Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου (πληκτρολόγηση Εφεσίου 1820 και εκδ. 1869)

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Αγαπητοί συνάδελφοι και φιλόμουσοι,
μόλις ολοκληρώθηκε η συγγραφή του πονήματός μου "Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου κατά την εξήγηση των Τριών Μουσικοδιδασκάλων και εφευρετών του Νέου Μουσικού Συστήματος Χρύσανθου, Χουρμουζίου και Γρηγορίου" το οποίο βασίζεται κατά κύριο λόγο στο Αναστασιματάριο του Π. Εφεσίου της εκδόσεως του 1820.
Ευρίσκεται στην ιστοσελίδα:
http://nicoskoumaradios.webnode.gr ή εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, με email σε μένα.
Με Τιμή,
Νικόλαος Κουμαραδιός
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο Κεκραγάριον του α' ήχου,υπάρχουν διαφορές απο αυτό του Πέτρου,η κάνω λάθος???

Και στο β΄ήχου βλέπω κάποιες διαφορές, πάντα σε σχέση με την έκδοση του Πέτρου Εφεσίου (1820).
Όπως όμως αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα, το έργο
.. βασίζεται κατά κύριο λόγο στο Αναστασιματάριο του Π. Εφεσίου της εκδόσεως του 1820..
άρα δεν είναι πιστή αντιγραφή του βιβλίου
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
"Αυτονόητο είναι, ότι το μέλος παρουσιάζεται αυτούσιο όπως ακριβώς έχει αποτυπωθεί σε αυτές τις εκδόσεις, χωρίς να έχω επιφέρει καμία μεταβολή."
Εγώ,άλλα διαπστώνω.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
"... όπως ακριβώς έχει αποτυπωθεί σε αυτές τις εκδόσεις, ....".

Σ' αυτές, δηλαδή τις κλασικές, κι όχι αποκλειστικά σε μία συγκεκριμένη. Αλλά καλύτερα να απαντήσει ο ίδιος.
 

stzioutzios

Μέλος
Μπράβο σου Κύριε Νικόλαε.Σε ευχαριστώ από τα βάθη τις καρδιάς μου και σε εσένα και σε όλους πού κοπιάζουν για το καταπληκτικό μας psaltologio.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αγαπητοί συνάδελφοι και φιλόμουσοι,
μόλις ολοκληρώθηκε η συγγραφή του πονήματός μου "Αναστασιματάριον Πέτρου Λαμπαδαρίου του Πελοποννησίου κατά την εξήγηση των Τριών Μουσικοδιδασκάλων και εφευρετών του Νέου Μουσικού Συστήματος Χρύσανθου, Χουρμουζίου και Γρηγορίου" το οποίο βασίζεται κατά κύριο λόγο στο Αναστασιματάριο του Π. Εφεσίου της εκδόσεως του 1820.
Ευρίσκεται στην ιστοσελίδα:
http://nicoskoumaradios.webnode.gr ή εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, με email σε μένα.
Με Τιμή,
Νικόλαος Κουμαραδιός

Συνάδελφε,

Πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸν κόπο σου. Χρήσιμες πολὺ οἱ προσθῆκες τῶν συντόμων μελῶν ἀλλὰ καὶ των ἄλλων ἑρμηνειῶν.

Μᾶς χρειαζόταν αὐτὴ ἡ πληκτρολόγηση καὶ κάλυψες σημαντικὸ κενό.

Εὖγε!
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
"Αυτονόητο είναι, ότι το μέλος παρουσιάζεται αυτούσιο όπως ακριβώς έχει αποτυπωθεί σε αυτές τις εκδόσεις, χωρίς να έχω επιφέρει καμία μεταβολή."
Εγώ,άλλα διαπστώνω.


