Λειτουργικά [+ Γερ. Πρεβεζιάνου]

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Δεν γνωρίζω αν είναι κατάλληλος ο τίτλος που επέλεξα για την παρούσα ενότητα. Σκοπεύω, συν Θεώ και τη βοηθεία ετέρων "συμφορουμιστών" ν' ανεβάσουμε λειτουργικά που διασκεύαζε, επιμελούνταν ο αείμνηστος δάσκαλός μας Γεράσιμος Πρεβεζιάνος. Όλα θα είναι από χειρόγραφα.

Αρχίζουμε με τα λειτουργικά του Σινωπέως σε ήχο πλάγιο του πρώτου. Το "Άξιον εστίν..." που τα συνοδεύει είναι του μοναχού Νεκταρίου Βλάχου. Υπόψιν ότι τα εν λόγω λειτουργικά μετέδωσε ο κυρ-Βαγγέλης στην εκπομπή που έκανε στις 25.10.2008, όπου ήταν αφιερωμένη ολόκληρη σε παλαιά πανήγυρη του Αγίου Δημητρίου Αγρινίου, στο ναό δηλαδή που διετέλεσε πρωτοψάλτης ο αείμνηστος Γεράσιμος. Οπότε, υπάρχει και ηχητικό για όσους ενδιαφέρονται.
 

Attachments

  • λειτουργικά Σινωπέως.pdf
    1.6 MB · Views: 1,350

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ευχαριστούμε! Πολύ ωραία λειτουργικά σε πλ. α'! Αν και δεν είχα γνωρίσει δυστυχώς τον αείμνηστο Γεράσιμο Πρεβεζάνο, τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση από όσα γραπτά μας άφησε και από όσα έχω ακούσει γι' αυτόν. Ανεβάστε κι άλλα παρακαλώ, αν έχετε!
 
Δεν γνωρίζω αν είναι κατάλληλος ο τίτλος που επέλεξα για την παρούσα ενότητα. Σκοπεύω, συν Θεώ και τη βοηθεία ετέρων "συμφορουμιστών" ν' ανεβάσουμε λειτουργικά που διασκεύαζε, επιμελούνταν ο αείμνηστος δάσκαλός μας Γεράσιμος Πρεβεζιάνος. Όλα θα είναι από χειρόγραφα.

Αρχίζουμε με τα λειτουργικά του Σινωπέως σε ήχο πλάγιο του πρώτου. Το "Άξιον εστίν..." που τα συνοδεύει είναι του μοναχού Νεκταρίου Βλάχου. Υπόψιν ότι τα εν λόγω λειτουργικά μετέδωσε ο κυρ-Βαγγέλης στην εκπομπή που έκανε στις 25.10.2008, όπου ήταν αφιερωμένη ολόκληρη σε παλαιά πανήγυρη του Αγίου Δημητρίου Αγρινίου, στο ναό δηλαδή που διετέλεσε πρωτοψάλτης ο αείμνηστος Γεράσιμος. Οπότε, υπάρχει και ηχητικό για όσους ενδιαφέρονται.

Λεωνίδα σ' ευχαριστώ που ανέβασες τα λειτουργικά αυτά του Σινωπέως σε διασκευή του Μάκη. Ίσως καταλληλότερος χώρος είναι η ενότητα "Μουσικά Χειρόγραφα" για να συμπεριλάβουμε γενικά όλα τα χειρόγραφα του αείμνηστου Γερασίμου (Μάκη) Πρεβεζιάνου. Εκεί θα ανεβάσω κι άλλα εγώ. Αν θέλεις ειδοποίησε τους συντονιστές να μεταφέρουν και το δικό σου...

Ευχαριστώ!
 
Top