[Ερώτηση] Ξηρότητα λαιμού

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Πολλές φορές όταν ξυπνάω το πρωί νιώθω στον λαιμό μου μια "καΐλα" (κάψιμο)...επειδή μάλλον ανοίγω το στόμα κατα την διάρκεια του ύπνου....όταν έχω ψάλσιμο το πρωί και θέλω να κοινωνήσω δεν πίνω νερό και έτσι ο λαιμός μου είναι ελαφρός ξηρός και η φωνή μου δεν είναι βραχνιασμένη....Το πρωί ψέλνουμε σε φυσιολογική βάση μια χαρά....ομως εχω ενα προβλημα..οταν ανεβαίνει η βάση στις καταβασίες η φωνη μου βραχνιάζει στο κε και στο ζω....ενω μετα παει μια χαρα μεχρι το ανω γα-δι....και ζοριζομαι να ψαλω λιγο....και αναγκαζομαι να βήξω για να ανοίξει ο λαιμος για να ψάλλω μια χαρα..και μετα μπορω να ψάλλω ανετα.....Πως μπορω να την διορθωσω την ολη κατασταση; Να πινω νερο κατα την διαρκεια της ακολουθιας; Τι ασκησεις να κανω για να ζεσταθει η φωνη μου ; Τι ώρα να ξυπνάω το πρωί για να δώσω χρονο στο λαιμό μου να ξυπνήσει; :eek:
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Επίσης , αλλη μια απορία που έχω: Πότε η φωνή φτάνει στο αποκορύφωμα της; Πότε γίνεται πιο βροντερή ;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πολλές φορές όταν ξυπνάω το πρωί νιώθω στον λαιμό μου μια "καΐλα" (κάψιμο)...επειδή μάλλον ανοίγω το στόμα κατα την διάρκεια του ύπνου....όταν έχω ψάλσιμο το πρωί και θέλω να κοινωνήσω δεν πίνω νερό και έτσι ο λαιμός μου είναι ελαφρός ξηρός και η φωνή μου δεν είναι βραχνιασμένη....Το πρωί ψέλνουμε σε φυσιολογική βάση μια χαρά....ομως εχω ενα προβλημα..οταν ανεβαίνει η βάση στις καταβασίες η φωνη μου βραχνιάζει στο κε και στο ζω....ενω μετα παει μια χαρα μεχρι το ανω γα-δι....και ζοριζομαι να ψαλω λιγο....και αναγκαζομαι να βήξω για να ανοίξει ο λαιμος για να ψάλλω μια χαρα..και μετα μπορω να ψάλλω ανετα.....Πως μπορω να την διορθωσω την ολη κατασταση; Να πινω νερο κατα την διαρκεια της ακολουθιας; Τι ασκησεις να κανω για να ζεσταθει η φωνη μου ; Τι ώρα να ξυπνάω το πρωί για να δώσω χρονο στο λαιμό μου να ξυπνήσει; :eek:

Δοκίμασε νὰ κάνεις μια δυὸ γαργάρες μὲ σκέτο νερό πρὶν φύγεις. Βοηθᾶ.
 
Δοκίμασε νὰ κάνεις μια δυὸ γαργάρες μὲ σκέτο νερό πρὶν φύγεις. Βοηθᾶ.

