Ξενούδης Αθανάσιος

Status
Not open for further replies.
Μπορουμε να ειμαστε πιο κοσμιοι στους χαρακτηρτισμους μας. Οι χαρακτηρισμοι που διαβασα σε ολη αυτη την δημοσιευση, βριθουν πολλης ποινικης απαξιας και σε περιπτωση που ο οποιοσδηποτε θιγομενος ηθελε υποβαλλει εγκληση για εξυβριση και απλη δυσφημιση, (ενδεχομένως και συκοφαντικη) εχει σφόδρα μεγάλες πιθανότητες να πετυχει την καταδικη του υβριστη του.
Δεν γνωριζω κανεναν κ. Ξενουδη, αλλα το οτι εκτιθεται δημοσιως δεν μας δινει το δικαιωμα να τον υποτιμουμε και να τον υβριζουμε.
Και για να προλαβω ερωτησεις, σας λεω οτι δεν σωζει ουτε η γενικευση και η αοριστολογια σε τετοια θεματα...
Φυσικα οποιος θελει το ρισκαρει...
τα πινακια στην Ευελπιδων ειναι γεματα απο περιπτωσεις εξυβρισεων...
η ανοχη στην εποχη μας ειναι μηδενικη συναδελφοι...
Αλλα και οι δικηγοροι και λογω αναδουλειας κατι τετοια τα κυνηγουν μανιωδως!!!
μην το ρισκαρετε συναδελφοι...
Χριστος Ανεστη!!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Συμφωνώ για τους χαρακτηρισμούς που λέει ο Άγγελος, γιατί πρώτον καλούμαστε Ορθόδοξοι Χριστιανοί και πρέπει να έχουμε το ανάλογο ήθος και δεύτερο καλό είναι να ασκούμε διακριτικά την κριτική μας σε μη μέλη του φόρουμ, τα οποία πολύ πιθανόν να αγνοούν το σχολιασμό των αναρτήσεων τους..
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Μπορουμε να ειμαστε πιο κοσμιοι στους χαρακτηρτισμους μας. Οι χαρακτηρισμοι που διαβασα σε ολη αυτη την δημοσιευση, βριθουν πολλης ποινικης απαξιας και σε περιπτωση που ο οποιοσδηποτε θιγομενος ηθελε υποβαλλει εγκληση για εξυβριση και απλη δυσφημιση, (ενδεχομένως και συκοφαντικη) εχει σφόδρα μεγάλες πιθανότητες να πετυχει την καταδικη του υβριστη του.
Δεν γνωριζω κανεναν κ. Ξενουδη, αλλα το οτι εκτιθεται δημοσιως δεν μας δινει το δικαιωμα να τον υποτιμουμε και να τον υβριζουμε.
Και για να προλαβω ερωτησεις, σας λεω οτι δεν σωζει ουτε η γενικευση και η αοριστολογια σε τετοια θεματα...
Φυσικα οποιος θελει το ρισκαρει...
τα πινακια στην Ευελπιδων ειναι γεματα απο περιπτωσεις εξυβρισεων...
η ανοχη στην εποχη μας ειναι μηδενικη συναδελφοι...
Αλλα και οι δικηγοροι και λογω αναδουλειας κατι τετοια τα κυνηγουν μανιωδως!!!
μην το ρισκαρετε συναδελφοι...
Χριστος Ανεστη!!

Αυτό θα μπορούσε να είναι ένα μόνιμο σχόλιο, σε κάθε ανάρτηση ηχογράφησης στο Ψαλτολόγιο. Ας το παίξω, λοιπόν, φοβισμένος, ας πνίξω το συναίσθημα έντονου θυμού που μού βγάζει η συγκεκριμένη ηχογράφηση, και ας ανακράξω (ηλεκτρονικά, έστω): Πω πω ένας ψάλταρος!!!

