Δοξαστικά Τριωδίου - Ιδιωτική ηχογράφηση π. Γεωργίου Σταθοπούλου

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Την ηχογράφηση αυτή μου την απέστειλε πρόσφατα ο π. Γεώργιος Σταθόπουλος μαζί με τη ραδιοφωνική εκπομπή αυτή και με την άδειά του την ανεβάζω στο forum. Τον ευχαριστώ θερμά για όλα!

Ο δάσκαλος ψάλλει κυρίως Δοξαστικά του Τριωδίου. Λόγω ηλικίας (πρέπει να κόντευε τότε στα 90) παρατηρούμε, βέβαια, μια φωνητική κάμψη, όμως το πομπώδες και ζωηρό ύφος του Πρίγγου μένει ανεξίτηλο. Είναι κρίμα να μη μεταλαμπαδευτεί σωστά το ύφος αυτό στους νεώτερους Θεσσαλονικείς. Ο μακαριστός άρχων ψάλλει ενίοτε θέσεις ασυνήθιστες, πολύ ωραίες και ενδιαφέρουσες, στα πλαίσια της δημιουργικής φαντασίας των διδασκάλων του. Ενδιαφέρουσα, επίσης, είναι και η κουβέντα που ακούμε περί του Δι ύφεση στον πρώτο, περί αργών απηχημάτων,για το αν και πότε μπορούν να λέγονται, για το απήχημα «άγια» του τετάρτου στιχηραρικού που λέγεται από κάποιους σήμερα κλπ.

Είναι νομίζω η πρώτη φορά που ανεβαίνει στο Διαδίκτυο ηχογράφηση μακράς διαρκείας με τον άρχοντα να ψάλλει. Ελπίζω να είναι μία καλή αρχή για να ανεβεί και άλλο υλικό!
 

Attachments

  • 01 Proanaggelia Doksastikou D' Kyriakhs Nhstiwn.mp3
    225.6 KB · Views: 108
  • 02 Deyte ergaswme8a.mp3
    8.9 MB · Views: 151
  • 03 Thn ypshlofrona gnwmhn.mp3
    11.9 MB · Views: 115
  • 04 Ouk estin h basileia tou 8eoy.mp3
    11.5 MB · Views: 125
  • 05 Koubenta peri thewrias mousikhs.mp3
    13.7 MB · Views: 134
  • 06 Pro eks hmerwn tou Pasxa.mp3
    12.4 MB · Views: 115
  • 07 Epi soi xairei, Hxos pl. d'.mp3
    9.3 MB · Views: 123

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Θερμότατες ευχαριστίες για τις σπουδαίες αυτές αναρτήσεις! Μακάρι να αναρτηθούν και άλλες...

___________________________


Την ηχογράφηση αυτή μου την απέστειλε πρόσφατα ο π. Γεώργιος Σταθόπουλος μαζί με τη ραδιοφωνική εκπομπή αυτή και με την άδειά του την ανεβάζω στο forum. Τον ευχαριστώ θερμά για όλα!

Ο δάσκαλος ψάλλει κυρίως Δοξαστικά του Τριωδίου. Λόγω ηλικίας (πρέπει να κόντευε τότε στα 90) παρατηρούμε, βέβαια, μια φωνητική κάμψη, όμως το πομπώδες και ζωηρό ύφος του Πρίγγου μένει ανεξίτηλο. Είναι κρίμα να μη μεταλαμπαδευτεί σωστά το ύφος αυτό στους νεώτερους Θεσσαλονικείς. Ο μακαριστός άρχων ψάλλει ενίοτε θέσεις ασυνήθιστες, πολύ ωραίες και ενδιαφέρουσες, στα πλαίσια της δημιουργικής φαντασίας των διδασκάλων του. Ενδιαφέρουσα, επίσης, είναι και η κουβέντα που ακούμε περί του Δι ύφεση στον πρώτο, περί αργών απηχημάτων,για το αν και πότε μπορούν να λέγονται, για το απήχημα «άγια» του τετάρτου στιχηραρικού που λέγεται από κάποιους σήμερα κλπ.

Είναι νομίζω η πρώτη φορά που ανεβαίνει στο Διαδίκτυο ηχογράφηση μακράς διαρκείας με τον άρχοντα να ψάλλει. Ελπίζω να είναι μία καλή αρχή για να ανεβεί και άλλο υλικό!

Παρατήρηση: Απεκρύβη (πρβλ. «κλπ.») εκ του ως άνω σχολιασμού -ακουσίως προφανώς- σημαντικό θεωρητικό ζήτημα, το οποίο σχολιάζει εύστοχα ο αείμνηστος Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Μ.τ.Χ.Ε.

 
Last edited:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Παρατήρηση: Απεκρύβη (πρβλ. «κλπ.») εκ του ως άνω σχολιασμού -ακουσίως προφανώς- σημαντικό θεωρητικό ζήτημα, το οποίο σχολιάζει εύστοχα ο αείμνηστος Άρχων Μουσικοδιδάσκαλος της Μ.τ.Χ.Ε.

Τη μια μέρα το άκουσα, την επόμενη το ανέβασα. Δεν επιδίωξα να κάνω λεπτομερή παρουσίαση, γι' αυτό το "κλπ". Εννοείτε τον ορισμό του ήχου και το χωρισμό του παρεστιγμένου γοργού; Προφανώς και δεν υπάρχει δόλος για την παράλειψη...
 
