"Βυζαντινός" Χορός του Πατριαρχείου της Μόσχας

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Η ονομασία της χορωδίας μού φάνηκε παράξενη (είναι σαν να λέγαμε ''ρωσσική χορωδία του πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως''). Εις μάτην αναζήτησα την χορωδία στο ρωσσικό διαδίκτυο. Βεβαίως από τη στιγμή που καταβάλλονται προσπάθειες για μελοποίηση ρωσσικών λειτουργικών ύμνων με βυζαντινές μελωδίες, δεν αποκλείεται να υπάρχει στη Μόσχα η αλλού στη Ρωσσία μια χορωδία ειδικευμένη στην Ψαλτική, αλλά μού φαίνεται απίθανο να υπάρχει χορωδία με τέτοια ονομασία.
Έγραψα σχετικά στον Βλαδίμηρο και αναμένω την απάντησή του.
 
Last edited:

μάρκελλος

Μάρκελλος Πιράρ, Γενικός συντονιστής
Last edited:

Vladimir

Παλαιό Μέλος
Στην ιστοσελίδα ieropsaltis.com υπάρχει φωτογραφία του Βυζαντινού χορού του Πατριαρχείου της Μόσχας. Γνωρίζει κανείς περισσότερες πληροφορίες για αυτό το χορό;

Ευχαριστώ.

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό να τους ονομάσουν "Ο Βυζαντινός χορός" :). Μάρκελλος έχει δίκαιο. Μπορεί και ψάλλουν κάτι καλούμενο "βυζαντινό" (όμως δεν το ξέρω ακριβώς και δεν άκουσα), αλλά τότε μάλλον από την ευρωπαϊκή γραφή και στο ευρωπαϊκό σύστημα κτλ
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Απ ότι διαβάζω στο διαδίκτυο πρέπει να έχει γίνει κάπως της μόδας στη Ρωσία χορωδίες που χρησιμοποιούν το παλαιό σύστημα μουσικής "ζνάμενι" να "εμπλουτίζουν" το ρεπερτόριό των με κομμάτια "βυζαντινής" μουσικής (είτε στην Βουλγαρική εκδοχή τους είτε σε διασκευές από την ελληνική Ρώσων συνθετών). Φυσικά τις διαβάζουν από πεντάγραμμο και τις ψάλλουν με διαστήματα καθαρά ευρωπαϊκά.
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
H Ρωσική εκκλησιαστική μουσική είναι συγκλονιστική και ανατριχιαστική θα έλεγα, είχα τύχει στην ιερά πανήγυρη αγίας Μαρκέλλας Βοτανικού πέρυσι το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά και είχε καλέσει ο εφημέριος μια γυναικεία χορωδία από την ρωσία για την αρχιερατική θεία λειτουργία ανήμερα της εορτής που συνέψαλλε με τους δικούς μας. είχαν χωρίσει την λειτουργία σε 2 μέρη, ενα μέρος που έψαλλαν οι έλληνες ήταν μέχρι το ευαγγέλιο και το δεύτερο μέρος που έψαλλαν οι ρώσίδες ήταν από το χερουβικό μέχρι την απόλυση. Μιλάμε έπαθα την πλάκα της ζωής μου, ανατρίχιασα, εκστασιάστικα. Και είναι και πολύ δύσκολη μουσική.
 
C

chretienorthodox

Guest
I'm sorry for write in english.
When at 1987 I visited russian (moni saint Panteleimon) konaki (antiproswpeion) in Karyes, mount Athos, seen in (small) church musical books in pentagrammon. I asked representative (antiproswpon) of monastery about it, and he told me russians sing (psalloun) from pentagrammon that is sing european music. To my opinion byzantine choros of Moskva patriarchate sing european music. Their title "byzantine" is just a trick.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
H Ρωσική εκκλησιαστική μουσική είναι συγκλονιστική και ανατριχιαστική θα έλεγα, είχα τύχει στην ιερά πανήγυρη αγίας Μαρκέλλας Βοτανικού πέρυσι το καλοκαίρι αν θυμάμαι καλά και είχε καλέσει ο εφημέριος μια γυναικεία χορωδία από την ρωσία για την αρχιερατική θεία λειτουργία ανήμερα της εορτής που συνέψαλλε με τους δικούς μας. είχαν χωρίσει την λειτουργία σε 2 μέρη, ενα μέρος που έψαλλαν οι έλληνες ήταν μέχρι το ευαγγέλιο και το δεύτερο μέρος που έψαλλαν οι ρώσίδες ήταν από το χερουβικό μέχρι την απόλυση. Μιλάμε έπαθα την πλάκα της ζωής μου, ανατρίχιασα, εκστασιάστικα. Και είναι και πολύ δύσκολη μουσική.

Είναι όντως εντυπωσιακή, ειδικά αν τύχεις σε καλή και μεγάλη χορωδία... Είναι όμως μέχρι να τη συνηθίσεις, γιατί μετά αρχίζει και γίνεται μονότονη.
Πολύ δύσκολη μουσική πάντως δεν είναι, το αντίθετο θα έλεγα...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
To πιο "άσχημο" στη Ρωσική μουσική παράδοση είναι οι ύμνοι του εσπερινού και του όρθρου. Στις ακολουθίες αυτές πέφτει πολύ recitativo :( και όντως είναι πολύ μονότονοι!

Ο βαθμός δυσκολίας των χορωδιακών συνθέσεων στη Ρωσική μουσική παράδοση ποικίλει. Οπωσδήποτε πολλά έργα απαιτούν "επαγγελματική" χορωδία.

Μετά το τέλος του Β' Παγκόσμιου πολέμου ο αργότερα άρχων Πρωτοψάλτης του Βουλγαρικού Πατριαρχείου, αείμνηστος ήδη, Πέταρ Ντίνεφ (γεννημένος σε εξαρχικό χωριό της Καστοριάς, απόφοιτος της Χάλκης, αλλά και Ρωσικών ωδείων) προβλέποντας ότι στο μέλλον κανείς δεν θα μάθαινε την παράξενη σημειογραφία της ψαλτικής (!!!) εξέδωσε μια σειρά ψαλτικών βιβλίων με πεντάγραμμο, με μονοφωνικές μελωδίες και ισοκράτημα, (το οποίο παραδόξως είναι πολύ απλό!). Τα βιβλία αυτά έγιναν γνωστά και στη Ρωσία και σε άλλες σλαβόφωνες χώρες και γνωρίζω ότι χρησιμοποιούνται τέτοιες συνθέσεις για "ποικιλία" από πολλές πολυφωνικές χορωδίες. Το αποτέλεσμα βέβαια είναι το ίδιο σαν να βάζαμε ένα βαρύτονο της λυρικής να πει ένα κλέφτικο τραγούδι! :rolleyes:
 

en_elladi

Μέλος
Έχω στο αρχείο μου μερικές ηχογραφήσεις από ακολουθίες με ρωσική εκκλησιαστική μουσική, από την Ι. Μ. Όπτινα και από αλλού. Είναι πολύ εντυπωσιακές οι ηχογραφήσεις, αλλά διαφέρουν βέβαια πολύ από τη βυζαντινή ψαλτική παράδοση!... είναι κάτι το διαφορετικό!...
Όπως λέει και ο αγαπητός "Panagiotis", σε πολλά έργα πιστευω κι εγώ, πως απαιτούν επαγγελματική χορωδία.
 
Last edited:
Top