«Μπαλάσης ιερεύς και νομοφύλαξ» - Ύμνοι της μουσικολογικής σπουδής του ΙΒΜ - 17.4.1978

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι οι ηχογραφήσεις που ακολουθούν υπήρχαν σε ένα συρτάρι μιας βιβλιοθήκης ενός φίλου του αειμνήστου Αρχοντος πρωτοψάλτου Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.

Πολλές φορές τόσο εγώ όσο και άλλοι ...Χρυσανθικοί έχουμε παρακαλέσει και το ξαναλέμε! Πρέπει κάποια στιγμή να έρθουν στο φώς όλα αυτά τα αρχεία με τον αείμνηστο...

Προέρχονται απο την εκδήλωση ΜΠΑΛΑΣΕΙΑ που πραγματοποιήθηκε στις 17 Απριλίου 1978.

Ψάλλει - όπως μου είπε ο παραχωρήσας την κασσέτα - η χορωδία του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης υπο τη διεύθυνση του αειμνήστου Αρχοντος.

Τα κομμάτια που θα ακουστούν είναι τα εξής:

1.Εισαγωγή και προετοιμασία . 00:24
2.Αργό Κατευθυνθήτω εις Γ΄ ήχον . 06:34
3.Αργός πολυέλεος Δούλοι Κύριον εις Α΄ ήχον . 14:12
4.Αργό Καθείλε δυνάστας...Την τιμιωτέραν... εις Γ΄ ήχον . 08:46
5.Αργό Της μετανοίας... εις πλ.Δ΄ήχον 03:37
6.Αργή δοξολογία εις ήχον Δ΄ (Αγια) . 05:31
7.Καλοφωνικός ειρμός Λίθον ον απεδοκίμασαν εις Α΄ήχον . 04:25 ( Μου είναι άγνωστος ο μονωδός ! )
8.Αργό Αινείτε πασαπνοαρίων εις Α΄ήχον . 03:05
9.Κράτημα εις Α΄ήχον . 06:01
10.Επίλογος απο τον κ.Γρηγόριον Στάθην.
Φήμη μητροπολίτου Θεσσαλονίκη κυρού Παντελεήμονος και ευχαριστίες στον συμπαριστάμενο και υπεύθυνο της εκδήλωσης
μητροπολίτη Σερβιών και Κοζάνης κυρό Διονύσιον και παράκλησιν προς αυτόν για επανάλειψη τέτοιων εκδηλώσεων στην πόλη της
Θεσσαλονίκης . 04:38

Καλή σας ακρόαση!
 

Attachments

  • 01.mp3
    379.6 KB · Views: 148
  • 02.mp3
    6 MB · Views: 168
  • 03.mp3
    13 MB · Views: 147
  • 04.mp3
    8 MB · Views: 141
  • 05.mp3
    3.3 MB · Views: 117
  • 06.mp3
    5.1 MB · Views: 138
  • 07.mp3
    4 MB · Views: 192
  • 08.mp3
    2.8 MB · Views: 125
  • 09.mp3
    5.5 MB · Views: 137
  • 10.mp3
    4.3 MB · Views: 121
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Τό θέμα μετακινήθηκε μέ μόνιμη ἀνακατεύθυνση στήν ὑποενότητα τῆς χορωδίας.
Ἄν θέλεις γρᾶψε καί τί περιέχει τό κάθε ἀρχεῖο.

 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αγαπητοί συνάδελφοι οι ηχογραφήσεις που ακολουθούν υπήρχαν σε ένα συρτάρι μιας βιβλιοθήκης ενός φίλου του αειμνήστου Αρχοντος πρωτοψάλτου Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου.

Πολλές φορές τόσο εγώ όσο και άλλοι ...Χρυσανθικοί έχουμε παρακαλέσει και το ξαναλέμε! Πρέπει κάποια στιγμή να έρθουν στο φώς όλα αυτά τα αρχεία με τον αείμνηστο...

Προέρχονται απο την εκδήλωση ΜΠΑΛΑΣΕΙΑ που πραγματοποιήθηκε στις 17 Απριλίου 1978.

Ψάλλει - όπως μου είπε ο παραχωρήσας την κασσέτα - η χορωδία του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης υπο τη διεύθυνση του αειμνήστου Αρχοντος.

Καλή σας ακρόαση!

Ευχαριστίες για αυτὀ το σπάνιο αρχείο. Ο όρος Μπαλάσεια είναι μάλλον καταχρηστικός και πιθανότατα δεν χρησιμοποιήθηκε. Είναι κατ΄αναλογίαν προς τα Δημήτρια- Τα Κουκουζέλεια είναι πολύ μεταγενέστερα. Αντιθέτως πρόκειται για μουσικολογική σπουδή του Ιδρύματος Βυζαντινής Μουσικολογίας στη Θεσσαλονίκη στην Αίθουσα Εταιρείας Μακεδονικών Σπουδών υπό την έμπνευση, τον συντονισμό και καθοδήγηση του Γρ. Θ. Στάθη. Την ίδια Μουσικολογική Σπουδή επανέλαβε με τους ΜΨΤ το 1988 και προέκυψε τότε διπλό άλμπουμ Μπαλάσης ιερεύς και νομοφύλαξ (β΄ήμισυ του ιζ΄ αι.) – η ζωή και το έργο του, ΙΒΜ 101 [Ι-ΙΙ], Αθήναι 1988. με τα ίδια ακριβώς μαθήματα που έψαλε και ο χορός των Θεσσαλονικέων. Ενώ των τελευταίων την παρτιτούρα καλλιγράφησε ο Θρ. Παπανικολάου (σε εκτέλεση του χοράρχη), των ΜΨΤ ήταν καλλιγραφία του Ευ. Ζουρναντζή.
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Καλησπέρα φίλοι μου, Χριστός Ανέστη!
Αυτή η Μουσικολογική Σπουδή με είχε απασχολήσει στο παρελθόν και είχα ανοίξει το παρακάτω Θέμα:http://analogion.com/forum/showthread.php?t=25922 όπου από την συζήτηση που προέκυψε, θα σας λυθούν όλες οι τυχόν απορίες σας, σχετικά με το που έγινε η Μ.Σπουδή καθώς και το πότε κυκλοφόρησε δίσκος με σύνθεσεις του Μπαλασίου Ιερέως.
 
