείο byzm97_2000.dot που βρίσκετε στη θέση C:\Program Files\Microsoft Office\Office15\STARTUP .
Εντωμεταξύ σ΄αυτή τη θέση δεν υπάρχει κανένα τέτοιο αρχείο, μπορέι να με βοηθήσει κάποιος;

Αδελφε το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα και δεν ξερω τι να κανω!
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Αδελφε το ιδιο ακριβως συμβαινει και σε μενα και δεν ξερω τι να κανω!


Δέν γνωρίζω τό πρόγραμμα ἀλλά:

Ἐπειδή βλέπω ὅτι τό πρόβλημα συνεχίζεται τώρα 6 μῆνες, θά σᾶς πῶ
νά κάνετε κάτι πού ἴσως βοηθήση κάπως:

Ἀνοίξατε τό Word καί δημιουργήσατε ἑνα κενό ἀρχείον μέ ὄνομα
byzm97_2000.dot είς τόν φάκελον C:\Program Files\Microsoft Office\Office15\STARTUP
(δηλαδή ὀνομα καί διεύθυνσι τοῦ ἐλλέιποντος ἀρχείου)

Ἐπαναλάβατε τήν ἐγκατάστασιν, παρακάμπτονταςς τό ἀνωτέρω λάθος,
καί δῆτε τί γίνεται περαιτέρω.
 

dimitris dim

Μέλος
Δέν γνωρίζω τό πρόγραμμα ἀλλά:

Ἐπειδή βλέπω ὅτι τό πρόβλημα συνεχίζεται τώρα 6 μῆνες, θά σᾶς πῶ
νά κάνετε κάτι πού ἴσως βοηθήση κάπως:

Ἀνοίξατε τό Word καί δημιουργήσατε ἑνα κενό ἀρχείον μέ ὄνομα
byzm97_2000.dot είς τόν φάκελον C:\Program Files\Microsoft Office\Office15\STARTUP
(δηλαδή ὀνομα καί διεύθυνσι τοῦ ἐλλέιποντος ἀρχείου)

Ἐπαναλάβατε τήν ἐγκατάστασιν, παρακάμπτονταςς τό ἀνωτέρω λάθος,
καί δῆτε τί γίνεται περαιτέρω.

Καλημερα !! αντιμετωπίζω ακριβως το ιδιο προβλημα με τα παραπανω μελη .... αυτο που προτεινατε δεν ειναι εφικτο καθως το συστημα ζητα εγκριση από τον διαχειριστη (κατι αδυνατο δηλ....)... Εχετε να προτεινετε κατι αλλο για να μπορεσουμε να το εγκαταστησουμε; Η΄ οποιο αλλο μελος του φορουμ μπορει να μας δωσει μια λυση ;; ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

Υ.Γ: εχω εγκαταστησει τα windows 10' και τα office 10'
 
Καλημερα !! αντιμετωπίζω ακριβως το ιδιο προβλημα με τα παραπανω μελη .... αυτο που προτεινατε δεν ειναι εφικτο καθως το συστημα ζητα εγκριση από τον διαχειριστη (κατι αδυνατο δηλ....)... Εχετε να προτεινετε κατι αλλο για να μπορεσουμε να το εγκαταστησουμε; Η΄ οποιο αλλο μελος του φορουμ μπορει να μας δωσει μια λυση ;; ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

Υ.Γ: εχω εγκαταστησει τα windows 10' και τα office 10'

Από την στιγμή που δεν υπάρχει υποστήριξη από τον κατασκευαστή, γιατί δεν δοκιμάζεται ένα άλλο πρόγραμμα, εξίσου καλό και δωρεάν, με υποστήριξη εδώ στο ψαλτολόγιον;

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=28244

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=33617

επίσης και το πολύ καλό πρόγραμμα ακοής και διόρθωσης μουσικών κειμένων (με εξέλιξη στο OCR - αναμένουμε!) με αυτά συνδέεται.

http://analogion.com/forum/showthread.php?t=24872
 
Top