Ο δομέστικος σου δίνει σωστή συμβουλή. Πάντα γαργάρες με χλιαρό νερό πριν ξεκινήσουμε. Υγραίνονται οι φωνητικές χορδές και έχεις συνάμα μία αίσθηση φρεσκάδας.
Επίσης η τονικότητες που επιλέγουμε, βοηθούν τον λαιμό να ανταποκρίνεται σωστά και χωρίς ξηρασία.
Εγώ προσωπικά ξεκινώ με τονικότητα -3 στα απολυτίκια.
Στους κανόνες -2.
Στις καταβασίες -1.
Στους αίνους 0.
Μέχρι το κοινωνικό που θα πάω ξανά -1, για να σβήσω πάλι τις "μηχανές" σιγά - σιγά.
Όχι μεγάλη ένταση στην διάρκεια του ψαλσίματος, και κατεβάζω συχνά το σάλιο μου.
Όχι καραμέλες πράσινες , κόκκινες, μπλέ...:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Οι δύο νότες που αποτελούν πρόβλημα, είναι το λεγόμενο στη φωνητική ως "πέρασμα". Χρειάζεται τεχνική για να το ξεπεράσει κάνεις. Η ξηρότητα πέρα από τον ύπνο, έχει να κάνει και με τον τρόπο του ψάλλειν. Αν ο λαιμός βγάζει όλη τη δουλειά, η υγεία και η διάρκεια ζωής του διατρέχουν σοβαρό κίνδυνο...
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Οι δύο νότες που αποτελούν πρόβλημα, είναι το λεγόμενο στη φωνητική ως "πέρασμα". Χρειάζεται τεχνική για να το ξεπεράσει κάνεις. Η ξηρότητα πέρα από τον ύπνο, έχει να κάνει και με τον τρόπο του ψάλλειν. Αν ο λαιμός βγάζει όλη τη δουλειά, η υγεία και η διάρκεια ζωής του διατρέχουν σοβαρό κίνδυνο...

το πρόβλημα αυτο το εχω μονο το πρωι μεχρι να ζεσταθει ο λαιμος...μετα ειναι μια χαρα...μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει τι να κανω για να ζεσταθει πριν αρχισω το ψαλσιμο;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
το πρόβλημα αυτό το έχω μόνο το πρωί μέχρι να ζεσταθεί ο λαιμός... μετά είναι μια χαρά... μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει τι να κάνω για να ζεσταθεί πριν αρχίσω το ψάλσιμο;
Σημαντικές οι πιο πάνω πρακτικές συμβουλές των συναδέλφων, αλλά, δες και εδώ!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χρόνια πολλά, η Παναγία να μας φωτίζει.

Υπάρχουν ασκήσεις για να ζεστάνουν τους μυες που ενεργοποιούνται στη φώνηση. Θα πρέπει να στις δείξει κάποιος, δεν είναι δυνατόν να περιγραφούν με ένα γραπτό μήνυμα όπως εδώ.

Υπάρχει και ένας απλούστερος τρόπος: Τρέξε κανα δεκάλεπτο ή κάνε κάτι μέχρι να λαχανιάσεις, πριν πας για ψάλσιμο. Η φωνή τοποθετείται στη σωστή της θέση.

Μου το είπε ο καθηγητής, δεν το πολυπίστεψα ώσπου χθες στον εσπερινό του Ευαγγελισμού πήγα στο ναό με ποδήλατο (μισή ωρίτσα ποδηλατάδα), έφτασα καταϊδρωμένος μεν, τέτοια φωνή όμως ποτέ δεν είχα.

Εξυπακούεται ότι θέλει συνετή χρήση. Δε πάμε με σπρίντ στο ναό, λέμε "τώρα θα έχω καλή τοποθέτηση", αρχίζουμε Θεός Κύριος 3 φωνές πάνω, και θέλουμε να βγάλουμε και όλη την ακολουθία με 100% γκάζια.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Για του λαιμού την ξηρότητα γενικότερα και όχι αποκλειστικά για τις δύο νότες που σε δυσκολεύουν νομίζω πως μπορούμε να γράψουμε κάποια πράγματα πέρα από αυτά που ήδη αναφέρθηκαν.

Με δυο λόγια πιστεύω πως το θέμα στην πλειονότητά του έχει να κάνει και πάλι με τη διατροφή και την άσκηση όπως απλά αναφέρθηκε εδώ: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=30651

