«Ακάθιστος Ύμνος» υπό Αθανασίου Ι. Παϊβανά (Θρασυβούλου Στανίτσα)

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Αναρτώ, προς κοινήν ωφέλειαν, την εργασία του δασκάλου μου κ. Αθανασίου Παϊβανά (κατ’ οίκον μαθητού του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου Μ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα) με τίτλο «ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ».

Όπως θα διαβάσετε και στον πρόλογο, ο Κανόνας του Ακαθίστου κατεγράφη βάσει των μουσικών ερμηνειών του Θρασυβούλου Στανίτσα στον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό καθώς και στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων, κατά τα πρώτα χρόνια της Πρωτοψαλτίας του.

Τέλος, περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα κείμενα (μουσικά και μη) και τις Τυπικές Διατάξεις, για χρήση στο Αναλόγιο.
 

Attachments

  • AKATHISTOS AIO_ver_1_6.pdf
    13.9 MB · Views: 1,688

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Αναρτώ, προς κοινήν ωφέλειαν, την εργασία του δασκάλου μου κ. Αθανασίου Παϊβανά (κατ’ οίκον μαθητού του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου Μ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα) με τίτλο «ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ».

Ευχαριστούμε Παναγιώτη! Μπορούμε επομένως να πούμε ότι το χειρόγραφο που αναρτήθηκε εδώ κι εδώ είναι του κ. Παϊβανά, εφόσον το μουσικό κείμενο του κανόνα ταυτίζεται κατά ~98% με αυτό της εργασίας που ανέβασες;
 

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Μπορούμε επομένως να πούμε ότι το χειρόγραφο που αναρτήθηκε εδώ κι εδώ είναι του κ. Παϊβανά

Κύριε Λαγουδάκη, το χειρόγραφο στο οποίο με παραπέμπετε δεν είναι του κ. Παϊβανά.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια στους πονήσαντες! Η καταγραφή του κανόνα αποτυπώνει τη ροή και την απλότητα της ακολουθίας στον Πατριαρχικό Ναό, με εξαίρεση ίσως το "Ουρανών υψηλοτέρα" όπου θα μπορούσε να δοθεί και η απλή (πατριαρχική) γραμμή.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
....Αναρτώ, προς κοινήν ωφέλειαν, την εργασία του δασκάλου μου κ. Αθανασίου Παϊβανά (κατ’ οίκον μαθητού του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου Μ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα) με τίτλο «ΑΚΑΘΙΣΤΟΣ ΥΜΝΟΣ»....
Νεώτερη έκδοση (1_7) από την ιστοσελίδα του κ. Αθ. Παϊβανά.
Ἀκάθιστος Ὕμνος (Θρ. Στανίτσα)
 
Last edited by a moderator:
Top