Κάνε κριτική, ἀλλὰ πὲς πρώτα καὶ καμιὰ καλὴ κουβέντα, ὁ συνάδελφος δὲν ἔκανε κριτικὴ ἔκδοση, μιὰ κοπιωδέστατη πληκτρολόγηση σὲ πιὸ εὔχρηστη μορφὴ πολὺ εὐγενικὰ καὶ ἀφιλοκερδῶς μᾶς προσφέρει μὲ προθυμία, τηρῶντας τὴν σημαντικότερη παράδοση τοῦ φορουμ, τὴν ΠΡΟΣΦΟΡΑ.
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Εξαιρετική εργασία συνάδελφε...!!!
Ο κόπος σου φάινεται και μάλιστα εργάστηκες καθώς φαίνεται σιωπηλά και αυτό σε τιμά.... (προσωπική μου γνώμη)!!! Χωρίς να διατυμπανίσεις τι ετοιμάζεις!!!
Και τέλος το προσφέρεις και ελεύθερα σε όλα τα μέλη του Ψαλτολογίου...!!!
Προσωπικά το εκτιμώ πάρα πολύ!!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

ΥΓ Τα λάθη ή οι παραλείψεις είναι αναπόφευκτα σε οποιαδήποτε εργασία...!!!
Δεν πειράζει. Ευκαιρία και για επόμενη version!!!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
"Αυτονόητο είναι, ότι το μέλος παρουσιάζεται αυτούσιο όπως ακριβώς έχει αποτυπωθεί σε αυτές τις εκδόσεις, χωρίς να έχω επιφέρει καμία μεταβολή."
Εγώ,άλλα διαπστώνω.

Διασταύρωσε και το Αναστασιματάριο του Πέτρου του 1869 υπό του Κ.Β.Δ. Καλλιφρόνος και θα διαπιστώσεις ότι το έχει πάρει από εκεί, "αυτούσιο χωρίς να έχει επιφέρει καμία μεταβολή".

Και γενικώς, έχει πάρει και άλλα μέλη από το παραπάνω Αναστασιματάριο, τα οποία διαφέρουν από του Εφεσίου.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Η καλή κουβέντα που επέλεξα να πώ,ήταν το "ευχαριστώ" που έβαλα κάτω από την ανάρτηση του συναδέλφου.
Όσο για το άλλο,δεν έκανα κριτική,αλλά εξέφρασα μια εύλογη απορία.
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Άγαπητοί συνάδελφοι και φιλόμουσοι,
ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια και την καλοπροαίρετη κριτική σας.
Όπου υπάρχουν λάθη, θα ήταν χρήσιμο με ένα προσωπικό μήνυμα να μου τα υποδεικνύετε, ώστε σε μια μελλοντική αναβάθμιση να διορθωθούν.
Όσον αφορά τα κεκραγάρια, το μέν του α' ήχου είναι αυτό που υπάρχει στην Μουσική Βιβλιοθήκη του 1869, καθώς αυτό που υπάρχει στο βιβλίο του Εφεσίου είναι του Πέτρου Βυζαντίου (υπάρχει και αυτό στην Μουσική Βιβλιοθήκη).
Όσον αφορά το κεκραγάριο του β' ήχου του Π. Βυζαντίου, σε μια ματιά που έριξα ξανά δεν μπορώ να διαπιστώσω διαφορές απο το βιβλίο του Εφεσίου.
Ξαναλέω, ότι φυσικά τα λάθη μερικές φορές είναι αναπόφευκτα, όσο και να προσπαθεί κάποιος για το αντίθετο.
Και γι'αυτό το λόγο ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για την όποια διατάραξη μπορεί να προκαλέσουν οι δικές μου παραλείψεις.
Σε γενικές γραμμές, εύχομαι αυτή μου η προσπάθεια να καταστεί ένα χρήσιμο βοήθημα για πολλούς.
Με Τιμή,
Νίκος
 
565 επισκέψεις και ποιός ξέρει πόσα κατεβάσματα με μόνο 56 thanks για ενα εργο αιώνιο που το κάνουμε πλέον δικό μας ΔΩΡΕΑΝ με ενα κλίκ σε 2 δευτερόλεπτα!!!!!!!!!!!!

Αλλα 500 thanks από μένα !

Ας ειναι ο Θεός τα βλέπει όλα.....

Αδελφέ μας να σε ρωτήσω επειδή το βλέπω κλειδωμένο γίνεται να το κάνει κανείς bookmarks
η σκέφεσαι να το κάνεις εσύ? :)

Χαίρε !
 
