Εκοιμήθη ο Λυκούργος Αγγελόπουλος

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μεγάλη θλίψη!
Ὁ Θεός νά τόν ἀναπαύσει!

http://www.romfea.gr/ektakta-nea-2/24406-2014-05-18-17-38-50

http://www.amen.gr/article18095

aggelopo.png
 
Last edited:

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Μεγάλη θλίψη!
Ὁ Θεός νά τόν ἀναπαύσει!

http://www.romfea.gr/ektakta-nea-2/24406-2014-05-18-17-38-50

aggelopo.png

Αιωνια του η μνημη!!!!!!μεγαλη η απωλεια για την βυζαντινη μουσικη! Η ζωη του ολη αφιερωμενη στην εκκλησιαστικη μας μουσικη!!!!!Στον ρου της Ιστοριας θα μεινει ενας ακαματος μελετητης που εδωσε πολλα!!Στενοχωρεθηκα πραγματικα για την απωλεια αυτην γιατι 1.. απο το λιγο που τον ηξερα τον εκτιμουσα και 2.. γιατι ηταν .... Δασκαλος!!
 
Θεός σχωρέσ τον !
Είχα την τύχη και την τιμή να τον γνωρίσω και από κοντά.
Ευγενής και φιλόξενος.
Ο Θεός να τον αναπαύσει .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Καλό παράδεισο δάσκαλε.

Ήδη μας λείπεις.

Πολλά μάθαμε κοντά σου στα ψαλτικά (και όχι μόνο στα μουσικά), αλλά και πολλά μαθήματα μας δίδαξες με την στάση σου τον τελευταίο καιρό της ασθενείας σου.

Να δούμε αν ποτέ θα καταφέρουμε να "ξεχρεώσουμε" με τόσα που σου χρωστάμε... Να έχουμε την ευχή σου.

"Ἀνέστη Χριστός καί νεκρός οὐδείς ἐπί μνήματος."

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
 
Καλό Παράδεισο, Καλή Ανάσταση και καλή αντάμωση Δάσκαλε μου αγαπημένε. Σου "οφείλω" τα πάντα.Σε ευχαριστώ για όλα. Αιωνία η μνήμη.
 
Μεγάλη θλίψη!
Ὁ Θεός νά τόν ἀναπαύσει!

http://www.romfea.gr/ektakta-nea-2/24406-2014-05-18-17-38-50

aggelopo.png

Καλο Παραδεισο στον Αρχοντα!! Το έργο του αθάνατο και αυτο θα τον κανει και τον ιδιο αθανατο στην Ιστορια της Μουσικης μας. Ειχα την τιμη και εγω να τον γνωρισω και να καταλαβω οτι ζουσε κςι ανεπνεε για την Μουσικη μας στην οποια ειχε αφιερωθει ψυχη τε και σωμα.
Χριστος Ανέστη.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ο Θεός να τον αναπαύσει και να ανταμείψει τους κόπους του και την αγάπη του για την μουσική της Εκκλησίας Του.

Καλή ανάσταση, Λυκούργο μου!
 

georgeachillias

Νέο μέλος
Να έχουμε την ευχή σου Δάσκαλε. Σε ευχαριστώ για όλα. Θα μας λείψεις πολύ. Κοντά σου έμαθα, γνώρισα, εκτίμησα. Σε ευχαριστώ και καλή αντάμωση Δάσκαλε.
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Καλό παράδεισο Δάσκαλε....!!!!
Καλή ανάπαυση στην αγκαλιά του Θεού...!!!!
 

greek487

Tasos N.
Εφ όσον ένιωσα την άπειρη αγάπη σου για την μουσική, την γενναιόδωρη προσφορά στους μαθητές σου, και πάνω από όλα την ανθρωπιά και το παράδειγμα σου, θα είσαι πάντοτε στην καρδιά μου. Αιωνία σου η μνήμη Δάσκαλε! Είσαι μοναδικός και ανεπανάληπτος!

 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Καλή Ανάσταση, Δάσκαλε! Δεν υπήρξα ποτέ μαθητής σου κι όμως με αγκάλιασες σαν να ήμουν παιδί σου... Ειλικρινά, σου χρωστάω πολλά... Αιωνία σου η μνήμη.
 

sekyritsis

ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΚΥΡΙΤΣΗΣ
Καλό παράδεισο αγαπημένε μου δάσκαλε.

Ήδη μας λείπεις και θα μας λείψεις.

Έμαθα πάρα πολλά κοντά σου όχι μόνο στα ψαλτικά, αλλά και μέσα στη ζωή. Μας δίδαξες επίσης πολλά με την στάση σου τον τελευταίο καιρό της ασθενείας σου.

Να έχουμε όλοι την ευχή σου. Σε σένα χρωστώ το ευζήν


ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ
 

Attachments

  • 10269489_1471474869754806_1026764056293464928_n[1].jpg
    10269489_1471474869754806_1026764056293464928_n[1].jpg
    4.1 KB · Views: 516
Καλό παράδεισο Δάσκαλε....!!!!
Καλή ανάπαυση στην αγκαλιά του Θεού...!!!!

ΕΚΟΙΜΗΘΗ Ο ΑΡΧΩΝ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΤΗΣ ΑΓΙΩΤΑΤΗΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΧΟΡΑΡΧΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ κ. ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ.
Η εξόδιος ακολουθία θα ψαλλεί την Τετάρτη 21.05.2014 και ώρα 11 π.μ. στον Ιερό Ναό Αγίας Ειρήνης Αιόλου Αθηνών.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ὁ Θεὸς νὰ τὸν ἀναπαύσει.

Καλὴ Δύναμη στοὺς οἰκείους του καὶ στοὺς μαθητές του.
 
Άνθρωπος με σπάνιο ήθος και εργατικότητα στην Ιερή Τέχνη του Δαμασκηνού. Αφήνει πίσω του μια σημαντική παρακαταθήκη.
Ο Θεός να τον αναπαύσει!
 

christos

ΖΤΙΑΒΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Καλό Παράδεισο Μεγάλε Δάσκαλε!
Απέραντη η προσφορά σου, απέραντο και το κενό!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
 

ΗΛΙΑΣ Ο ΧΙΟΣ

Νέο μέλος
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΔΑΣΚΑΛΕ. ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΟΥ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗΣ ΜΑΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΙΜΗΘΕΙ ΠΑΝΤΙΟΤΡΟΠΟΣ. Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΤΡΙΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΓΕΜΙΣΕΣ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ. ΑΙΩΝΙΑ ΣΟΥ Η ΜΝΗΜΗ.
 
Top