Πολυτονικά σε κινητά τηλέφωνα με android

Αγαπητοί "συν-φορουμίτες",
Καλή Χρονιά κι Ευλογημένη!

Πριν λίγες ημέρες πήρα ένα κινητό (smartphone) Samsung Galaxy Alpha και καθώς σέρφαρα στο Internet διαπύστωσα πως δεν αναγνωρίζει πολυτονικές γραμματοσειρές. Μάλιστα, τα γράμματα τα οποία έχουν τόνους, πνεύματα, περισπωμένες, υπογεγραμμένες κλπ δεν εμφανίζονται καν. Στεναχωρήθηκα πολύ διότι μπαίνω συχνά σε ιστοσελίδες με κείμενα και άρθρα γραμμένα σε πολυτονικό. Πήρα τηλ. την Samsung Hellas και μου είπαν ότι αυτό είναι γενικό πρόβλημα του λειτουργικού Android το οποίο δεν φτιαχνεται... Σας παρακαλώ πολύ μηπως καποιος απο εσας εδώ γνωρίζει να με βοηθήσει...θα σας ήμουν υπόχρεος πραγματικά! Ενημερωτικά αναφέρω ότι έχω την έκδοση Android 4.4 KitKat.
Σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω πιθανή λύση...
Μόλις (αν γίνει αυτό) αναβαθμιστεί το κινητό σας σε android lollipop, δεν θα έχετε πρόβλημα. Εκεί τα πολυτονικά δείχνουν κανονικά. Διαφορετικά διαβάστε τα προηγούμενα μηνύματα αυτού του θέματος
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Σχετικά με την ανάγνωση-υποστήριξη πολυτονικών, μήπως μπορεί να μας βοηθήσει κάποιος φίλος σχετικά με κάποιες λεπτομέριες παραπάνω.. προσωπικά έχω android 4.3 μπήκα στην σελίδα που αναφέρει ο αγαπητός φίλος Tsak77 αλλά λίγο η ξένη γλώσσα λίγο ένα ψιλοχαμός... δεν πολύ έβγαλα άκρη.. μια βοήθεια σχετική θα μπορούσαμε να έχουμε από όσους γνωρίζουν, μην κάνουμε και καμιά ζημιά στις συσκευές μας... ;-)
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δοκίμασες νὰ γράψεις σὲ πολυτονικό;
Τὸ μήνυμα αὐτό, γράφτηκε ἀπὸ τὸ κινητό μου τηλέφωνο, μέ τὴν τελευταῖα ἔκδοση τοῦ λογισμικοῦ τῆς google, καὶ τὴ βοήθεια τοῦ πληκτολογίου multiling ποῦ ἀνέφερε ὁ κ. Ἀβραμίδης παραπάνω.

Συμπαθάτε τὰ ὅποια λάθη στὸν τονισμὸ, τὸ παλεύω ἀκόμη, ἀλλὰ ποῦ θὰ πάει, θὰ ἐξοικειωθῶ...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ μήνυμα αὐτό, γράφτηκε ἀπὸ τὸ κινητό μου τηλέφωνο, μέ τὴν τελευταῖα ἔκδοση τοῦ λογισμικοῦ τῆς google, καὶ τὴ βοήθεια τοῦ πληκτολογίου multiling ποῦ ἀνέφερε ὁ κ. Ἀβραμίδης παραπάνω.

Συμπαθάτε τὰ ὅποια λάθη στὸν τονισμὸ, τὸ παλεύω ἀκόμη, ἀλλὰ ποῦ θὰ πάει, θὰ ἐξοικειωθῶ...

Ποιὰ ἔκδοση ἔχεις;

Φαντάζομαι καὶ μὲ ἐξωτερικὸ πληκτρολόγιο δὲν θὰ ἔχει πρόβλημα ...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἡ τρέχουσα εἶναι ἡ 5.0.1 γὶα τὰ κινητὰ Nexus, ἐνῶ γιὰ τὶς ἀντίστοιχες ταμπλέτες νομίζω ἡ 5.0.2. Πρὸς τὸ τέλος τοῦ μήνα φημολογεῖται ἡ ἔκδοση 5.1. Αὐτὸ εἶναι καὶ τὸ κακὸ μὲ αὐτὸ τὸ λειτουργικό, ὁ ρυθμὸς μὲ τὸν ὁποῖο λαμβάνουν τὴν ἀναβάθμιση καὶ ἄλλες συσκευές, μερικὲς δὲ, μπορεῖ καὶ νὰ μὴν τὴ λάβουν ποτέ. Κατὰ πάσα πιθανότητα δὲν θὰ ὑπάρχει πρόβλημα μὲ ἐξωτερικὸ πληκτρολόγιο ἂν καὶ δὲν τὸ ἔχω δοκιμάσει.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Χριστός Ἀνέστη!

