[Ψάχνω] Δοξολογία Πλ. Δ' σύντομη με καταλήξεις

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Έχω ακούσει παλιότερα μια δοξολογία του Πλ. Δ' (επτάφωνος) με λίγο παράξενες καταλήξεις. Δηλαδή είναι καθαρός Πλ. Δ' και στο τέλος κάθε ψαλμόυ της Δοξολογίας πρέπει να μπαίνει κάποια φθορά και αλλάζει τη μελωδία. Λέει σε κάποιον τίποτα αυτό; Ευχαριστώ.
 

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Έχετε ακούσει αυτό που λέει η Ορμύλια?? Είναι πλ.δ' και κάνει αυτλες τις περίργες καταλήξεις που μοιάζει κάπως προς το εναρμόνιο. Είναι στο cd του Ακαθίστου αλλά σε μουσικά δεν γνωρίζω που μπορεί να υπάρχει
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Υπάρχει πιθανότητα να είναι του Βουρλή; Επειδή βλέπω ότι επιμελήθηκε το CD. Έχει κάποιος δοξολογίες του Βουρλή; Ευχαριστώ.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αυτή η Δοξολογία μοιάζει με την Αργή του Ισαάκ Κοσμά του Καισάρεως, αλλά είναι σύντομη. Ξέρει κανένας κάτι;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτή η Δοξολογία μοιάζει με την Αργή του Ισαάκ Κοσμά του Καισάρεως, αλλά είναι σύντομη. Ξέρει κανένας κάτι;

Φέρε ακουστικό δείγμα και θα έχεις απαντήσεις..

Δ.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Δημήτρη δυστυχώς δεν έχω. Έχω ακούσει την εκτέλεση παλιά και πάει καιρός που την αναζητώ. Είναι σύντομη του Πλ. Δ'.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αυτή του Ισαάκ είναι Αργή Δοξολογία όμως. Μήπως έχει και σύντομη;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δημήτρη δυστυχώς δεν έχω. Έχω ακούσει την εκτέλεση παλιά και πάει καιρός που την αναζητώ. Είναι σύντομη του Πλ. Δ'.

Ποιός έψαλλε;

Δ.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Θα σε γελάσω τώρα. Δεν θυμάμαι. Απλά μου είχε κάνει εντύπωση ότι οι καταλήξεις των στίχων ήταν διαφορετικές. Γινόταν σίγουρα εναλλαγή ήχου. Είμαι σίγουρος όμως ότι ήταν σύντομη Πλ. Δ' επτάφωνος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Θα σε γελάσω τώρα. Δεν θυμάμαι. Απλά μου είχε κάνει εντύπωση ότι οι καταλήξεις των στίχων ήταν διαφορετικές. Γινόταν σίγουρα εναλλαγή ήχου. Είμαι σίγουρος όμως ότι ήταν σύντομη Πλ. Δ' επτάφωνος.

Τσ στοιχεία σου είναι ελλιπή, ως εκ τούτου κ οι απαντήσεις αντίστοιχες...

Δ.
 

paparatsi

Banned
έχει κάτι μυστήριες δοξολογίες στο εξάτομο ταμείο του φωκαέα εκδόσεις Ρηγόπουλος Όρθρος Γ Τόμος του φωτεινού διονυσάκη , χριστοδούλου κ.α. αλλά σαφώς δεν πρόκειται για κλασικά έργα με την στενή έννοια . αν βγάλεις άκρη απο κει μέσα τι άκουσες .εκτός αν αυτός που έψαλε ... έλεγε ... τα δικά του. αν σε βοηθησα η σε μπέρδεψα παραπάνω... όπως είπε και ο φίλος Σκρέκας χωρίς ηχητικό ντοκουμέντο....
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αυτό το βιβλίο υπάρχει ηλεκτρονικά; Που μπορώ να το βρώ; Ευχαριστώ πάντως.
 

paparatsi

Banned
δεν έχω υποψιν φίλε. είμαι και μακρια απο την βιβλιοθήκη μου για να σε βοηθησω άμεσα
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Έχω ακούσει παλιότερα μια δοξολογία του Πλ. Δ' (επτάφωνος) με λίγο παράξενες καταλήξεις. Δηλαδή είναι καθαρός Πλ. Δ' και στο τέλος κάθε ψαλμόυ της Δοξολογίας πρέπει να μπαίνει κάποια φθορά και αλλάζει τη μελωδία. Λέει σε κάποιον τίποτα αυτό; Ευχαριστώ.

Εχει Ο Αντ. Συρκας δοξολογια συντομη σε πλαγο Δ' οπου στις καταληξεις εχει σπαθη.......δεν ξερω αν σε εξυπηρετει αυτο.......ειναι παρα πολυ ομορφη δοξολογια!:)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Εχει Ο Αντ. Συρκας δοξολογια συντομη σε πλαγο Δ' οπου στις καταληξεις εχει σπαθη.......δεν ξερω αν σε εξυπηρετει αυτο.......ειναι παρα πολυ ομορφη δοξολογια!:)

Μπορούμε να τη δούμε αυτήν την δοξολογία;
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Μπορούμε να τη δούμε αυτήν την δοξολογία;

Βεβαιως-Βεβαιως......
Απο τη σειρα βιβλιων Μουσικον Μηνολογιον, Γεωργιου Αντ. Συρκα, εκδοσεις Αστερος.
 

Attachments

  • δοξολογια πλαγιος Δ σπαθη.Συρκα.pdf
    2.3 MB · Views: 364

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αγαπητέ Νίκο να είσαι καλά. Πράγματι είναι αυτή η Δοξολογία που έψαχνα. Την είχα βρει σε κάποια φάση. Βασικά υπάρχει και η ίδια Δοξολογία από τον Σύρκα χωρίς τη σπάθη όμως. Νομίζω είναι μέσα στο Τριώδιό του.

Ευχαριστώ.
 
Αυτή η δοξολογία του Σύρκα μου αρέσει και την ψέλνω μία - δύο φορές το χρόνο, ανάλογα με τα... κέφια (και τη φωνή). Προφανώς πρόκειται για καταγραφή του Γεωργίου Σύρκα ακουσμάτων που είχε ο μακαριστός από τον πατέρα του (ή άλλους Πολίτες), όπως δηλώνει και σε άλλα μαθήματα.

Ωστόσο, πάντα αναρωτιόμουν μήπως θα έπρεπε η φθορά να ήταν ο ζυγός. Δε θυμάμαι πρόχειρα αλλά νομίζω πως η σπάθη μπαίνει συνήθως όταν η πορεία του μέλους ανεβαίνει και στο πάνω από τη νότα στην οποία τίθεται διάστημα, κάτι που δε συμβαίνει σε αυτή τη δοξολογία. Δηλ. η φθορά αφορά πάντα στο πεντάχορδο Δι - Νη. Μήπως θα ήταν πιο σωστό να βάλει πάνω στο δι τον ζυγό (που ούτως ή άλλως, σύμφωνα με τη θεωρία, μπαίνει κυρίως σε αυτό το φθόγγο).

Την πρώτη φορά που την είπαμε το άκουσμα "βγήκε" έτσι όπως έπρεπε (ελπίζω:)), αλλά όταν οι βοηθοί μου ζήτησαν στον καφέ να τους πω τη δοξολογία παραλλαγή (για να καταλάβουν την αλλαγή στα διαστήματα) η σπάθη με δυσκόλεψε, νομίζω πως η παραλλαγή "βγαίνει" μόνο με το ζυγό στον δι.
 
Top