[Ανακοίνωση] Ψηφιακή Βιβλιοθήκη Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ)

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Σε μια τυχαία αναζήτηση στη ψηφιακή βιβλιοθήκη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου (http://invenio.lib.auth.gr/?ln=el) βρήκα κάποια πράγματα που νομίζω δεν έχουν ανέβει στο forum.

Αυτά μπορούν να κατεβούν από την ιστοσελίδα απευθείας επείδη είναι σε μορφή pdf, οπόταν και δεν υπάρχει λόγος να τ΄αναρτήσω. Το τί βρήκα είναι:

1. Ειρμολόγιον Σεραφείμ Παναγιωτίδου
2. Επιτάφιος Θρήνος του ιδίου
3. Επιτάφιος Θρήνος διορθωθέντα υπό Παγκρατίου Βατοπεδινού
4. Τα Λειτουργικά Βιβλία της ημετέρας εκκλησίας Εμμ. Γ. Παντελάκη
5. Η Λειτουργία (1909), Κ.Α. Ψάχου [σε 13 αρχεία]

Επίσης θα επισυνάψω και ένα ντοκουμέντο για την Φόρμιγγα του Πρίγγου σε λίγο. Ευχαριστώ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Διατίθεται μόνο ἡ πρώτη ἤ ἡ τελευταία σελίδα (π.χ. Παρακλητικὴ 1782).
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Όχι δεν είναι η πρώτη και η τελευταία, αλλά ολόκληρα τα βιβλία! Αφού τα έχω κατεβάσει εγώ. Κάνε για παράδειγμα αναζήτηση για "Ψάχος" και θα δεις ότι λέει "επιπρόσθετα αρχεία". Πάτα εκεί και θα δεις και τα άλλα. Ευχαριστώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Νομίζω ότι και οι δύο έχουν δίκιο. Ορισμένα βιβλία είναι ολόκληρα και ορισμένα εμφανίζουν μόνο μία σελίδα. (Τα καλύτερα!:D). Θα πρότεινα, όποιος ανακαλύπτει κάποιο βιβλίο ολόκληρο να βάζει και το αντίστοιχο link, ώστε να διευκολυνθούμε όλοι.
 
Για άλλη μια φορά η κουτοπόνηρη νοοτροπία του νεογραικύλου σε όλο της το μεγαλείο. Αφού καβαντζώσανε τα φράγκα από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα χρηματοδότησης "Κοινωνία της Πληροφορίας", παρέχουν ψηφιοποιημένα ελάχιστα αρχεία σε σχέση με αυτά που υπάρχουν και όπως σωστά παρατήρησαν και οι προλαλήσαντες, στα υπόλοιπα μόνο 1 σελίδα. Ενδεικτικά πατήστε "Ανθολογία της Παπαδικής". "Κρατηματάριον", Στιχηράριον" να δείτε. Α ρε Ανέμη που να σε φτάσουν...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Χωρίς νά διαφωνῶ Νικόλαε (γνωρίζω γενικῶς) θά ἤθελα νά ρωτήσω ἄν ἔχει σχέση μέ ἐπισκέπτες ἤ μέλη, δηλ. κατόπιν ἐγγραφῆς κατέβασμα. Βλέπω κάπου ὅτι «πρέπει να κάνετε login», ἀλλά πάλι δέν γίνεται πουθενά!

Τί λέτε;


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Χωρίς νά διαφωνῶ Νικόλαε (γνωρίζω γενικῶς) θά ἤθελα νά ρωτήσω ἄν ἔχει σχέση μέ ἐπισκέπτες ἤ μέλη, δηλ. κατόπιν ἐγγραφῆς κατέβασμα. Βλέπω κάπου ὅτι «πρέπει να κάνετε login», ἀλλά πάλι δέν γίνεται πουθενά!

