Χρόνια Πολλά (Αγίου Αθανασίου )

Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες .
Επίσης Χρόνια Πολλά σε όσους υπηρετούν σε ναούς που πανηγυρίζουν σήμερα .
Και τέλος Χρόνια Πολλά στον (αιωνόβιο) μεγάλο δάσκαλο που σημάδεψε με την παρουσία του το δεύτερο μισό του προηγούμενου αιώνα , Αθανάσιο Καραμάνη.
 

Θανασακης

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστουμε πολυ! Σημερα ηταν ισως απο τις καλυτερες λειτουργιες.Ισως εφταιγε ο α' ηχος στα στιχηρα ισως ο πλ του α στο Δοξα ισως ο τριτος ηχος στο Δυναμις ισως ο Αγιος τελικα...Χρονια πολλα σε ολους!:)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
επίσης, Χρόνια Πολλά στον κύριο Αθανάσιο Παϊβανά με την ωραία χορωδία!

Χρονια πολλα με υγεια και καθε καλο στον φιλο και συνεργατη Αθανασιο Κοττικη! Τον γλυκυτατο ανθρωπο και υμνωδο του Κυριου...και εναν απο τους καλυτερους ισοκρατες που εχει η χωρα μας.
 
Χρόνια Πολλά στους εορτάζοντες .
Επίσης Χρόνια Πολλά σε όσους υπηρετούν σε ναούς που πανηγυρίζουν σήμερα ....

Χρόνια πολλά σ' αυτούς που το όνομά τους παραπέμπει στην αθανασία και την αρετή
 

Attachments

  • ωδή α'.jpg
    128 KB · Views: 6

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Χρόνια Πολλά σε όλους τους εορτάζοντες!

Ευχαριστούμε Παναγιώτη για το κείμενο που παρέθεσες και την ωραία προσέγγιση του θέματος, που γίνεται ακόμα πιο δυνατή, αν θυμηθούμε μια περσινή ευχή, που δεν ισχύει πια -ή που δεν ισχύει όπως πέρσι....

Και τέλος Χρόνια Πολλά στον (αιωνόβιο) μεγάλο δάσκαλο που σημάδεψε με την παρουσία του το δεύτερο μισό του προηγούμενου αιώνα , Αθανάσιο Καραμάνη.
 
Προσθέτοντας και τις δικές μου ευχές προς όλους τους εορτάζοντες συναδέλφους, θα ήθελα να εκφράσω και τα "Χρόνια Πολλά" στον αγαπητό Δάσκαλό μου, επιστήθιο φίλο μου και συνεργάτην κ.Αθανάσιο Πέττα, Άρχοντα Πρωτοψάλτην της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς.
 

thanasis petropoulos

Νέο μέλος

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Του Αγίου Αθανασίου σήμερα και δράττομαι της ευκαιρίας να εκφράσω την απαρέσκειά μου στην (κατά την γνώμη μου) πολύ κακή συνήθεια να αντιστρέφουμε κυριολεκτικώς την ψυχωφελή έννοια του ονόματος "Αθανάσιος", με το θλιβερό "Θανάσης".
Για σκεφθήτε λίγο και συνειδητοποιήστε τί κάνουμε: "Αθανάσιος", δηλαδή ευθεία αναφορά στην αθανασία της ψυχής! Και λέμε "Θανάσης" δηλαδή θνητός άνευ προσδοκίας αθανασίας! Μα, είναι ωραίο αυτό;
Οι μοναχοί παίρνουν πολλές φορές κάποια ονόματα εκπάγλου ωραιότητος και γλυκύτητος: Ελπίδιος, Αγάπιος και πολλά άλλα τέτοια παρόμοια που δεν μούρχονται τώρα στο μυαλό.
Υπάρχει βεβαίως και το άλλο μεγάλο θέμα των υποκοριστικών: Σάκης, Μάκης, Σούλα, Κούλα και άπειρα άλλα ών ουκ έστιν αριθμός πολλά των οποίων είναι και ξενόφερτα...
Η τάση μας να τροποποιούμε τα ονόματα έχει πολλά αρνητικά, επιπροσθέτως δε, δεν περιποιεί τιμή στον εκάστοτε άγιο.
Νομίζω ότι θα πρέπει να καλούμε τα ονόματα όπως πραγματικά είναι.
Στην προσπάθεια μας να μιμηθούμε τον Άγιο του οποίου το όνομα φέρουμε, άς κάνουμε τουλάχιστον τούτο: άς προφέρουμε τα ονόματά μας στην αυθεντική τους μορφή.Δεν είναι δύσκολο, είναι θέμα πραγματικής θελήσεως για αλλαγή συνηθείας!
 
Χρόνια Πολλά στους Αθανάσιο Βουγιουκλή, Αθανάσιο Βουρλή, Αθανάσιο Ντζάνη, Αθανάσιο Παϊβανά, Αθανάσιο Παπαζαρή, Αθανάσιο Σαϊτη, Αθανάσιο Δασκαλοθανάση και πατέρα μου Αθανάσιο Παπαγεωργίου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
"Θανάση γιατί ἔκοψες τὸ ἄλφα ἀπὸ μπροστά;
γιὰ ἕνα γράμμα χάνεις τὴν ἀθανασία"

Ντίνος Χριστιανόπουλος, Το κορμί και το σαράκι.

Χρόνια πολλά.

Ἡ μνήμη θανάτου τοῦ Θανάση προηγεῖται τῆς ἀ-θανασίας (νάνσυ) ...:rolleyes:

domesticus, Tὸ ... χαμένο κορμί
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Του Αγίου Αθανασίου σήμερα και δράττομαι της ευκαιρίας να εκφράσω την απαρέσκειά μου στην (κατά την γνώμη μου) πολύ κακή συνήθεια να αντιστρέφουμε κυριολεκτικώς την ψυχωφελή έννοια του ονόματος "Αθανάσιος", με το θλιβερό "Θανάσης".
Για σκεφθήτε λίγο και συνειδητοποιήστε τί κάνουμε: "Αθανάσιος", δηλαδή ευθεία αναφορά στην αθανασία της ψυχής! Και λέμε "Θανάσης" δηλαδή θνητός άνευ προσδοκίας αθανασίας! Μα, είναι ωραίο αυτό;

........

Στην προσπάθεια μας να μιμηθούμε τον Άγιο του οποίου το όνομα φέρουμε, άς κάνουμε τουλάχιστον τούτο: άς προφέρουμε τα ονόματά μας στην αυθεντική τους μορφή.Δεν είναι δύσκολο, είναι θέμα πραγματικής θελήσεως για αλλαγή συνηθείας!

Αγαπητέ κ. Λιάκο, που είστε γερός γλωσσοδίφης, όπως έχω καταλάβει από πολλά σας μηνύματα. Κατανοώ με ποια έννοια λέτε τα παραπάνω: εννοείτε ότι αφήνοντας ανέπαφο τον αρχικό τύπο (Αθανάσιος, Γεώργιος κ.λπ.) αφήνουμε και μια χαραμάδα επανασύνδεσης με το παλιό νόημα (σε όσους βέβαια μπορούν να την κάνουν). Εν πολλοίς συμφωνώ σε αυτό –άσχετα που, σε ανεπίσημο λόγο τουλάχιστον, δεν το τηρώ στο δικό μου όνομα.
Το ίδιο ξεθώριασμα του «ωραίου νοήματος» βλέπουμε σε πολλά άλλα ονόματα, όπως: Ευστράτιος > Στρατής / Ευστάθιος > Στάθης / Ελευθέριος > Λευτέρης, Ευάγγελος > Βαγγέλης / Παντελεήμων > Παντελής κ.λπ.. και άφησα για το τέλος το σπουδαιότερο: Χριστός > Χρίστος - αυτό είναι και υπονοούμενο για όσους εξακολουθούν να γράφουν Χρήστος.. :wink: :D).

Όμως, μην το παρουσιάζετε το θέμα δεοντολογικά, αποκαλώντας το μάλιστα «κακή συνήθεια» (γιατί έτσι ... μας γεμίζετε τύψεις :D). Είναι μάλλον η ίδια η εξέλιξη της γλώσσας που οδηγεί σε ετυμολογική αδιαφάνεια λέξεις με μακραίωνη ιστορία, σε πολλές από τις οποίες (όχι όλες φυσικά) άλλαξε ή ατόνησε ή και αντιστράφηκε η αρχική τους σημασία.
Πόσοι μπορούν π.χ. να συνδέσουν το άγαλμα με το αγάλλομαι; (ἄγαλμα: «πᾶν, ἐφ’ ᾧ τις ἀγάλλεται» κατά τον λεξικογράφο Ησύχιο); Και τι κάνεις τότε με ένα απαίσιο άγαλμα; Ό,τι κάνεις και με έναν υπαίτιο θανάτου, π.χ.δολοφόνο, που όμως τυχαίνει να λέγεται Αθανάσιος: δεν συνδέεις τη σημασία με την ετυμολογία -πράγμα που το έχει κάνει ήδη η σημασιολογική εξέλιξη.
Το πρόσθετο επιβαρυντικό στοιχείο στις λέξεις, και ειδικά τα ονόματα, που υπέστησαν φωνολογικές αλλαγές (π.χ. Αθανάσιος > Θανάσης) είναι ότι πρώτα χάθηκε η σύνδεση της λέξης με το αρχικό νόημα (π.χ. την αθανασία) και μετά σιγήθηκε το α. (Αυτό ίσως εξηγεί γιατί στο θηλυκό όνομα Αθανασία δεν σιγήθηκε το α. Και κυρίως εξηγεί γιατί ορισμένα ονόματα που αναφέρατε, π.χ. Ελπίδιος, Αγάπιος, μας φαίνονται τόσο, μα τόσο εκφραστικά: διότι εδώ δεν έχει ατονήσει (ακόμα;) το αρχικό νόημα λόγω της πολλής χρήσης).

Επομένως, καλό και ευλογημένο και επιθυμητό (και κυρίως, πρέπει να γίνεται σεβαστό) να επιμένει κανείς να προσφωνείται με το πλήρες όνομα: Αθανάσιος, Κωνσταντίνος, Γεώργιος κ.λπ.. Αλλά ούτε το Θανάσης σημαίνει «θνητός άνευ προσδοκίας αθανασίας», ούτε η χρήση του είναι έλλειψη τιμής προς τον άγιο. Πάντα κατά τη γνώμη μου αυτά -για το δεύτερο ας μας πούνε και οι θεολόγοι.

ΥΓ Στην περίπτωση των λέξεων σχολή και σχολείο, που η αρχική τους σημασία παραπέμπει στην "απραξία" (πβ. σχόλη) η σημασιολογική εξέλιξη λειτούργησε υπέρ μας (ή ας ελπίζουμε έτσι...:eek:).
 
Χρόνια πολλά στον αγαπητό δάσκαλο και τέως Πρωτοψάλτη του Αγίου Ανδρέου Πατρών κ. Αθανάσιο Παπαναγιώτου (μαθητή του Αθ. Καραμάνη). Εφυγέ και ερήμωσε ο Αγ. Ανδρέας....! ψαλτικά.
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
...γλωσσοδίφης...
Τώρα τι να πώ; Κατά το κοινώς λεγόμενον, "μ' έριξες" χρησιμοποιώντας αυτήν την ωραιοτάτη λέξη την χρήση της οποίας στο σχόλιό σου απήλαυσα!
Δεν το θέτω το θέμα δεοντολογικώς εν στενή εννοία αλλά εν ευρεία.
Εκ πεποιθήσεως είμαι εραστής της αυθεντικότητος σε πολλά πράγματα διότι έτσι νοστιμίζει η καθημερινή μας ζωή και συνεισφέρει στην αγωγή της ψυχής (κατά την γνώμη μου).
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
agathanasios1.jpg


«Αθανάσιον επαινώ, αρετήν επαινέσωμεν...» (Άγιος Γρηγόριος ο θεολόγος).
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ με υγεία, ειρήνη & προκοπή στους εορτάζοντες.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Εορτή του Αγίου Αθανασίου, σήμερα, "του Μεγάλου εξόριστου", να ευχηθούμε ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, με υγεία στους εορτάζοντες και ειδικότερα στον αξιόλογο τελειομανή συνάδελφο κ. Αθανάσιο Μπαζούκη, που ούτε ένα γιώτα ή μια κεραία των φθογγοσήμων δεν παραλείπει να ερμηνεύει, με ακρίβεια, κατά την εκτέλεση των μελών.
 
Top