Δύναμις Γεωργίου Κρητός

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Κλίνω τα γόνυ μπροστά στο μεγαλείο του Θεού.. ας κλείσουμε για λίγο τα μάτια κι ας ακούσουμε τον Τιτάνα των Αναλογίων Θρασύβουλο Στανίτσα, ίσως έτσι μπορεσουμε για λίγο να έρθουμε κοντά στον Θεό και να ξεχάσουμε τις μικρότητες και τα ασήμαντα της καθημερινής ζωής που μας στροβιλίζουν το νου και μας νεκρώνουν την καρδιά..

 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Κλίνω τα γόνυ μπροστά στο μεγαλείο του Θεού.. ας κλείσουμε για λίγο τα μάτια κι ας ακούσουμε τον Τιτάνα των Αναλογίων Θρασύβουλο Στανίτσα, ίσως έτσι μπορεσουμε για λίγο να έρθουμε κοντά στον Θεό και να ξεχάσουμε τις μικρότητες και τα ασήμαντα της καθημερινής ζωής που μας στροβιλίζουν το νου και μας νεκρώνουν την καρδιά..


Μπραβο Μανολη για το βιντεο αλλα και τα ωραια λογια που το συνοδευουν!!
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Δεν ξέρουμε τις μας γίνεται σε όλους εδώ πέρα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)! Δηλαδή τι σας αρέσει από αυτό το "πράγμα";Επειδή αυτός που το λέει και νομίζει ότι ψάλλει λέγεται ....να δής πώς λέγεται ...ά, ναι, Στανίτσας λέγεται! Έ, καί; Τι νομίζετε ότι είναι; Ένας παλιοψαλτάκος της κακιάς ώρας είναι, κι άμα δεν με πιστεύετε, πηγαίνετε στον "ΕσύΔίαυλος" να δήτε ότι κι άλλος έχει την ίδια άποψη με μένα! Είναι ένας που στο λογότυπο του ονόματός του έχει κίτρινο χρώμα! Δεν θυμάμαι το όνομά του αλλά απ' ότι ξέρω είναι πολύ...διαβασμένος (έτσι είχε πεί κάποιος εξ' ημών προ ημερών) και μάλιστα κάνει και μαθήματα ...φωνητικής διαδικτυακώς!
Τρεχάτε αδελφοί!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κλίνω τα γόνυ μπροστά στο μεγαλείο του Θεού.. ας κλείσουμε για λίγο τα μάτια κι ας ακούσουμε τον Τιτάνα των Αναλογίων Θρασύβουλο Στανίτσα, ίσως έτσι μπορεσουμε για λίγο να έρθουμε κοντά στον Θεό και να ξεχάσουμε τις μικρότητες και τα ασήμαντα της καθημερινής ζωής που μας στροβιλίζουν το νου και μας νεκρώνουν την καρδιά..

Πολύ ωραίο άκουσμα, με σοβαρό εκκλησιαστικό ύφος, χωρίς πολλούς λαρυγγισμούς, κορδελίτσες κτλ

Ευχαριστώ! :)

Υ.Γ.: έχω την εντύπωση ότι ακούω επιτραπέζιο άσμα, αλλά μάλλον δεν ακούω καλά και όλα αυτά που κάνει ο Άρχων, είναι παραισθήσεις δικές μου....
ναι, ναι, παράκρουση θα έπαθα...

να ζητήσουμε ''ερευνα'' απο φασματογραφο και μετρονόμο... Κατι δεν μου αρεσει... χαχαχαχαχαχα!!!!!!

μπα, δεν χρειάζεται...
ακόμα και ο πιο άσχετος καταλαβαίνει ότι κάτι είναι διαφορετικό...
μία μικρή στατιστική ανάλυση που θα αφορά ομοιότητα σε σχέση με άλλους της εποχής του αλλά και παλιότερους, θα ήταν χρήσιμα βέβαια, αλλά μάλλον δεν αξίζει, γιατί ελάχιστοι θα καταλάβουν τα μαθηματικά, αν και πάλι θα συνεχίζουν να λένε ότι 1+1=3, ενώ η ανάλυση θα δείχνει 1+1=2, αλλά τέλος πάντων....
 
Last edited:

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
έλειπαν οι ... φατσούλες (βασικό αυτό)!
Αφορμή μου δίνεται να πώ δυό λόγια περι αυτού: σκοπίμως αποφεύγω να χρησιμοποιώ "φατσούλες". Αντ' αυτών προσπαθώ να διατυπώσω την σκέψη μου αντλώντας υλικό από το θησαυροφυλάκιο της αστείρευτης Ελληνικής μας γλώσσας! Βέβαια, πρέπει νάχη και ο αναγνώστης τα κατάλληλα αντανακλαστικά...
 
Top