[Ερώτηση] Αξίζει το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη;

Status
Not open for further replies.

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
(αν και για το ψευδώνυμό μου, άνετα θα μπορούσε να μού ζητήσει πνευματικά δικαιώματα...)
χαχαχαχα!!!!
είναι το μοναδικό πράγμα που δεν σκέφτηκα να κάνω από τότε που είδα για πρώτη φορά ότι υπάρχει μέλος με αυτό το ψευδώνυμο!!


Φαινομενικά, ο Βάιος "έχει λυμένο το ζωνάρι του", αλλά και οι άλλοι εδώ μέσα τον περιμένουμε στη γωνία. Καλημέρα θα μάς πει κάποιο πρωί, και αμέσως θα του ορμήξουμε...Η πολλή προκατάληψη δεν βοηθάει...
είναι αποκλειστικά δικό μου το φταίξιμο για αυτήν την κατάσταση και μου το έχουν επισημάνει εμμέσως πλην σαφώς, αν όχι απευθείας και δημόσια και σε ΠΜ.

Ευχαριστώ! :)
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Το αν αξίζει κάτι είναι τελείως υποκειμενικό .

Και τα βιβλία που δίνουν στα Δημόσια Σχολεία τα παιδιά στις τελευταίες τάξεις δημοτικού (κιόλας)τα καίνε .

Τι θα πεί αυτό δηλαδή πως τα βιβλία αυτά δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν;;.

Δεν νομίζω.

Απλά, στη Δημοκρατία ο καθένας εκφράζει τις απόψεις του ελεύθερα ,αλλά δεν πάει να πεί τίποτα αυτό.

Για μένα προσωπικά είναι πάρα πολύ καλό θεωρητικό και θα ήθελα αν δεν το έχουν κάποιοι να το αγοράσουν .
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος

1). Το αν αξίζει κάτι είναι τελείως υποκειμενικό .
2). Και τα βιβλία που δίνουν στα Δημόσια Σχολεία τα παιδιά στις τελευταίες τάξεις δημοτικού (κιόλας)τα καίνε.
Τι θα πεί αυτό δηλαδή πως τα βιβλία αυτά δεν έχουν τίποτα να προσφέρουν;;
3). Για μένα προσωπικά είναι πάρα πολύ καλό θεωρητικό και θα ήθελα αν δεν το έχουν κάποιοι να το αγοράσουν .
1). Συμφωνώ, αν και υπάρχουν σημεία, στο εν λόγω θεωρητικό, στα οποία μπορούμε να βρούμε αντικειμενική και καθολική αποδοχή!
2). Τυχαίνει να υπηρετώ πάνω από δεκαπέντε (15) χρόνια στα δημόσια σχολεία, αλλά το κάψιμο που ατυχώς αναφέρεται, δεν έχει να κάνει με την αξία (μικρή ή μεγάλη) των βιβλίων, εξ' αιτίας του περιεχομένου τους, αλλά για μια κάκιστη, άτοπη, παράλογη & "πτωχευμένη" ενέργεια που γίνονταν κακώς και με την ανοχή των δασκάλων από κάποιους μαθητές και έπρεπε να φτάσουμε στο σημείο να χρεοκοπήσουμε, για να σταματήσει! (σκεφτήκαμε, απλά, ότι την επόμενη χρονιά δεν θα 'χουμε βιβλία, οπότε ας εμποδίσουμε τους μαθητές να τα κάψουν)! Η πνευματική μας πτώχευση σ' όλο της το μεγαλείο!!!
3). Συμφωνώ! Ήταν το πρώτο θεωρητικό, με το οποίο μυήθηκα "στα μυστικά, της Θείας του Δαμασκηνού τέχνης" κι όχι μόνο! (αναφέρει βασικούς κανόνες μεταγραφής από Βυζαντινή σημ. στην Ευρωπαϊκή, ρυθμούς κ.ά.)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ένα πουλάκι (Η.Κ.) μου είπε ότι το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια....ισχύει κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ! :)

Ξεκινᾶς ἕνα θέμα πρὸς συζήτηση μὲ τὸν χειρότερο δυνατό τρόπο. Ποιὸς ὁ λόγος;

Ὅσο γιὰ τὴν ἀξία τοῦ Μαργαζιώτη εἶναι δεδομένη ὡς ἐχγειρίδιο περιληπτικὸ γιὰ νὰ μάθει ὁ ἀρχάριος νὰ παβουγαδίζει. Στὴ συνέχεια ὁ δάσκαλός του θὰ τὸν μπάσει στὰ ἐπόμενα.

