Τί δοξαστικό θα ψάλλουμε την Κυριακή 16/11/08 (μνήμη Ευαγγελιστού Ματθαίου);

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Παιδια ξερεται τη δοξαστηκο θα ψαλλουμε την κυριακη 16/09/08;
ευχαρηστω!!
 
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Тоυ Αγίου Αποστόλου και Ευαγγελιστού Ματθαίου.
Βλ. Μουσική Κυψέλη τ. Γ΄
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Επειδή είναι Κυριακή νομίζω προέχουν τα αναστάσιμα οπότε θα ψαλεί το ενδιάτακτο εωθινό (συγκεκριμένα το ΙΑ )
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Επειδή είναι Κυριακή νομίζω προέχουν τα αναστάσιμα οπότε θα ψαλεί το ενδιάτακτο εωθινό (συγκεκριμένα το ΙΑ )

Όταν έχουμε Αγιο εορταζόμενο και ιδιαιτέρως τιμώμένο, π.χ. Απόστολο, (και δή Ευαγγελιστη, ή Πρωτοκορυφαίο, ή Πρωτοκλητο) ,Μεγαλομάρτυρα, (π.χ. Άγιο Δημήτριο), Μεγάλο Πατέρα της Εκκλησίας (π.χ. Τρεις Ιεράρχες) ή εορτή του Αγίου του Ναού, τότε το ενδιάτακτο Εωθινό καταλιμπάνεται....
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Όταν έχουμε Αγιο εορταζόμενο και ιδιαιτέρως τιμώμένο, π.χ. Απόστολο, (και δή Ευαγγελιστη, ή Πρωτοκορυφαίο, ή Πρωτοκλητο) ,Μεγαλομάρτυρα, (π.χ. Άγιο Δημήτριο), Μεγάλο Πατέρα της Εκκλησίας (π.χ. Τρεις Ιεράρχες) ή εορτή του Αγίου του Ναού, τότε το ενδιάτακτο Εωθινό καταλιμπάνεται....


Σύμφωνα με το ΤΜΕ και οι τέσσερις Ευαγγελιστές (το λέει στην Προθεωρία αν και δεν το εφαρμόζει στον Απόστολο και Ευαγγελιστή Μάρκο!)
Τα παλαιά Τυπικά γράφουν άλλα...
Αν δείτε την ακολουθία πάντως είναι "φτωχή" ώστε να προτιμηθεί το Δοξαστικόν των Αίνων.
Μια συμπλήρωση της Ακολουθίας θα δικαίωνε τις Διατάξεις του ΤΜΕ.
Βρισκόμουν σε προβληματισμό αν έπρεπε να ανοίξω το θέμα εδώ στο ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ.
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Τα παλαιά Τυπικά γράφουν άλλα...
Αν δείτε την ακολουθία πάντως είναι "φτωχή" ώστε να προτιμηθεί το Δοξαστικόν των Αίνων.

Να βοηθήσω λιγάκι και εγώ;;;
Μόλις κοίταξα το Τυπικό του Ρήγα, το οποίο έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα διάταξη . Αναφέρει πως στους Αίνους , ψάλλουμε αναστάσιμα δ' , του Αποστόλου προσόμοια γ' και το ιδιόμελο Κροτήσωμεν εν άσμασι (ώστε να βγούν οι στίχοι 8 ). Προσωπικά, θα προτιμήσω αυτήν την Διάταξη, και θα ψάλλω ως Δοξαστικό το Εωθινό, λόγω της έλλειψης πλήρους ακολουθίας του Αποστόλου Ματθαίου.:)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Τό θέμα αὐτό στήν ἑνότητα πού ἐτέθη μᾶλλον ἀφοροῦσε σέ μουσικό κείμενο. Παρεξέκλινε σέ θέμα τυπικοῦ. Ἀπό τά γραφόμενα, ἐκπλήσσομαι καί ἀπό τήν ἄγνοια τοῦ ἰσχύοντος τυπικοῦ (δέν εἶναι πρός θάνατον) ἀφ᾿ ἑνός, ἀλλά καί ἀπό τήν προσωπική ἐπιλογή περί τῶν ψαλτέων ἀφ᾿ ἑτέρου. Μᾶλλον κάποιοι θά ψάλλουν φαίνεται κατ᾿ οἶκον τήν ἀκολουθία καί ὄχι σέ ναό, ἀφοῦ δι᾿ αὐτούς ἰσχύει ἡ προσωπική προτίμηση. Ἐκτός ἄν ὑπάρχουν ναοί πού οἱ τηρητέες τυπικές διατάξεις ἐναπόκεινται στίς προσωπικές προτιμήσεις, μάλιστα ἀτόμων μή ἐξουσιοδοτημένων γιά κάτι τέτοιο.
Αὐτά, συγγνώμη, δέν τά καταλαβαίνω.
Ἐπίσης δέν καταλαβαίνω τόν προβληματισμό τοῦ Δημήτρη, ἄν ἔπρεπε νά γράψει (;), νά ἀνοίξει νέο θέμα (;) ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον.
Τί ἔχει τό Ψαλτολόγιον;
Ὁποιοδήποτε ὑπονοούμενο, νομίζω, προσβάλλει ὅλους μας, πού ἔχουμε ἐπιλέξει ἐλεύθερα νά εἴμαστε μέλη καί μάλιστα ἔχουμε γράψει τόσα.
Ἀλλά θά τό ἀνοίξω ἐγώ τό θέμα στήν οἰκεία ἐνότητα, καθόσον καί σέ ναό εὐαγγελιστοῦ ὑπηρετῶ καί τό ἐπώνυμόν μου μέ δικαιώνει.

