Εσπερινός και Όρθρος Υψώσεως Τιμίου Σταυρού

geokab

Νέο μέλος
Καλησπέρα αδελφοί!
υπάρχει κάπου ο όρθρος της υψώσεως του τιμίου σταυρού;
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αν έχετε τον Όρθρο γραμμένο και μπορείτε να τον ανεβάσετε θα ήταν ότι καλύτερο.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αν έχετε τον Όρθρο γραμμένο και μπορείτε να τον ανεβάσετε θα ήταν ότι καλύτερο.

Ευχαριστώ και πάλι.

Επειδή το ζητήσατε, επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου της 14ης Σεπτεμβρίου τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον, το οποίο και χρησιμοποιώ πλέον από τον Ἀπρίλιο.
Φίλος με ενημέρωσε πως εκτυπώνει 4 σελίδες σε ένα φύλο, και έτσι έχει μικρό κόστος διότι ο αριθμός των σελίδων μειώνεται δια 4, και έτσι εξυπηρετείται.
Δοκίμασα και εγώ και με ικανοποίησε αρκετά.
Επίσης γίνεται και εκτύπωση 2 σελίδων ανά φύλο, αλλά δεν βολεύει διότι πρεπει τα φύλα να τα διαχειριζόμαστε οριζοντίως.
Έκανα τις απαιτούμενες διορθώσεις που πολύ σωστά ο Πατήρ Μάξιμος αναφέρει παρακάτω και τον ευχαριστώ πολύ για όλα.
 

Attachments

  • Όρθρος 14 Σεπτεμβρίου.pdf
    4.5 MB · Views: 220
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επειδή το ζητήσατε, επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου της 14ης Σεπτεμβρίου τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.

Εὐχαριστοῦμε κ. Βασίλη. Εἶστε ἀξιέπαινος. Εἶναι μιά ἄλλη πρόταση ἀπό τά προηγηθέντα.

Γιά τή δοξολογία δέν σχολιάζω, εἶναι ἐπιλογή σας σεβαστή. Τό ἀσματικό -πού χρειάζεται- ὑπάρχει.

Γιά τά «Κύριε ελέησον» τῆς Ὑψώσεως ὑπάρχει θέμα (http://analogion.com/forum/showthread.php?t=2138) ὅπου ἔχετε ἀναρτήσει κι ἐσεῖς τήν πρότασή σας.

 
Last edited:
Top