14. Μουσικὰ Ὑψώσεως τοῦ Τιμίου Σταυροῦ

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πλήρης ο Όρθρος της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού (Από το "Θεός Κύριος" μέχρι τα "Ιδιόμελα εις την Προσκύνησιν του Τιμίου Σταυρού", ψαλλόμενα μετά το πέρας της τελετής της Υψώσεως, κατά την προσκύνηση του Τιμίου Στατρού.). Τα μουσικά κείμενα μετά της πλήρους τυπικής διατάξεως.
Γιατί δέν ἀναφέρεις ὅτι πρόκειται γιά συρραφή τῶν προηγουμένων ἀναρτήσεων τῶν Χρ. Τσακίρογλου καί Νεοκλῆ;
Καί ποιά εἶναι ἡ πλήρης τυπική διάταξη;​
 

ARGITAN

Παλαιό Μέλος
Καλὴ, κοπιώδης καὶ χρήσιμη ἐργασία.

Σᾶς βρίσκω μόνο κάπως πληθωρικὸ στὶς ὑφεσοδιέσεις τοῦ δευτέρου καὶ πλαγίου τεταρτου.

Σωστά:Και επίσης ποτέ δεν παίνει Βαρεία ή Αντικένωμα εάν ακολουθεί ισότητα,ούτε και Ψηφιστόν εάν ακολουθεί άνοδος
 

nama_ia

Σαντορίνη
Καλὴ, κοπιώδης καὶ χρήσιμη ἐργασία.

Ευχαριστώ πολύ

Σᾶς βρίσκω μόνο κάπως πληθωρικὸ στὶς ὑφεσοδιέσεις τοῦ δευτέρου καὶ πλαγίου τεταρτου.

Θέλω να μεταφέρω τα χειρόγραφα όπως τα έχει γράψει, όποιος τα έχει γράψει.
Δεν προσθέτω ούτε αφαιρώ. Δείτε π.χ. τα ανοιξαντάρια. Έχουν υφεσοδιέσεις;


 
Last edited by a moderator:

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Μπορεί κάποιος από τους συνάδελφους να αναρτήσει μελοποιήσεις του Τιμίου Σταυρού από Στανίτσα ή/και Νικολαίδη;

Ευχαριστώ πολύ.
 

geoxarisis@yahoo.gr

Νέο μέλος
Πάρα πολύ κάλή δουλειά κύριε Βαρβαρηγέ,πολύ συγκροτημένη,λεπτομερής και συγκεκριμένη.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ὁ ἀγαπητός Νεοκλῆς ἀνέβασε τά ἰδιόμελα πού ψάλλονται στήν προσκύνηση τοῦ Τιμίου Σταυροῦ ἀπό τόν "πανδέκτη τῆς Ζωῆς". Ἀτυχῶς ὅμως δέν εἶναι καλό τό σκανάρισμα. Μήπως μπορεῖ κάποιος νά μᾶς τά προσφέρει σέ καλύτερη ποιότητα;
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
ὁ ἀγαπητός Νεοκλῆς ἀνέβασε τά ἰδιόμελα πού ψάλλονται στήν προσκύνηση τοῦ Τιμίου Σταυροῦ ἀπό τόν "πανδέκτη τῆς Ζωῆς". Ἀτυχῶς ὅμως δέν εἶναι καλό τό σκανάρισμα. Μήπως μπορεῖ κάποιος νά μᾶς τά προσφέρει σέ καλύτερη ποιότητα;

Ίσως φαίνονται λίγο καλύτερα εδώ (από το σκανάρισμα του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής).
 

