[Ερώτηση] Νεκρώσιμος Κανών Παννυχίδος (πλ. β΄) Ψυχοσαββάτων

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Υπάρχει πουθενά σε μουσικά ο νεκρώσιμος κανών ;
Οχι απαραιτήτως έτοιμος αλλά αν γνωρίζετε και κάποιο βιβλίο που τον περιέχει
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Υπάρχει πουθενά σε μουσικά ο νεκρώσιμος κανών ;
Οχι απαραιτήτως έτοιμος αλλά αν γνωρίζετε και κάποιο βιβλίο που τον περιέχει
Εννοείς το νεκρώσιμο κανόνα της παννυχίδας, σωστά; Σε όσα βιβλία είχα μπροστά μου, όπως τα Πεντηκοστάρια του Γαβριήλ Κουντιάδου, Σιμωνα Καρά, Σπύρου Γεωργακόπουλου δε κατάφερα να βρω κάτι. Μετά σκέφτηκα πως ο ίδιος κανόνας είναι και το άλλο ψυχοσάββατο προ της Αποκρεω. Αλλά και στα τριώδια των Δωσιθέου μοναχού, Σύρκα, Κακουλίδη και των προαναφερθέντων αλλά και άλλων που κοίταξα, επίσης δε βρήκα των κανόνα σε μουσικά. Σκέφτηκα μήπως έχει ο Παπαχρήστου στο ειρμολόγιόν του, αλλά και πάλι τίποτα.
Δε ξέρω για κοίτα και εδώ στο Ψαλτολόγιον στο Τριώδιο μήπως έχει ανέβει τίποτα. Δε κοίταξα.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Νομίζω πως ο κ. Νέγρης Ιωάννης Μουσικοδιδάσκαλος και εκδότης πολλών βιβλίων όπως φαίνεται εδώ ίσως τους έχει καταγράψει.
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Σε όσα βιβλία είχα μπροστά μου, όπως τα Πεντηκοστάρια του Γαβριήλ Κουντιάδου, Σιμωνα Καρά, Σπύρου Γεωργακόπουλου δε κατάφερα να βρω κάτι. Μετά σκέφτηκα πως ο ίδιος κανόνας είναι και το άλλο ψυχοσάββατο προ της Αποκρεω. Αλλά και στα τριώδια των Δωσιθέου μοναχού, Σύρκα, Κακουλίδη και των προαναφερθέντων αλλά και άλλων που κοίταξα, επίσης δε βρήκα των κανόνα σε μουσικά. Σκέφτηκα μήπως έχει ο Παπαχρήστου στο ειρμολόγιόν του, αλλά και πάλι τίποτα.

Νομίζω πως ο κ. Νέγρης Ιωάννης Μουσικοδιδάσκαλος και εκδότης πολλών βιβλίων όπως φαίνεται

Μόνο στα βιβλία του π. Κων/νου Παπαγιάννη τα βρίσκεις όλα ολοκληρωμένα!
Από το Μουσικό Τριώδιο των καθημερινών.

Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους για το χρόνο και για τον κόπο τους :)
 
Top