Πατριαρχική Θεία Λειτουργία Χριστουγέννων 2014

dimitris

Παλαιό Μέλος
Δέν ψήφισα παλαιότερα στό φόρουμ γιά τήν 5άδα τῶν καλύτερων μακαριστῶν δασκάλων. Γιατί ποιός εἶμαι ἐγώ πού θά κρίνω μεγάλους δασκάλους; Ἄν ἤμουν ἀνώτερος στήν μουσική ἴσως.

Τό ἴδιο δέν μπορῶ νά κρίνω καί ἀρνητικά κάποιον.

Νά πῶ τή γνώμη μου στόν ἴδιο ἤ σέ ἕνα φίλο ναί.
Νά τήν πῶ στό ίντερνετ δέν τό νομίζω καλό.
Θά τό διαβάσει ὁ ἴδιος, οἱ πλησίον του, καί εἶναι σάν νά τόν πυροβολεῖς χωρίς νά τοῦ δώσεις εὐκαιρία. Ὅλοι χρειαζόμαστε ἐνθάρρυνση.

Μερικοί ἴσως εἶναι λίγο ρομαντικοί.
Ἀναπολοῦν ἀρχαῖες ἐποχές του 1950 πού στήν Πόλη ὑπήρχαν 100.000 Ἔλληνες.
Σήμερα ὑπάρχουν 2000-3000 ὁμογενεῖς.
Δέν ὑπάρχουν σχολές νά διδάσκει ὁ Καμαράδος, ὁ Ναυπλιώτης κλπ

Τόσοι εἶναι καί οἱ κάτοικοι τοῦ χωριοῦ μου, ἕνα μικρό χωριό μέ παλαιά παράδοση σέ μουσικούς.
Προσπάθησα πρίν λίγα χρόνια νά τούς μάθω βυζαντινή, ἐνδιαφέρθηκαν 3-4 ὑπερήλικοι.

Ἀντίθετα στήν Πόλη βλέπουμε νά πλαισιώνουν τά ἀναλόγια τοῦ Πατριαρχείου καί ἄλλων ναῶν ἀρκετοί νέοι.
Καί μόνο πού πηγαίνουν ἐκκλησία τούς βγάζω τό καπέλο.
(ἔχει πιό πολύ, μά πάρα πολύ, ἐκκλησίασμα καί ψάλτες ἀπ τό χωριό μου μέ ἰσάριθμο ἀριθμό κατοίκων)

Υ.Γ.
Ὅση ὥρα ἔγραφα, ἄκουγα καί τό βίντεο καί εἰδικά τό χερουβικό.
Προσωπικά μοῦ ἄρεσε.
Μοῦ ἄρεσε γιατί ὅπως ἔλεγε ὁ δάσκαλός μου (Κων/της), ἐκκλησιαστικό ὕφος εἶναι νά ἔχει κάποιος χρόνο καί νά μήν παραβλέπει τούς καλλωπιστικούς.
Δέν γνωρίζω τόν ψάλτη, δέν ἔχω σχέσεις μέ Πατριαρχεῖο.
 