 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Γέροντα, νομίζω ότι ο αγαπητός taxlias μάλλον δεν εννοεί το πια μουσική σύνθεση θα ψάλλουμε (για να είμαστε σίγουροι ας μας το διευκρινίσει), διότι υπάρχει όντως θέμα που διχάζει τα τυπικά (σοβαρό ή όχι). Ενδιαφέρουσα η πρόταση του Ρήγα, αν και λίγο "διπλωματική" (με την καλή έννοια :D). Το μικρό (λαχανί στο χρώμα) τυπικό του Μπεκατόρου αναφέρει ότι ψάλλεται κατ' απαίτηση του τυπικού το ιδιόμελο του Αγίου και σε παρένθεση ότι όπου τηρείται η ακριβή τάξις ψάλλεται Εωθινό :eek:. Αυτό που λέτε ότι δεν είναι προς θάνατον, προσφέρει μία ανακούφιση και σε μένα που δεν είμαι γνώστης του τυπικού και αισθάνομαι ολίγον ξεκρέμαστος βλέποντας τέτοιου είδους "δυφορούμενες" απόψεις.

Υ.Γ. Προσοχή μόνο όσοι πείτε το Δόξα του Αγίου, διότι θεωρήστε όχι και τόσο φανατικοί τηρητές της ακριβής τάξεως κατά την ως άνω λογική (αστειεύομαι φυσικά :)).

Εάν η ερώτηση στοχεύει στο μουσικό τομέα, θα προτιμήσω Εωθινό του Πέτρου του Εφεσίου...
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Γέροντα, νομίζω ότι ο αγαπητός taxlias μάλλον δεν εννοεί το πια μουσική σύνθεση θα ψάλλουμε (για να είμαστε σίγουροι ας μας το διευκρινίσει),
Δέν ἔπρεπε νά τό ἀνοίξει ἐδῶ. Ἄλλωστε ἔτσι τό κατάλαβε καί ὁ Παναγιώτης συντονιστής. Ἀπό τό #3 ξέφυγε.
διότι υπάρχει όντως θέμα που διχάζει τα τυπικά (σοβαρό ή όχι).
Ἕνα εἶναι τό τυπικό πού ἰσχύει.
Ενδιαφέρουσα η πρόταση του Ρήγα, αν και λίγο "διπλωματική" (με την καλή έννοια :D).
Δέν εἶναι πρότασση τοῦ π. Ρήγα, ἀλλά τοῦ ΤΑΣ. Ἔγραψα στό θέμα πού ἄνοιξα.
Το μικρό (λαχανί στο χρώμα) τυπικό του Μπεκατόρου αναφέρει ότι ψάλλεται κατ' απαίτηση του τυπικού το ιδιόμελο του Αγίου και σε παρένθεση ότι όπου τηρείται η ακριβή τάξις ψάλλεται Εωθινό :eek:. Αυτό που λέτε ότι δεν είναι προς θάνατον, προσφέρει μία ανακούφιση και σε μένα που δεν είμαι γνώστης του τυπικού και αισθάνομαι ολίγον ξεκρέμαστος βλέποντας τέτοιου είδους "δυφορούμενες" απόψεις.
Υ.Γ. Προσοχή μόνο όσοι πείτε το Δόξα του Αγίου, διότι θεωρήστε όχι και τόσο φανατικοί τηρητές της ακριβής τάξεως κατά την ως άνω λογική (αστειεύομαι φυσικά :)).
Νά εἶσαι καλά ἀγαπητέ Χρῆστο.

 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis

Ἐπίσης δέν καταλαβαίνω τόν προβληματισμό τοῦ Δημήτρη, ἄν ἔπρεπε νά γράψει (;), νά ἀνοίξει νέο θέμα (;) ἐδῶ στό Ψαλτολόγιον.

