[Ερώτηση] Αξίζει το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη;

Status
Not open for further replies.

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ένα πουλάκι (Η.Κ.) μου είπε ότι το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια....ισχύει κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ! :)
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Ένα πουλάκι (Η.Κ.) μου είπε ότι το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια....ισχύει κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ! :)

Νομίζω είναι βαρύς και άτυχος αυτός ο χαρακτηρισμός..μπορεί να μην είναι το καλύτερο Θεωρητικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ό,τι δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια..άποψη μου είναι ότι το κάθε θεωρητικό έχει κάτι να σου δώσει..
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Νομίζω είναι βαρύς και άτυχος αυτός ο χαρακτηρισμός..μπορεί να μην είναι το καλύτερο Θεωρητικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ό,τι δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια..άποψη μου είναι ότι το κάθε θεωρητικό έχει κάτι να σου δώσει..

την ίδια άποψη έχω κι εγώ.....κάτι σωστό θα λέει....
 
Last edited by a moderator:
Ένα πουλάκι (Η.Κ.) μου είπε ότι το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια....ισχύει κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ! :)
Κανένα βιβλίο αγαπητέ Βάιο δεν είναι για τα σκουπίδια. Όλα έχουν κάτι να δώσουν.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κανένα βιβλίο αγαπητέ Βάιο δεν είναι για τα σκουπίδια. Όλα έχουν κάτι να δώσουν.

αυτό πιστεύω κι εγώ, γι'αυτό συμφωνώ με το ότι

Νομίζω είναι βαρύς και άτυχος αυτός ο χαρακτηρισμός..μπορεί να μην είναι το καλύτερο Θεωρητικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ό,τι δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια..άποψη μου είναι ότι το κάθε θεωρητικό έχει κάτι να σου δώσει..

και λέω ότι: την ίδια άποψη έχω κι εγώ.....κάτι σωστό θα λέει....
 

Χρυσοσθένης

Νέο μέλος
Ο χαρακτηρισμός είναι όχι μόνον ατυχής αλλά και προσβλητικός για ένα βιβλίο που γράφτηκε μετά από εργώδη μελέτη, σύνθεση πηγών και πραγματική ποικιλία στις ασκήσεις. Υπάρχει λογική σειρά στην παρουσίαση των θεμάτων θεωρίας κι ο βαθμός δυσκολίας των ασκήσεων αυξάνεται προοδευτικά, επιτρέπωντας στο μαθητή να αφομοιώσει το Α πριν πάει στο Β. Τυχαία το χουν επιλέξει τόσοι δάσκαλοι μουσικής για να μάθουν σε νέους τη βυζαντινή μουσική?

Δεν είμαι ευνοούμενος του εν λόγω συγγραφέα ούτε σκοπέυω εδώ να του κάνω διαφήμιση, αλλά όντας πια 25 χρόνια ψάλτης και πλέον χοράρχης (Αγ.Τριάδα Βιέννης, Αυστρία), κάτι ξερω όταν ξεχωρίζω από που να δείξω στους νεότερους και δε μ'αρέσει να στέλνουν την κοπιαστική δουλειά άλλων στον κάλαθο των αχρήστων
 
Last edited:
Ένα πουλάκι (Η.Κ.) μου είπε ότι το Θεωρητικό του Μαργαζιώτη δεν αξίζει ούτε για τα σκουπίδια....ισχύει κάτι τέτοιο;
Ευχαριστώ! :)

Ατυχώς -για σένα Βάϊε , για ακόμη μία φορα, θέτεις ένα θέμα με προβληματικό τρόπο.
Στα σκουπίδια και στην πυρά ξερουμε από την Ιστορία ποιοι πεταξαν βιβλία.
Επί του θεματος , το συγκεκριμενο βιβλίο αποτέλεσε σημείο αναφορας και αξιζει απο καθε αποψη , για τον οποιοδηποτε ασχολείται σοβαρα με την μουσική να το χει στην βιβλιοθηκη του.


Υ.Γ .....θα τα πουμε στην επομενη πανσεληνο..
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ατυχώς -για σένα Βάϊε , για ακόμη μία φορα, θέτεις ένα θέμα με προβληματικό τρόπο.
Στα σκουπίδια και στην πυρά ξερουμε από την Ιστορία ποιοι πεταξαν βιβλία.
Επί του θεματος , το συγκεκριμενο βιβλίο αποτέλεσε σημείο αναφορας και αξιζει απο καθε αποψη , για τον οποιοδηποτε ασχολείται σοβαρα με την μουσική να το χει στην βιβλιοθηκη του.