Μέσα στὸ πλαίσιο αὐτὸ ἡ πλειοψηφια τῶν ψαλτῶν τὸν ἔχουμε χρησιμοποιήσει καὶ εἶναι ἀπαράδεκτο νὰ μεταφέρεις αὐτὸ τὸν χαρακτηρισμὸ στὸ φορουμ.

Φυσικὰ τὸ κάνεις γιατι δὲν ἔχεις γνωρίσει τὴν ἐποχὴ ποὺ γιὰ νὰ βρεῖς μουσικὸ βιβλίο στὴν ἐπαρχία και τὸ νὰ ἔχεις δυνατότητα νὰ ἀγοράσεις τὴν βιβλιοθήκη σου τὴν ψαλτικὴ ἀπαιτοῦσε χρήμα καὶ κόπο πολύ.

Ἀπὸ τὴν πολυθρόνα σου κάθεσαι καὶ συζητᾶς μὲ ἀφιλότιμο τρόπο. Ὁ Μαργαζιώτης γιὰ τὸν ἀρχάριο εἶναι βολικὸ ἐγχειρίδιο καὶ φτηνὸ νὰ τὸ ἀγοράσει, χωρίς νὰ μπερδεύει μὲ πολύπλοκες θεωρίες καὶ πρακτικὲς ποὺ θὰ ἔλθουν ἀργότερα στὴν ἐκπαίδευσή του.

Συνεπῶς, πές τὴν ἀντίρρησή σου ἀλλὰ μάζεψε καὶ τὸ ζωνάρι σου. Νὰ τὸ λύνεις ὅταν χρειάζεται, ὄχι μὲ τὸ παραμικρὸ, θὰ καταλήξεις κουτσαβάκης καὶ στὸ τέλος κουταβάκι.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος


Ξεκινᾶς ἕνα θέμα πρὸς συζήτηση μὲ τὸν χειρότερο δυνατό τρόπο. Ποιὸς ὁ λόγος;

Ὅσο γιὰ τὴν ἀξία τοῦ Μαργαζιώτη εἶναι δεδομένη ὡς ἐχγειρίδιο περιληπτικὸ γιὰ νὰ μάθει ὁ ἀρχάριος νὰ παβουγαδίζει. Στὴ συνέχεια ὁ δάσκαλός του θὰ τὸν μπάσει στὰ ἐπόμενα.

Μέσα στὸ πλαίσιο αὐτὸ ἡ πλειοψηφια τῶν ψαλτῶν τὸν ἔχουμε χρησιμοποιήσει καὶ εἶναι ἀπαράδεκτο νὰ μεταφέρεις αὐτὸ τὸν χαρακτηρισμὸ στὸ φορουμ.

Φυσικὰ τὸ κάνεις γιατι δὲν ἔχεις γνωρίσει τὴν ἐποχὴ ποὺ γιὰ νὰ βρεῖς μουσικὸ βιβλίο στὴν ἐπαρχία και τὸ νὰ ἔχεις δυνατότητα νὰ ἀγοράσεις τὴν βιβλιοθήκη σου τὴν ψαλτικὴ ἀπαιτοῦσε χρήμα καὶ κόπο πολύ.

Ἀπὸ τὴν πολυθρόνα σου κάθεσαι καὶ συζητᾶς μὲ ἀφιλότιμο τρόπο. Ὁ Μαργαζιώτης γιὰ τὸν ἀρχάριο εἶναι βολικὸ ἐγχειρίδιο καὶ φτηνὸ νὰ τὸ ἀγοράσει, χωρίς νὰ μπερδεύει μὲ πολύπλοκες θεωρίες καὶ πρακτικὲς ποὺ θὰ ἔλθουν ἀργότερα στὴν ἐκπαίδευσή του.

Συνεπῶς, πές τὴν ἀντίρρησή σου ἀλλὰ μάζεψε καὶ τὸ ζωνάρι σου. Νὰ τὸ λύνεις ὅταν χρειάζεται, ὄχι μὲ τὸ παραμικρὸ, θὰ καταλήξεις κουτσαβάκης καὶ στὸ τέλος κουταβάκι.

