Κυριακή της Ορθοδοξίας 1957

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεβάζω και τον Ν' Ψαλμό της ημέρας από την ίδια κασέτα με τον Ακάθιστο. Δυστυχώς, κόβεται η ηχογράφηση στη μέση του «Της σωτηρίας» για να αρχίσει η ηχογράφηση του Ακαθίστου.

Οφειλόμενη η ευχαριστία στον παραχωρήσαντα την ηχογράφηση, που θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του.

View attachment Ο Ν' Ψαλμός - Κυριακή της Ορθοδοξίας 1957.mp3

Όπως πρόσφατα μου υπέδειξε ο Johnsteff, έχει πάνω από χρόνο που αναρτήθηκε η ηχογράφηση αυτή στο youtube, μόνο με τον Ν' Ψαλμό, στον ακόλουθο σύνδεσμο:


Βέβαια, εκεί οι στροφές είναι πιο ανεβασμένες από την επισύναψη.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω και τον Ν' Ψαλμό της ημέρας από την ίδια κασέτα με τον Ακάθιστο. Δυστυχώς, κόβεται η ηχογράφηση στη μέση του «Της σωτηρίας» για να αρχίσει η ηχογράφηση του Ακαθίστου.

Οφειλόμενη η ευχαριστία στον παραχωρήσαντα την ηχογράφηση, που θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του.

View attachment 73253

Όπως πρόσφατα μου υπέδειξε ο Johnsteff, έχει πάνω από χρόνο που αναρτήθηκε η ηχογράφηση αυτή στο youtube, μόνο με τον Ν' Ψαλμό, στον ακόλουθο σύνδεσμο:


Βέβαια, εκεί οι στροφές είναι πιο ανεβασμένες από την επισύναψη.

Γιάννη, πολλές ευχαριστίες και στους δυο σας! Βλέποντας το κλασικό κείμενο στο βίντεο, διαπιστώνει κανείς τα σημεία σύγκλισης και απόκλισης. Για ένα σχεδόν ταυτόσημο κείμενο, βλ. την καταγραφή Στανίτσα-Δανιηλίδη από τον Απόστολο εδώ.

Υγ. Διασώζεται άραγε συνέχεια αυτής της ηχογράφησης (Όρθρος και Θ. Λειτουργία); Η απάντηση είναι μάλλον απογοητευτική.
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Υγ. Διασώζεται άραγε συνέχεια αυτής της ηχογράφησης (Όρθρος και Θ. Λειτουργία); Η απάντηση είναι μάλλον απογοητευτική.
Υπάρχουν και άλλα μέλη. Γνωστός μου μου είπε ότι άκουσε Καθίσματα, Αναβαθμούς κλπ αλλά μόνο μέχρι την α' ωδή. Ποιος την έχει και πού είναι μάλλον το ερώτημα και όχι αν υπάρχει, και σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Υπάρχουν και άλλα μέλη. Γνωστός μου μου είπε ότι άκουσε Καθίσματα, Αναβαθμούς κλπ αλλά μόνο μέχρι την α' ωδή. Ποιος την έχει και πού είναι μάλλον το ερώτημα και όχι αν υπάρχει, και σε αυτό δεν μπορώ να βοηθήσω.

Άλλα μέλη ίσως ναι, και μακάρι να έρθουν σύντομα στο φως, αλλά συνέχεια (μετά τον Ν´ ψαλμό); :eek:
Είναι δυνατόν να ηχογράφησαν μόνο από Εσπερινό και από (μισό) Όρθρο;;
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άλλα μέλη ίσως ναι, και μακάρι να έρθουν σύντομα στο φως, αλλά συνέχεια (μετά τον Ν´ ψαλμό); :eek:
Είναι δυνατόν να ηχογράφησαν μόνο από Εσπερινό και από (μισό) Όρθρο;;
Μόνο αν τελείωσετο καρούλι. Γι' αυτό είπα πως το ερώτημα δεν είναι αν υπάρχει, αυτό είναι μάλλον σίγουρο, αλλά πού βρίσκεται.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή είμαι σίγουρος πως κάποιος θα έχει τον Εσπερινό, αφού έφθασε και στα χέρια του Τσιούνη, τον παρακαλώ να ανεβάσει τα Απόστιχα και το Απολυτίκιο ή, έστω, να μου τα στείλει σε ΠΜ και του εγγυώμαι πως δε θα διαρρεύσουν. Υπάρχει σοβαρός λόγος! Είναι καλύτερα να έχεις άμεση πηγή για κάποια πράγματα παρά έμμεση. Ο νοών νοείτω...
 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ήρθε πρόσφατα στα χέρια μου ηχογράφηση του Εσπερινού και του μισού Όρθρου της ημέρας αυτής σε σχετικά καλή ποιότητα! Εφόσον, λοιπόν, δεν έχω κάποια δέσμευση για το αντίθετο, τα αναρτώ! Στο παρόν μήνυμα ο Εσπερινός.
 