Υ.Γ .....θα τα πουμε στην επομενη πανσεληνο..
1) τι πάει να πει "με προβληματικό τρόπο"; δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, αλλά χαζές απαντήσεις...έτσι μου το είπαν, έτσι το εξέφρασα....δεν είναι δική μου άποψη την οποία
2) εξέφρασα παραπάνω, όχι μία φορά, αλλά δις και αν την είχατε διαβάσει, δεν θα κάνατε καν τον κόπο να συνθέσετε μήνυμα.
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: να προσεύχεστε να μην γίνω λυκάνθρωπος στην επόμενη πανσέληνο
 
Last edited:

jhonny

Παλαιό Μέλος
Ο χαρακτηρισμός είναι όχι μόνον ατυχής αλλά και προσβλητικός για ένα βιβλίο που γράφτηκε μετά από εργώδη μελέτη, σύνθεση πηγών και πραγματική ποικιλία στις ασκήσεις. Υπάρχει λογική σειρά στην παρουσίαση των θεμάτων θεωρίας κι ο βαθμός δυσκολίας των ασκήσεων αυξάνεται προοδευτικά, επιτρέπωντας στο μαθητή να αφομοιώσει το Α πριν πάει στο Β. Τυχαία το χουν επιλέξει τόσοι δάσκαλοι μουσικής για να μάθουν σε νέους τη βυζαντινή μουσική?

Δεν είμαι ευνοούμενος του εν λόγω συγγραφέα ούτε σκοπέυω εδώ να του κάνω διαφήμιση, αλλά όντας πια 25 χρόνια ψάλτης και πλέον χοράρχης (Αγ.Τριάδα Βιέννης, Αυστρία), κάτι ξερω όταν ξεχωρίζω από που να δείξω στους νεότερους και δε μ'αρέσει να στέλνουν την κοπιαστική δουλειά άλλων στον κάλαθο των αχρήστων
Συμφωνώ 100% και επαυξάνω!Με το θεωρητικό του Μαργαζιώτη έμαθα κι εγώ Βυζαντινή μουσική και σε 6 μήνες διάβαζα prima vista όλα τα μαθήματα...Δεν έχω άποψη για τα άλλα θεωρητικά ώστε να κάνω σύγκριση,όμως το συγκεκριμένο θεωρώ ότι είναι ιδανικό για ένα αρχάριο.Όπως είπε και ο συνάδελφος,δεν είναι τυχαίο που τόσοι δάσκαλοι το έχουν επιλέξει ως βάση για τη διδασκαλία τους...
 
1) τι πάει να πει "με προβληματικό τρόπο"; δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, αλλά χαζές απαντήσεις...έτσι μου το είπαν, έτσι το εξέφρασα....δεν είναι δική μου άποψη την οποία
2) εξέφρασα παραπάνω, όχι μία φορά, αλλά δις και αν την είχατε διαβάσει, δεν θα κάνατε καν τον κόπο να συνθέσετε μήνυμα.
Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: να προσεύχεστε να μην γίνω λυκάνθρωπος στην επόμενη πανσέληνο

Ε, οσο για αυτο δεν εχω καμια αμφιβολια .
Ότι σου λενε το μεταφερεις. Εστω και αφιλτράριστο.
Καταλαβαινεις πολυ καλα τι θελω να πω , κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.
Θα εχεις τους λόγους σου.
Ξεφυγες βλεπω απο Στανιτσα και Πρίγγο , επιασες Μαργαζιώτη...
Ποιος εχει σειρά;
.....στο επόμενο επεισόδιο ....twilight zone
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μέ τό συγκεκριμένο θεωρητικό μεγάλωσαν καί ἔμαθαν χιλιάδες συνάδελφοι.
Τήν ἐποχή ἐκείνη δέν κυκλοφορούσαν καί πολλά.
Θεός σχωρέσοι τόν συγγραφέα. Ἔμαθαν οἱ ψάλτες τή θεωρία.
Σήμερα παρέχεται ἡ δυνατότητα νά ἔχουμε παλαιότερα καί σημαντικότερα ὅπως τοῦ Χουρμουζίου, τοῦ Φιλοξένους καί ἄλλων διδασκάλων.
Ὅλα καλά.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ε, οσο για αυτο δεν εχω καμια αμφιβολια .
Ότι σου λενε το μεταφερεις. Εστω και αφιλτράριστο.
Καταλαβαινεις πολυ καλα τι θελω να πω , κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.
Θα εχεις τους λόγους σου.
Ξεφυγες βλεπω απο Στανιτσα και Πρίγγο , επιασες Μαργαζιώτη...
Ποιος εχει σειρά;
.....στο επόμενο επεισόδιο ....twilight zone