Με ένα πράγμα διαφωνώ: γιατί ξεκινάω με τον χειρότερο τρόπο; εγώ το έθεσα έτσι, ώστε να γίνει συζήτηση για το αν όντως είναι ή όχι "ούτε για τα σκουπίδια". Εγώ απ'την αρχή πίστευα ότι δεν είναι και όταν το διάβασα (το είχε αγοράσει παλιά, ευτυχώς, ο πατέρας μου, αλλά δεν το ήξερα, όπως δεν ήξερα και τι παιζόταν γενικά μ'αυτό το θεωρητικό) το διαπίστωσα, για όλους τους λόγους που ανέφερες εσύ και κάποιοι άλλοι σε προηγούμενα μηνύματα.

Ευχαριστώ! :)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με ένα πράγμα διαφωνώ: γιατί ξεκινάω με τον χειρότερο τρόπο; εγώ το έθεσα έτσι, ώστε να γίνει συζήτηση για το αν όντως είναι ή όχι "ούτε για τα σκουπίδια". Εγώ απ'την αρχή πίστευα ότι δεν είναι και όταν το διάβασα (το είχε αγοράσει παλιά, ευτυχώς, ο πατέρας μου, αλλά δεν το ήξερα, όπως δεν ήξερα και τι παιζόταν γενικά μ'αυτό το θεωρητικό) το διαπίστωσα, για όλους τους λόγους που ανέφερες εσύ και κάποιοι άλλοι σε προηγούμενα μηνύματα.

Ευχαριστώ! :)

Ξεκινᾶς μεταφέροντας κατ' εὐθείαν μιὰ ἀρνητικὴ κρίση διατυπωμένη μὲ τρόπο ποὺ δὲν ἐνθαρρύνει τὴν θετικὴ συζήτηση.

Προφορικὰ μπορεῖ σὲ μιὰ ψαλτοπαρέα νὰ πεὶς τὴν συκεκριμένη φράση καὶ νὰ περάσει ντούκου, στὸν γραπτὸ λόγο ὅμως φαίνεται πολὺ πολὺ διαφορετικά. Αὐτὸ σοῦ συνιστῶ νὰ τὸ προσέξεις καὶ σὲ ἄλλα μνμ σου στὸ forum. Φυσικὰ μάθημα δὲν σοῦ κάνω, ἁπλὰ γιατὶ νὰ μᾶς δίνεις ἀφορμὴ νὰ σὲ σχολιάζουμε χωρὶς νὰ ὑπάρχει σοβαρὸς λόγος πέραν μιᾶς κακῆς διατύπωσης;
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ξεκινᾶς μεταφέροντας κατ' εὐθείαν μιὰ ἀρνητικὴ κρίση διατυπωμένη μὲ τρόπο ποὺ δὲν ἐνθαρρύνει τὴν θετικὴ συζήτηση.

Προφορικὰ μπορεῖ σὲ μιὰ ψαλτοπαρέα νὰ πεὶς τὴν συκεκριμένη φράση καὶ νὰ περάσει ντούκου, στὸν γραπτὸ λόγο ὅμως φαίνεται πολὺ πολὺ διαφορετικά. Αὐτὸ σοῦ συνιστῶ νὰ τὸ προσέξεις καὶ σὲ ἄλλα μνμ σου στὸ forum. Φυσικὰ μάθημα δὲν σοῦ κάνω, ἁπλὰ γιατὶ νὰ μᾶς δίνεις ἀφορμὴ νὰ σὲ σχολιάζουμε χωρὶς νὰ ὑπάρχει σοβαρὸς λόγος πέραν μιᾶς κακῆς διατύπωσης;

Εντάξει.
Να ζητήσω από τους συντονιστές να αλλάξουν την διατύπωση και να την κάνουν όπως ο τίτλος του μηνύματος; δεν έχω πρόβλημα, αν αυτό είναι το σωστό.
Ευχαριστώ! :)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Θα ήταν δυνατόν κάποιος, οποιοσδήποτε, συντονιστής να τροποποιήσει το αρχικό μου μήνυμα, με το οποίο άνοιξα το θέμα αυτό, γράφοντας το εξής:
Ένα "πουλάκι" μου είπε ότι δεν αξίζει να διαβάσει κανείς το θεωρητικό του Μαργαζιώτη. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ! :)

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να τροποποιηθούν και άλλα μηνύματα που παραθέτουν το πρώτο μου μήνυμα, αλλά θα προτιμούσα να μπει το link του μηνύματος είτε αυτού είτε ενδεχομένου επομένου μηνύματος του συντονιστή που έκανε τον κόπο/εξυπηρέτηση (δεν ξέρω για ποιον λόγο θα μπορούσε να γράψει ένα μήνυμα, απλώς το αναφέρω ως περίπτωση/ενδεχόμενο), χωρίς να αλλάξουν τα μηνύματα που παραθέτουν το αρχικό δικό μου, ώστε κάποιος που δεν είδε το παρόν θέμα και το πιάσει απ'την αρχή, να καταλάβει γιατί άλλα λέω εγώ και άλλα παραθέτουν οι άλλοι.