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Το "έτσι είμαστε εμείς" είναι μια κουβέντα.... Δυστυχώς με τα γραφόμενά σας δίνετα την εντύπωση να μιμείσθε άθελά σας τους Μνηστήρες της Πηνελόπης... Η κουβέντα σας δεν είναι ιδιωτική και απόρρητη. Τη βλέπει όλη η Υφήλιος. Σας εύχομαι να νοιώσετε βαθύτερα όσα παρακαλεί ο Άγιος Εφραίμ ο Σύρος: "Κύριε και Δέσποτα της ζωής μου πνεύμα αργίας,..., φιλαρχίας και αργολογίας μη μοι δος. Πνεύμα δε σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης, υπομονής και αγάπης χάρισαί μοι το σω δούλω. Ναι Κύριε Βασιλεύ, δώρησαί μοι του οράν τα εμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον αδελφόν μου, ότι ευλογητός ει εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν."
Στον δε Άρχοντα Α΄Δομέστιχο Στυλιανό εύχομαι γρήγορα να αποβάλλει το άγχος, να ψάλει ταπεινά και απερισπάστως προς δόξαν Θεού και να ομοιάσει στον Άρχοντα κυρ Λεωνίδα κυρίως στην πνευματική αρχοντιά (πίστη, πραότητα, αγαθοσύνη,ταπεινοσύνη, ευλάβεια) εφόσον και τη φωνή διαθέτει και την πατριαρχική παράδοση είναι σε θέση να γνωρίζει. Η ορθή τοποθέτηση της φωνής του ιεροψάλτη συμπληρώνεται και ολοκληρώνεται με την πνευματική τοποθέτησή του την ώρα της ακολουθίας. Και τότε συντελούνται άρρητα θαύματα από το δωρεοδότη Κύριο, γιατί όντως Θεού το δώρον και ουκ εξ ανθρώπων. Αυτό μόνο αν κατανοήσουμε κλείνει την κάθε συζήτηση.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Δέν ψήφισα παλαιότερα στό φόρουμ γιά τήν 5άδα τῶν καλύτερων μακαριστῶν δασκάλων. Γιατί ποιός εἶμαι ἐγώ πού θά κρίνω μεγάλους δασκάλους; Ἄν ἤμουν ἀνώτερος στήν μουσική ἴσως.

Τό ἴδιο δέν μπορῶ νά κρίνω καί ἀρνητικά κάποιον.

Νά πῶ τή γνώμη μου στόν ἴδιο ἤ σέ ἕνα φίλο ναί.
Νά τήν πῶ στό ίντερνετ δέν τό νομίζω καλό.
Θά τό διαβάσει ὁ ἴδιος, οἱ πλησίον του, καί εἶναι σάν νά τόν πυροβολεῖς χωρίς νά τοῦ δώσεις εὐκαιρία. Ὅλοι χρειαζόμαστε ἐνθάρρυνση.

Μερικοί ἴσως εἶναι λίγο ρομαντικοί.
Ἀναπολοῦν ἀρχαῖες ἐποχές του 1950 πού στήν Πόλη ὑπήρχαν 100.000 Ἔλληνες.
Σήμερα ὑπάρχουν 2000-3000 ὁμογενεῖς.
Δέν ὑπάρχουν σχολές νά διδάσκει ὁ Καμαράδος, ὁ Ναυπλιώτης κλπ

Τόσοι εἶναι καί οἱ κάτοικοι τοῦ χωριοῦ μου, ἕνα μικρό χωριό μέ παλαιά παράδοση σέ μουσικούς.
Προσπάθησα πρίν λίγα χρόνια νά τούς μάθω βυζαντινή, ἐνδιαφέρθηκαν 3-4 ὑπερήλικοι.

Ἀντίθετα στήν Πόλη βλέπουμε νά πλαισιώνουν τά ἀναλόγια τοῦ Πατριαρχείου καί ἄλλων ναῶν ἀρκετοί νέοι.
Καί μόνο πού πηγαίνουν ἐκκλησία τούς βγάζω τό καπέλο.
(ἔχει πιό πολύ, μά πάρα πολύ, ἐκκλησίασμα καί ψάλτες ἀπ τό χωριό μου μέ ἰσάριθμο ἀριθμό κατοίκων)

Υ.Γ.
Ὅση ὥρα ἔγραφα, ἄκουγα καί τό βίντεο καί εἰδικά τό χερουβικό.
Προσωπικά μοῦ ἄρεσε.
Μοῦ ἄρεσε γιατί ὅπως ἔλεγε ὁ δάσκαλός μου (Κων/της), ἐκκλησιαστικό ὕφος εἶναι νά ἔχει κάποιος χρόνο καί νά μήν παραβλέπει τούς καλλωπιστικούς.
Δέν γνωρίζω τόν ψάλτη, δέν ἔχω σχέσεις μέ Πατριαρχεῖο.