Πιο συγκεκριμένα, η διατροφή αναφορικά με την ξηρότητα στο λαιμό αφορά τροφές που είναι πλούσιες σε νάτριο (αλάτι). Όταν καταναλώνουμε τροφές που έχουν πολύ αλάτι, πρέπει να θεωρούμε δεδομένη αυτή την ξηρότητα στο λαιμό. Μια σακούλα πατατάκια είναι ότι πρέπει για να μου στεγνώσουν εντελώς το λαιμό. Έτσι; Ακόμα ο καφές και το αλκοόλ προκαλούν επίσης αυτό το αίσθημα του στεγνού λαιμού.
Έτσι το πρώτο που έχεις να κάνεις, είναι να ελαττώσεις, όσο σου είναι εφικτό βέβαια και χωρίς να θέτεις σε κίνδυνο την υγεία σου, και αφού έχεις συμβουλευτεί το γιατρό σου, να ελαττώσεις τροφές πλούσιες σε αλάτι, τον καφέ και το αλκοόλ. Κατόπιν αυξάνεις την κατανάλωση τροφών που αυξάνουν το σάλιο όπως για παράδειγμα είναι τα μήλα και το χαμομήλι.

Ακόμα κάτι άλλο που βοηθά είναι να προσπαθείς να ιδρώνεις όσο λιγότερο γίνεται πάνω στο αναλόγιο, φορώντας ελαφριά ρούχα και όχι βαριά και μάλιστα από πάνω το ράσο γιατί αυτή η εφίδρωση επιδεινώνει την κατάσταση.
Τώρα σχετικά με τον ύπνο τη νύχτα, δε ξέρω μήπως θα έπρεπε να προμηθευτείς αυτό το vicks που βλέπουμε παρακάτω στη συνημμένη εικόνα που βγάζει ζεστό ατμό όλη νύχτα; Ίσως σε συνδυασμό με τα άλλα να είναι μια κάποια λύση.
Και βέβαια σε όλα αυτά εννοείται πως αν προσθέσεις και την άσκηση τότε πιστεύω πως μέσα σε ένα διάστημα δύο τριών μηνών πρέπει να έχεις δει οπωσδήποτε σημαντική βελτίωση στο θέμα σου.
 

Attachments

  • Vicks_Vaporizer.jpg
    Vicks_Vaporizer.jpg
    42.2 KB · Views: 41

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
το πρόβλημα αυτο το εχω μονο το πρωι μεχρι να ζεσταθει ο λαιμος...μετα ειναι μια χαρα...μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει τι να κανω για να ζεσταθει πριν αρχισω το ψαλσιμο;

Τὸν λαιμὸ χρειἀζεται νὰ τὸν «ζεστάνεις» μόνο ὅταν ξεκινᾶς τελείως κρῦος καὶ χρειάζεται νὰ ψάλλεις κάτι ἀπαιτητικὸ σὲ ἔκταση καὶ ἔνταση καὶ τονικότητα ἄμεσα.

Διαφορετικὰ, στο ἀναλόγιό μας ἁπλὰ ξεκινᾶς χαμηλὰ (προσοχὴ! ὄχι πολὺ χαμηλά) καὶ ἥρεμα ἀπὸ τὸ Θεὸς Κύριος καὶ προχωρῶντας μέχρι τοὺς αἴνους ἑντὸς μιᾶς ὥρας περίπου «ζεσταίνεσαι» κι ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα εἶσαι μιὰ χαρά. Ἁπλὰ χρειάζεται λίγη προσοχὴ. Ἐπίσης μὴν ἀποφεύγετε τελείως τὴν... μύτη. Δίνει ἔνταση καὶ προσθέτει ἔκταση μὲ σωστὴ χρήση.

Τα ἀλμυρὰ ἀποβραδὶς εἶναι καταστροφή ὄντως ...
 
