Αβραμίδης Σάββας

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Ανεβάζω μία ηχογράφηση του αειμνήστου..(κωνσταντινοπολίτη νόμιζω..) Σάββα Αβραμίδη η αλλιώς κιουτσούκ Ιάκωβο ..(όπως τον αποκαλούσαν στη Πόλη..)..Ψάχνω κάποιον να γνωρίζει περισσότερα βιογραφικά στοιχεία...θαυμάστε απλότητα στην εκτέλεση, ύφος,κατάνυξη.
 

Attachments

  • Η΄ ΕΩΘΙΝΟΝ (ΤΑ ΤΗΣ ΜΑΡΙΑΣ...).mp3
    2.3 MB · Views: 632

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ανεβάζω μία ηχογράφηση του αειμνήστου..(κωνσταντινοπολίτη νόμιζω..) Σάββα Αβραμίδη η αλλιώς κιουτσούκ Ιάκωβο ..(όπως τον αποκαλούσαν στη Πόλη..)..Ψάχνω κάποιον να γνωρίζει περισσότερα βιογραφικά στοιχεία...θαυμάστε απλότητα στην εκτέλεση, ύφος,κατάνυξη.

Παναγιωτη
Το Εωθινο δεν ολοκληρωνεται . Μηπως εγινε καποιο λαθος ; Ευχαριστω .
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Επειδή το εωθινό είναι ημιτελές ανεβάζω ακόμα ένα μέλος από τη φωνή του Σ.Αβραμίδη...(..αφιερωμένο σε σας κυρ.Βαγγέλη..)
 

Attachments

  • ΤΡΙΣ.ΔΥΝ.ΘΡ.ΣΤΑΝΙΤΣΑ.mp3
    5.4 MB · Views: 406

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επειδή το εωθινό είναι ημιτελές ανεβάζω ακόμα ένα μέλος από τη φωνή του Σ.Αβραμίδη...(..αφιερωμένο σε σας κυρ.Βαγγέλη..)

Παναγιωτη Ευχαριστω . Οτι αλλο εχεις απο τον κ. Αβραμιδη ανεβασε το . Το ιδιο και για τον Παναγιωτιδη κλπ .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επισυναπτω το ''Επι ξυλου βλεπουσα ..'' . Δεν θυμαμαι αν εχει ξαναανεβει .
 

Attachments

  • 1'53''=Επι ξυλου βλεπουσα..Βος_SA_new.mp3
    553 KB · Views: 292

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Επισυναπτω μελη με τη φωνη του Σ.Αβραμιδη....χαιρομαι για το ενδιαφερον ...σιγα σιγα θα τα ανεβασω ολα...γιατι τα μετατρεπω απο κασσετες.
 

Attachments

  • XEΡΟΥΒΙΚΟΝ ΠΛ.Α΄.mp3
    7 MB · Views: 326
  • ΕΥΛΟΓΗΤΑΡΙΑ.mp3
    1.9 MB · Views: 343

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Νομίζω ότι αξίζει να ανεβάσω..(..συν τω χρόνω..)..κάτι λίγα μέλη που έχω απο αυτον τον υπέροχο ΙΕΡΟψάλτη για αυτό δημιουργώ ''θέμα'' και όποιος άλλος έχει κατι απ αυτόν καλοδεχούμενο.....ε!!! τι ..λέτε;;
 

Attachments

  • ΘΕΟΣ ΚΥΡΙΟΣ...ΠΛ.Α΄.mp3
    1.9 MB · Views: 250
  • ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΠΛ.Α΄.mp3
    1.8 MB · Views: 247
  • ΑΝΑΒΑΘΜΟΙ ΠΛ.Α΄--ΚΑΝΟΝΕΣ.mp3
    5.8 MB · Views: 348

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τι αεροπλάνο είναι αυτό βρε παιδιά στο Νο 3? τρόμαξα...νόμιζα κάτι συμβαίνει έξω από το σπίτι μου...:D:D:D
συνέχισε να στέλνεις και σε ευχαριστούμε...βιογραφικά μπορούμε να βρούμε πουθενά γι αυτόν τον ωραίο ψάλτη?
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
...Ισως για να πετύχουμε τη ''σεμνή μεγαλοπρέπεια''και τη ωραιότητα του απλού και του ανεπιτίδευτου,θα πρέπει...(..πέραν της γνώσης..).. να έχουμε ''κολλήσει τα ένσημα'' της εμπειρίας,ωριμότητας,πνευματικότητας,σεμνότητας, παιδικότητας...κ.α.
....αχ!!!. .. ας ακούσομε τον κυρ.Σάββα....
 

