Θεαρχίω νεύματι, Θρ. Στανίτσας, Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων (πιθανώς δεκαετία '70).

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Επ' ευκαιρία της επικείμενης μεγάλης Θεομητορικής εορτής, προσφέρεται η παρακάτω επισύναψη ως ελάχιστο δώρο στους εορτάζοντες και στις εορτάζουσες (εκτός και εντός φόρουμ).



Υγ.1. Ο κίνδυνος στο συγκεκριμένο Δοξαστικό (και σε άλλα όμοια μακροσκελή) είναι ότι η χρονική αγωγή συνήθως δεν παραμένει σταθερή καθ' όλη την διάρκειά του...
Υγ.2. Στην παρούσα ηχογράφηση (ως συνήθως) ο Σ. ψάλλει αντιφωνικώς το Δοξαστικό. Όμως ο τότε ηχογραφήσας δεν διέσωσε δυστυχώς τα ψαλλόμενα υπό του β' χορού.
 

Attachments

  • Θεαρχίω νεύματι, Θρ. Στανίτσας, Ι.Ν. Αγίου Δημητρίου Αμπελοκήπων..mp3
    4.5 MB · Views: 307
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Γράψε ότι πρόκειται για το μισό δοξαστικό...
όσοι έχουν ηχογραφήσεις τέτοιων μαθημάτων, δεν πρέπει να σβήνουν τον αριστερό... για να ακούγεται όλο το δοξαστικό.
 
Last edited:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
.... ο τότε ηχογραφήσας δεν διέσωσε δυστυχώς τα ψαλλόμενα υπό του β' χορού.

Ως διατελέσας βοηθός του αειμνήστου δασκάλου να καταθέσω την εμπειρία μου...
Είναι γνωστό ότι το δεξιό αναλόγιο του Αγίου Δημητρίου ήταν "τω καιρώ εκείνω" πόλος έλξης κατόχων μαγνητοφώνων που απαθανάτισαν τις απαράμιλλες ερμηνείες του άρχοντα.
Επίσης είναι γνωστό ότι ο αριστερός του μακαρίτης Ανδρέας Συρμόπουλος δεν ήταν αντάξιός του.
Οι μαγνητοταινίες είναι ... αναλώσιμο είδος:wink: με την έννοια ο κάθε ... αυτοσχέδιος ηχολήπτης φρόντιζε να κάνει ... ταινιο-μπαταριο-οικονομία και να κόβει τον αριστερό ανοίγοντας τό κουμπί του μικροφώνου κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και λόγω αυτού του γεγονότος ακούμε τα ενοχλητικά "τουίιιτ - τίιιιου" μέχρι να έρθει το μηχάνημα στις στροφές του.
Στο κλείσιμο το μοτεράκι χάνει στροφές μέχρι το σταμάτημά του, ενώ στο άνοιγμα ξεκινάει από ακινησία για να έρθει στις στροφές του, οπότε στην αναπαραγωγή τα τμήματα αυτά της ταινίας περνούν από την κεφαλή με σταθερή ταχύτητα και έχουμε το γνωστό αποτέλεσμα.:confused:
Με τρεις λέξεις «έγραφαν μόνο Στανίτσα». Κακώς μεν, αληθώς δε!!!
Άντε να έγραφαν και τον απόστολο, όταν τον έλεγε ο ... Νικολάκης:eek:... κι αυτό όχι πάντα, και όχι όλοι οι μαγνητοφωνούχοι:D...
Καλή Παναγιά κι από μένα!
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ως διατελέσας βοηθός του αειμνήστου δασκάλου να καταθέσω την εμπειρία μου...
Είναι γνωστό ότι το δεξιό αναλόγιο του Αγίου Δημητρίου ήταν "τω καιρώ εκείνω" πόλος έλξης κατόχων μαγνητοφώνων που απαθανάτισαν τις απαράμιλλες ερμηνείες του άρχοντα.
Επίσης είναι γνωστό ότι ο αριστερός του μακαρίτης Ανδρέας Συρμόπουλος δεν ήταν αντάξιός του.
Οι μαγνητοταινίες είναι ... αναλώσιμο είδος:wink: με την έννοια ο κάθε ... αυτοσχέδιος ηχολήπτης φρόντιζε να κάνει ... ταινιο-μπαταριο-οικονομία και να κόβει τον αριστερό ανοίγοντας τό κουμπί του μικροφώνου κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή και λόγω αυτού του γεγονότος ακούμε τα ενοχλητικά "τουίιιτ - τίιιιου" μέχρι να έρθει το μηχάνημα στις στροφές του.
Στο κλείσιμο το μοτεράκι χάνει στροφές μέχρι το σταμάτημά του, ενώ στο άνοιγμα ξεκινάει από ακινησία για να έρθει στις στροφές του, οπότε στην αναπαραγωγή τα τμήματα αυτά της ταινίας περνούν από την κεφαλή με σταθερή ταχύτητα και έχουμε το γνωστό αποτέλεσμα.:confused:
Με τρεις λέξεις «έγραφαν μόνο Στανίτσα». Κακώς μεν, αληθώς δε!!!
Άντε να έγραφαν και τον απόστολο, όταν τον έλεγε ο ... Νικολάκης:eek:... κι αυτό όχι πάντα, και όχι όλοι οι μαγνητοφωνούχοι:D...
Καλή Παναγιά κι από μένα!