Last edited:

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
".....Ἐξελεύσῃ, καὶ στήσῃ ἐν τῷ ὄρει ἐνώπιον Κυρίου, καὶ ἰδοὺ Κύριος παρελεύσεται, καὶ πνεῦμα μέγα κραταιὸν διαλῦον ὄρη, καὶ συντρίβον πέτρας ἐνώπιον Κυρίου, οὐκ ἐν τῷ πνεύματι Κύριος, καὶ μετὰ τὸ πνεῦμα συσσεισμός, οὐκ ἐν τῷ συσσεισμῶ Κύριος, καὶ μετὰ τὸν συσσεισμὸν πῦρ, οὐκ ἐν τῷ πυρὶ Κύριος, καὶ μετὰ τὸ πῦρ φωνὴ αὔρας λεπτῆς, καὶ ἐκεῖ Κύριος...." Βασιλειῶν Γ΄
(Κεφ. 19, 39, 11-13, 15-16)

Πώς μου 'ρθε το απόσπασμα του αναγνώσματος της Μεταμόρφωσης.... Μάλλον γιατί αυτό νοιώθω κάθε φορά που κάποιος συνάνθρωπος, προσφέρει ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ σε κάποιον/κάποιους το περίσσευμα ή το υστέρημα της ψυχής του. Προσφορά η οποία περιέχει κόπο, μόχθο και - πιστεύω - πολύ αγάπη. Το νοιώθω είτε σε μια ιατρική περίθαλψη και ένα συσσύτιο ( του συρμού εσχάτως ) έως τα Γράμματα της καθ' ημας πατρώας μουσικής που μας προσφέρουν στο φόρουμ οι διάφοροι συν-αδελφοι και μη, όπως τώρα στο συγκεκριμένο πόνημα του Νίκου.
Δεν συζητώ την προσφορά/θυσία των γνωστών και αγνώστων Αγίων, που είναι ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ, αλλά και κάθε - θεωρούμενη - μικρή προσφορά, που ζούμε στο μικρό προσωπικό μας επίπεδο, του άμεσου περιγύρου μας. Προσφορά, που νομίζω πάντα έχει μέσα της, αυτή την Αύρα του θεοβάδιστου όρους... Όπως και νάχει, ένα ευχαριστώ είναι το ελάχιστο, αλλά επιβεβλημένο στις μέρες που ζούμε, που διακρίνονται για την αγνωμωσύνη των ευεργετημένων ( σας θυμίζει κάτι εκ του....Παραδείσου ; σύμπτωση... ). Ευχαριστούμε πολύ. Καλό Σαββατοκύριακο, καλή δύναμη, ο Θεός μαζί σας .
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Τό εὐχαριστῶ ἀποδεικνύεται πολύ μικρή λέξη γιά τέτοιου μεγέθους προσφορές! Εἴμαστε εὐγνώμονες στό συνάδελφο Νίκο γιά τόν μεγάλο κόπο πού κατέβαλε. Ἄψογο τό ἀποτέλεσμα. Πολύ μοῦ ἄρεσαν τά τρία κεκραγάρια στήν ἀρχή κάθε ἤχου, νά ἔχουμε ἐπιλογές.
Προσωπικά, ἐπειδή χρησιμοποιῶ τήν ἔκδοση τοῦ 1820, σκεφτόμουν πρίν καιρό τί νά κάνω πού τά τυπογραφικά στοιχεῖα δέν εἶναι τόσο εὐανάγνωστα. Καί νά πού ἔφτασε ἡ ἀπάντηση, ἐκτύπωση πλέον τοῦ δακτυλογραφημένου σέ ὑπολογιστή ἀναστασιματαρίου. Τέλεια!
 

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
γίνεται να κάνει κανείς bookmarks
η σκέφεσαι να το κάνεις εσύ? :)

Έγινε!
Και πάλι ευχαριστώ για τα καλά λόγια όπως και για τις υποδείξεις!
Και επειδή μάλλον η διαθέσιμη επισκεψιμότητα στο site που έχω παραθέσει σύντομα θα υπερβεί την μηναία επιτρεπόμενη, αφού κάποιος επισκεφτεί πρώτα το site και δεν μπορέσει να το κατεβάσει, παραθέτω το αρχείο και εδώ ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα απο κανέναν.
Νίκος
 
Last edited by a moderator:
Top