"Χερουβικός ύμνος σε ήχο Άγια..."

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Από ζωντανή ηχογράφηση στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης Λάρισας εορτή Αγίου Νεκταρίου, στις 09/11/2003, ακούμε ερμηνεία & εκτέλεση "Χερουβικού ύμνου σε ήχο Άγια..."


Υ.Γ.:Ο αείμνηστος Πρωτοψάλτης & Μουσικοδιδάσκαλος Άγγελος Μαργαρίτης, για όσους δεν τον γνώρισαν, ήταν από τους καλλίτερους μαθητές του Άρχ. Πρωτοψάλτη Αθανασίου Καραμάνη.
Είχα την τιμή να ψάλλω Αριστερά του, σε αρκετές Ακολουθίες, εις τη γενέτειρά του στο Ζαγκλιβέρι Θεσσαλονίκης, όταν συνταξιοδοτήθηκε και μπορούσε, ελεύθερος, πλέον υποχρεώσεων, να λαμπρύνει με την παρουσία του κυρίως τις τοπικές Ι. Πανηγύρεις των Αγίου Γεωργίου (Μητροπολιτικός Ναός), Κοιμήσεως της Θεοτόκου & Αγίας Παρασκευής (Παρεκκλήσια).
Θυμάμαι, που μου είχε διηγηθεί, χαρακτηριστικά, πώς ο Άρχ. Καραμάνης, εντόπισε το ταλέντο του, όταν είχε προσκληθεί να ψάλλει στο χωριό του, εις την εορτή του Αγίου Μοδέστου, του προστάτη των ζώων.
Βέβαια, είχε Ιεροψαλτικές καταβολές, αφού ο παππούς του ήταν δεινός, απ' ότι μου είχε πει, Ιεροψάλτης!
 
Last edited by a moderator:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Από ζωντανή ηχογράφηση στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης Λάρισας εορτή Αγίου Νεκταρίου, στις 09/11/2003, ακούμε ερμηνεία & εκτέλεση "Χερουβικού ύμνου σε ήχο Άγια..."



Υ.Γ.:Ο αείμνηστος Πρωτοψάλτης & Μουσικοδιδάσκαλος Άγγελος Μαργαρίτης, για όσους δεν τον γνώρισαν, ήταν από τους καλλίτερους μαθητές του Άρχ. Πρωτοψάλτη Αθανασίου Καραμάνη.
Είχα την τιμή να ψάλλω Αριστερά του, σε αρκετές Ακολουθίες, εις τη γενέτειρά του στο Ζαγκλιβέρι Θεσσαλονίκης, όταν συνταξιοδοτήθηκε και μπορούσε, ελεύθερος, πλέον υποχρεώσεων, να λαμπρύνει με την παρουσία του κυρίως τις τοπικές Ι. Πανηγύρεις των Αγίου Γεωργίου (Μητροπολιτικός Ναός), Κοιμήσεως της Θεοτόκου & Αγίας Παρασκευής (Παρεκκλήσια).
Θυμάμαι, που μου είχε διηγηθεί, χαρακτηριστικά, πώς ο Άρχ. Καραμάνης, εντόπισε το ταλέντο του, όταν είχε προσκληθεί να ψάλλει στο χωριό του, εις την εορτή του Αγίου Μοδέστου, του προστάτη των ζώων.
Βέβαια, είχε Ιεροψαλτικές καταβολές, αφού ο παππούς του ήταν δεινός, απ' ότι μου είχε πει, Ιεροψάλτης!

Eκπληκτικο...να εχουμε την ευχη του!
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Ένας μεγάλός πρωτοψάλτης!!

Υστερόγραφον..Εχω παρατήρησει κ Καρασταμάτη στους αποδημήσαντας:( κακό λόγο δεν λέτε:D αλλά για τους ζωντανούς ??? δεν χρωστάτε καλό λόγο σε κανένα:p
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ένας μεγάλός πρωτοψάλτης!!

Υστερόγραφον..Εχω παρατήρησει κ Καρασταμάτη στους αποδημήσαντας:( κακό λόγο δεν λέτε:D αλλά για τους ζωντανούς ??? δεν χρωστάτε καλό λόγο σε κανένα:p

Δεν είναι ετσι...ισως είναι περισσοτερες οι φορες που αναφέρομαι σε αποδημήσαντες καλους ψαλτες, αυτό όμως νομιζω ότι θα πρεπει να μας προβληματισει καπως...από την άλλη όμως, και για οσους βρίσκονται στη ζωη αυτή, εφόσον μου αρεσουν οι ηχογραφήσεις τους δεν εχω κανεναν μα απολυτως κανεναν λογο να μην το αναφερω και μαλιστα πολύ πιο φωναχτα!!! Και με την ευκαιρια να ξεκαθαρισω κατι...δεν είμαι ουτε καλος θεωρητικος, ουτε αξιος να κρινω δικαια, ουτε πολύ περισσοτερο , καλος ψαλτης. Απλα την προσωπικη μου αποψη εκφραζω...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Ο αείμνηστος Πρωτοψάλτης & Μουσικοδιδάσκαλος Άγγελος Μαργαρίτης, για όσους δεν τον γνώρισαν, ήταν από τους καλλίτερους μαθητές του Άρχ. Πρωτοψάλτη Αθανασίου Καραμάνη....

... και του οποίου το σύντομο χερουβικό ψάλλει στην συγκεκριμένη περίπτωση.

(Ακόμη και το "Αμήν" είναι του Καραμάνη!).
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το ίδιο χερουβικό ψάλλει και εδώ, και είχα την εντύπωση ότι ήταν ακριβώς η ίδια ηχογράφηση, έως ότου άκουσα το "... μέριμναν" στο τέλος, που είναι διαφορετικό.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Από ζωντανή ηχογράφηση στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου & Ελένης Λάρισας εορτή Αγίου Νεκταρίου, στις 09/11/2003, ακούμε ερμηνεία & εκτέλεση "Χερουβικού ύμνου σε ήχο Άγια..."



Υ.Γ.:................................................................................................................
Θυμάμαι, που μου είχε διηγηθεί, χαρακτηριστικά, πώς ο αείμνηστος Άρχ. Αθ. Καραμάνης, εντόπισε το ταλέντο του.........................................
και προσφέρθηκε να του διδάξει, την Ε.Β.Μ., αμισθί!
ΥΓ.: το παρόν μήνυμα, έγινε προκειμένου να προστεθεί, επιπλέον δεδομένο, που επιβεβαιώνει, τα παραπάνω, λεγόμενά μου και προκύπτει από το βιβλίο του αειμνήστου π. Παναγιώτη Κορκόντζιλα, τ. Προϊσταμένου του Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου Ζαγκλιβερίου, "Ο Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου Ζαγκλιβερίου, 1910 - 2010" - Ζαγκλιβέρι 2015, σελ. 66. (Βλ. συνημ. αρχείο).
 

Attachments

  • Ι. Ν. Αγ. Γεωργίου Ζαγκλιβερίου.pdf
    401.7 KB · Views: 32
Last edited:
Top