υ.γ. Με σάς, κύριε Διαμαντόπουλε, δεν έχω τίποτα προσωπικό, προφανώς και είναι χρήσιμη η συμβουλή σας, προφανώς και δεν απευθύνω καμία μομφή ή ειρωνία προς το πρόσωπό σας. Τα σχόλια αφορούν στον κ. Ξενούδη
 
Last edited:

Δημήτρης Ποθητός

Παλαιό Μέλος
Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε! Αγαπητοί, ούτως η άλλως, στην τέχνη ο πανδαμάτωρ χρόνος είναι ο σίγουρος κριτής και φυσικά όλων μας μοναδικός κριτής ο πανάγαθος Θεός!
 
Αυτό θα μπορούσε να είναι ένα μόνιμο σχόλιο, σε κάθε ανάρτηση ηχογράφησης στο Ψαλτολόγιο. Ας το παίξω, λοιπόν, φοβισμένος, ας πνίξω το συναίσθημα έντονου θυμού που μού βγάζει η συγκεκριμένη ηχογράφηση, και ας ανακράξω (ηλεκτρονικά, έστω): Πω πω ένας ψάλταρος!!!

υ.γ. Με σάς, κύριε Διαμαντόπουλε, δεν έχω τίποτα προσωπικό, προφανώς και είναι χρήσιμη η συμβουλή σας, προφανώς και δεν απευθύνω καμία μομφή ή ειρωνία προς το πρόσωπό σας. Τα σχόλια αφορούν στον κ. Ξενούδη

κ. vaiacum, σαφως και δεν εγραψα κατι για να μεμψω την γνωμη σας... απλα ειναι κριμα να δινουμε την ευκαιρια ισως να μας συρουν κατηγορουμενους απο το πουθενα... αν ηταν να το ελεγα επι προσωπικου για εσας θα σας εστελνα Π.Μ. Τα αναφερω γενικα για οσους θελουν να ειναι κατακριτικοι στα σχολια τους... το ξερω οτι δεν αναφερεστε σε εμενα και δεν θα με πειραζε να αναφεροσασταν σε εμενα αν ακουγατε κατι που θα σας εξωθουσε στο να με κατηγορησετε αναλογως του ακουσματος. Και φυσικα δεν θα προεβαινα σε κατι εναντιον του οποιου με κατεκρινε... Αλλα αυτο ειναι η εξαιρεση και ισως οχι ο κανονας. ουτε να φτανουμε στο αλλο ακρο να παιρνουμε πισω την γνωμη μας... Απλα νομιζω οτι το πλεον ενδεδειγμενο σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι να προσπερνουμε οτι μας θυμωνει και μας εξωθει στα ακρα... Απλα με αδιαφορια.
Να ειστε καλα.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Μπορείς να ασκήσεις κριτική με ευγενικό τρόπο, π.χ. αν βλέπεις κάποιον και του πεις "είσαι καμπούρης" το πιο πιθανόν να τον φέρεις σε δύσκολή θέση και το πιο πιθανόν να παραιτηθεί από κάθε προσπάθεια να ισιώσει, αλλά αντ'αυτού του πεις "καλέ μου φίλε, χρειάζεσαι λίγο γυμναστική και θα δείχνεις πολύ πιο όμορφος" το πιο πιθανόν την επομένη να γραφτεί σε κάποιο γυμναστήριο,..., βέβαια εδώ μιλάμε για ύφος ψαλτικής που δύσκολα μπορεί κάποιος να το αλλάξει, αλλά αν ειπωθεί η κριτική με ευγενικό τρόπο και το άτομο που την ακούει δεν έχει εγωισμό και είναι ανοικτο-μυαλό θα κάνει την προσπάθεια του..είναι όλα πως θα τα διαχειριστείς, και εμένα δεν μου άρεσε το ψάλσιμο του (είδατε με κάνατε να το μολογήσω!) αλλά το είπα με διακριτικο τρόπο ώστε από μόνος του να αναρωτηθεί, εάν το διάβαζε, γιατί το είπα αυτό.. Τέλος πάντων, καλή καρδιά να έχουμε και Χριστός Ανέστη, Καλό σας βράδυ!
 
