Χορωδία Στανίτσα - Κωνσταντινούπολη

Ανεβάζω το Δύναμις Όσοι εις Χριστόν Κωνσταντίνου Πρίγγου και Αινείται σε ήχο α΄Ιακώβου Πρωτοψάλτου από το Ιωβηλαίο του Πρίγγου της Χορωδίας Μουσικοφίλων Κωνσταντινούπολης υπό τη διεύθυνση Θρασυβούλου Στανίτσα.
Αν δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα πείτε μου να το ανεβάσω όλο.
 

Attachments

  • Unknown Album (9-3-2007 5-06-51 πμ).zip
    7.4 MB · Views: 283

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω το Δύναμις Όσοι εις Χριστόν Κωνσταντίνου Πρίγγου και Αινείται σε ήχο α΄Ιακώβου Πρωτοψάλτου από το Ιωβηλαίο του Πρίγγου της Χορωδίας Μουσικοφίλων Κωνσταντινούπολης υπό τη διεύθυνση Θρασυβούλου Στανίτσα.
Αν δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα πείτε μου να το ανεβάσω όλο.

Το Ιωβηλαιο το εχει σε CD που το πουλαει ο κ. Τσιουνης . Προσεξε μην σε μπερδεψει . Παλια το ειχα καμει εκπομπη (ιωβηλαιο) .
 
Το Ιωβηλαιο το εχει σε CD που το πουλαει ο κ. Τσιουνης . Προσεξε μην σε μπερδεψει . Παλια το ειχα καμει εκπομπη (ιωβηλαιο) .

Δεν το γνώριζα ότι το έχει βγάλει σε cd ο κ. Τσιούνης
Πάντως πριν με μπερδέψει θα ήθελα να του αφιερώσω ένα τραγούδι:D

http://www.youtube.com/watch?v=JtLltT0z2L0&feature=related
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ενα μεγαλο ευχαριστω για τις τοσο ομορφες ηχογραφησεις!! Ισως η καλυτερη χορωδια Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής που εχει ακουστει μεχρι σημερα.
 
Ανεβάζω το Δύναμις Όσοι εις Χριστόν Κωνσταντίνου Πρίγγου και Αινείται σε ήχο α΄Ιακώβου Πρωτοψάλτου από το Ιωβηλαίο του Πρίγγου της Χορωδίας Μουσικοφίλων Κωνσταντινούπολης υπό τη διεύθυνση Θρασυβούλου Στανίτσα.
Αν δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα πείτε μου να το ανεβάσω όλο.

Ευχαριστώ πολύ, οι ψαλτάδες είναι φοβεροί και η ηχογράφηση πολύ σημαντικό ντοκουμέντο!
 

Οδυσσέας Εσκιτζής

Παλαιό Μέλος


ΧΟΡΩΔΙΑ ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΥ ΣΤΑΝΙΤΣΑ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
ΤΗ ΥΠΕΡΜΑΧΩ ΗΧΟΣ ΠΛ Δ // ΚΥΡΙΕ ΕΚΕΚΡΑΞΑ ΙΑΚΩΒΟΥ ΗΧΟΣ Α // Ω ΠΟΣΩΝ ΑΓΑΘΩΝ ΗΧΟΣ Β // ΑΛΛΑΛΑ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΗΧΟΣ ΠΛ Δ // ΝΥΝ ΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΗΧΟΣ ΠΛ Δ // ΘΕΟΤΟΚΕ Η ΕΛΠΙΣ ΗΧΟΣ ΠΛ Δ // ΑΝΩΘΕΝ ΟΙ ΠΡΟΦΗΤΕΣ ΗΧΟΣ ΒΑΡΥΣ // ΕΔΩΚΑΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΝ ΗΧΟΣ ΠΛ Δ // ΘΑΥΜΑΣΤΗ ΗΧΟΣ Α // ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΗΧΟΣ Β // ΠΑΝΑΓΙΑ ΘΕΟΤΟΚΕ ΗΧΟΣ Β // ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ ΗΧΟΣ ΠΛ Α // ΑΓΑΠΗΣΩ ΣΕ ΙΑΚΩΒΟΥ ΗΧΟΣ Β // ΠΡΟΚΑΘΑΡΩΜΕΝ ΕΑΥΤΟΥΣ ΗΧΟΣ Α // ΔΟΥΛΟΙ ΚΥΡΙΟΝ ΗΧΟΣ ΠΛ Δ // ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟΥ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μήπως υπάρχει το Άλλαλα τα χείλη σε μουσικό κείμενο
Υποθέτω χωρίς να έχω κάνει την σύγκριση (τελικά την έκανα) ότι πρόκειται για αυτό. Δεν μπορεί να ξέρει κανείς καλύτερα από τον κ. Γιάννου.

Όσο για αυτό:

Ενα μεγαλο ευχαριστω για τις τοσο ομορφες ηχογραφησεις!! Ισως η καλυτερη χορωδια Εκκλησιαστικής Βυζαντινής Μουσικής που εχει ακουστει μεχρι σημερα.
Θα συμφωνήσω αφαιρόντας χωρίς καμία ενοχή το "ίσως". Αποτελεί το πρότυπο και το σημείο αναφοράς για τους χορούς της ψαλτικής.
 
Last edited:
Top