Attachments

  • 01-Kampanes-Eis polla eth.mp3
    3.2 MB · Views: 93
  • 02-Enarksis-Prooimiakos-Eirhnika.mp3
    7.9 MB · Views: 102
  • 03-Kekragaria D'.mp3
    3.2 MB · Views: 115
  • 04-Stixhra D' & pl.B'.mp3
    13.8 MB · Views: 124
  • 05-Doksa-H xaris epelampse B'.mp3
    5.2 MB · Views: 117
  • 06-Kai nyn-O dia se Theopatwr D'.mp3
    3.3 MB · Views: 100
  • 07-Fws ilaron B'-Prokeimenon.mp3
    5.5 MB · Views: 115
  • 08-Ektenhs-Plhrwtika.mp3
    12.5 MB · Views: 109
  • 09-Apostixa D'.mp3
    3.9 MB · Views: 107
  • 10-Doksa-Kai nyn-Oi eks aseveias B'.mp3
    4.8 MB · Views: 99
  • 11-Trisagion-Apolytikia.mp3
    5.8 MB · Views: 114
  • 12-Apolysis.mp3
    2.4 MB · Views: 83

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ακολούθως ανατάται και το σωζόμενο τμήμα του Όρθρου, που φθάνει μέχρι τη μέση του «Της σωτηρίας». Δεν αντικαθιστά, βέβαια, η ανάρτηση πλήρως τα προηγούμενα. Για παράδειγμα, τα αποσπάσματα που έβαλε στην εκπομπή του Αγγελόπουλου ο κ. Τσιούνης είναι καθαρότερα. Στα mp3 αυτά που αναρτώ είναι πεσμένα τα πρίμα. Ίσως τα επεξεργαστώ και τα ξανανεβάσω, εδώ όμως τα βάζω όπως τα βρήκα.
 

Attachments

  • 01-Theos Kyrios-Apolytikia D' & B'.mp3
    4 MB · Views: 149
  • 02-Kathismata D'.mp3
    8.2 MB · Views: 155
  • 03-Eyloghtaria Arga pl.A'.mp3
    9.6 MB · Views: 160
  • 04-Anavathmoi-Kanwn D'.mp3
    9.2 MB · Views: 180
  • 05-Meswdia Kathismata A'-Synaksarion.mp3
    7.9 MB · Views: 348
  • 06-Eis polla eth.mp3
    2.9 MB · Views: 105
  • 07-Katavasies D'.mp3
    5.1 MB · Views: 157
  • 08-Ewthinon Eyaggelion.mp3
    4.3 MB · Views: 120
  • 09-N' Psalmos.mp3
    5.2 MB · Views: 129
  • 10-Penthkostaria Triwdiou.mp3
    2.7 MB · Views: 144

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Ήρθε πρόσφατα στα χέρια μου ηχογράφηση του Εσπερινού και του μισού Όρθρου της ημέρας αυτής σε σχετικά καλή ποιότητα! Εφόσον, λοιπόν, δεν έχω κάποια δέσμευση για το αντίθετο, τα αναρτώ! Στο παρόν μήνυμα ο Εσπερινός.

Ακολούθως ανατάται και το σωζόμενο τμήμα του Όρθρου, που φθάνει μέχρι τη μέση του «Της σωτηρίας». ...