Τί λέτε;
Μέσα από αυτό το link δίνει την επιλογή για εγγραφή, αλλά του έβαλα 2 έγκυρες διευθύνσεις email μου διαφορετικών παροχέων και μου βγάζει και στις δύο ότι δεν είναι έγκυρες (τις εισήγαγα με αντιγραφή - επικόλληση, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να το έκανα λάθος).
Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος αν έχει το ίδιο πρόβλημα... Εκτός κι αν απαιτεί το email να είναι συγκεκριμένου παροχέα, γιατί στο παράδειγμα μου βγάζει: yourname@[U][B]department.auth[/B][/U].gr
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μέσα από αυτό το link δίνει την επιλογή για εγγραφή, αλλά του έβαλα 2 έγκυρες διευθύνσεις email μου διαφορετικών παροχέων και μου βγάζει και στις δύο ότι δεν είναι έγκυρες (τις εισήγαγα με αντιγραφή - επικόλληση, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να το έκανα λάθος).
Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος αν έχει το ίδιο πρόβλημα... Εκτός κι αν απαιτεί το email να είναι συγκεκριμένου παροχέα, γιατί στο παράδειγμα μου βγάζει: yourname@[U][B]department.auth[/B][/U].gr
Εὐχαριστῶ πολύ!
Ἐμένα μοῦ βγάζει
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το πιστοποιητικό ασφαλείας αυτής της τοποθεσίας Web.
Το πιστοποιητικό ασφαλείας που παρουσιάστηκε από αυτήν την τοποθεσία Web δεν εκδόθηκε από αξιόπιστη αρχή έκδοσης πιστοποιητικών.
Τα προβλήματα πιστοποιητικού ασφαλείας ενδέχεται να υποδεικνύουν μια προσπάθεια παραπλάνησής σας ή ανάσχεσης των δεδομένων που έχετε στείλει προς το διακομιστή.
Ἀλλά καί τό department.auth πού λές, δείχνει τό κλειστό... καί περιορισμένο...


 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ναι και εμένα μου τα έβγαλε αυτά, και επέλεξα να εξαιρέσει τον συγκεκριμένο ιστοχώρο (μετά από 1-2 προειδοποιητικά παράθυρα), ώστε να μπορέσει να μου εμφανίσει την φόρμα με τα στοιχεία που πρέπει να συμπληρώσω για την εγγραφή. Μετά από αυτό, δεν μου αναγνώριζε τις διευθύνσεις email... Δεν ξέρω τι παίζεται.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Απ' ότι γράφουν οι ίδιοι:
Λάβετε υπόψη οτι εγγραφή χρειάζεται ΜΟΝΟ για υποβολή άρθρων στο Ιδρυματικό Καταθετήριο (ΙΚΕΕ) και αφορά κυρίως σε διδάκτορες, υπ.διδάκτορες, ερευνητές, μέλη ΔΕΠ ή άλλο προσωπικό με σταθερή σχέση εργασίας με το Πανεπιστήμιο (όπως ΕΤΕΠ, ΕΕΔΙΠ, ΙΔΑΧ κτλ).
Για εκτέλεση αναζητήσεων στην Ψηφιοθήκη, ΔΕΝ χρειάζεται κανενός είδους εγγραφή!
 
Για άλλη μια φορά η κουτοπόνηρη νοοτροπία του νεογραικύλου σε όλο της το μεγαλείο. Αφού καβαντζώσανε τα φράγκα από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα χρηματοδότησης "Κοινωνία της Πληροφορίας", παρέχουν ψηφιοποιημένα ελάχιστα αρχεία σε σχέση με αυτά που υπάρχουν και όπως σωστά παρατήρησαν και οι προλαλήσαντες, στα υπόλοιπα μόνο 1 σελίδα. Ενδεικτικά πατήστε "Ανθολογία της Παπαδικής". "Κρατηματάριον", Στιχηράριον" να δείτε. Α ρε Ανέμη που να σε φτάσουν...

Τα αρχεία επιτέλους είναι διαθέσιμα σε όλους. Μπράβο τους! Κάλλιο αργά παρά ποτέ! Εδώ είναι η λίστα με τα χειρόγραφα (σύνολο 111): http://invenio.lib.auth.gr/collection/Manuscripts?ln=el
Τα μουσικά είναι 21
Και πάλι μπράβο σε όσους μερίμνησαν για την διάθεση αυτών των χειρογράφων στο κοινό!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Δὲν βλέπω χρονολογικὰ στοιχεῖα. Μήπως ὑπάρχει πρόσβαση στό: Λίνου Πολίτη, Κατάλογος Χειρογράφων του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης;
 

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Πολλές ευχαριστίες, Nikolaos.
Τα περισσότερα, δυστυχώς, είναι ημιτελή. Διακόπτονται στις 50, 100 ή 150 σελίδες.
 