Δυστυχώς Δημήτρη έχεις δίκιο. Περιγράφεις με τον καλύτερο τρόπο την πραγματικότητα. Στο τόπο που βρίσκεται το Πατριαρχείο τα πράγματα όχι μόνο δεν είναι καλά αλλά δείχνουν να οδεύουν προς το χειρότερο. Διάβαζα τις προάλλες ένα σχετικό άρθρο από τα διεθνή μέσα ενημέρωσης που απλά επιβεβαιώνει αυτά που μας λες. http://www.bbc.com/news/world-europe-30214805

Από την άλλη όμως, υπάρχουν οι νέοι άνθρωποι με δυναμισμό και όνειρα μέσα τους, που δε θέλουν να δεχθούν αυτή τη ψυχρή πραγματικότητα αλλά πιστεύουν πως μπορούν και πρέπει να αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο. Και καμιά φορά αν μαζευτούν πολλοί με το ίδιο όνειρο, τα καταφέρνουν και τα αλλάζουν προς όφελος όλων μας.

Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε εδώ έναν νέο άνθρωπο που έχει αγαπήσει την ψαλτική, έναν άνθρωπο που, μόνο από αυτά που βλέπουμε εδώ στο Ψαλτολόγιον, έχει κάνει δουλειά δεκαπλάσια από αυτή που κάνουν άλλοι και τρέχουν να την πουλήσουν στο εμπόριο ή να διαφημίσουν τον εαυτό τους, κι όμως μας την προσφέρει αθόρυβα χωρίς να κερδίζει τίποτα. Έναν άνθρωπο, που έχει όνειρα και πίστη για κάτι αρκετά καλύτερο, που μιλάει επειδή πραγματικά σέβεται και την εκκλησία αλλά και τους ανθρώπους που κατέχουν οποιαδήποτε θέση μέσα σ’ αυτήν. Άλλωστε μας το έγραψε ξεκάθαρα: «Εγώ το σεβασμό μου τον δείχνω με το να μη θέλω να δω το θεσμό αυτό να κατακρημνίζεται ποιοτικώς. Γιατί, αν δεν υπάρχει άνθρωπος αντάξιος του τίτλου του στο κορυφαίο αναλόγιο της Ορθοδοξίας, δε θα υπάρχει πλέον και αναφορά σε αυτό και το πράγμα θα σβήσει, επιβιώνοντας ίσως προσωρινά μόνο από κάποιους παλαιούς ημερών...».
Έτσι, ένας άνθρωπος, που μοιράζεται τέτοιες ανησυχίες μαζί μας, με ειλικρινή αγάπη για την ψαλτική και με αποδεδειγμένη προσφορά χωρίς κανένα αντάλλαγμα, χρειάζεται μόνο επιβράβευση.
Εγώ είμαι μαζί του, παρότι ψαλτικά δε βρίσκει ορθό τον τρόπο που προσεγγίζω την ψαλτική θεωρία και ψάλλω, όμως έτερον εκάτερον. Στο συγκεκριμένο θέμα, αδικείται και του προσάπτουν ξένα προς αυτόν χαρακτηριστικά.
 
