Χατζηχρόνογλου Γεώργιος

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Γεώργιος Χατζηχρόνογλου.

Άρχων Υμνωδός της Μ.Χ.Ε. και Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Φανερωμένης Χολαργού.

Κατά τη γνώμη μου, ένας από τους κορυφαίους Ψάλτες - Δασκάλους με ύφος παραδοσιακό και περισσή τέχνη.

Επισυνάπτω αποσπάσματα από κατανυκτικό εσπερινό (την ηχογράφηση την έκανα πριν 4-5 έτη, δυστυχώς δεν σημείωνα ημερομηνίες...:().
 

Attachments

  • 01 Eis polla eti despota.mp3
    780.2 KB · Views: 215
  • 02 Kurie ekekraxa d' sintomo.mp3
    425.2 KB · Views: 184
  • 03 Megistous en kairo.mp3
    370.4 KB · Views: 141
  • 04 Mi apostrepseis.mp3
    1.3 MB · Views: 206
  • 05 O ton ampelona fiteusas.mp3
    1.9 MB · Views: 219
  • 06 Ypermesasantes tautin.mp3
    479.2 KB · Views: 146
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Γεώργιος Χατζηχρόνογλου.

Άρχων Υμνωδός της Μ.Χ.Ε. και Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Φανερωμένης Χολαργού.

Κατά τη γνώμη μου, ένας από τους κορυφαίους Ψάλτες - Δασκάλους με ύφος παραδοσιακό και περισσή τέχνη.

Επισυνάπτω αποσπάσματα από κατανυκτικό εσπερινό (την ηχογράφηση την έκανα πριν 4-5 έτη, δυστυχώς δεν σημείωνα ημερομηνίες...:().

κ. Παναγιώτη,συμφωνώ απόλυτα,ανέβασε και άλλα αν έχεις είναι όντως από τους κορυφαίους.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γεώργιος Χατζηχρόνογλου.

’ρχων Υμνωδός της Μ.Χ.Ε. και Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Φανερωμένης Χολαργού.

Κατά τη γνώμη μου, ένας από τους κορυφαίους Ψάλτες - Δασκάλους με ύφος παραδοσιακό και περισσή τέχνη.

Μπράβο, Παναγιώτη. Ο Χατζηχρόνογλου είναι πολύ σωστός στο ψάλσιμό του και όχι μόνο αυτό, αλλά είναι και πολύ καλός άνθρωπος. Δεν είναι από τον κλάδο τὡν "εγωιστών". Είχα την μεγάλη τιμή να τον γνωρίσω από κοντά και να ψάλλω μαζί του όταν ήλθε στην Φλόριδα των Η.Π.Α. τον Ιανουάριο, συμμετέχοντας σε μια συναυλία/διάλεξη Βυζαντινής Μουσικής στο ρωμαιοκαθολικό πανεπιστήμιο Ave Maria University. (Εάν πάς στο YouTube και βάλεις Chatzichronoglou, θα δεις αποσπάσματα από την συναυλία, καθώς και από τον Όρθρο και την Λειτουργία την άλλη μέρα στην τοπική ενορία.) Ο άνθρωπος έχει φωνή καμπάνα και καλό ύφος.

Απόστολος
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Συγχαρητήρια Παναγιώτη, για την τόσο ωραία ηχογράφηση του Γ. Χατζηχρόνογλου που μας προσέφερες. Όντως πρόκειται για σπουδαίο δάσκαλο της ψαλτικής τέχνης. Δεν αυθαιρετεί ποτέ στην μουσική, αλλά ακολουθεί τα παραδεδομένα. Από φωνή; άφθαστος. Χαίρεσαι να τον ακούς. Και ο χαρακτήρας του υπέροχος, με πολλή αγάπη. Παλιότερα είχα συνεργαστεί μαζί του για ένα [1] χρόνο περίπου, αλλά δυστυχώς δεν έχω ηχογραφήσεις.
 