Last edited:

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Mακάρι να ανέβουν κ άλλες ηχογραφήσεις του Εθυμιάδη .....
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Την ηχογράφηση αυτή μου την απέστειλε πρόσφατα ο π. Γεώργιος Σταθόπουλος μαζί με τη ραδιοφωνική εκπομπή αυτή και με την άδειά του την ανεβάζω στο forum. Τον ευχαριστώ θερμά για όλα!

Ο δάσκαλος ψάλλει κυρίως Δοξαστικά του Τριωδίου. Λόγω ηλικίας (πρέπει να κόντευε τότε στα 90) παρατηρούμε, βέβαια, μια φωνητική κάμψη, όμως το πομπώδες και ζωηρό ύφος του Πρίγγου μένει ανεξίτηλο. Είναι κρίμα να μη μεταλαμπαδευτεί σωστά το ύφος αυτό στους νεώτερους Θεσσαλονικείς. Ο μακαριστός άρχων ψάλλει ενίοτε θέσεις ασυνήθιστες, πολύ ωραίες και ενδιαφέρουσες, στα πλαίσια της δημιουργικής φαντασίας των διδασκάλων του. Ενδιαφέρουσα, επίσης, είναι και η κουβέντα που ακούμε περί του Δι ύφεση στον πρώτο, περί αργών απηχημάτων,για το αν και πότε μπορούν να λέγονται, για το απήχημα «άγια» του τετάρτου στιχηραρικού που λέγεται από κάποιους σήμερα κλπ.

Είναι νομίζω η πρώτη φορά που ανεβαίνει στο Διαδίκτυο ηχογράφηση μακράς διαρκείας με τον άρχοντα να ψάλλει. Ελπίζω να είναι μία καλή αρχή για να ανεβεί και άλλο υλικό!

Δεν θέλω να φορτίσω το Ψαλτολόγιο με την συναισθηματική μου φόρτιση.

Οφείλω να ευχαριστήσω τόσο τον Π. Γεώργιο αλλά και τον αγαπητό μου Ιωάννη
για την αμεσότητα, την αγάπη και τον σεβασμό που προασεγγίζει την μεγάλη
αυτή προσωπικότητα.

Θέλω να παρατηρήσω τα εξης :

Αβραάμ Ευθυμιάδης - Αρχων Μουσικοδιδάσκαλος....(συμπληρώστε τα υπόλοιπα )

Ο κατεξοχήν καταγραφέας του Αρχ. Πρίγγου ( Τον πρωτάκουσε -προσφυγάκι τότε στην Τήνο σε ηλικία 11 ετών)

Ο Δάσκαλος που εστήριξε θεωρητικά την εποχή των επιφανών Θεσσαλονικέων

Αυτός που παρουσίασε το γραπτό έργο του Αρχ. Πρίγγου ενόσω ζούσε αυτός και υπο την έγκρισή του,καταδεικνύοντας το ανεπίτρεπτο των σημερινών εκδόσεων του Αρχ. Πρίγγου.

Τα ανωτέρω πρέπει να μην τα ξεχνούν ούτε και οι εμφανιζόμενοι , δικαίως κατα τα άλλα , συνεχισταί
της Πατριαρχικής Ψαλτικής Παραδόσεως.

Θέλω επίσης και μετά την ανωτέρω Δημοσίευση να τονίσω στους Συντονιστές αλλά και σε όσους πρόκειται να δημοσιεύσουν συγγενή θέματα
να τα παραθέτουν στις ήδη Υπάρχουσες ενότητες:

Η ψαλτική στη Θεσσαλονίκη χθές και σήμερα

Θεσσαλονικείς δάσκαλοι και μαθηταί


Επίσης όπως συνάγεται και απο το δημοσιευμένο στο Ψαλτολόγιο άρθρο του Αρχ. Ταλιαδώρου πρέπει οι Θεσσαλονικείς Ψάλτες
να αποτελέσουν στο εξής διακριτή ενότητα στο τμήμα των ηχογραφήσεων


Εκεί να υπάρχουν ηχογραφήματα των Θεσσαλονικέων δασκάλων και των μαθητών τους .
Να περιλαμβάνωνται και αυτοί που παρόλο που δεν τους άκουσαν απο κοντά εν τούτοις τους ακολουθούν

Είναι οι λεγόμενοι μαθηταί... εξ αγχιστείας από τον αείμνηστο Παναγιωτίδη !!!
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πολλές ευχαριστίες και από μένα στο φίλο π. Γεώργιο και στο Γιάννη φυσικά που μας έχει συνηθίσει σε μεγάλα και σημαντικά ντοκουμέντα.

Παρότι είμουν εκεί όταν κυρ-Αβραάμ ερχόταν στην Ηλεία δεν αξιώθηκα να τον συναντήσω προσωπικά. Για αυτό η παρακαταθήκη και η εργασία του π. Γεωργίου και άλλων να τον απαθανατίσουν είναι ιδιαίτερα σημαντική για μένα.

Βρίσκω γενικά την ερμηνεία του συναρπαστική/καθηλωτική και πολύ διδακτική. Μακάρι να αναρτηθούν και άλλα εάν υπάρχουν.
 
Top