Τα αρνητικά σχόλια, για τη συγκεκριμένη ηχογράφηση, αναφέρθηκαν εξ' αιτίας του "αμανεδίστικου τρόπου ψαλσίματος" του κ. Αθανασίου Ξενούδη, που ξένισε πολλούς εξ' ημών.
Ο πιο πάνω "ψαλτικός τρόπος", δεν εκφράζει κάποια σχολή ψαλτών", αλλά, μια κάκιστη και εσφαλμένη θεώρηση της μουσικής, που ακολουθούν, στους έσχατους καιρούς, ορισμένοι Ιεροψάλτες, πιστεύοντας ότι με προσμίξεις μουσικών θέσεων από λαϊκά & δημώδη άσματα, αποδίδεται καλλίτερη ερμηνεία στα "μαθήματα" και προκαλούνται, ταυτόχρονα, συναισθήματα κατάνυξης, προσευχής και εγρήγορσης στους πιστούς. Η αιτία της παραπάνω θεώρησης - προσέγγισης & ερμηνείας πολλών μαθημάτων, μ' αυτόν τον τρόπο, βρίσκεται, κατά τη γνώμη μου, στο γεγονός ότι δεν "γευτήκαμε το νέκταρ" των κλασσικών μαθημάτων, για πολλούς και διαφόρους λόγους, και ψάχνουμε να το βρούμε στην κοσμική μουσική, (δημοτική ή λαϊκή)!
Αυτή η μίξη με τα κοσμικά άσματα, εν ώρα Θ. λατρείας, είναι ό,τι χειρότερο θα μπορούσαμε να επινοήσουμε! Απαιτείται, τάχιστα, να έλθουμε εις εαυτόν και σεβόμενοι την ιερότητα του Εκκλησιαστικού χώρου, να επιστρέψουμε, στην κλασσική εκτέλεση των μελών!

Δεν συμφωνώ απόλυτα αλλά σε έναν βαθμό του 50% ας πούμε... Σεβαστή η άποψη σας απλά αναφέρω ότι έχουν πολλοί πολλές διαφορετικές γνώμες.
Τα υπόλοιπα που αναφέρω δεν τα σχολιάσατε οπότε να υποθέσω ότι είτε συμφωνείται είτε σας αφήνουν αδιάφορο. (;)
Προσωπικά είμαι καλυμμένος.

Φιλικά πάντα και με διάθεση κουβέντας! (αυτό προς όλα τα μέλη γενικώς)
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Επειδη ο καθενας μπορει να τα πει ωμα εδω μεσα ειναι το μονο σιγουρο ειναι καλο για ολους να αποφευγουμε τετοιους χαρακτηρισμους.
Το χω κανει κ γω κ σε χειροτερο βαθμο.
Ολοι εσεις ομως που κρινετε τοσο ευκολα παρακαλω ανεβαστε κατι δικο σας να σας ακουσουμε κατι κλασσικο οπως λετε να πουμε κι εμεις που γυφτιζουμε οτι οι φιλοι μας οντως ειναι περαν του προσευχητικου στοιχειου που θα μεταδωσουν αλλα κ την τεχνη τους στην ψαλτικη αφθαστοι.
Περιμενουμε αρχεια γιατι σιγουρα ολοι ψαλλετε ετσι για να υπαρχει ενας αντιλογος.
Κ επισης αυτοι που κρινουν τον χ.ψ ψαλτη ειναι τουλαχιστον ισαξιοι;


Συμφωνω οτι πρεπει να υπαρχει μυσταγωγια κ κατανυξη αλλα θελω να ακουσω πχ ενα χερουβικο Φωκαεως απο αυτους που κρινουν η κ οτι αλλο θελουν.
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Μὴ κρίνετε, ἵνα μὴ κριθῆτε! Αγαπητοί, ούτως η άλλως, στην τέχνη ο πανδαμάτωρ χρόνος είναι ο σίγουρος κριτής και φυσικά όλων μας μοναδικός κριτής ο πανάγαθος Θεός!

