1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Οι νέες εκδόσεις του Μικρού Ευχολογίου έχουν τα γένη και τον αριθμό για μνημονεύσεις σε μυστήρια κλπ. Στις παλαιότερες εκδόσεις υπήρχε μόνο το αρσενικό και έτσι άκουγα ευτράπελα πολλά, ειδικά με μετοχές....

Κ μετά χρειαζόσουν β ευχέλαιο.....
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Πέρα από το αστείο της υπόθεσης, έχει αναρωτηθεί κανείς πάντως, κατά πόσο οι ιερείς γνωρίζουν σύνταξη όσων εκφωνούν, ή Αρχαία Έλληνικά; Ή ποιός ασχολήθηκε να τους διδάξει πώς και πότε στην απόλυση πρέπει να τοποθετούν συντακτικώς τις λέξεις ή τις εορτές;
Μήπως θα έπρεπε να γραφεί σε κάποιο λειτουργικό εγχειρίδιο ένας τρόπος ή μια μέθοδος εκφώνησης της απολύσεως στους ιερείς; Δεν ξέρω. Αλλιώς η στήλη με τα ευτράπελα θα εμπλουτίζεται διαρκώς....

Σχετικό...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πλάκα στην πλάκα, έχω συλλάβει πολλές φορές τον εαυτό μου να γίνομαι έτσι θέαμα κουβεντιάζοντας με φίλους ψάλτες...
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
Πλάκα στην πλάκα, έχω συλλάβει πολλές φορές τον εαυτό μου να γίνομαι έτσι θέαμα κουβεντιάζοντας με φίλους ψάλτες...

εεε και κακο ειναι και γω το εχω παθει και πολοι αλλοι πιστευω:D:D:D:D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
εεε και κακο ειναι και γω το εχω παθει και πολοι αλλοι πιστευω:D:D:D:D
Τελικά, είμαστε τρελλοί εμείς οι ψάλτες! Τις προάλλες με ξύπνησαν μεσημέρι για φαγητό (λόγω διαβάσματος είχα κοιμηθεί χαράματα) και εκείνη την ώρα ακουγόταν από την απέναντι πολυκατοικία πολύ δυνατά ένα μωρό να κλαίει. Η καημένη η ξαδέλφη μου, που ήταν στο τραπέζι, απόρησε, όταν με είδε με την τσίμπλα στο μάτι να έρχομαι και να λέω: «αυτά τα μωρά, ρε παιδί μου, τι καταπληκτική φωνητική τοποθέτηση που έχουν!». Μου είπε πως περίμενε να ακούσει κάτι σαν «το σκασμένο, δε με άφησε να κοιμηθώ, δε σταμάτησε να κλαίει» και τέτοια πράγματα...

*Παρεμπιπτώντως, είχε απίστευτη τοποθέτηση!
 
  • Like
Reactions: BSP

Papassss

Παλαιό Μέλος
τα μωρα για αυτο το λογο μπορουν και φωναζουν ασταματητα οσο μεγαλωνουμε δυστηχως ξεχναμε αυτη την τοποθετηση
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
τα μωρα για αυτο το λογο μπορουν και φωναζουν ασταματητα οσο μεγαλωνουμε δυστηχως ξεχναμε αυτη την τοποθετηση
Το συγκεκριμένο ήταν το κάτι άλλο! Όχι στυγνή τσιρίδα, είχε ωραία χροιά!
 
Last edited:

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Το ισοκράτημα που κάνει ο αριστερός όλα τα λεφτά!!! νε νε νε :D:D:D

Βγαλμένο από την παράδοση. Τελικά το σωστό ισοκράτημα στον χρωματικό 4ο δεν είναι ούτε Βου ούτε Δι. Κε είναι! Άδικα διαφωνούμε τόσα χρόνια... :D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ακούστηκε, στο συναξάρι!
Τη αυτή ημέρα μνήμη της αγίας ... , του αγίου ... και του αγίου.... εν κομπανία (αντί Καμπανία) παθόντων...
Και αναρωτήθηκε (ημιφώνως) κάποιος προκαλών τα σχετικά μειδιάματα:wink:: Οπισθοδρομική κομπανία; Μπουζούκι ποιός έπαιζε;:D
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πήγα χθες σ'ενα ξωμονάστηρο να ψάλλω την Παράκληση της Παναγίας. Καθώς εψάλλαμε τον Κανόνα ήρθε η σειρά να ψάλλουμε το Σωμάτων μαλακίας..Και τι είδα; Ένας είχε σβήσει την λέξη μαλακίας :eek:και είχε γράψει απο πάνω ασθενείας..:D:D
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Την περασμένη εβδομάδα άκουσα στον Μεγάλο Παρακλητικό Κανόνα το εξής: "Ου κρύπτω σου τον... βοηθόν του ελέους..."
Τώρα πια έμαθα, ότι για να μην κρύψομε τον βυθόν του ελέους μας πρέπει να προσλάβουμε και βοηθό!
 

