01. Μουσικὰ Ἁγίας Παρθενομάρτυρος Ἐλέσης

Andrew Mellas

Νέο μέλος
Μήπως ξέρει κανείς αν το Μουσικόν Μηνολόγιον του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη περιέχει μελοποιημένη την εν λόγω ακολουθία της Αγίας;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Σύμφωνα μέ αὐτή τήν ἀκολουθία τό δοξαστικό τῶν ἑσπερίων εἶναι τό ἴδιο μέ τῆς Ἁγίας Χριστίνης (βλ. ἐδῶ) καί τό δοξαστικό τοῦ ν΄ (πεντηκοστοῦ) ψαλμοῦ (πεντηκοστάριον) εἶναι τό ἴδιο μέ τό δοξαστικό τῶν αἴνων τῆς Ἁγίας Παρασκευῆς (βλ. ἐδῶ).
Ὑπολείπονται τά δοξαστικά τῶν ἀποστίχων ἑσπερινοῦ καί τῶν αἴνων ὄρθρου, πού κἀποιος θά μποροῦσε νά τά τονίσει πρός χάριν τῶν ἀδελφῶν μας στήν Αὐστραλία καί εἰς μνήμην Βασιλείου Σταυροπούλου.


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Η ακολουθία αυτή δεν πιστεύω να χρησιμοποιείται στα Κύθηρα, όπου κατ' εξοχήν τιμάται η Αγία. Έχω υπόψη μου ακολουθία εκδοθείσα από τον αείμνηστο Κυθήρων Μελέτιο, ποίημα του π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτη.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Η ακολουθία αυτή δεν πιστεύω να χρησιμοποιείται στα Κύθηρα, όπου κατ' εξοχήν τιμάται η Αγία. Έχω υπόψη μου ακολουθία εκδοθείσα από τον αείμνηστο Κυθήρων Μελέτιο, ποίημα του π. Γερασίμου Μικραγιαννανίτη.

Ναι αυτην χρησιμοποιουν στα Κυθηρα. Την εχω ψαλλει 8 φορες στη μνημη της στο νησι.
 

tzourtzoulos

Νέο μέλος
Και υπάρχει κάπου αυτή του π. Γερασίμου;
διότι σε αυτήν που έχει αναρτηθεί, πολλά είναι αυτά που δεν έχουν μέτρο και είναι σχεδόν αυτόμελα, συπεριλαμβανομένου και του Απολυτικίου.
 
Top