11. Ἀκολουθία Ἁγίας Ἰσαποστόλου Ὄλγας τῆς Βασιλίσσης

paniil

Νέο μέλος
Χαίρετε και πάλι Φίλοι και φίλες του ιντερνετ. Στην βιβλιοθήκη μου βρήκα και την φυλλάδα της Αγίας Όλγας και μια και δεν υπάρχει στο Σάιτ μας είπα να την ανεβάσω. Δεν ξέρω πόσοι έχουν ναούς που τιμούνται επ ονόματι της Αγίας αλλά νομίζω ότι και σε ένα να φανεί χρήσιμη αξίζει τον κόπο.
Παπά Νικόλας από Κρήτη

Ἀκολουθία (π. Νεκτάριος Μαμαλοῦγκος, www.nektarios.gr)

View attachment ΙΟΥΛΙΟΣ 11! ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ ΙΣΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ.docx.

Νομίζω πως η ακολουθία έχει κάποια προβληματα μετρικα και συντακτικά.
Ισως κάποιοι που γνωρίζουν κάλυτερα την ελληνική γλώσσα και την μουσική να το επιβεβαιώσουν με εγκυρότητα.

Μήπως έχει γράψει κάτι ο π. Γεράσιμος;
 

Attachments

  • ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΑΓΙΑΣ ΟΛΓΑΣ.pdf
    9.1 MB · Views: 1,279
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Νομίζω πως η ακολουθία έχει κάποια προβληματα μετρικα και συντακτικά.
Ισως κάποιοι που γνωρίζουν κάλυτερα την ελληνική γλώσσα και την μουσική να το επιβεβαιώσουν με εγκυρότητα.
Μηπως έχει γράψει κάτι ο π. Γεράσιμος;

Όντως έχει προβλήματα. Το 1ο στιχηρό π.χ., προβληματικό συνταντικώς και μετρικώς (άλλοτε περισσότερες, άλλοτε λιγότερες συλλαβές).
Ἐλθοῦσα εἰς Βυζάντιον, ἡ τῆς Ῥωσσίας βασίλισσα, Ὄλγα ἰσαπόστολε, Χριστὸς ὁ Φιλάνθρωπος, ἁγνὴ σὲ ἀγρεύει, πίστεως δικτύοις, καὶ τῷ Βαπτίσματι Αὐτοῦ, τῆς ἀθεΐας τὴν πλάνην ἐδίωξας, διὸ Χριστὸν γνωρίσασα, εὐφραινόμενοι ἐκραύγαζες· Ἰησοῦ παντοδύναμε, ὁ Σωτὴρ τῶν ψυχῶν ἡμῶν.

H Σλαβονική ακολουθία είναι εξαιρετική και εντυπωσιακή, αναφέρεται στο άφθαρτο και εωδιάζον λείψανο της Αγίας, τα δε αναγνώσματα του Εσπερινού είναι από το βιβλίο των Κριτών (Δεββόρα και Ιαήλ), της Ιουδίθ και των Παροιμιών. Ενδεικτικό της παλαιότητας ορισμένων ύμνων είναι το δοξαστικό της Λιτής όπου προσκαλούνται οι τελούντες την μνήμη της Αγίας να εκκαθάρουν εαυτούς από κάθε ίχνος ειδωλολατρείας. Η ακολουθία έχει και την εξής ιδιαιτερότητα: ως κοινωνικό ορίζεται το ευαγγελικό ρητό: "οὐδεὶς δύναται ἐλθεῖν πρός με ἐὰν μὴ ὁ πατὴρ ὁ πέμψας με ἑλκύσῃ αὐτὸν, είπεν ο Κύριος".

Ο Ι. Ναός Αγ. Κων/νου και Ελένης Ομονοίας εορτάζει τη μνήμης της Αγίας, εις μνημόσυνον της αειμνήστου βασιλίσσης Όλγας. Ίσως εκεί χρησιμοποιούν κάποια δοκιμότερη ακολουθία.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
https://akolouthiesorthodox.blogspot.com/2019/08/11.html

https://orthodoxhymnography.blogspot.com/2019/06/blog-post_440.html

Ἀπολυτίκιον. Ἦχος δ’. Ταχὺ προκατάλαβε.
Τὸ φέγγος τῆς πίστεως, εἰσδεδεγμένη λαμπρῶς,
πρὸς γνῶσιν σωτήριον, τὸν σὸν λαὸν ἀσφαλῶς,
ὡδήγησας ἔνδοξε.
Ὅθεν ὡς ἀπαρχήν σε, τῷ σῷ ