Συνθέσεις Θ. Στανίτσα πριν την απέλαση του.

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ειπα να βαλω και γω ενα Χερουβικο του Στανιτσα απο την Πολη, που γραφτηκε σαν σημερα τις 30-9-1958, πριν απο 50 χρονια.

Δεν ξερω αν εχει δημοσιευτει και αλλου σε βιβλια κτλ αφου δεν εχω επαφη με Ελλαδα για χρονια. Αλλα αν δεν θιγονται δικαιωματα, το αφιερωνω με τη σειρα μου, σε ολους αυτους που κοπιαζουν για την διασωση του Πατριαρχικου υφους. Αν υπαρχει και αλλου, παρακαλω τους διαχειριστες να μου το πουν, και να το κατεβασουν, ωστε να μην καουμε με πετρελαιο (που λενε).

Υ.Γ. Συγγνωμη για την κακη ποιοτητα, αλλα ειναι λογω της παλαιας φωτοτυπιας. Αν καποιος εχει την δυνατοτητα, θα ηταν καλο να καθαρογραφει ωστε να ειναι ευκολοτερο να το ψαλουν (οσοι ειναι μερακληδες) και στο αναλογιο.
 

Attachments

  • xerouviko 1.JPG
    1.9 MB · Views: 1,157
  • xerouviko 2.JPG
    1.9 MB · Views: 256
  • xerouviko 3.JPG
    2.8 MB · Views: 219
  • herouviko 4.JPG
    2.8 MB · Views: 212

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Αλλο ενα "Αξιον Εστιν" του Στανιτσα απο τα Πατριαρχεια.

Ξερω πως ακομη και αν υπαρχουν τετοια κειμενα, πολλοι δεν προκειται να τα μοιραστουν, οποτε κατα καιρους θα προσπαθησω να ανεβαζω διαφορα. Φυσικα περισσοτερα οταν θα επιστρεψω στην Ελλαδα, γιατι τωρα εχω ελαχιστα μαζι μου.

Υ.Γ. Για το Χρηστο το Μουσελιμη και τον Νιδα τον Γαρουφαλη, που ειμαστε και συμμαθητες στα μουσικα (πριν 15-20 χρονια)
 

Attachments

  • ak.estin 1.JPG
    2.8 MB · Views: 661
  • ak.estin 2.JPG
    2 MB · Views: 245

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
πολυ καλο
αν εχεις κι αλλα δημοσιευσετα
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ειπα να βαλω και γω ενα Χερουβικο του Στανιτσα απο την Πολη, που γραφτηκε σαν σημερα τις 30-9-1958, πριν απο 50 χρονια.

Δεν ξερω αν εχει δημοσιευτει και αλλου σε βιβλια κτλ αφου δεν εχω επαφη με Ελλαδα για χρονια. Αλλα αν δεν θιγονται δικαιωματα, το αφιερωνω με τη σειρα μου, σε ολους αυτους που κοπιαζουν για την διασωση του Πατριαρχικου υφους. Αν υπαρχει και αλλου, παρακαλω τους διαχειριστες να μου το πουν, και να το κατεβασουν, ωστε να μην καουμε με πετρελαιο (που λενε).

Υ.Γ. Συγγνωμη για την κακη ποιοτητα, αλλα ειναι λογω της παλαιας φωτοτυπιας. Αν καποιος εχει την δυνατοτητα, θα ηταν καλο να καθαρογραφει ωστε να ειναι ευκολοτερο να το ψαλουν (οσοι ειναι μερακληδες) και στο αναλογιο.

Αλλο ενα "Αξιον Εστιν" του Στανιτσα απο τα Πατριαρχεια.

Ξερω πως ακομη και αν υπαρχουν τετοια κειμενα, πολλοι δεν προκειται να τα μοιραστουν, οποτε κατα καιρους θα προσπαθησω να ανεβαζω διαφορα. Φυσικα περισσοτερα οταν θα επιστρεψω στην Ελλαδα, γιατι τωρα εχω ελαχιστα μαζι μου.

Υ.Γ. Για το Χρηστο το Μουσελιμη και τον Νιδα τον Γαρουφαλη, που ειμαστε και συμμαθητες στα μουσικα (πριν 15-20 χρονια)

Γιαννη ΜΠΡΑΒΟ . Πολυ ωραια . Το οκταηχον Αξιον Εστιν κυκλοφορει , αλλα αυτο δεν εχει σημασια . Εξ' αλλου καποια μελη δεν θα το εχουν . Συνεχισε .
 

Melodos

Νέο Μέλος
Αλλο ενα "Αξιον Εστιν" του Στανιτσα απο τα Πατριαρχεια.

Ξερω πως ακομη και αν υπαρχουν τετοια κειμενα, πολλοι δεν προκειται να τα μοιραστουν, οποτε κατα καιρους θα προσπαθησω να ανεβαζω διαφορα. Φυσικα περισσοτερα οταν θα επιστρεψω στην Ελλαδα, γιατι τωρα εχω ελαχιστα μαζι μου.

Υ.Γ. Για το Χρηστο το Μουσελιμη και τον Νιδα τον Γαρουφαλη, που ειμαστε και συμμαθητες στα μουσικα (πριν 15-20 χρονια)

Πολύ ωραίο...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Γιαννη ΜΠΡΑΒΟ . Πολυ ωραια . Το οκταηχον Αξιον Εστιν κυκλοφορει , αλλα αυτο δεν εχει σημασια . Εξ' αλλου καποια μελη δεν θα το εχουν . Συνεχισε .

Αλλο ενα, για το ευχαριστω, για ολη την καλη παρεα του αναλογιου.

Ειναι Λειτουργικα και Αξιον Εστιν σε Βαρυ Διατονικο. Η επιγραφη λεει 1950 αλλα ομως και αναφερει τον Στανιτσα και ως Αρχων Πρωτοψαλτη.
Το κειμενο ειναι σε κακη κατασταση, αλλα το βαζω ετσι ακριβως οπως το εχω.

Θα επιθυμουσα ομως αν υπηρχε καποιος (που να εχει χρονο και μερακι) να τα καθαρογραψει και για τους υπολοιπους, για να πανε και παραπερα, ωστε να μην μεινουν στα μπαουλα.
 

Attachments

  • 1.JPG
    2.3 MB · Views: 678
  • 2.JPG
    2.4 MB · Views: 183
  • 3.JPG
    2.3 MB · Views: 167
  • 4.JPG
    2.5 MB · Views: 143
  • 6.JPG
    2.4 MB · Views: 160
  • 5.JPG
    2.3 MB · Views: 177
  • 7.JPG
    2.4 MB · Views: 149

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Για το Χρηστο το Μουσελιμη και τον Νιδα τον Γαρουφαλη, που ειμαστε και συμμαθητες στα μουσικα (πριν 15-20 χρονια)

Πολύ σ' ευχαριστούμε, Γιάννη. Μοιράζεσαι τέτοια κειμήλια μαζί μας. Ευχαριστώ και για την αφιέρωση. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το επώνυμό σου, αλλά δεν το καταφέρνω. Ρώτησα και τον Γιώργο Κύρκο τις προάλλες αν θυμάται κάτι, αλλά τίποτε. Θα μας πεις το επώνυμό σου; Φαντάζομαι θα κατέβασες την εκπομπή του κυρ-Βαγγέλη για τον αείμνηστο δάσκαλό μας Γεράσιμο Πρεβεζιάνο. Αθάνατες ημέρες!!!
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Εχετε μηπως τις καταβασιες "Ανοιξω το στομα μου..." σε αργο ειρμολογικο μελος απο τον Θ. Στανιτσα?
 
Υ.Γ. Για το Χρηστο το Μουσελιμη και τον Νιδα τον Γαρουφαλη, που ειμαστε και συμμαθητες στα μουσικα (πριν 15-20 χρονια)
Γιάννη (αν κατάλαβα καλά είσαι ο λιαν μοι αγαπητός γείτονας - διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) τα κομμάτια σου είναι εκλεκτά!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ και την αγάπη μας. Καλή επιστροφή στην Πατρίδα!:)
 
Ανεβάζω ότι χειρόγραφα έχω πριν την απέλασή του ήτοι το Γ΄,το Θ΄ και το ΙΑ΄ Εωθινά και το δοξαστικό των Αγίων Πατέρων.Είναι του 1963 ένα χρόνο δηλαδή πριν απελαθεί ο Άρχοντας.
Ελπίζω να σας αρέσουν
 

Attachments

  • xeirografa stanitsa.zip
    1 MB · Views: 1,320

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Ανεβάζω ότι χειρόγραφα έχω πριν την απέλασή του ήτοι το Γ΄,το Θ΄ και το ΙΑ΄ Εωθινά και το δοξαστικό των Αγίων Πατέρων.Είναι του 1963 ένα χρόνο δηλαδή πριν απελαθεί ο Άρχοντας.
Ελπίζω να σας αρέσουν

Μπραβο κ. Νικο, μακαρι να μπορεσουμε να κανουμε μια μικρη συλλογη και να τοποθετηθει σε καποιο καλο σημειο για ολους.

Θα ανεβασω προσεχως το τροπαριο της Κασσιανης. Ειχα σε φωτοτυπια το του 1958, αλλα καποιος φιλος Πρωτοψαλτης το "δανειστηκε" και δεν το ξαναειδα (μετα απο καποιο διαστημα και εγω "δανειστηκα" τον δισκο του Στανιτσα, και ετσι νομιζω ειμαστε τωρα πατσι). Τελος παντων, εχω ενα πολυ παρομοιο με την ηχογραφηση της Μ. Τριτης (Πριγγος-Στανιτσας του 1956;) που ανεβηκε πριν απο ενα μηνα περιπου, και το οποιο αξιζει να μπει εδω. Σε δυο-τρεις μερες.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
... Θα επιθυμουσα ομως αν υπηρχε καποιος (που να εχει χρονο και μερακι) να τα καθαρογραψει και για τους υπολοιπους, για να πανε και παραπερα, ωστε να μην μεινουν στα μπαουλα.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν κουραστικό το συγκεκριμένο χειρόγραφο λόγω της φθοράς που έχει. Γιαυτό παρακαλώ το κ. Γιάννη που είχε τη καλοσύνη να τα ανεβάσει, να κάνει έναν έλεγχο διότι 1-2 σημεία στις άκρες δεν φαίνονται καθαρά έως και καθόλου.

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο στα επόμενα.
 
Last edited by a moderator:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Η αλήθεια είναι ότι ήταν κουραστικό το συγκεκριμένο χειρόγραφο λόγω της φθοράς που έχει. Γιαυτό παρακαλώ το κ. Γιάννη που είχε τη καλοσύνη να τα ανεβάσει, να κάνει έναν έλεγχο διότι 1-2 σημεία στις άκρες δεν φαίνονται καθαρά έως και καθόλου.

Περιλαμβάνονται στο συνημμένο αυτού του μηνύματος, στις σελίδες 25-27 του pdf.
 

sibbilio

Μέλος
Ειπα να βαλω και γω ενα Χερουβικο του Στανιτσα απο την Πολη, που γραφτηκε σαν σημερα τις 30-9-1958, πριν απο 50 χρονια.

Δεν ξερω αν εχει δημοσιευτει και αλλου σε βιβλια κτλ αφου δεν εχω επαφη με Ελλαδα για χρονια. Αλλα αν δεν θιγονται δικαιωματα, το αφιερωνω με τη σειρα μου, σε ολους αυτους που κοπιαζουν για την διασωση του Πατριαρχικου υφους. Αν υπαρχει και αλλου, παρακαλω τους διαχειριστες να μου το πουν, και να το κατεβασουν, ωστε να μην καουμε με πετρελαιο (που λενε).

Υ.Γ. Συγγνωμη για την κακη ποιοτητα, αλλα ειναι λογω της παλαιας φωτοτυπιας. Αν καποιος εχει την δυνατοτητα, θα ηταν καλο να καθαρογραφει ωστε να ειναι ευκολοτερο να το ψαλουν (οσοι ειναι μερακληδες) και στο αναλογιο.
.....ορίστε καθαρισμένο!!!!!!!
 

Attachments

  • ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΝ ΗΧΟΣ ΠΛ Α'-ΘΡ.ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ.pdf
    1.6 MB · Views: 642

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Περιλαμβάνονται στο συνημμένο αυτού του μηνύματος, στις σελίδες 25-27 του pdf.
Διόρθωσα 2-3 σημεία όπου εξαιτίας της φθοράς του κείμενου (όπως αρχικά ανέφερα) δεν μπορούσα να δω τις ακριβείς θέσεις του Άρχοντα. Παρακαλώ όποιοι το έχετε κατεβάσει να το ελέγξετε πάλι.

Υ.Γ. κ. Συμεωνίδη σας ευχαριστώ για τη παρέμβασή σας, μιας και η συγκεκριμένη ανάρτησή σας με όλο αυτό το υλικό μου είχε διαφύγει.
 

Α.Ροδης

Μέλος
Ειπα να βαλω και γω ενα Χερουβικο του Στανιτσα απο την Πολη, που γραφτηκε σαν σημερα τις 30-9-1958, πριν απο 50 χρονια.

Δεν ξερω αν εχει δημοσιευτει και αλλου σε βιβλια κτλ αφου δεν εχω επαφη με Ελλαδα για χρονια. Αλλα αν δεν θιγονται δικαιωματα, το αφιερωνω με τη σειρα μου, σε ολους αυτους που κοπιαζουν για την διασωση του Πατριαρχικου υφους. Αν υπαρχει και αλλου, παρακαλω τους διαχειριστες να μου το πουν, και να το κατεβασουν, ωστε να μην καουμε με πετρελαιο (που λενε).

Υ.Γ. Συγγνωμη για την κακη ποιοτητα, αλλα ειναι λογω της παλαιας φωτοτυπιας. Αν καποιος εχει την δυνατοτητα, θα ηταν καλο να καθαρογραφει ωστε να ειναι ευκολοτερο να το ψαλουν (οσοι ειναι μερακληδες) και στο αναλογιο.
Βλεπω ΣΑΝ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ???Ευχαριστω
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν κουραστικό το συγκεκριμένο χειρόγραφο λόγω της φθοράς που έχει. Γιαυτό παρακαλώ το κ. Γιάννη που είχε τη καλοσύνη να τα ανεβάσει, να κάνει έναν έλεγχο διότι 1-2 σημεία στις άκρες δεν φαίνονται καθαρά έως και καθόλου.
Ανεβάζω ξανά τα Λειτουργικά διορθωμένα σε κάποια σημεία ως προς τη στοίχιση του μουσικού κειμένου. Παρακαλώ οι συντονιστές ν'αντικαταστήσουν το αρχικό αρχείο. Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Λειτουργικά Βαρέως Διατονικού-Θρ. Στανίτσα.pdf
    76.7 KB · Views: 174
Αλλο ενα, για το ευχαριστω, για ολη την καλη παρεα του αναλογιου.

Ειναι Λειτουργικα και Αξιον Εστιν σε Βαρυ Διατονικο. Η επιγραφη λεει 1950 αλλα ομως και αναφερει τον Στανιτσα και ως Αρχων Πρωτοψαλτη.
Το κειμενο ειναι σε κακη κατασταση, αλλα το βαζω ετσι ακριβως οπως το εχω.

Θα επιθυμουσα ομως αν υπηρχε καποιος (που να εχει χρονο και μερακι) να τα καθαρογραψει και για τους υπολοιπους, για να πανε και παραπερα, ωστε να μην μεινουν στα μπαουλα.
Όταν καταφέρω να τα καθαρίσω όλα , τότε θα τα ανεβάσω !!! Προς το παρόν δείτε τι κάνει ένας Η/ΥUntitled-1.jpg
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Όταν καταφέρω να τα καθαρίσω όλα , τότε θα τα ανεβάσω !!! Προς το παρόν δείτε τι κάνει ένας Η/ΥView attachment 77729
Κοιτάξτε το ακριβώς προηγούμενο μνμ (18) απο το δικό σας.:wink: Δεν χρειάζεται να μπείτε σε κόπο και απορώ πως δεν ελέγξατε τα μνμ που υπάρχουν στο θέμα.:confused:
 
Top