Συνάδελφε, εκτός από τα γενικά ψυχωφέλιμα κι όχι μόνο, που πολλοί εξ' ημών, κατά καιρούς, αρθρώνουμε, θα πρέπει, να καταλάβουμε, ότι σε κάθε χώρο, αρμόζει και διαφορετικό είδος μουσικής!
Διαφορετικό εν ώρα διασκέδασης, άλλο εν ώρα συναυλίας και άλλο εν ώρα Θείας Λατρείας!
Όσο αναμιγνύουμε, τα παραπάνω διαφορετικά μουσικά είδη, εκούσια ή ακούσια και ειδικά κατά την τέλεση των Ι. Ακολουθιών - εντός των Ι. Ναών χωρίς διάκριση, ψάλλοντας κατά το δοκούν (πότε κλασσικά, πότε "αμανεδίστικα", πότε τραγουδιστικά και πότε "λίγο απ' όλα" κ.λ.π.), είμαστε, κατά τη γνώμη μου, σε λάθος κατεύθυνση.................
Εδώ, μια κλασσική εκτέλεση μαθήματος, χωρίς "ξένες προσμίξεις"!
 
Last edited:

Εδώ, μια κλασσική εκτέλεση μαθήματος, χωρίς "ξένες προσμίξεις"!

Καλά εδώ είναι το τέρμα άλλο άκρο. Τέρμα απλό. Θα μου πείτε χορωδία είναι, αλλά μην το παραθέτετε ως κλασική εκτέλεση. Μαθητική θα έλεγα εγώ. Ο Λ. Αστέρης (που αναφέρθηκε και σε άλλο θέμα) ναι, είναι κλασικό πρότυπο.
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Εγω θα επιμεινω κ θα το ξαναπω θελω να ακουσω εσας ολους που κρινετε κ οχι τον Αστερη αλλα το ξαναλεω εσας σε ενα απλο μαθημα δεν ειναι δυσκολο να το αναρτησετε,εδω οταν παρετε φορα τοσα λετε κ δεν εχετε ενα ηχητικο;
Εκτος αν δεν εχετε την ιδιοτητα του ψαλτη η απλα τον κανετε.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Επειδή επιμένεις, πάρε ένα απλό δείγμα και πες μου την άποψή σου. Η ηχογράφηση έγινε στο laptop με το WaveEditor στο σπίτι μου.

υ.γ. Γιατί δεν δέχεσαι προσωπικά μηνύματα, παρακαλώ;
 

Attachments

  • amen.mp3
    253 KB · Views: 75

aposto

Παλαιό Μέλος
Οχι προσωπικα μνμ καλυτερα εδω να υπαρχει κ αντιλογος.

Τωρα οσο για το εν λογω κ.Καταραχια αν ηθελα να ακουσω κατι τετοιο θα εριχνα αεροζολ σε μια μυγα!!
 
Last edited:

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Τωρα οσο για το εν λογω κ.Καταραχια αν ηθελα να ακουσω κατι τετοιο θα εριχνα αεροζολ σε μια μυγα!!

Έτσι εξηγείται λοιπόν το ...παραλήρημα του κ. Ξενούδη από το 3:50 μέχρι το 5:25!!! Μάς ψεκάζουν, δεν είναι ψέμμα τελικά...

υ.γ. Ρε συ Νεκτάριε, να προειδοποιείς όταν κάνεις "τοποθέτηση προίόντος"!!!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Vaiacum η Καταραχια δεν καταλαβες καλα.
Σε σενα αναφερομαι κ σε μερικους αλλους αλλα περιμενω αρχεια ακομα τιποτα ουτε απο Καρδιτσα ουτε απο Θεσσαλονικη ουτε απο πουθενα.
Αντε να ακουσουμε επιτελους κ να σας θαυμασουμε.
Ο Ξενουδης αν θελει να τα πει απλα θα τα πει αλλα απο εσας περιμενω ηχογραφησεις.
Δεν βλεπω φως στον οριζοντα.
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Vaiacum η Καταραχια δεν καταλαβες καλα.
Σε σενα αναφερομαι κ σε μερικους αλλους αλλα περιμενω αρχεια ακομα τιποτα ουτε απο Καρδιτσα ουτε απο Θεσσαλονικη ουτε απο πουθενα.
Αντε να ακουσουμε επιτελους κ να σας θαυμασουμε.
Ο Ξενουδης αν θελει να τα πει απλα θα τα πει αλλα απο εσας περιμενω ηχογραφησεις.
Δεν βλεπω φως στον οριζοντα.