Attachments

  • ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ.mp3
    2.4 MB · Views: 290
  • ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΠΛ Β΄.mp3
    4 MB · Views: 312

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Καλά πλάκα-πλάκα είναι από τους καλύτερους ψάλτες που έχω ακούσει! Και τελείως άγνωστος (σ' εμένα τουλάχιστον)!

Ωραία φωνή, βαριά μερακλίδικη και ωραίο ύφος με ερμηνεία εκκλησιαστική. Ψάλλει ο άνθρωπος και δεν τραγουδάει, ούτε τ' ανακατώνει (ψαλτική και τραγούδι). Πολύ μ' αρέσει.

Σας ευχαριστώ κ.Γαλάνη που (σ' εμένα τουλάχιστον) μας κάνατε γνωστό αυτόν τον ψάλτη.

Μακάρι να βρεθούν κι άλλες ηχογραφήσεις του.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Και σε εμένα άγνωστος. Που και που ακούμε κάτι που φέρνει στο Καρεώτικο, να μη πω σε ποιον... :)
Όχι μεγάλη ομοιότητα, πάντως στοιχεία του σίγουρα ΝΑΙ.

Βιογραφικό του Παναγιώτη!
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Αν θυμάμαι καλά, έχω δει σε χορωδίες με τον Θεόδωρο Βασιλικό το όνομα "Αβραμίδης". Μήπως είναι ο εν λόγω Σάββας; Μόνο ο Παναγιώτης μπορεί να μας διαφωτίσει.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αν θυμάμαι καλά, έχω δει σε χορωδίες με τον Θεόδωρο Βασιλικό το όνομα "Αβραμίδης". Μήπως είναι ο εν λόγω Σάββας; Μόνο ο Παναγιώτης μπορεί να μας διαφωτίσει.

Δεν νομίζω...αυτός φαίνεται να είναι λιγάκι παλιός καθώς και Κωνσταντινουπολίτης.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Όταν πήγα να ανοίξω το θέμα είπα μέσα μου: Καλά ποιός είναι πάλι τούτος; Όταν άρχισα να κατεβάζω ηχογραφήσεις, έπαθα πλάκα! Αυτό είναι ύφος! Ευχαριστούμε πολύ συνεπώνυμε για το ωραίο σου δώρο!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
[σημείωμα συντονιστή] μετέφερα εδώ μηνύματα που υπήρχαν αλλού σκόρπια γι αυτόν τον πολύ ωραίο ψάλτη...
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Δυστυχώς ...δεν ξέρω πολλά για τον κυρ.Σάββα...ξέρω οτι ήταν Κωνσταντινοπολίτης και τον φωνάζανε μάλιστα
στην Πόλη ΄΄κιουτσουκ Ιάκωβο΄΄...δηλ:μικρό Ιάκωβο...(Ναυπλιώτη)..
έψαλλε κάπου στο Φάληρο σε μια μικρή εκκλησία..(..Ταξιάρχες..)..
θεωρούσε τον εαυτό του ΄΄φλούδια..΄΄
Πέθανε νομίζω στο τέλος της 10ετίας του 80( όπως όλοι οι μεγάλοι...) και τις λιγοστές ηχογραφήσεις του
τις έχω από ένα φίλο που μέμαθε πολλά για τη μουσική μας ..(..έχουμε να επικοινωνήσουμε χρόνια...)
Ίσως στοΣ.Κωνσταντινοπολιτών ξέρουν περισσότερα....
 
Top