Άγνωστες ηχογραφήσεις του Ναυπλιώτη (;)

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Ανεβάζω μια (μισή) γραμμοφωνική ηχογράφηση των αίνων του Β΄ ήχου, στην οποία σχεδόν σίγουρα ψάλλει ο Ναυπλιώτης, όπως φαίνεται και από το ύφος, τις αναλύσεις, αλλά και το ιδιαίτερο accent του Ιάκωβου. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για την συγκεκριμένη ηχογράφηση, ας τα καταθέσει στην σεβαστή ομήγυρη! Στην παρούσα εγγραφή εντύπωση προκαλούν κάποιες παράξενες θέσεις που υπάρχουν στα μέλη αυτά.
 

Attachments

  • ! ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ ΑΙΝΟΙ Β΄ ΗΧΟΥ.mp3
    5.1 MB · Views: 377

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ανεβάζω μια (μισή) γραμμοφωνική ηχογράφηση των αίνων του Β΄ ήχου, στην οποία σχεδόν σίγουρα ψάλλει ο Ναυπλιώτης, όπως φαίνεται και από το ύφος, τις αναλύσεις, αλλά και το ιδιαίτερο accent του Ιάκωβου. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για την συγκεκριμένη ηχογράφηση, ας τα καταθέσει στην σεβαστή ομήγυρη! Στην παρούσα εγγραφή εντύπωση προκαλούν κάποιες παράξενες θέσεις που υπάρχουν στα μέλη αυτά.

Πού την βρήκατε την ηχογράφηση αυτή, αν επιτρέπεται;

Ευχαριστώ! :)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ανεβάζω μια (μισή) γραμμοφωνική ηχογράφηση των αίνων του Β΄ ήχου, στην οποία σχεδόν σίγουρα ψάλλει ο Ναυπλιώτης, όπως φαίνεται και από το ύφος, τις αναλύσεις, αλλά και το ιδιαίτερο accent του Ιάκωβου. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα για την συγκεκριμένη ηχογράφηση, ας τα καταθέσει στην σεβαστή ομήγυρη! Στην παρούσα εγγραφή εντύπωση προκαλούν κάποιες παράξενες θέσεις που υπάρχουν στα μέλη αυτά.

Χριστός ανέστη και ευχαριστίες για την ηχογράφηση. Θεωρώ μάλλον απίθανο να είναι ο Ιάκωβος όμως εδώ. Ούτε οι γραμμές, ούτε οι αναλύσεις ούτε το όλο ύφος, ούτε οι λεπτομέρειες της χροιάς της φωνής εδώ παραπέμπουν στον Ναυπλιώτη. Το θέμα χρήζει έρευνας. Βλπ ενδεικτικά.... Κ θυμηθείτε την παραφιλολογία σχετικά με την ηχογράφηση των στιχηρών των Αίνων του Όρθρου της Μ. Τετάρτης..

δ.

ΥΓ Αλλού πάει το μυαλό μου....αλλά έχω επιφυλάξεις...κ αν η υποψία μου αληθεύει, τότε η ηχογράφηση ανήκει μάλλον σε πολύ μεταγενέστερη εποχή (δεκαετία 60;)..
 
Last edited:

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Θα μου επιτρέψετε να προσθέσω τις εξής σκέψεις μου, εξ'ου και η ερώτηση που έθεσα:
Το ύφος και οι αναλύσεις, για μένα, είναι πολύ κοντά στον Ιάκωβο. Κάποιες γραμμές είναι όντως παράξενες.
Υπάρχουν προβλήματα όσον αφορά τις ατάκες στις εισόδους (το πιο σημαντικό για μένα).
Όσον αφορά την φωνή, προσωπικά, δεν μπορώ να κρίνω, διότι η ηχογράφηση δεν είναι καθόλου καθαρή. Εμένα μου τον θυμίζει, αλλά κάλλιστα κάποιος θα μπορούσε να είχε φωνή που έμοιαζε με του Ιακώβου ή ακόμη και να έχει την ικανότητα να τον μιμηθεί ή ακόμη και λόγω μη καθαρής ηχογράφησης, να αλλάζει η χροιά και να μοιάζει περισσότερο από όσο στην πραγματικότητα.
Ίσως να παίζει ρόλο το μέρος που βρέθηκε η ηχογράφηση.