Δέν κατάφερα νά δῶ ἐάν τό ἔχῃ γράψει καί ἄλλος, ἄλλά ἴδού ἕνας τρόπος καί διά τούς πλέον ἀνίδεους,
χωρίς Rooting
χωρίς νά ἐγκαταστήσετε ἄλλες γραμματοσειρές
ἀμέσως νά μπορεῖτε νά βλέπετε (ὄχι νά γράφετε) πολυτονικά είς Tablet & κινητά Android:
Κατεβᾶστε/ἐγκαταστήσατε τόν δωρεάν "Firefox Browser for Android"
Μέ αύτόν τόν Browser θά βλέπετε αύτομάτως πολυτονικά ἱστοσελίδων.
Ἀπό τήν ἐγκατάστασιν ὁ Firefox ἔχει κανονικῶς τήν κωδικοποίησιν (encoding): Unicode.
Μή τό ἀλλάξετε!
 
Ένα δωράκι για την Πεντηκοστή.

Επικοινώνησα με τον προγραμματιστή του External Keyboard Helper Pro και του εξήγησα ότι χρειαζόμουν διάταξη πολυτονικού πληκτρολογίου για εξωτερικό πληκτρολόγιο (για χρήση με android tablet ή κινητό). Ο άνθρωπος μου εξήγησε ότι δεν έχει έτοιμο layout, αλλά κάθισε και ετοίμασε ένα για εμάς. Μου έστειλε beta μέσω e-mail για testing, και πλέον η τελευταία έκδοση 7.1, που έχει ήδη ανεβεί στο Play Store, υποστηρίζει πολυτονικά. Είμαι ευγνώμων... Θερμά ευχαριστήρια.

Η διάταξη πληκτρολογίου είναι αυτή που χρησιμοποιείται στα Windows. Βλ. εδώ. Περνώντας πάνω από τα πορτοκαλί (νεκρά) πλήκτρα, φαίνονται όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί. Για εμφάνιση όλων των δυνατών συνδυασμών, πιέστε Shift, AltGr και AltGr+Shift.

Υπενθυμίζω ότι για πλήρη υποστήριξη προβολής πολυτονικών πρέπει να έχουμε από android lollipop και πάνω.

Οδηγός εγκατάστασης External Keyboard Helper Pro
1) Στις ρυθμίσεις > Γλώσσα & Εισαγωγή, τικάρουμε την επιλογή External Keyboard Helper Pro
2) Στο ίδιο μενού, στην Προεπιλογή, τικάρουμε την επιλογή External Keyboard Helper Pro
3) Στο ίδιο μενού, ανοίγουμε τις ρυθμίσεις της εφαρμογής > επιλογή διάταξης πληκτρολογίου > Greek (Polytonic)
4) Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής > Συνδυασμός χαρακτήρων, τικάρουμε ότι έχει ένδειξη Greek Polytonic Layout και δεν είναι ήδη τικαρισμένο
5) Στις ρυθμίσεις της εφαρμογής > ρυθμίσεις για προχωρημένους > εναλλαγή γλωσσών , ξετικάρουμε την επιλογή απενεργοποιημένο, στην επιλογή Scancode πατάμε ΑΛΛΑΓΗ και με το υλικό πλητρολόγιό μας που είναι ήδη συνδεδεμένο, πατάμε το πλήκτρο AltGr, και τικάρουμε την επιλογή shift. Ακολούθως, πατάμε αποθήκευση. Η οθόνη των ρυθμίσεων θα κλείσει, επιστρέφουμε όμως εμείς στην ίδια οθόνη και επιλέγουμε τη δεύτερη ή και τρίτη γλώσσα που θέλουμε να εναλλάσσεται με την ταυτόχρονη πίεση των πλήκτρων AltGR (το δεξί Alt) + Shift (πρώτα πιέζεται το shift).

Η εφαρμογή στοιχίζει 2,49 ευρώ, και όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει πρώτα το demo.
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ένα δωράκι για την Πεντηκοστή.
....
Υπενθυμίζω ότι για πλήρη υποστήριξη προβολής πολυτονικών πρέπει να έχουμε από android lollipop και πάνω....