Τί ἔχει τό Ψαλτολόγιον;
Ὁποιοδήποτε ὑπονοούμενο, νομίζω, προσβάλλει ὅλους μας, πού ἔχουμε ἐπιλέξει ἐλεύθερα νά εἴμαστε μέλη καί μάλιστα ἔχουμε γράψει τόσα.

Ο προβληματισμός μου είχει να κάνει με την "αποδοχή" που είχαν παλαιότερα μηνύματά μου περί των Τυπικών Διατάξεων και των προβληματισμών μου και σε θέματα Τυπικού και σε θέματα της Ψαλτικής και που κάποιοι υποδείκνυαν την ακρίβεια σε μένα προσωπικά (!) χωρίς να έχουν ανοίξει ούτε μια φορά το εν χρήσει ΤΜΕ στην ζωή τους.



Ἀλλά θά τό ἀνοίξω ἐγώ τό θέμα στήν οἰκεία ἐνότητα, καθόσον καί σέ ναό εὐαγγελιστοῦ ὑπηρετῶ καί τό ἐπώνυμόν μου μέ δικαιώνει.

Φιλικά
Δημήτριος Καλπακίδης
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

...χωρίς να έχουν ανοίξει ούτε μια φορά το εν χρήσει ΤΜΕ στην ζωή τους.
Ἔχεις δίκιο.
Φαίνεται αὐτό.
Πολλοί δέν ἤξεραν ἤ δέν ξέρουν ἀκόμη τί εἶναι αὐτό.
Γι᾿ αὐτό γράφουν γιά τυπικά...
Καί ἀλληλοσυγκρουόμενα... τῆς σήμερον, ἐννοεῖται.
Δέν τό φανταζόμουν.
Αὐτά ἔχουν ξεκαθαριστεῖ.
Συγγνώμη πάντως.​
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Παιδια ξερεται τη δοξαστηκο θα ψαλλουμε την κυριακη 16/09/08;
ευχαρηστω!!
Ειλικρινά, έχω εκπλαγεί, όλη αυτή την εβδομάδα που είμαι στο forum, με την άγνοια ψαλτών, συγχωρέστε με, του τι θα ψάλλουν. Δεν έχετε το Τυπικό ΤΜΕ;
Δεν κατέχω θέση ψάλτη, αλλά το πρώτο πράγμα που προμηθεύτηκα, ήταν το Τυπικό της ΤΜΕ, προκειμένου να ξέρω κάθε φορά πως θα ετοιμαστώ, ούτως ώστε να μην στέκομαι και να περιμένω από τον Πρωτοψάλτη να ενημερώνει επάνω στο ψαλτήρι του τι λέμε.
Πάμε στην εκκλησία το πρωί και τότε ψάχνουμε γρήγορα-γρήγορα, τι θα ειπωθεί; Δεν ξέρω......;;;
Συγχωρέστε με και πάλι.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ειλικρινά, έχω εκπλαγεί, όλη αυτή την εβδομάδα που είμαι στο forum, με την άγνοια ψαλτών, συγχωρέστε με, του τι θα ψάλλουν. Δεν έχετε το Τυπικό ΤΜΕ;
Δεν κατέχω θέση ψάλτη, αλλά το πρώτο πράγμα που προμηθεύτηκα, ήταν το Τυπικό της ΤΜΕ, προκειμένου να ξέρω κάθε φορά πως θα ετοιμαστώ, ούτως ώστε να μην στέκομαι και να περιμένω από τον Πρωτοψάλτη να ενημερώνει επάνω στο ψαλτήρι του τι λέμε.
Πάμε στην εκκλησία το πρωί και τότε ψάχνουμε γρήγορα-γρήγορα, τι θα ειπωθεί; Δεν ξέρω......;;;
Συγχωρέστε με και πάλι.
Εἶστε σίγουρη τί ἀκριβῶς σημαίνει ΤΜΕ;
Μπορεῖτε νά μᾶς τό ἀναλύσετε;
Ποιό ἐννοεῖτε;​
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Πάτερ, καλησπέρα,
Έχω το Τυπικό της του Χριστου Μεγάλης Εκκλησίας, του Γεωργίου Βιολάκη (παλαιό) και το Τυπικό της Αποστολικής Διακονίας.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Μόνο έτσι θα μάθω.
Ευχαριστώ
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
ψαλμός 50ός;19725 said:
Πάτερ, καλησπέρα,
Έχω το Τυπικό της του Χριστου Μεγάλης Εκκλησίας, του Γεωργίου Βιολάκη (παλαιό) και το Τυπικό της Αποστολικής Διακονίας.
Αν κάνω λάθος, διορθώστε με. Μόνο έτσι θα μάθω.
Ευχαριστώ

Έχετε το Τυπικό της του Χριστου Μεγάλης Εκκλησίας, του Γεωργίου Βιολάκη (παλαιό) και τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2008 της Αποστολικής Διακονίας τα οποία βασίζονται στο ΤΜΕ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ, καλησπέρα,
Έχω το Τυπικό της του Χριστου Μεγάλης Εκκλησίας, του Γεωργίου Βιολάκη
Ἴσον (=) ΤΜΕ

και το Τυπικό της Αποστολικής Διακονίας.
Ἴσον (=) ΔΙΠΤΥΧΑ

Ἄν ἔχετε αὐτά εἶστε καί ἡ «πρώτη»!
Συγχαρητήρια!