Ευχαριστώ, ειδικά τον συντονιστή που θα κάνει αυτήν την δουλειά! :)
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Θα ήταν δυνατόν κάποιος, οποιοσδήποτε, συντονιστής να τροποποιήσει το αρχικό μου μήνυμα, με το οποίο άνοιξα το θέμα αυτό, γράφοντας το εξής:
Ένα "πουλάκι" μου είπε ότι δεν αξίζει να διαβάσει κανείς το θεωρητικό του Μαργαζιώτη. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ! :)
Τά πουλάκια κελαηδοῦν χαρούμενα.
Ἐπειδή δέν διαβάζουν θεωρητικά.:D

Γιά τό ἄν ἀξίζει νά διαβάσει κάποιος τό θεωρητικό.
Ὅλα κόποις κτῶνται.
Πρέπει δηλ. κάποιος νά τά διαβάζει ὅλα καί νά παίρνει τά καλά σάν τήν μέλισσα ὅπως ἔλεγε καί ὁ Μ. Βασίλειος.
Διαβάζοντας τό θεωρητικό τοῦ Καρᾶ , ἔγραψα ἐδῶ μέσα ἀντιρρήσεις.(Γιά λίγες σελίδες πού διάβασα)
Δέν ἀπαξίωσα ὅμως τόν Καρά διότι ἔκανε τόν κόπο νά γράψει καί πολλά καλά.
Τά θεωρητικά δέν εἶναι εὐαγγέλιο.Ἔχουν ἀνθρώπινα λάθη.
Κάνε τόν κόπο νά διαβάσεις τό θεωρητικό τοῦ Μαργαζιώτη καί νά μᾶς πεῖς σέ πιά σημεια διαφωνείς.
Σέ θέλω ἐπιστήμονα.
Διότι ἡ μουσική μας εἶναι μεγάλη ἐπιστήμη.
 
Το αρχικό πουλάκι (Η.Κ.) αγαπητέ Βάιο εκθέτει έναν άνθρωπο. Είσαι από την Καρδίτσα και πουλάκια που να γνωρίζουν ΒΜ στην Καρδίτσα με αρχικά Η.Κ. δεν πρέπει να είναι πολλά. Εμένα προσωπικά το μυαλό μου πάει στον Ηλία Καπέλα. Νομίζω ότι τον είχες και δάσκαλο, αν δεν απατώμαι. Πολλοί θα κατάλαβαν το ίδιο όνομα με μένα και είναι κρίμα διότι εκτίθεσαι κι εσύ και εκθέτεις και έναν άνθρωπο σε δημόσιο φόρουμ.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Τά πουλάκια κελαηδοῦν χαρούμενα.
Ἐπειδή δέν διαβάζουν θεωρητικά.:D

Γιά τό ἄν ἀξίζει νά διαβάσει κάποιος τό θεωρητικό.
Ὅλα κόποις κτῶνται.
Πρέπει δηλ. κάποιος νά τά διαβάζει ὅλα καί νά παίρνει τά καλά σάν τήν μέλισσα ὅπως ἔλεγε καί ὁ Μ. Βασίλειος.
Διαβάζοντας τό θεωρητικό τοῦ Καρᾶ , ἔγραψα ἐδῶ μέσα ἀντιρρήσεις.(Γιά λίγες σελίδες πού διάβασα)
Δέν ἀπαξίωσα ὅμως τόν Καρά διότι ἔκανε τόν κόπο νά γράψει καί πολλά καλά.
Τά θεωρητικά δέν εἶναι εὐαγγέλιο.Ἔχουν ἀνθρώπινα λάθη.
Κάνε τόν κόπο νά διαβάσεις τό θεωρητικό τοῦ Μαργαζιώτη καί νά μᾶς πεῖς σέ πιά σημεια διαφωνείς.
Σέ θέλω ἐπιστήμονα.
Διότι ἡ μουσική μας εἶναι μεγάλη ἐπιστήμη.