Καταλαβαίνεις, ότι ταλαιπωρούμε τον κόσμο επειδή δεν δέχεσαι προσωπικά μηνύματα...
Σού απέδειξα με το ηχητικό "αμήν", ότι μπορώ να παίξω γύφτικο κλαρίνο με το στόμα μου. Δε χρειάζεται να ανεβάσω το "αμήν" που λέω συνήθως (ένα ΝΗ και ένα ΠΑ είναι όλο κι όλο, μπορείς να το φανταστείς). Άρα, και γω τα λέω και "απλά" και "περίπλοκα(?)" όπως ο Ξενούδης.
Δεν είμαι καριερίστας,όπως ο Ξενούδης ή ο Γκίκας, ούτε μπορώ να έρθω σε αντιπαράσταση μαζί τους, κυρίως γιατί είμαι υπερβολικά μπάσος. Είμαστε μη συγκρίσιμα μεγέθη.
Το χωριό μου είναι κοντά στο Βόλο (μία ώρα και κάτι), κόπιασε καμιά Κυριακή ή καθημερινή καλυτερα, να με ακούσεις ζωντανά. Στην Deutche Grammophon που τους αυτοπροτάθηκα, δεν τους έπεισα και δεν θα κυκλοφορήσω δίσκο, τελικά....
Και τώρα στο ψητό: Δεν θα συνννενοηθούμε ποτέ, επειδή πιστεύεις στην υπεραπλουστευμένη ισότητα "Καλός ψάλτης = καλή φωνή", ενώ εγώ πιστεύω στην ισότητα "καλός ψάλτης=σεβασμός στο μουσικό κείμενο, σεβασμός στο εκκλησίασμα, σεβασμός στο ράσο", ανεξαρτήτως φωνητικών ικανοτήτων.

Δημ. Καταραχιάς
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Δεν ειπα οτι ο ψαλτης για να ναι ψαλτης πρεπει να χει φωνη.
Συμφωνω μαζι σου σε πολλα απο αυτα που λες.
Δεν μου αρεσουν οι χαρακτηρισμοι περι γυφτικο στυλ θα πεταξω ντοματες θα κανω αλλα κ.λ.π
Απλα καλα ειναι να αναρτεις εδω για να μπορουμε να ακουμε απλα μουσικα κειμενα,κ ας μην εισαι ψαλτης καριεριστας μηπως ολοι εδω μεσα που ειναι ειναι ψαλτες καριερας η μηπως ειναι ψαλτες;
Καταλαβαινεις τι εννοω.
Σε χαιρετω
Αποστολης Θεοχαρης
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Vaiacum η Καταραχια δεν καταλαβες καλα.
Σε σενα αναφερομαι κ σε μερικους αλλους αλλα περιμενω αρχεια ακομα τιποτα ουτε απο Καρδιτσα ουτε απο Θεσσαλονικη ουτε απο πουθενα.
Αντε να ακουσουμε επιτελους κ να σας θαυμασουμε.
Ο Ξενουδης αν θελει να τα πει απλα θα τα πει αλλα απο εσας περιμενω ηχογραφησεις.
Δεν βλεπω φως στον οριζοντα
.
Πέραν των υπαρχόντων εξαίρετων ηχητικών πολλών συναδέλφων Ιεροψαλτών, και ενημερωτικά βεβαίως βεβαίως υπάρχουν ανεβασμένα δικά μου ηχητικά και στην Διαδυκτιακή Βιβλιοθήκη Μελωδού όπου έχω ανεβάσει από 16-3-2014 Χερουβικό, καθώς Αξιον & Δίκαιον, Αγιος Αγιος, Σε υμνούμεν & το Επι Σοι χαίρει που αφορούν Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου.
 

ktar

Νέο μέλος
Μην λιθοβολουμε κανεναν συναδελφοι...
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top