theologos

αρχιμ.Θεολόγος Σκορδίλης
Δεν μπορώ να αντισταθώ κι εγώ στο να μη γράψω μαζί με τα δικά σας σχόλια την γνώμη μου για τον λίαν αγαπητό Άρχοντα της ΜτΧΕ κ. Γεώργιο Χατζηχρόνογλου.
Πρωσοπικα πιστεύω ότι είναι αν όχι ο καλύτερος αλλά από τους πρώτους μεγάλους ψάλτες της εποχής μας. Έιχα την ευκαιρία στον ναό οπού εφημέρευα να τον είχαμε πρωτοψάλτη στις πανηγύρεις μας αλλά και τώρα τον συναντω σε πανηγύρεις οπού λειτουργώ.
Έχει έναν μοναδικό χαρισματικό τρόπο να κάνει το ψάλσιμο πραγματικό πανηγύρι « τα άνω τοις κάτω να συνεορτάζει και τα κάτω τοις άνω να συνομιλεί ».Μα το σημαντικότερο για μένα πέρα από ύφος , φωνή, γνώσεις είναι το ήθος του η ευγενεια και η ταπεινότητα του.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Το Σάββατο 23 Αυγούστου 2008, εορτή της αποδόσεως της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, πανηγύριζε ο ιερός ναός Φανερωμένης Χολαργού, όπου είναι πρωτοψάλτης ο Άρχων Υμνωδός κ. Γεώργιος Χατζηχρόνογλου. Η πρωινή ακολουθία μεταδόθηκε από τον ραδιοφωνικό σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος, απ' όπου και την ηχογράφησα μέσω διαδικτύου. Σας την προσφέρω έτοιμη σε track's.
Δυστυχώς, έκοψα τον αριστερό ψάλτη, ο οποίος ήταν εξίσου καταπληκτικός με τον πρωτοψάλτη. Άλλη φορά θα 'μαι πιο προσεκτικός.
 

Attachments

  • 01 απολυτίκιο, καθίσματα Κοιμήσεως.mp3
    2.6 MB · Views: 290
  • 02 Εις πολλά έτη.mp3
    1.2 MB · Views: 178
  • 03 Πάσα πνοή, ήχος τέταρτος.mp3
    1.2 MB · Views: 212
  • 04 Τον δεσπότην [βαρύς].mp3
    3.9 MB · Views: 238
  • 05 αργά προσόμοια Κοιμήσεως.mp3
    4 MB · Views: 259
  • 06 Τη αθανάτω σου.mp3
    4.9 MB · Views: 278
  • 07 αργή δοξολογία Βιολάκη, πλ_β'.mp3
    7.7 MB · Views: 297
  • 08 Κύριε ελέησον [πλ_δ'].mp3
    2.4 MB · Views: 177
  • 09 Εν τη γεννήσει.mp3
    3.7 MB · Views: 198
  • 10 τρισάγιο, ήχος δεύτερος.mp3
    3.9 MB · Views: 209
  • 11 Δύναμις Καμαράδου [α' παθητικός].mp3
    6.8 MB · Views: 283
  • 12 ύμνοι αρχιερατικής λειτουργίας.mp3
    1 MB · Views: 145
  • 13 Αλληλουάριο σε πλάγιο δ' .mp3
    1.3 MB · Views: 166
  • 14 Εις πολλά. Δόξα Σοι.mp3
    1.4 MB · Views: 149
  • 15 χερουβικό, ήχος πρώτος.mp3
    7.4 MB · Views: 296
  • 16 λειτουργικά, ήχος πρώτος.mp3
    4.2 MB · Views: 253
  • 17 Αι γενεαί. Νενίκηνται [αργό].mp3
    2.8 MB · Views: 240

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Σου ξέφυγαν απ' το κόψιμο το απολυτίκιο και τα καθίσματα...ο αριστερός

Έχεις δίκιο, αγαπητέ. Όντως είναι ο αριστερός. Φαίνεται άργησε να πάει ο Χατζηχρόνογλου.
Σε πληροφορώ όμως ότι μετάνοιωσα που έκοψα τον αριστερό. Λίαν αξιόλογος. Και με γνώσεις πολλές και με φωνητικό τάλαντο! Άξιος!
 
Σε πληροφορώ όμως ότι μετάνοιωσα που έκοψα τον αριστερό. Λίαν αξιόλογος. Και με γνώσεις πολλές και με φωνητικό τάλαντο! Άξιος!
Λεωνίδα, συμφωνώ και επαυξάνω... Είναι και μέλος του Forum. Αν θέλει ο ίδιος ας πει ποιος είναι!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Μουσελίμης Χρήστος;17415 said:
Λεωνίδα, συμφωνώ και επαυξάνω... Είναι και μέλος του Forum. Αν θέλει ο ίδιος ας πει ποιος είναι!