Από τότε που ξεκίνησε η τηλεόραση να μεταδίδει πάλξι από το πατριαρχείο απόντων των αρχόντων έχει ξεκινησει το κουτσομπολιό, η κριτική κλπ. Ποιοι είμαστε εμείς πουκριτικάρετε? Ποιοι είμαστε εμείς που τους θεωρούμε ανέτοιμους? Και πόσο μάλλον ποιοι ειμαστε εμείς που τους κρίνουμε αναξίους? Από αυτούς που κατακρίνουν κανενας δεν φτανει τον Φλοίκο ούτε στο δαχτυλάκι του. Ο Φλοίκος θα γίνει άρχοντας, με Α κεφαλαίο γιατί το αξίζει, είτε θέλουν κάποιοι είτε όχι, θα γράψει τη δική του ιστορία και αυτή θα τον κρίνει όχι εμείς. ΕΛΕΟΣ... Αφήστε τον ήσυχο!
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Το 1987 (αν θυμάμαι καλά),με τον αδερφικό μου φίλο Κ.Καλαιτζίδη, επισκέπτομαι το Φανάρι για πρώτη φορά.Ήταν Κυριακή του τυφλού.Εγώ φανατικός του Στανίτσα τότε κσι θιασώτης Πρίγγου και Ναυπλιώτη (τις πρώτες κασσέτες του τελευταίου που κυκλοφόρησαν στην Θεολογική Θεσσαλονίκης τις αντέγραψα και διακίνησα από το προσωπικό μου αρχείο),έτρεμαν τα πόδια μου πλησιάζοντας στο ψαλτήρι, στο οποίο μας ενθάρρυνε να ανεβούμε ο μακαριστός π.Παναγιώτης Τσινάρας.Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, ο πρωτοψάλτης με απογοήτευσε λόγω της τραχύτητας του ύφους του συγκρίνοντας τον με τον Στανίτσα, αλλά και με τους μεγάλους Θεσσαλονικείς τους οποίους τους άκουσα ζωντανά.Ο Λαμπαδάριος μου άρεσε πολύ λόγω της γλυκύτητας και της εκφραστικότητας του ύφους του.'Εγραψα την ακολουθία, την μοιράστηκα χωρίς κρίσεις με φίλους και αργότερα την ανέβασα και στο ψαλτολόγιο(η παλαιότερη ηχογράφηση εδώ).Ο Πρωτοψάλτης από τότε και μέχρι πρόσφατα ποτέ δεν κατάφερε να με συγκινήσει ιδιαίτερα, αλλά ήταν φορές που έβλεπα μια φοβερή ψαλτική ωρίμανση την οποία τότε δεν είχε και ήταν φυσιολογικό.
Θέλω με τα παραπάνω να πω ότι χρειάζεται χρόνος προσαρμογής και ας μην είμαστε ανυπόμονοι.Τώρα για τα παρασκήνια θέλω μόνο να πω ότι αυτά θα υπήρχαν έτσι και αλλιώς από κάθε πλευρά.Εδώ είχαν αρχίσει να διαρρέουν αρκετοί με το περιβάλλον τους προσκλήσεις για να αναλάβουν, που δεν λέω ότι ήταν αναληθείς, αλλά ενδεικτικές παρασκηνιακών διαβουλεύσεων που δεν είχαν σχεδόν καθόλου αξιολογική βάση παρά ήταν αποτέλεσμα προτιμήσεων,επιδιώξεων και γνωριμιών.
 
Last edited:

giokarv

Νέο μέλος
Καλημέρα!!! Χρόνια πολλά !!! Καλό υπόλοιπο δωδεκαημέρου να έχουμε!!!

Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος ....γιατί δεν μπορώ να διακρίνω από τις συζητήσεις σας ...ποιος είναι ο λόγος τελικά που απουσίαζαν οι ψάλτες του πατριαρχικού ναού ;;;

Ευχαριστώ πολύ .
 

asxetos

έν οίδα ότι ουδέν οίδα
Τη σύγχρονη ιεροψαλτική πραγματικότητα διαμορφώνουν δεδάδες διαφορετικές τάσεις και αντιλήψεις, μεταξύ αυτών και πολλά "μορφώματα" Πατριαρχικού ύφους. Ένα πράγμα όμως ξεχνάτε όλοι. Το Πατριαρχικό ψάλσιμο είναι άρρηκτα δεμένο τοπικά και ποιοτικά με τον Πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου στο Φανάρι και τις εκεί πρακτικές ανάγκες. Η αίγλη του Πατριαρχικού ύφους έγκειται στο απόλυτο δέσιμό του με τη λατρευτική πρακτική. Διαφωνώ απολύτως με την άποψη ότι η σύγχρονη Πατριαρχική ιεροψαλτική πρακτική "φθίνει". Τη θεωρώ εντελώς ανεδαφική και αστήρικτη. Όσοι την υποστηρίζουν απέχουν μακράν από την αλήθεια. Βλέπουν το δέντρο και όχι το δάσος. Ο μακαριστός Άρχων Πρωτοψάλτης κυρ Θρασύβουλος Στανίτσας μας μαρτυρεί την ευγνωμοσύνη του προς το πρόσωπο τότε Δομέστιχου του Πατριαρχικού Ναού ο οποίος μύησε και αυτόν και τον Άρχοντα Πρωτοψάλτη κυρ Κωνσταντίνο Πρίγγο στο ρόλο του Ιεροψάλτη των Πατριαρχικών αναλογίων με σαφή οριοθέτηση του τρόπου ψαλμώδησης. Χαρακτηριστική είναι η φράση που τους είπε "Αυτά που ξέρετε να τα ξεχάσετε εδώ" και συνεχίζει ο κυρ Θρασύβουλος αναφέροντας: "Ευτυχώς που υπήρχε αυτός ο άνθρωπος, γιατί ως εξωτερικοί ιεροψάλτες δεν γνωρίζαμε τον τρόπο".
Εν τέλει με τα λεγόμενά σας αμφισβητείτε τη δωρικότητα, τη λιτότητα, τη σοφία, την προσευχητική διάθεση και την ευλάβεια του γνήσιου Πατριαρχικού ύφους. Εγώ αυτά καμαρώνω!!!
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Καλημέρα!!! Χρόνια πολλά !!! Καλό υπόλοιπο δωδεκαημέρου να έχουμε!!!