Χαρακτηριστική κ η απαθανατισθείσα αποστροφή του Άρχοντα την επόμενη στον Όρθρο μάλλον της ίδιας χρονιάς με το παρατεθέν Θεαρχίω νεύματι....στο β Μνησθήσομαι του ονόματός σου που ο Συρμόπουλος το έκανε στον Δι (αντί του Βου)....᾽᾽χίλιες φορές σου το᾽πα ετούτο είναι το τρίτο μπρε...᾽᾽

Καλή Παναγιά, που τόσο ευλαβείτο και έψαλλε στο όνομά της ο Άρχοντας.
δ
 

destur

Παλαιό Μέλος
Χαρακτηριστική κ η απαθανατισθείσα αποστροφή του Άρχοντα την επόμενη στον Όρθρο μάλλον της ίδιας χρονιάς με το παρατεθέν Θεαρχίω νεύματι....στο β Μνησθήσομαι του ονόματός σου που ο Συρμόπουλος το έκανε στον Δι (αντί του Βου)....᾽᾽χίλιες φορές σου το᾽πα ετούτο είναι το τρίτο μπρε...᾽᾽

Καλή Παναγιά, που τόσο ευλαβείτο και έψαλλε στο όνομά της ο Άρχοντας.
δ

Η αποστροφή του μακαριστού, δεν ανήκει σε αυτή την ηχογράφηση, αλλά σε αντίστοιχη του 1964 και όχι στον αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η αποστροφή του μακαριστού, δεν ανήκει σε αυτή την ηχογράφηση, αλλά σε αντίστοιχη του 1964 και όχι στον αγ. Δημήτριο Αμπελοκήπων.

Νομίζω ότι ακούγεται ο Συρμόπουλος...και υπάρχει και ανεπιτυχής αποστροφή σε άλλο σημείο του Όρθρου στην ίδια ηχογράφηση...για τους ίδμονας...


Υγ Το 64 σε ποιόν να απευθύνεται άραγε με τόση οικειότητα και να παραπονείται ότι του το έχει πει πολλάκις;...
 

destur

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι ακούγεται ο Συρμόπουλος...και υπάρχει και ανεπιτυχής αποστροφή σε άλλο σημείο του Όρθρου στην ίδια ηχογράφηση...για τους ίδμονας...


Υγ Το 64 σε ποιόν να απευθύνεται άραγε με τόση οικειότητα και να παραπονείται ότι του το έχει πει πολλάκις;...

ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΗ: Δεν γνωρίζω σε ποιον απευθύνεται, είναι σίγουρο όμως ότι το 1964 της Παναγίας δεν έψαλε στον Αγ. Δημήτριο. Επίσης, η συγκεκριμένη ηχογράφηση του δοξαστικού (Θεαρχίω νεύματι) δεν είναι της ίδιας ημερομηνίας με εκείνη στην οποία αποστρέφεται τον λαμπαδάριό του, είναι πολύ αργότερα, σαφώς μετά το 72.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Νομίζω ότι ακούγεται ο Συρμόπουλος...και υπάρχει και ανεπιτυχής αποστροφή σε άλλο σημείο του Όρθρου στην ίδια ηχογράφηση...για τους ίδμονας...
Υγ Το 64 σε ποιόν να απευθύνεται άραγε με τόση οικειότητα και να παραπονείται ότι του το έχει πει πολλάκις;...

Για τα σε Δ' λέγετο προκείμενα των εορτών μετά το «Εκ νεότητός μου» Όχι μία, αλλά πολλές φορές είχε πει ότι το πρώτο και δεύτερο καταλήγουν είς τον Βου ενώ το τρίτο εις τον Δι αλλά ο αριστερός το ... βιολί του:D με αποτέλεσμα τα σχόλια του άρχοντος (μεταξύ μας τις περισσότερες φορές).
Συγκεκριμένα έλεγε: «Πόσες φορές έχει ακούσει πώς λέγονται τα προκείμενα;» Κι όμως ο αριστερός του ήταν σταθερός σ' αυτά που είχε μάθει απ' όπου κι αν τα έμαθε...
Φιλολογική ερώτηση: Πόσοι θα πουν αύριο το α' «Μνησθήσομαι του ονόματός σου» υπό τους εξής φθόγγους...
Βου -Δι-Γα-Βου-Βου-Πα-Νη-Πα-Βουγαγαβουβουου
Μνησθη-σο-μαι -του -ο -νο μα -το -ο-ο- ος -σου κλπ
Η Παναγία βοήθειά μας, όπως και να της ψάλουμε το προκείμενο:wink:...
 