Ἐν τῷ μεταξύ μία ἄμεσος, ἁπλῆ, σίγουρη καί δωρεάν λῦσις διά νά βλέπωμε
στό Android ἱστοσελίδας μέ πολυτονικά:

Ἐπειδή μοῦ εἶχαν παραπονεθῆ μέλη διά τάς πολυτονικάς σελίδας τοῦ BZQ
καί μετά ἀπό ἔρευνα λύσεων, τό ἁπλούστερον φαίνεται νά εἶναι τό ἑξῆς:

Κατεβάζετε δωρεάν τό App: Firefox Browser
καί μέ αύτό θά ἀνοίγετε τάς ἱστοσελίδας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἔχει ἐνσωματωθεῖ ἡ δυνατότητα γραφῆς σὲ πολυτονικὸ στὸ τελευταῖο android;

Ἐννοῶ χωρὶς app κλπ., ἀλλὰ ὅπως στὰ windows.

Ρωτάω γιατὶ θὰ ἀλλάξω ταμπλέτα κι ἄν δὲν ἔχει πολυτονικά, νὰ πάρω κάτι μὲ windows.
 
Ἔχει ἐνσωματωθεῖ ἡ δυνατότητα γραφῆς σὲ πολυτονικὸ στὸ τελευταῖο android;

Ἐννοῶ χωρὶς app κλπ., ἀλλὰ ὅπως στὰ windows.

Ρωτάω γιατὶ θὰ ἀλλάξω ταμπλέτα κι ἄν δὲν ἔχει πολυτονικά, νὰ πάρω κάτι μὲ windows.

Υποστηρίζεται εγγενώς η προβολή πολυτονικών, σε android lollipop. Το πληκτρολόγιο είναι app, ούτως ή άλλως... (είτε μιλάμε για stock είτε για third-party). Άρα, αυτό που ζητάς δεν γίνεται εξ ορισμού. Το google keyboard δεν υποστηρίζει πολυτονικά. Το Multiling keyboard υποστηρίζει πολυτονικά. Ωσαύτως, το External Keyboard Helper Pro, όπως αναφέρθηκε, για υλικό πληκτρολόγιο.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Υποστηρίζεται εγγενώς η προβολή πολυτονικών, σε android lollipop. Το πληκτρολόγιο είναι app, ούτως ή άλλως... (είτε μιλάμε για stock είτε για third-party). Άρα, αυτό που ζητάς δεν γίνεται εξ ορισμού. Το google keyboard δεν υποστηρίζει πολυτονικά. Το Multiling keyboard υποστηρίζει πολυτονικά. Ωσαύτως, το External Keyboard Helper Pro, όπως αναφέρθηκε, για υλικό πληκτρολόγιο.

Τὸ ἴδιο συνέβαινε μὲχρι win98 καὶ winMe καὶ μὲ τὰ win2000 τὸ πληκτρολόγιο μὲ μιὰ ἁπλὴ ρύθμιση ἀπέκτησε πολυτονικὴ δυνατότητα a priori.

Τὸ θέμα εἶναι γιατὶ τὸ google keyboard δὲν ὑποστηρίζει πολυτονικά ἐξ ἀρχῆς.

Ἄς μὴν ξεχνᾶμε καὶ τὸ keylogging ὅταν χρησιμοποιοῦμε apps, πολὺ ἐπικίνδυνο κενὸ ἀσφαλείας εἰδικὰ γιὰ samsung ταμπλέτες, ὅπως ἐπίσης καὶ τὶ εἴδους permissions ἀπαιτοῦνται ἀπὸ apps.

 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ἐν τῷ μεταξύ μία ἄμεσος, ἁπλῆ, σίγουρη καί δωρεάν λῦσις διά νά βλέπωμε
στό Android ἱστοσελίδας μέ πολυτονικά:
....
Κατεβάζετε δωρεάν τό App: Firefox Browser
καί μέ αύτό θά ἀνοίγετε τάς ἱστοσελίδας.

Είς τό Android μπορεῖτε ἐπίσης νά ἀποθηκεύσητε μἰαν ἱστοσελίδα είς pdf καί μαζί μέ τά πολυτονικά.

Παράδειγμα, ἀποθήκευσις τῆς παρούσης σελίδος:

1) Είς τόν Firefox, πατᾶτε τίς τρεῖς κάθετες τελεῖες ἄνω δεξιά.
2) Page
3) Save As PDF

Ἐμφανίζεται τό μήνυμα, Download started.