Αγαπητοί φίλοι Χρήστο και Λεωνίδα,

Κανονικά δεν θα επενέβαινα (δεν ειμαι μαρτυριάρης), αλλά θα το κάνω για 3 λόγους:

α. Κατά τη ταπεινή μου άποψη, είναι ίσως ο καλύτερος ψάλτης που έχετε στην Αθήνα (εντάξει, λέμε τώρα, δεν τους άκουσα και όλους) και αναρωτιόμουν πως και δεν τον ανακαλύψατε τόσο καιρό, να κατακλύσετε το Forum με ηχογραφήσεις του. Τεράστια φωνή, εξαίρετο Καρεώτικο ύφος (από τα Βασιλικά Θεσ/νίκης είναι η καταγωγή του) και ...πολύ πολύ φίλος μου.

β. Έχω καταπληκτικές ηχογραφήσεις του και αν το θέλει ο ίδιος ας μου πει να τις ανεβάσω :wink:

γ. Το είπε ο ίδιος ήδη το όνομά του, νωρίτερα στη συζήτηση :D

Α, ρε Νίκο, τι ωραία τα είπαμε τότε στη Βλατάδων.

Φιλιά από όλους μας!!!! (εμένα, τη Ρίτα και ...τον Γιόχαν)
 
Last edited:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Επισυνάπτω αποσπάσματα από την Θ. Λειτουργία, Κυριακή 12 10 2008

Ι.Ν. Φανερωμένης Χολαργού



Σχόλια: Το δοξαστικό και ο Χερουβικός είναι το κάτι άλλο (χωρίς τα υπόλοιπα να υστερούν...).
 

Attachments

  • 01 Pasapnoaria Ainoi pld'.mp3
    3.4 MB · Views: 154
  • 02 Dox. Ton Agion Pateron.mp3
    5.3 MB · Views: 159
  • 03 Apostolos.mp3
    2.8 MB · Views: 137
  • 04 Doxa Soi Kurie.mp3
    392 KB · Views: 99
  • 05 Cherouvikos Pld'.mp3
    4.2 MB · Views: 153
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Από τους πιο αξιόλογους Πρωτοψάλτες!...Εξαίσια φωνή κ΄άψογη τεχνική!..Πανω απ'όλα ομως μιλάμε για έναν πολύ καλό κ΄ευγενή ανθρωπο!..Με αξίωσε ο Θεός να τον γνωρίσω στο παρελθόν,να έχουμε ψάλλει μαζί στον Πανηγυρίζοντα Ι. Ναό Αγ. Νεκταρίου Βλαχιώτη Λακωνιας(2004).Μάλιστα έχω αρκετα αποσπάσματα ηχογραφήσεων από τον Εσπερινο κ' τη Θ. Λειτουργία.Εκτοτε,εχουμε ξανασυναντηθει καποιες φορές μαζι με κοινούς μας φίλους.
 

Giannis1234

Νέο μέλος
Από τους καλύτερους ψάλτες με ύφος ιδιαίτερο, ύφος πανηγυρικό και ταυτόχρονα κλασικό. Από τους λίγους που αναμετριέται με τα κλασικά κείμενα και δη τα ξεχασμένα. Είναι φανατικός και εξαίσιος ερμηνευτής του Νικολάου Σμύρνης!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Zωντανη ηχογραφηση απο το κινηματοθεατρο Παλλας...
Μαλλον απο Συμφ. Β.Μ με τον Θ. Βασιλικο...
 

Attachments

  • dynamis avagianou-G.X''xr..mp3
    6.1 MB · Views: 97

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Zωντανη ηχογραφηση απο το κινηματοθεατρο Παλλας...
Μαλλον απο Συμφ. Β.Μ με τον Θ. Βασιλικο...

Ηλία, αυτή τη συναυλία τη ψάχνω χρόνια. Υπάρχει βέβαια σε κασσέτα

στουντιακή που είχε ηχογραφηθεί προ της συναυλίας όμως το ζωντανό λένε

ήταν το κάτι άλλο. Είπε και ένα καταπληκτικό "εξέδυσάν με".
 
Ηλία, αυτή τη συναυλία τη ψάχνω χρόνια. Υπάρχει βέβαια σε κασσέτα

στουντιακή που είχε ηχογραφηθεί προ της συναυλίας όμως το ζωντανό λένε

ήταν το κάτι άλλο. Είπε και ένα καταπληκτικό "εξέδυσάν με".

Ορίστε Κύριοι!!!!!!
 

Attachments

  • 07 εξέδυσάν με..mp3
    3.9 MB · Views: 49
Top