Attachments

  • YpsosisTimiouStavrou-IdiomelaProskynisis.pdf
    140.5 KB · Views: 471
ὁ ἀγαπητός Νεοκλῆς ἀνέβασε τά ἰδιόμελα πού ψάλλονται στήν προσκύνηση τοῦ Τιμίου Σταυροῦ ἀπό τόν "πανδέκτη τῆς Ζωῆς". Ἀτυχῶς ὅμως δέν εἶναι καλό τό σκανάρισμα. Μήπως μπορεῖ κάποιος νά μᾶς τά προσφέρει σέ καλύτερη ποιότητα;

Τα αντέγραψα (με τον παλαιό μελωδό) και σας τα προσφέρω με αγάπη
 

Attachments

  • Idiomela eis tin proskynisin tou Timiou Stavrou (Mous.pand. ΖΩΗΣ).mel
    37.5 KB · Views: 122
  • Idiomela eis tin proskynisin tou Timiou Stavrou (Mous.pand. ΖΩΗΣ).pdf
    147.1 KB · Views: 381
Last edited:

aristotelis salabasopoulo

Νέο μέλος
αγαπητε κυριε καταλαβα οτι εχετε μια οληρη μουσικη παιδεια οχι μονον βυζαντινη
αλλα γενικα μουσικη.Ειμαι κι εγω ενας απο αυτους που εψαλλαν στην χορωδια της
μητροπολεως αθηνων με μουσικους μεγαλους οχι μονον ψαλτες.
Ανθρωπους ευλαβεις και μεγαλους καλλιτεχνες.Για να ψαλλετε Χρυσοχοιδη σημαινει οτι ειστε και εσεις ενας απο εμας.θαθελα να μου στειλετ επ'αμοιβη φυσικα οτι εχετε απο αυτον τον μεγαλο συνθετη .τον φωτισμενο συνθετη.Δεν εχω ουτε προκειται οσο ζω να ξανακουσω αυτα τα μελη του που εκαναν τους πιστους να πιστευουν ακομα περισσοτερο.
Οι εκτελεσεις τοτε ηταν ζωντανες προσεγκιζαν το θειο αλλα ειχε ο καθενας μας την αξια του.Τα θερμα μου συγχαρητηρια για αυτη σας τη μελετη.Αλανθαστη και πληρης.Δεν συζητω βεβαια για υφεσοδιεσεις οπως σχολειαζει καποιος συναδελφος.
Και παλι ο θεος να σας ανταμειψη στην μελλουσα ζωη.νασται καλα και να γραψεται κι αλλα.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Υπάρχει το πρώτο ιδιόμελο στο Δοξαστάριο Α' του Σπύρου Γεωργακόπουλου...μάλιστα και πολύ καλό!:)
εδω--http://analogion.com/forum/showthread.php?t=21364

Στο ίδιο βιβλίο υπάρχουν και τα "Σήμερον τὸ φυτὸν τῆς ζωῆς" και "Ὁ τετραπέρατος κόσμος σήμερον ἁγιάζεται" στις 16 του μηνός.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τα ιδιομελα του Σταυρού βρίσκονται στο Μηναίο και σε άλλες μεθέορτες ημέρες, καθώς και την 1η Αυγούστου ως ακολούθως:

"Δεῦτε Πιστοί, τὸ ζωοποιὸν ξύλον προσκυνήσωμεν" 14/9 και 1/8
"Δεῦτε λαοί, τὸ παράδοξον θαῦμα καθορῶντες" 14/9 και 17/9
"Ἡ φωνὴ τῶν Προφητῶν σου, Ἡσαΐου καὶ Δαυΐδ" 14/9
"Σήμερον τὸ φυτὸν τῆς ζωῆς" 14/9, 15/9, 16/9, 17/9
"Ὁ τετραπέρατος κόσμος σήμερον ἁγιάζεται" 14/9, 16/9, 17/9
"Τῶν Προφητῶν αἱ φωναί" 14/9, 15/9, 17/9
Δόξα και Νυν "Ἡ φωνὴ τοῦ Προφήτου σου" 14/9, 15/9, 20/9, 1/8

Έτσι σε πολλά δοξασταρια τα βρίσκει κανείς διασκορπισμένα.
 
Top