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι ...η χορωδία του Συνδέσμου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης υπο τη διεύθυνση του αειμνήστου Αρχοντος.
Καλή σας ακρόαση!

Πολλές ευχαριστίες!
Γνωρίζετε (ή κάποιος άλλος) ποιος είναι ο μονοφωνάρης στο Νο 07 («Λίθον ον απεδοκίμασαν οι οικοδομούντες»); Κάποιον μου θυμίζει αλλά... είναι 35 χρόνια πριν και μάλλον θα κάνω λάθος.

ΥΓ. Το Νο 01 είναι κενό.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολλές ευχαριστίες!
Γνωρίζετε (ή κάποιος άλλος) ποιος είναι ο μονοφωνάρης στο Νο 07 («Λίθον ον απεδοκίμασαν οι οικοδομούντες»); Κάποιον μου θυμίζει αλλά... είναι 35 χρόνια πριν και μάλλον θα κάνω λάθος.

ΥΓ. Το Νο 01 είναι κενό.

Ποιόν σου θυμίζει;...Δώσε αρχικά...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ευχαριστιες πολλες!
Περι Ι.Σ., απλα τα πραγματα, ας τον ρωτησει καποιος.
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι μόλις ανάρτησα τα περιεχόμενα.
Και μία ερώτηση. Ποιός είναι ο Ι.Σ;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άνθρωπος που άκουσε την εκδήλωση ζωντανά, όταν τον ρώτησα αν θυμάται ποιος έψαλλε τον καλοφωνικό ειρμό, απάντησε χωρίς δεύτερη σκέψη ότι επρόκειτο για τον καθηγητή κ. Αντώνη Αλυγιζάκη. Μου έκανε εντύπωση γιατί τον έχω συνηθίσει σε άλλη τοποθέτηση, όμως θεωρώ αρκετά φερέγγυα την πηγή μου και εμπιστεύομαι την πληροφορία.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τόνισα λίγο τα πρίμα, καθάρισα και το κείμενο της παρτιτούρας (αν και μου ξέφυγαν κάποια σημαδάκια) και το ανέβασα.


Η μουσικολογική σπουδή του καθηγητού κ. Γρηγορίου Στάθη πάνω στη ζωή και το έργο του Μπαλασίου Ιερέως και Νομοφύλακος (β' ήμισυ ιζ' αιώνος) πρωτοπαρουσιάστηκε στη Θεσσαλονίκη, στην Αίθουσα Εταιρίας Μακεδονικών Σπουδών στις 17 Απριλίου 1978, τρίτη στη σειρά «Βυζαντινοί και Μεταβυζαντινοί Μελουργοί». Το χορικό μέρος του προγράμματος έψαλε χορός ψαλτών του Σωματείου Ιεροψαλτών Θεσσαλονίκης «Ιωάννης ο Δαμασκηνός» υπό τη διεύθυνση του μακαριστού Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου (+24-9-1988). Ενώ, όμως, αρχικά προοριζόταν να γίνει η δισκογράφηση των μελών από την εν λόγω χορωδία, κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, αντ' αυτού ο κύριος καθηγητής την παρουσίασε εκ νέου 10 χρόνια αργότερα και τη δισκογράφησε με το χορό «Μαΐστορες της Ψαλτικής Τέχνης» που ίδρυσε ίδιος.

Ευτυχώς, μας σώζονται πολλά από τα μέλη από ηχογράφηση της πρώτης τους παρουσίασης, η οποία έχει άλλο παλμό και ζωντάνια και χαρακτηρίζεται από το δωρικό τρόπο εκτέλεσης των Θεσσαλονικέων! Από την ηχογράφηση αυτή παρατίθεται και η παρούσα εκτέλεση του Κοινωνικού του Μπαλασίου σε ήχο α' τετράφωνο. Το κείμενο που τη συνοδεύει προέρχεται από την παρτιτούρα της εκδήλωσης και είναι καλλιγραφημένο από τον Άρχοντα Μουσικοδιδάσκαλο της Μ.τ.Χ.Ε. κ. Θρασύβουλο Παπανικολάου.
 
Last edited by a moderator:

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Αν κατάλαβα σωστά, η έκδοση της δισκογραφικής εργασίας Στάθη εγένετο το 1988, έτος εκδημίας του Χρυσάνθου;
Για την απλή συγκριτική ακρόαση, μπορούν να παρατεθούν κάποια αποσπάσματα και από την ηχογράφηση αυτή;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τόνισα λίγο τα πρίμα, καθάρισα και το κείμενο της παρτιτούρας (αν και μου ξέφυγαν κάποια σημαδάκια) και το ανέβασα.


Ψάλλουν μὲ ὄρεξη, χωρὶς ἐπιτήδευση καὶ χωρὶς νὰ ἔχουν νὰ ἀποδείξουν κάτι.

Ἐξαιρετικὴ ἠχογράφηση,

Πολλὲς εὐχαριστίες.
 
Top