Η Καταναλωση αφθονου νερου και μηλων ειναι οτι καλυτερο. για εφυγρανση των χορδων αποτελεσματικο ειναι να κανουμε αφεψημα φασκομηλου και να προσθεσουμε μια κουταλια μελι αν θελουμε.(μου το συστησε ενας καλος ωρλ) σκυβουμε και αναπνεουμε τον ατμο απο το φλιτζανι για οση ωρα βγαινει. στο τελος αν θελουμε το πινουμε, αλλα καλο θα ηταν ποση οχι πανω απο δυο φορες την εβδομαδα διοτι η φασκομηλια εχει και τις παρενεργειες της (νομιζω εχει σχεση με την πιεση)
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μιας και αυτό που θα ρωτήσω είναι συναφές με το παρόν, θέλω να ρωτήσω τα εξής:
Η αυξημένη συσσώρευση ρύπων από επιβλαβή υλικά που καίγονται σε τζάκια και σόμπες τώρα το χειμώνα μπορεί να προκαλέσει δυσλειτουργίες στη φωνή; Αρκετοί συνάδελφοί μου διαμαρτύρονται πως από τότε που άρχισε η ιστορία αυτή με τα τζάκια και τις σόμπες, αισθάνονται μια διαρκή ξηρότητα στο λαιμό τους, ειδικά τώρα το χειμώνα, παρ'όλη τη φροντίδα που κάνουν γι' αυτόν (όχι αλκοόλ, παγωμένα κ.λ.π.) ενώ μέχρι πρότινος δεν είχαν. Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο εσείς;
Πως θα μπορούσαμε να προφυλαχτούμε από ένα τέτοιο φαινόμενο;
Ευχαριστώ και καλή μας χρονιά!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Πολλούς τους πειράζει όπως και έμενα! ο ζεστός αέρας από τα κλιματιστικά όταν δουλεύουν για αρκετή ώρα μου ξεραίνουν το λαιμό!! Σίγουρα λίγο νερό μια γουλιά βοηθά πολύ!!!

Τώρα αυτό για την αιθαλομίχλη νομίζω ότι κτυπάει περισσότερο όσον αφορά την αναπνοή τους πνεύμονες!!! Ο λαιμός ξεραίνετε γενικά! όταν δεν υπάρχει αρκετή υγρασία στο χώρο!!
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
να μην τρως το βράδυ και κοιμάσαι αμέσως ειδικά αν έχεις Εκκλησία την επόμενη. Ενδέχεται να έχει μια παλινδρόμηση το στομάχι και τα οξέα ανεβαίνουν από τον οισοφάγο μέχρι τον λάρυγγα και ερεθίζουν τις φωνητικές χορδές.
Λοιπόν όχι σουβλάκια και πίτσες το βράδυ και το πρωί θα έχεις φωνή καμπάνα
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Όλα σωστά αυτά που προείπαν οι συνάδελφοι.
Για όσους έχουν ασχοληθεί επαγγελματικά
αυτά παρατείνουν κ την ικανοποιητική
απόδοση μέχρι βαθιά γεράματα.
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Κάποια κόλπα είναι,να σηκωθείς το πρωί πολύ νωρίτερα για να συνηθίσει ο λαιμός.Ναι όντως υπάρχει θέμα το να μεταλάβεις να μήν έχεις πιεί νερό.Θα μπορούσες να μασήσεις μια τσίχλα ώστε να υγρανθεί ο λαιμός.Η μια καραμέλα.Το καλύτερο είναι να πείς όλα αυτά στον πνευματικό σου.Εγώ π.χ έχω ευλογία να μασάω μια τσίχλα.Όλα με την υπακοή παιδιά,ο πνευματικός είναι ο λόγος του Θεού.
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Κι ἄλλοι λένε ὅτι μᾶς ψεκάζουν... :wink::rolleyes::cool::p

Παίζουν ρόλο και τα τζάκια και τα ξύλα νοβοπάν και ό, τι φανταστείς που καίνε στο λεκανοπέδιο κυρίως. Τα μικροσωματίδια από 50 μg/m3 που είναι το όριο τώρα στις εορτές έχουν εκτοξευθεί μέχρι και στα 125 μg/m3. Το Σεπτέμβρη ο μέσος όρος ήταν στα 40 μg/m3. Καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε.
Άλλη αιτία ρύπων είναι η σκόνη από την Αφρική η οποία δεν είναι και τόσο αθώα μιας και περιέχει και λιγάκι πλουτώνιο από τους βομβαρδισμούς των Αμερικάνων στην Λυβή. Εδώ έχει δελτίο καιρού και για την σκόνη.

Αν αυτά προέρχονται και από ψεκάσματα η ΕΜΥ έχει επιβεβαιώσει ότι γίνονται ψεκασμοί για τον έλεγχο της χαλαζόπτωσης στον θεσσαλικό κάμπο, αν γίνονται κι άλλου τύπου ψεκάσματα δεν το παραδέχεται κανένας επίσημα..