Βεροιεύς

Παλαιό Μέλος
Εχθές ο βοηθός: "Εξομολογείσθε τω Κυρίω, ότι αγαθός, ότι εις τον αιώνα το έλαιον:eek: αυτού.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σημερινό!!!
Ψάλλω το πρώτο Θεός Κύριος και ο εμπερίστατος βοηθός (ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί) συνεχίζει με τον πρώτο στίχο: «Εξομολογείσθε τω Κυρίω ότι αγαθός, ότι εις τον αιώνα το έλεος αυτού.»
Πρίν καλά-καλά τελειώσει το στίχο, ακούγεται ο ιερέας που πλησίασε στο μικρόφωνο πάρα πολύ για να διορθώσει: Και επικαλείσθε το όνομα το άγιον αυτούουουου... επαναλαμβάνοντας και από την ωραία πύλη για δεύτερη φορά: «Και επικαλείσθε το όνομα το άγιον αυτού... αυτός είναι ο στίχος!»:D
Ο βοηθός απάντησε, εδώ (το εγκόλπιο) γράφει ότι αγαθός, ότι εις τον αιώνα το έλεος αυτού.
Και ακολούθησε η διευκρίνιση απ' τον ... υπάρχοντα:rolleyes:: Ο πρώτος στίχος παπούλη έχει διορθωθεί, γιατί αυτός που λέτε ανήκει σε άλλον ψαλμό...:eek:
Τέλος πάντων ψυχή ζώσα ... δεν υπήρχε τη στιγμή εκείνη στο Ναό και η απρόσμενη διακοπή - φασαρία με τις φωνές του παπούλη έλαβε τέλος.:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καρπός σημερινής ... υπαρχοντικής ... πατάτας!!!:D
Συνηθίζω να παραχωρώ κάποια μέλη στους εμπερίστατους βοηθούς....
Έτσι σήμερα γύρισα το βιβλίο της παρακλητικής στα εξαποστειλάρια και στρέφοντάς το προς το μέρος ενός εκ των βοηθών του υπέδειξα να ψάλει το
ς' που το πέρασα για ζ' Τα δύο αυτά γράμματα μοιάζουν και η ... στραβωμάρα μου τα μπέρδεψε:cool:
Ενώ λοιπόν εψάλετο το ς' (το κατάλαβα απ' το περιεχόμενο) και διαπίστωσα ότι το επόμενο ήταν αριθμημένο με κεφαλαίο Ζ' έκανα νεύμα στον αριστερό μου να μην πει το της εορτής και στρέφοντας την παρακλητική στον άλλο βοηθό, εψάλη και το σωστό Ζ'...
Κανείς δεν κατάλαβε το λάθος:D, γιατί δεν διέκοψα και δεν δημιουργήθηκε χασμωδία...:wink: (Απλά είπαμε δύο αναστάσιμα:D)
Α! Είχα και δεσπότη (τον άγιο Σαλώνων):eek:.. Κερδίζοντας χρόνο από τα πρωϊνά που επιταχύναμε σχετικά, (δεν εψάλη το "Τον δεσπότην και αρχιερέα", είπα ας ψάλουμε τη δοξολογία του Βιολάκη, αλλά ιερεύς τις είχε διαφορετική γνώμη και οι στίχοι "Κύριε Βασιλεύ" και "Κύριε ο Θεός" ήταν του Βιολάκη αλλά από το "Πρόσδεξαι" και μετά ήταν του ... Μανουήλ με ... επιτάχυνση:(... και επειδή ο χρόνος περίσσευε μετά το "Δόξα σοι" του Ευαγγελίου ακολούθησε το "Είπωμεν πάντες" και τα των κατηχουμένων, ενώ σε άλλες περιπτώσεις αυτά καταλιμπάνονται, αφού γίνεται η μνημόνευση από τον αρχιερέα, και με ... άλμα εις μήκος, φτάνουν στο "Όπως υπό του κράτους σου"...:D:D:D
 

KTsepas

Κωνσταντίνος Ε. Τσέππας
Ολα καλά, όλο το πρωινό και στον όρθρο και στην Θεία λειτουργία μέχρι το "Σώσον ο Θεός τον λαόν σου...." μετά την μετάδοση της Θείας Κοινωνίας....
Σύμφωνα με το τυπικό αντί του "Είδομεν το φώς..." έπρεπε να ψαλλεί το "Μετεμορφώθεις εν το όρει..."!!! Σωστά;;;
Ξεκινάω και με κέφι και με απήχημα και μόλις λέω "Μετεμορφώθεις..." ακούω από το μικρόφωνο της Τράπεζας "Ουου... ουου".... δεν δίνω σημασία , συνεχίζω "εν τω όρει Χριστέ ο Θεός...." Ξανά ακούω "ου ου" Τι γίνεται βρε παιδί μου λέω.... Λάθος έκανα;;; συνεχίζω "δείξας....." 3η φορά "Ουου" .... Ε σταματάω.... παύση τελείως.... δεν ακούγεται τίποτα και ξαφνικά ακούω "Πάντοτε νύν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων"!!!!! Τώρα εγώ τι να πώ, τι να κάνω και στην τελική δεν κατάλαβα.... τι έπρεπε να κάνω;;; Αφού το τυπικό λέει "ΜΕτεμορφώθεις..." αντί του "Ειδομεν..."
Ε με τα πολλά περίμενα στο τέλος κάτι να μου πεί ο παπούλης....!!! Ετηρήθει σιγή ιχθύος.... Και από τα 2 μέρη όμως...!!!! Μετά βέβαια όλες οι αποκρίσεις στις αιτήσεις ήταν ξερές...!!! Ούτε τσαλιμάκια ούτε τιρλίκια!!!! Μέχρι και το τελευταίο Αμήν....!!! Τόσο ξερά δεν το έχω πεί ποτέ!!!
Εϊμαστε για κλάματα.... δλδ ρε παπούλη θέλεις κάτι να μου πείς;;; Πές το με λόγια... έτσι μιλάνε στους ανθρώπους.... Τα "Ου" είναι άλλη διάλεκτος η οποία δεν αρμόζει κάν στο εκκλησιαστικό περιβάλλον!!! Συγγνώμη δλδ!!!
 
Status
Not open for further replies.
Top