Δεν με ενδιαφέρει προς το παρόν να ασχοληθώ με τα θεωρητικά και μάλιστα να ξεψαχνίσω ένα συγκεκριμένο θεωρητικό και να πω τα καλά και κακά του. Άλλωστε, ποτέ δεν διαφώνησα με το ότι είναι ένα θεωρητικό που την δουλειά του, για την οποία φτιάχτηκε, την κάνει.
Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ.

Το αρχικό πουλάκι (Η.Κ.) αγαπητέ Βάιο εκθέτει έναν άνθρωπο. Είσαι από την Καρδίτσα και πουλάκια που να γνωρίζουν ΒΜ στην Καρδίτσα με αρχικά Η.Κ. δεν πρέπει να είναι πολλά. Εμένα προσωπικά το μυαλό μου πάει στον Ηλία Καπέλα. Νομίζω ότι τον είχες και δάσκαλο, αν δεν απατώμαι. Πολλοί θα κατάλαβαν το ίδιο όνομα με μένα και είναι κρίμα διότι εκτίθεσαι κι εσύ και εκθέτεις και έναν άνθρωπο σε δημόσιο φόρουμ.

πώς ξέρεις ότι εγώ δεν ξέρω περισσότερα ή/και διαφορετικά άτομα από σένα με αρχικά Η.Κ. που να ξέρουν βυζαντινή μουσική;
Εγώ το αρνούμαι. Αν θέλει ο.....εκτιθέμενος, να βγει και να γράψει δημόσιο μήνυμα και να μου πει ευθαρσώς: με εκθέτεις!
Επειδή, όντως μπορεί να εκθέτω έναν άνθρωπο και επειδή μάλλον το κατάλαβα, στο μήνυμα που ζητάω την τροποποίηση, δεν έχω τα αρχικά ΗΚ, αλλά μόνο το "πουλάκι" και αυτός είναι και ένας απ'τους λόγους, πέρα απ'αυτόν που είπε ο domesticus και κάποιοι άλλοι, για τον οποίο πρέπει να αλλάξει η διατύπωση του αρχικού μηνύματος.
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
...

Κοντά στο Κεραμύδι, καταλήγουν 3 ποταμοί και συνεχίζει ένας.... πάτε μια βόλτα. Γιομάτος είναι ο τόπος.Κόψτε κανα καλάμι καλό και για εμένα ~
 

ΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Παλαιό Μέλος
Λυπάμαι αλλά ξέφυγες λίγο και συγνώμη για αυτό που θα πώ αλλά καβάλησες λίγο το καλάμι.Εμένα μια φορά για κάποια θέματα με διέγραψαν εσένα.....
Τέλος πάντων.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Λυπάμαι αλλά ξέφυγες λίγο και συγνώμη για αυτό που θα πώ αλλά καβάλησες λίγο το καλάμι.Εμένα μια φορά για κάποια θέματα με διέγραψαν εσένα.....
Τέλος πάντων.

Λες να μην το κατάλαβα;;
Διάβασε τα μηνύματα που έχω γράψει χτες και σήμερα και σύγκρινέ τα με αυτά που έγραφα μέχρι πριν μια βδομάδα...
έδωσα υπόσχεση να μην ξαναπαντήσω κακοπροαίρετα σε καλοπροαίρετα ή (κυρίως) σε κακοπροαίρετα μηνύματα άλλων. Μ'αυτήν την στάση πετυχαίνω 2 πράγματα:
1) δεν ξεφεύγουμε απ'το θέμα, συζητώντας προσωπικά θέματα και λογομαχώντας, καταπατώντας έναν (αν όχι αρκετούς) κανόνα του φόρουμ
2) δεν εκνευρίζομαι
Αν κριθεί απαραίτητο, ας με διαγράψουν.

Ευχαριστώ! :)
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Αγαπητοί μου,
κλείνω το θέμα αυτό, το οποίο πέραν κάποιων διαξιφισμών δεν βλέπω να προσφέρει τίποτε στο φόρουμ.
Παρακαλώ όλα τα μέλη να εφαρμόζουν τους κανόνες λειτουργίας και συμμετοχής.
Εύχομαι καλή σαρακοστή Χριστουγέννων σε όλους.
 
Status
Not open for further replies.
Top