Εδώ μπορείτε να ελέγχετε καθημερινά το επίπεδο των ρύπων κι εδώ το αρχείο παλαιότερων δελτίων

Τον Μάρτη ουρά έχουν οι πνευμονολόγοι και καλά φταίνε οι ανοιξιάτικες αλλεργίες...
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παίζουν ρόλο και τα τζάκια και τα ξύλα νοβοπάν και ό, τι φανταστείς που καίνε στο λεκανοπέδιο κυρίως. Τα μικροσωματίδια από 50 μg/m3 που είναι το όριο τώρα στις εορτές έχουν εκτοξευθεί μέχρι και στα 125 μg/m3. Το Σεπτέμβρη ο μέσος όρος ήταν στα 40 μg/m3. Καταλαβαίνετε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε.
Άλλη αιτία ρύπων είναι η σκόνη από την Αφρική η οποία δεν είναι και τόσο αθώα μιας και περιέχει και λιγάκι πλουτώνιο από τους βομβαρδισμούς των Αμερικάνων στην Λυβή. Εδώ έχει δελτίο καιρού και για την σκόνη.

Αν αυτά προέρχονται και από ψεκάσματα η ΕΜΥ έχει επιβεβαιώσει ότι γίνονται ψεκασμοί για τον έλεγχο της χαλαζόπτωσης στον θεσσαλικό κάμπο, αν γίνονται κι άλλου τύπου ψεκάσματα δεν το παραδέχεται κανένας επίσημα..

Εδώ μπορείτε να ελέγχετε καθημερινά το επίπεδο των ρύπων κι εδώ το αρχείο παλαιότερων δελτίων

Τον Μάρτη ουρά έχουν οι πνευμονολόγοι και καλά φταίνε οι ανοιξιάτικες αλλεργίες...

Συνάδελφε,

Στὴν Βόρειο Ἑλλάδα ἔχουμε κάμποσο στρόντιο, καίσιο ἀπὸ τὸ Τσερνόμπιλ καὶ οὐράνιο ἀπὸ τοὺς βομβαρδισμοὺς τῶν Ἀμερικανῶν στὴ Σερβία.

Ψεκάζουμε ἐπίσης καὶ γιὰ τὸν δάκο. Κάποιοι ἐπίσης θυμιατίζουν γιὰ τὰ δαιμόνια. Στὸ ρακί μας ρίχνουμε καὶ κάμποσο γλυκάνισο. Στὸ γύρο ρίχνουμε μπούκοβο. Στὴν φασολάδα βάζουμε καὶ τσοῦσκες καυτερὲς.

Καταναλώνουμε ἀκόμη καβουρμᾶ αὐτὲς τὶς μέρες καὶ κάποιοι τρῶνε παστουρμᾶ καμηλίσιο, ἀλλὰ τὸ τσεμένι σοῦ κάνει τὸ στόμα τσαρούχι. Ἡ μάνα μου αὐτὲς τὶς μέρες μᾶς τηγανίζει αὐγὰ στὴ λίγδα τοῦ γουρουνιοῦ ἀπὸ τὰ λουκάνικα ποὺ ἔφτιαξε καὶ εἶναι πολὺ βλαβερά μὲ τὰ ὀξέα τοῦ στομάχου, ἀλλὰ τὰ τρῶμε. Ἔχουμε τσακίσει καὶ τὶς γουρουνίσιες τσιγαρίδες αὐτὲς τὶς μέρες ...

Ἄ, στὴ Βόρειο Ἑλλάδα τὸ πιὸ ἀγαπημένο ὄνομα αὐτὲς τὶς μέρες εἶναι Λεγεών γιὰ τὰ γουρουνάκια ποὺ ἔχουμε ρημάξει ...

Μετὰ ἀπὸ ὅλα τὰ παραπάνω, δηλώνω μὲ ... θάρρος: ΕΧΩ ΨΕΚΑΣΘΕΙ.
Ἐπίσης, ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΠΑΓΑΓΕΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ.
 
Top