Ευχαριστώ! :)
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επειδή το ανέφερε ο φίλος Johnsteff και παλιότερα πως υπήρχε τέτοια ηχογράφηση, έψαξα και βρήκα άνθρωπο που την έχει σε κασέτα, δυστυχώς όμως δεν ξέρει πού βρίσκεται... Εμένα μου θυμίζει Ναυπλιώτη και μόνο Ναυπλιώτη. Μάλιστα, η απότομη είσοδος στο «Έρραναν» ίσως να υποδηλώνει αρχή β' όψεως δίσκου που έχει εξ' ολοκλήρου Αίνους του β', αφού και την α' όψη την έχουμε μισή. Εν αναμονή, λοιπόν, άλλης ανακάλυψης...

Παρεμπιπτώντως, το «Έρραναν μύρα» δε σας θυμίζει και την εκτέλεση του μαθητή του Ναυπλιώτη Νικολάου Αναστασιάδη εδώ;
 
Το ύφος σαφώς είναι "Ναυπλιώτικο" και σιγουρα ειναι ..σχολή Ναυπλιώτη.
Είναι όμως ο ίδιος ο Ναυπλιώτης;
"Κάτι" , δεν με πείθει.

Υ.Γ. .....λέτε να ναι ο Βουδούρης ;:eek:
(Εκεί να δεις ανακάλυψη Γιαννη!!)
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Επειδή το ανέφερε ο φίλος Johnsteff και παλιότερα πως υπήρχε τέτοια ηχογράφηση, έψαξα και βρήκα άνθρωπο που την έχει σε κασέτα, δυστυχώς όμως δεν ξέρει πού βρίσκεται... Εμένα μου θυμίζει Ναυπλιώτη και μόνο Ναυπλιώτη. Μάλιστα, η απότομη είσοδος στο «Έρραναν» ίσως να υποδηλώνει αρχή β' όψεως δίσκου που έχει εξ' ολοκλήρου Αίνους του β', αφού και την α' όψη την έχουμε μισή. Εν αναμονή, λοιπόν, άλλης ανακάλυψης...

Παρεμπιπτώντως, το «Έρραναν μύρα» δε σας θυμίζει και την εκτέλεση του μαθητή του Ναυπλιώτη Νικολάου Αναστασιάδη εδώ;

Σωστός ο Γιάννης ''Επιπροσθέτως να αναφέρω ότι άκουσα κι εγώ ο ίδιος από κασέτας σε σπίτι φίλου μου τους αίνους του Β΄ήχου''
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Άκουσα το ηχητικό πολλάκις και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι πρόκειται 100% για τον Παπαθανάση Τσούμαρη, για τους παρακάτω λόγους:
Η χροιά της φωνής με την εκφορά των φωνηέντων και τη διαφοροποίηση των υψηλών φθόγγων. (Σημειωτέον τον Παπα-Τσούμαρη τον έχω ακούσει δια ζώσης και είμαι σε θέση να αναγνωρίσω την ηγεμονική του φωνή, παρά την αλλοίωση που υπάρχει στην ηχογράφηση).
Επί Ναυπλιώτου υπήρχαν μπομπίνες; (Σπάνιες ή και ανύπαρκτες.)
Ακούγεται το πλήκτρο παύσης (ή στοπ)... και λείπουν τα σχετικά σκράτς του δίσκου.
Εάν ήταν γραμμόφωνο θα ήταν όλόκληρα τα κομμάτια και όχι από το «ο δέ» και «μύρα» χωρίς το «Έραναν»... Αν ήταν δίσκος, ο αφηρημένος ηχολήπτης θα ξανάβαζε το δίσκο από την αρχή και δεν θα τα έκοβε, και θα υπήρχε η εκφώνηση «Υπό του πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ. Ε. Ιακώβου Ναυπλιώτου».
Άρα, ΠαπαΘανάσης Τσούμαρης, και ο ακηκοώς μεμαρτύρηκεν:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Μπορείτε να κάνετε σύγκριση με αυτό το άκουσμα με την εμμελή απαγγελία «Διαγενομένου του Σαββάτου και το Χριστός Ανέστη που η βάση του είναι ... τσιμπημένη:wink:
(Είναι και επίκαιρο!)
 
Top