το θέμα αυτό (που δεν έκανες καν τον κόπο να δεις πότε έγραψα το 1ο μήνυμα) είναι πιο παλιό απ'τον Στανίτσα (τον Πρίγγο δεν τον έπιασα στο στόμα μου)
το λέω ευθαρσώς: δεν καταλαβαίνω! δεν κάνω ότι δεν καταλαβαίνω...
διάβασε το 1ο μου μήνυμα και θα δεις ότι δεν έχει σχέση το τότε "πουλάκι" με το τώρα...
τέλος, το έχω πει χιλιάδες φορές, αλλά δεν προσέχει κανένας αυτά που λέω:
ό,τι γράφω είναι άποψη ΜΟΝΟ δική μου και δεν έχει περάσει μέρα που να μην έχω ψάξει έστω και κάτι για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω μια άποψή μου (τώρα ειδικά που έχω και το adobe audition, στο μέλλον θα δείτε πράγματα από μένα και δεν θα ξέρετε που να κρυφτείτε και αυτό δεν είναι απειλή, αλλά προειδοποίηση και υπόσχεση ταυτόχρονα...
κάνατε το λάθος και με προκαλέσατε σε προσωπικό επίπεδο...
θα απαντήσω μουσικώς στο μέλλον και δεν θα σας αρέσει....
το όνομά μου θα το θυμάστε νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν.)
Ευχαριστώ! :mad:
 
Last edited:
το λέω ευθαρσώς: δεν καταλαβαίνω! δεν κάνω ότι δεν καταλαβαίνω...
διάβασε το 1ο μου μήνυμα και θα δεις ότι δεν έχει σχέση το τότε "πουλάκι" με το τώρα...
τέλος, το έχω πει χιλιάδες φορές, αλλά δεν προσέχει κανένας αυτά που λέω:
ό,τι γράφω είναι άποψη ΜΟΝΟ δική μου και δεν έχει περάσει μέρα που να μην έχω ψάξει έστω και κάτι για να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω μια άποψή μου (τώρα ειδικά που έχω και το adobe audition, στο μέλλον θα δείτε πράγματα από μένα και δεν θα ξέρετε που να κρυφτείτε και αυτό δεν είναι απειλή, αλλά προειδοποίηση και υπόσχεση ταυτόχρονα...
κάνατε το λάθος και με προκαλέσατε σε προσωπικό επίπεδο...
θα απαντήσω μουσικώς στο μέλλον και δεν θα σας αρέσει....
το όνομά μου θα το θυμάστε νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν.)
Ευχαριστώ! :mad:

Τελικά υπάρχει ή όχι πουλάκι γιατί μπερδεύτικα....
Απειλές σε μένα ...γιόκ:mad:
Φόρα κανένα σκούφο , γιατί πήραν τα μυαλά σου αέρα..
Σου εύχομαι ειλικρινα (και εκ βάθους καρδίας ) , να βρεις τον δρομο σου , να μας καταπληξεις και να μας εντυπωσιασεις οπως λες (μονο που μεχρι σημερα το κανεις με λαθος τρόπο ).
 
(τον Πρίγγο δεν τον έπιασα στο στόμα μου)
(τώρα ειδικά που έχω και το adobe audition, στο μέλλον θα δείτε πράγματα από μένα και δεν θα ξέρετε που να κρυφτείτε και αυτό δεν είναι απειλή, αλλά προειδοποίηση και υπόσχεση ταυτόχρονα...
κάνατε το λάθος και με προκαλέσατε σε προσωπικό επίπεδο...
θα απαντήσω μουσικώς στο μέλλον και δεν θα σας αρέσει....
το όνομά μου θα το θυμάστε νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν.)
Ευχαριστώ! :mad:

ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ ΠΡΙΓΓΟ..... γλύτωσες απο... το στομα του λύκου!!!!
Για το adobe audition η προειδοποιηση σου, μπορει να ληφθει ανετα και ως απειλη, ασχετα αν εσυ προσπαθεις να το σωσεις, αφου απο κατω λες οτι εκανε το λαθος ο κ. Καλπακιδης να σε προκαλεσει σε προσωπικο επιπεδο ( για τον οποιο τωρα φανταζομαι θα "τρεμει" η καρδουλα του τον avenger Ντελή ) φανταζομαι λοιπόν οτι δεν μπορει να δώσει ωραία φωνή το adobe audition ουτε σε εσενα ουτε σε κανεναν μας... αλλα προσπαθησε να μας κανεις να αναριγισουμε με το adobe audition... ελπιζω να παει καλυτερα η προσπαθεια σου απο τα 11 dislike που ειχε το βιντεακι σου στο youtube, με μονο ενα like και μαλλον απο το "πουλακι" που λεει και ο κ. Καλπακιδης...
Ευχομαι να μας χαρισεις "μουσικους θησαυρους" με το adobe audition...
Και ασχολησου και λιγο με Πριγγο γτ πολυ την εχει "γλυτωσει" και δεν κανει...
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Τελικά υπάρχει ή όχι πουλάκι γιατί μπερδεύτικα....
Απειλές σε μένα ...γιόκ:mad:
Φόρα κανένα σκούφο , γιατί πήραν τα μυαλά σου αέρα..
Σου εύχομαι ειλικρινα (και εκ βάθους καρδίας ) , να βρεις τον δρομο σου , να μας καταπληξεις και να μας εντυπωσιασεις οπως λες (μονο που μεχρι σημερα το κανεις με λαθος τρόπο ).

πουλάκι υπήρχε...
πουλάκι υπάρχει...
το τότε δεν είναι το ίδιο με σήμερα, όπως δηλώνουν τα 2 γράμματα της παρένθεσης στο 1ο μου μήνυμα...
δεν απειλώ, υπόσχομαι...δεν έχω να κερδίσω κάτι με απειλές...
συμφωνώ, το κάνω με λάθος τρόπο...
ο σωστός άρχισε να δρομολογείται...
ευτυχώς με βοηθήσατε να μάθω απ'τα λάθη μου...

Ευχαριστώ.

ΤΥΧΕΡΑΚΙΑ ΠΡΙΓΓΟ..... γλύτωσες απο... το στομα του λύκου!!!!
Για το adobe audition η προειδοποιηση σου, μπορει να ληφθει ανετα και ως απειλη, ασχετα αν εσυ προσπαθεις να το σωσεις, αφου απο κατω λες οτι εκανε το λαθος ο κ. Καλπακιδης να σε προκαλεσει σε προσωπικο επιπεδο ( για τον οποιο τωρα φανταζομαι θα "τρεμει" η καρδουλα του τον avenger Ντελή ) φανταζομαι λοιπόν οτι δεν μπορει να δώσει ωραία φωνή το adobe audition ουτε σε εσενα ουτε σε κανεναν μας... αλλα προσπαθησε να μας κανεις να αναριγισουμε με το adobe audition... ελπιζω να παει καλυτερα η προσπαθεια σου απο τα 11 dislike που ειχε το βιντεακι σου στο youtube, με μονο ενα like και μαλλον απο το "πουλακι" που λεει και ο κ. Καλπακιδης...
Ευχομαι να μας χαρισεις "μουσικους θησαυρους" με το adobe audition...
Και ασχολησου και λιγο με Πριγγο γτ πολυ την εχει "γλυτωσει" και δεν κανει...
με προκαλέσατε όλοι σας με τον τρόπο του ο καθένας...
Με το audition δεν θα σας χαρίσω μουσικούς θησαυρούς, αλλά θα καταρρίψω τους φερόμενους ως τέτοιους (θα το βλέπετε μπροστά στα μάτια σας στην κυριολεξία, αφού αυτά που έχω πει μέχρι τώρα θα τα οπτικοποιήσω με την βοήθεια του λογισμικού αυτού)
ο Πρίγγος είναι απ'τους λίγους που δεν πρόκειται να ακούσει κακό λόγο από μένα, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει κάτι (αμιγώς μουσικό) να του προσάψω. Εγώ λέω αλήθειες, με ωμό και άσχημο τρόπο βέβαια και είμαι δίκαιος μ'αυτούς που πρέπει. Από μικρό κι από τρελό δεν μαθαίνεις την αλήθεια; εγώ είμαι και τα 2 μέχρι στιγμής...σε αρκετά χρόνια θα είμαι μόνο το 1 απ'τα 2....το 2ο.