Θέλω να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος ....γιατί δεν μπορώ να διακρίνω από τις συζητήσεις σας ...ποιος είναι ο λόγος τελικά που απουσίαζαν οι ψάλτες του πατριαρχικού ναού ;;;

Ευχαριστώ πολύ .

Χρόνια πολλά και σε σένα και καλό δωδεκαήμερο επίσης
Έχει αναφερθεί ήδη σε άλλο θέμα η απουσία τόσο του άρχοντα πρωτοψάλτη όσο και του άρχοντα λαμπαδαρίου της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας και η κάλυψή τις θέσεις των από τους Άρχοντες πρώτο και δεύτερο δομέστικο της αγίας του χριστού μεγάλης εκκλησίας ήδη από τη επίσκεψη του ποντιφικα στο φανάρι όπου έψαλαν οι κύριοι Φλοίκος Στυλιανός εκ δεξιών και Παϊκόπουλος Δημοσθένης εξ ευωνύμων. Όπως είπαν οφείλεται σε διαφορετικά προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει καθένας τους αυτό το διάστημα. Ευχόμαστε για το καλύτερο και για τη γρήγορη επάνοδό τους, ωστόσο ίσως κάποιοι να γνωρίζουν περισσότερα γι αυτό και έχει αρχίσει η συζήτηση διαδοχής των απ΄ότι καταλαβαίνω, με βάση όμως το πραγματικό ενδιαφέρον χωρίς άλλου είδους σκοπιμότητες.
 

giokarv

Νέο μέλος
Χρόνια πολλά και σε σένα και καλό δωδεκαήμερο επίσης
Έχει αναφερθεί ήδη σε άλλο θέμα η απουσία τόσο του άρχοντα πρωτοψάλτη όσο και του άρχοντα λαμπαδαρίου της του Χριστού Μεγάλης Εκκλησίας και η κάλυψή τις θέσεις των από τους Άρχοντες πρώτο και δεύτερο δομέστικο της αγίας του χριστού μεγάλης εκκλησίας ήδη από τη επίσκεψη του ποντιφικα στο φανάρι όπου έψαλαν οι κύριοι Φλοίκος Στυλιανός εκ δεξιών και Παϊκόπουλος Δημοσθένης εξ ευωνύμων. Όπως είπαν οφείλεται σε διαφορετικά προβλήματα υγείας που αντιμετωπίζει καθένας τους αυτό το διάστημα. Ευχόμαστε για το καλύτερο και για τη γρήγορη επάνοδό τους, ωστόσο ίσως κάποιοι να γνωρίζουν περισσότερα γι αυτό και έχει αρχίσει η συζήτηση διαδοχής των απ΄ότι καταλαβαίνω, με βάση όμως το πραγματικό ενδιαφέρον χωρίς άλλου είδους σκοπιμότητες.

Ευχαριστώ πολύ για την σχετική ενημέρωση !!!
Αντεύχομαι και εγώ επίσης την ταχεία ανάρρωση τους,ώστε να μπορέσουμε ξανά να ακούσουμε και να διδαχθούμε ότι ωφέλιμο μπορεί ο καθένας ξεχωριστά να ''λάβει''. Όσο για το θέμα της διαδοχής εύχομαι όταν αυτό ο Κύριος το επιτρέψει να αναδείξει, άξιους διαδόχους και συνεχιστές !!!
 
Last edited:
Top