 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
[QUOTE=π. Μάξιμος;19707 Μᾶλλον κάποιοι θά ψάλλουν φαίνεται κατ᾿ οἶκον τήν ἀκολουθία καί ὄχι σέ ναό, ἀφοῦ δι᾿ αὐτούς ἰσχύει ἡ προσωπική προτίμηση. Ἐκτός ἄν ὑπάρχουν ναοί πού οἱ τηρητέες τυπικές διατάξεις ἐναπόκεινται στίς προσωπικές προτιμήσεις, μάλιστα ἀτόμων μή ἐξουσιοδοτημένων γιά κάτι τέτοιο.


Πάτερ την ευχή σας !
Δεν θεωρώ πως είναι λάθος η προσωπική προτίμηση, όταν υπάρχει η επιλογή, ούτε υποδηλώνει άγνοια Τυπικού. Το προηγούμενο μήνυμα το έστειλα, διότι είχα αυτήν ακριβώς την απορία απο την αρχή της εβδομάδος και η οποία μου λύθηκε αμέσως αφού διάβασα κάποια πράγματα . Ίσως δεν έπρεπε να δηλώσω την προτίμησή μου, αν και θεωρώ πως και στα Τυπικά υπάρχουν λάθη (στο κάτω-κάτω και αυτά άνθρωποι τα έχουν συντάξει).
Την ευχή σας!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μᾶλλον κάποιοι θά ψάλλουν φαίνεται κατ᾿ οἶκον τήν ἀκολουθία καί ὄχι σέ ναό, ἀφοῦ δι᾿ αὐτούς ἰσχύει ἡ προσωπική προτίμηση. Ἐκτός ἄν ὑπάρχουν ναοί πού οἱ τηρητέες τυπικές διατάξεις ἐναπόκεινται στίς προσωπικές προτιμήσεις, μάλιστα ἀτόμων μή ἐξουσιοδοτημένων γιά κάτι τέτοιο.


Πάτερ την ευχή σας !
Δεν θεωρώ πως είναι λάθος η προσωπική προτίμηση, όταν υπάρχει η επιλογή, ούτε υποδηλώνει άγνοια Τυπικού.
Τήν εὐχή τοῦ Κυρίου νά ἔχεις!
Ἄν ἔχεις τό «ἐλεύθερο» κανένα πρόβλημα.
Πάντως δέν κατάλαβα ποῦ διάβασες γιά ἐπιλογή.
...αν και θεωρώ πως και στα Τυπικά υπάρχουν λάθη (στο κάτω-κάτω και αυτά άνθρωποι τα έχουν συντάξει).
Την ευχή σας!
Ποιά τυπικά ἐννοεῖς καί ποιά λάθη;
Μπορεῖς νά γίνεις πιό συγκεκριμένος;
Σ᾿ εὐχαριστῶ.

 

taxlias

Νικόλαος Ταχλιαμπούρης
Παιδια γεια σας και παλι επειδη βρισκομουν και σε ταξιδι δεν μπορεσα να διαβασω τις απαντησεις σας!!Λοιπον επειδη δεν εχω το τυπικο και για διευκολυνση ειπα να σας ρωτησω!!δεν με εδιαφερει το τη μουσικη συνθεση! απλα το τι θα ψαλλουμε δλδ εωθηνο ή το δοξαστηκο του Ευαγγελιστη Ματθαιου!!Συγχωρεστε με για την καθυστερηση!!και ελπιζω να μην εγινα αιτια για τις πιο πανω αντιπαραθεσεις!!ευχαρηστω!!!


Υ.Γ την ευχη σας Πατερ Ματθαιε
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μετά τήν ἀναμενόμενη ἐξήγηση πού ἔδωσε ὁ θέσας, ἄς μεταφερθεῖ τό παρόν θέμα στά θέματα Τυπικοῦ, Εἰδικές περιπτώσεις, γιατί εἶχε (καί ἴσως ἀναμένουμε νά ἔχει περαιτέρω) ἐνδιαφέρον.

(Καί μεταφέρθηκε καί συνεχίσθηκε ἡ συζήτηση. Εὐχαριστοῦμε Δημήτρη)

 
Last edited:
Top