Μετά ἀπό μερικά δλ είς τόν φάκελον Download ἐμφανίζεται τό ἀρχεῖον pdf
ἔχον τό τελικόν ὄνομα τῆς σελίδος,
π.χ. είς τό παράδειγμά μας θά ὀνομάζεται: showthread.php.pdf
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Διά Android ἐπίσης ὑπάρχει ἁπλός, πολύ μικρός Browser
ὁ CM Browser
ὁ ὁποῖος δείχνει πολυτονικά εἰς μερικά μοντέλα.
Θά ἐπανέλθωμε ὅταν ὑπάρχῃ περισσότερη ἐμπειρία.
 
Last edited:

tescrib

Νέο μέλος
Καλημέρα, αναζητώντας να βρω λύση στην προβολή πολυτονικών ιστοσελίδων στο κινητό μου, έφθασα στην ιστοσελίδα σας και διάβασα όλο το νήμα εξαρχής. Θεωρώντας πολύ υποβοηθητικά όσα έχετε γράψει, θα αναφέρω τη δική μου λύση ελπίζοντας να αποβεί χρήσιμη σε όσους έχουν παρόμοιο πρόβλημα.

Το πρόβλημα:

Συσκευή Samsung (τηλέφωνο) που φέρει Android 4.1.2 εργοστασιακό. Στη συσκευή έχω εγκατεστημένο Firefox 29.0.1 , και παρότι κάποιοι αναφέρουν ότι θα μπορούσαν να προβληθούν οι πολυτονικοί χαρακτήρες , εγώ έβλεπα στη θέση τους τα γνωστά τετραγωνάκια.

Η λύση δόθηκε εφαρμόζοντας όσα αναφέρονται στην ιστοσελίδα https://ruruminations.wordpress.com/2013/10/28/how-to-get-polytonic-greek-on-your-android-phonetablet-especially-on-your-browser/ και μάλιστα μόνο το πρώτο σκέλος της λύσης. Εγκατέστησα στον firefox την προτεινόμενη επέκταση xpi , όπως ακριβώς εγκαθιστούμε επεκτάσεις και στην επιτραπέζια έκδοση του firefox . Ο δεσμός στην εν λόγω επέκταση είναι https://app.box.com/s/mzqv8wy98klujj1jmh8k . Επισυνάπτω και ένα pdf σε περίπτωση που κάποιος θέλει να δει πώς εμφανίζονται πλέον οι πολυτονικοί χαρακτήρες στη συσκευή μου. Υποθέτω ότι αν ακολουθήσει κάποιος και το δεύτερο σκέλος της λύσης , οι χαρακτήρες θα είναι όλοι ομοιόμορφοι, αλλά αυτό δεν με απασχολεί.
Σας ευχαριστώ και να είστε πάντα καλά.
 

Attachments

  • Ζ1FF7ον.pdf
    185.4 KB · Views: 11
  • SBL Greek font (incl licenses).zip
    449.8 KB · Views: 5

Pappous43

Παλαιό Μέλος
....
Συσκευή Samsung (τηλέφωνο) που φέρει Android 4.1.2 εργοστασιακό. Στη συσκευή έχω εγκατεστημένο Firefox 29.0.1 , και παρότι κάποιοι αναφέρουν ότι θα μπορούσαν να προβληθούν οι πολυτονικοί χαρακτήρες , εγώ έβλεπα στη θέση τους τα γνωστά τετραγωνάκια....

Πράγματι τό ἀνέφερα.
Ἔχω λύσει τό πρόβλημα σέ
LG Tablet V480, καί κινητόν:
LG G3 s

Τρόπος:
Browser: "Firefox for Android" version 41.0 (Sept.2015, δωρεάν)
Πατῶντας τίς τρεῖς τελίτσες ἄνω δεξια, ἐπιλέγομεν,

Character coding,
Unicode
 

tescrib

Νέο μέλος
Πράγματι το έχετε αναφέρει. Αλλά στο δικό μου συνδυασμό
Samsung (τηλέφωνο) που φέρει Android 4.1.2 εργοστασιακό. Στη συσκευή έχω εγκατεστημένο Firefox 29.0.1 ....
με επιλεγμένο Character Encoding > Unicode (UTF-8) , εξακολουθούσα να μην βλέπω πολυτονικούς χαρακτήρες. Βλέπετε στον κόσμο των υπολογιστών, διαφορετικό υλικό, σε συνδυασμό με διαφορετικές εκδόσεις λογισμικού και άλλη παραμετροποίηση από το χρήστη, οδηγεί σε απρόβλεπτα αποτελέσματα.
 
Top