Deacon

Παλαιό Μέλος
Πολλές ευχαριστίες, Nikolaos.
Τα περισσότερα, δυστυχώς, είναι ημιτελή. Διακόπτονται στις 50, 100 ή 150 σελίδες.

Συνεχίζονται αν πατήσεις "πρόσθετα αρχεία".

Το υπ' αριθμ. 97 (χφ 57) αυτόγραφο Πέτρου Βυζαντίου (;). Edit: Ναι. Αναφέρεται η δοξολογία του στο 48α ως "ημετέρα ήχος α' τετράφωνος".
 
Last edited:

Τάσος Μπόκος

Παλαιό Μέλος
Συνεχίζονται αν πατήσεις "πρόσθετα αρχεία".

Το υπ' αριθμ. 97 (χφ 57) αυτόγραφο Πέτρου Βυζαντίου (;). Edit: Ναι. Αναφέρεται η δοξολογία του στο 48α ως "ημετέρα ήχος α' τετράφωνος".

Ευχαριστώ πολύ.
Η γραφή μοιάζει πολύ με του Πέτρου Βυζαντίου.
Έχει και τα κεκραγάρια στο 12α "έτερα σύντομα ημέτερα" (τώρα το έβλεπα).
 

Deacon

Παλαιό Μέλος
Του Βυζαντίου είναι. Υπάρχει σημείωσή του στο 119α.
 
Από τα πιο ενδιαφέροντα χειρόγραφα είναι η δίγλωσσος (ελληνορουμάνικη) παπαδική με ενδιαφέροντα μαθήματα του Διονυσίου Φωτεινού σε εξήγηση Αντωνίου Παντολέον (πολύ ωραίος ο πολυέλεος "Δούλοι Κύριον" σε πλ. του δ΄, οι δοξολογίες και τα εωθινά τα οποία -εξήγηση και αυτά του Άντον Παν- έχουν διαφορές στην γραφή από τα εκδοθέντα στο Αναστασιματάριόν του.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια ότι το χφ 57 του ΑΠΘ είναι αυτόγραφο του Πέτρου Βυζαντίου και όχι του Πέτρου του Πελοποννησίου, όπως από σύγχυση γράφει ο κατάλογος. Η δοξολογία του Πέτρου Βυζαντίου κατατάσσεται στον α΄τετράφωνο ήχο στην χειρόγραφη παράδοση και από τον ίδιο. Αργότερα, στα έντυπα την χαρακτήρισαν ως πλ. α'. Τα τελευταία χρόνια έχουν αποκαλυφθεί και άλλα, πολύ ενδιαφέροντα, αυτόγραφα του Βυζαντίου.
Για τον τελευταίο θα δημοσιευτεί σύντομα μια εκτενής μονογραφία από τον γράφοντα. Τμήμα της παρουσιάστηκε πριν λίγες μέρες σε διεθνές μουσικολογικό συνέδριο στην Μόσχα με τίτλο "The musical work of Petros Vyzantios, protopsaltēs of the Great Church of Christ" (Ιnternational Conference on Musical Writing of the Christian World — Books, Notations, Problems of Interpretation (for the 150th anniversary of the Moscow State Conservatory), Μόσχα 12-17 Μαΐου 2014), η οποία θα δημοσιευτεί στο περιοδικό Hymnology. Σχετικές πληροφορίες και δύο φωτογραφίες εδώ.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τα πιο ενδιαφέροντα χειρόγραφα είναι η δίγλωσσος (ελληνορουμάνικη) παπαδική με ενδιαφέροντα μαθήματα του Διονυσίου Φωτεινού σε εξήγηση Αντωνίου Παντολέον (πολύ ωραίος ο πολυέλεος "Δούλοι Κύριον" σε πλ. του δ΄, οι δοξολογίες και τα εωθινά τα οποία -εξήγηση και αυτά του Άντον Παν- έχουν διαφορές στην γραφή από τα εκδοθέντα στο Αναστασιματάριόν του.

Σύνδεσμος; (μη κάνεις μισή δουλειά! :))

ΥΓ. Αυτή μήπως;
 
Last edited:
Top