Α.Ροδης

Μέλος
Ευτυχως εχουμε και εσενα.ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ γιατι με αυτους που κυκλοφορουν θα ξεχασουμε και αυτα που ΜΑΘΑΜΑΙ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
ΑΠΟΣΑΦΗΝΙΣΗ: Δεν γνωρίζω σε ποιον απευθύνεται, είναι σίγουρο όμως ότι το 1964 της Παναγίας δεν έψαλε στον Αγ. Δημήτριο. Επίσης, η συγκεκριμένη ηχογράφηση του δοξαστικού (Θεαρχίω νεύματι) δεν είναι της ίδιας ημερομηνίας με εκείνη στην οποία αποστρέφεται τον λαμπαδάριό του, είναι πολύ αργότερα, σαφώς μετά το 72.
Δεν ισχυρίστηκε ο γράφων ότι το 1964 ο Άρχων έψαλε της Παναγίας στον Άγ Δημήτριο. Ωστε ανιστόρητοι δεν είμεθα θαρρώ...Η αποστροφή όμως γίνεται προς τον Συρμόπουλο....
 

destur

Παλαιό Μέλος
Δεν ισχυρίστηκε ο γράφων ότι το 1964 ο Άρχων έψαλε της Παναγίας στον Άγ Δημήτριο. Ωστε ανιστόρητοι δεν είμεθα θαρρώ...Η αποστροφή όμως γίνεται προς τον Συρμόπουλο....

Δεν σου είπε κανείς ότι είσαι ανιστόρητος. Χαλαρά! Αποσαφήνιση ήταν, ήτοι περαιτέρω πληροφορίες επί του θέματος. Ο γράφων ισχυρίζεται ότι δεν το 64 στις 15/8 δεν έψαλε στον αγ. Δημήτριο. Αν η αποστροφή γίνεται στον Συρμόπουλο; Ίσως, δεν είμαι σίγουρος, ούτε ο επαϊων. Ίσως ο κ. Γιάννου να διαφωτίσει περισσότερο.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Δεν σου είπε κανείς ότι είσαι ανιστόρητος. Χαλαρά! Αποσαφήνιση ήταν, ήτοι περαιτέρω πληροφορίες επί του θέματος. Ο γράφων ισχυρίζεται ότι δεν το 64 στις 15/8 δεν έψαλε στον αγ. Δημήτριο. Αν η αποστροφή γίνεται στον Συρμόπουλο; Ίσως, δεν είμαι σίγουρος, ούτε ο επαϊων. Ίσως ο κ. Γιάννου να διαφωτίσει περισσότερο.

Χρόνια πολλά! Ες αύριον τα σπουδαία (που δεν είναι και τόσο σπουδαία...)

Δ.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν σου είπε κανείς ότι είσαι ανιστόρητος. Χαλαρά! Αποσαφήνιση ήταν, ήτοι περαιτέρω πληροφορίες επί του θέματος. Ο γράφων ισχυρίζεται ότι δεν το 64 στις 15/8 δεν έψαλε στον αγ. Δημήτριο. Αν η αποστροφή γίνεται στον Συρμόπουλο; Ίσως, δεν είμαι σίγουρος, ούτε ο επαϊων. Ίσως ο κ. Γιάννου να διαφωτίσει περισσότερο.

Ο επαΐων(;) (τρομάρα του:D) διευκρινίζει: Το 99,9% των μαγνητοφωνούντων δεν έγραφε τα του αριστερού χορού (από τον μακαρίτη το Συρμόπουλο), διότι ο άνθρωπος στον τρόπο που έψαλε δεν είχε τίποτα, (μα τίποτα!) το ιδιαίτερο.
Το συγκεκριμένο δοξαστικό "Θεαρχίω νεύματι" είναι 100% από τον Άγ. Δημήτριο. Ο ... κομμένος:confused: Ανδρέας Συρμόπουλος ακούγεται καθαρά, στα σημεία που άργησε να κλείσει το μηχάνημα ο χρήστης!:D
Μερικές από τις ηχογραφήσεις που έχω σε καρούλια προέρχονται από έναν φίλο που έγραφε μέσω της μικροφωνικής του Ναού και μερικές φορές έγραφε και τα του αριστερού χορού.
Κατά την αντιγραφή στο δικό μου μαγνητόφωνο κι εγώ εντάχτηκα στο ποσοστό του 99,9%:D, κόβοντας τα του αριστερού! Είπαμε! Οικονομία ταινίας, να χωρέσει όσο το δυνατόν περισσότερος Στανίτσας...
Εδώ ακούστε τους αίνους του Β' ήχου, που υπάρχουν και τα του αριστερού χορού, και μάλλον θα απαντηθεί(;) το ερώτημα γιατί οι ηχογραφούντες δεν διέθεταν ούτε 1cm ταινίας για τον αριστερό...:wink:
 
Last edited:
Top