Ευχαριστώ.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Παρακαλώ όχι άλλα μηνύματα σε προσωπικούς τόνους, προσωπικές αντιπαραθέσεις, με προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Μηνύματα μόνον επί του θέματος με επιχειρήματα. Μελετήσατε για πολλοστή φορά τους Κανόνες λειτουργίας.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
[Σημείωμα συντονιστή] Παρακαλώ όχι άλλα μηνύματα σε προσωπικούς τόνους, προσωπικές αντιπαραθέσεις, με προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Μηνύματα μόνον επί του θέματος με επιχειρήματα. Μελετήσατε για πολλοστή φορά τους Κανόνες λειτουργίας.

Έτσι μπράβο!
Καλά είχαμε ησυχάσει 1 βδομάδα τώρα....
ας μην με τσιγκλούσαν....
δεν απαντάω ξανά σε προσωπικό τόνο...
αυτό που ήθελα να επιβεβαιώσω (την γνώμη μου για το θεωρητικό αυτό, καθώς και την μη ισχύν την άποψης του "πουλιού") το επιβεβαίωσα. Από κει και πέρα δεν με ενδιαφέρει το θέμα, γι'αυτό και δεν ασχολήθηκα τόσους μήνες μ'αυτό.
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
ας μην με τσιγκλούσαν....
Ὑπερβαίνεις ὅμως στίς ἀπαντήσεις τῶν δικαίως ἀγανακτισμένων ἀπό τήν μέχρι τώρα γενική σου συμπεριφορά καί σέ ἄλλα θέματα, γιά τά ὁποῖα ἔχουμε δεχθεῖ παράπονα μέ τό τρόπο τοῦ δικαιώματος τῆς ἀναφορᾶς ἀπό πολλά μέλη, μᾶς ἔχουν δέ ἐνημερώσει ὅτι ἡ συμπεριφορά σου ἔχει σχολιασθεῖ καί ἐκτός φόρουμ (γιά τό φόρουμ) μέ δυσαρέσκεια.

Ἄς μείνουμε σ᾿ αὐτά:
συμφωνώ, το κάνω με λάθος τρόπο...
ο σωστός άρχισε να δρομολογείται...
ευτυχώς με βοηθήσατε να μάθω απ'τα λάθη μου...

Ευχαριστώ.

δεν απαντάω ξανά σε προσωπικό τόνο...

Δέν θά δεχθοῦμε ἄλλα ΠΜ καί μήν ἀναγκαστοῦμε νά κλείσουμε τό θέμα.

 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ὑπερβαίνεις ὅμως στίς ἀπαντήσεις τῶν δικαίως ἀγανακτισμένων ἀπό τήν μέχρι τώρα γενική σου συμπεριφορά καί σέ ἄλλα θέματα, γιά τά ὁποῖα ἔχουμε δεχθεῖ παράπονα μέ τό τρόπο τοῦ δικαιώματος τῆς ἀναφορᾶς ἀπό πολλά μέλη, μᾶς ἔχουν δέ ἐνημερώσει ὅτι ἡ συμπεριφορά σου ἔχει σχολιασθεῖ καί ἐκτός φόρουμ (γιά τό φόρουμ) μέ δυσαρέσκεια.

γι'αυτό είμαι 3 βδομάδες άρρωστος;;; όλο με μελετάνε.......

Ἄς μείνουμε σ᾿ αὐτά:

συμφωνώ, το κάνω με λάθος τρόπο...
ο σωστός άρχισε να δρομολογείται...
ευτυχώς με βοηθήσατε να μάθω απ'τα λάθη μου...

δεν απαντάω ξανά σε προσωπικό τόνο...
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αισθάνομαι την ανάγκη να υπερασπιστώ τον συντοπίτη μου (αν και για το ψευδώνυμό μου, άνετα θα μπορούσε να μού ζητήσει πνευματικά δικαιώματα...). Πριν από αρκετούς μήνες, λοιπόν, είχε γράψει αυτό το post για τον τότε δάσκαλό του (Η.Κ.), και η άποψή του είναι ακριβώς αντίθετη από του δασκάλου του!!!!!
Φαινομενικά, ο Βάιος "έχει λυμένο το ζωνάρι του", αλλά και οι άλλοι εδώ μέσα τον περιμένουμε στη γωνία. Καλημέρα θα μάς πει κάποιο πρωί, και αμέσως θα του ορμήξουμε...Η πολλή προκατάληψη δεν βοηθάει...
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Top