Τέτοιες ηχογραφήσεις δείχνουν το αρχέτυπο κάλλος της ψαλτικής ορθοδοξίας στη Μεγ. Εκκλησία -προτού αυτό αμαυρωθεί σταδιακά από διάφορους παράγοντες και καταστάσεις-, γι'αυτό αξίζει να αναρτηθούν και ως συνεχόμενη ακολουθία (Εσπερινός και Όρθρος). Ευελπιστώντας να έρθει κάποια μέρα στο φως και το υπόλοιπο της ιστορικής αυτής ηχοληψίας..
 

rum

Αλ. Προκοπίου
Τέτοιες ηχογραφήσεις δείχνουν το αρχέτυπο κάλλος της ψαλτικής ορθοδοξίας στη Μεγ. Εκκλησία -προτού αυτό αμαυρωθεί σταδιακά από διάφορους παράγοντες και καταστάσεις-, γι'αυτό αξίζει να αναρτηθούν και ως συνεχόμενη ακολουθία (Εσπερινός και Όρθρος). Ευελπιστώντας να έρθει κάποια μέρα στο φως και το υπόλοιπο της ιστορικής αυτής ηχοληψίας..


Συμφωνώ απόλυτα!
Ας χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογικά για το καλό της μουσικής μας παραδόσεως αφού τα άλλα μέσα πλέον τρεμοσβήνουν...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τέτοιες ηχογραφήσεις δείχνουν το αρχέτυπο κάλλος της ψαλτικής ορθοδοξίας στη Μεγ. Εκκλησία -προτού αυτό αμαυρωθεί σταδιακά από διάφορους παράγοντες και καταστάσεις-, γι'αυτό αξίζει να αναρτηθούν και ως συνεχόμενη ακολουθία (Εσπερινός και Όρθρος). Ευελπιστώντας να έρθει κάποια μέρα στο φως και το υπόλοιπο της ιστορικής αυτής ηχοληψίας..
Μακάρι! Δυστυχώς, στα χέρια μου ήρθε τεμαχισμένη και με fade in - fade out. Ίσως τη φτιάξουμε αποκαθιστώντας κατά το δυνατόν τις συχνότητες και τη βάλουμε έπειτα ενιαία στο youtube. Αξίζει τον κόπο! Χρήσιμο επίσης θα είναι να καταγραφούν τα Αναστάσιμα μέλη, κυρίως του Όρθρου που δεν υπάρχουν στο Αναστασιματάριο του Πρίγγου!

Αναζήτησα εκτελέσεις του Πρίγγου στα Απόστιχα για να αποκαταστήσω βάσει αυτών τα αντίστοιχα μέλη στο Αναστασιματάριό του, όμως δεν πρέπει να ψάλλει κανένα μέλος ο ίδιος οπότε, αφού το βιβλίο συμπληρώθηκε βάσει εκτελέσεων του Στανίτσα κατά την παράδοση του Πρίγγου, δεν υπάρχει λόγος να αμφισβητηθεί. Η μόνη γραμμούλα ουσιαστικά που ακούμε διαφορετικά είναι στο Απολυτίκιο του δ' ήχου το απόγευμα και το πρωί, στο «δωρούμενος τω κόσμω», το οποίο καταγράφεται μεν στο Αναστασιματάριο όπως το ακούμε από το Στανίτσα να το ψάλλει και στο Φανάρι, αλλά εδώ στο αναλόγιο του Πρίγγου δεν ανεβαίνουν στο Ζω, αν και δε διακρίνεται σαφώς ο ίδιος να συμμετέχει στις εκτελέσεις. Όχι ότι είναι εκτός παραδόσεως η θεσούλα, μη γένοιτο, αλλά είναι ενδιαφέρον να δούμε πώς συνήθιζε να το λέει ο ίδιος προκειμένου να υπάρχει κατά το δυνατόν μεγαλύτερη γνησιότητα στο Αναστασιματάριό του. Πάντως, οι δυνατές φωνές των κανοναρχών που το ψάλλουν μετά βεβαιότητος είναι ένδειξη ότι συνήθιζαν να το ψάλλουν χωρίς την ανάβαση στο Ζω.
 
Top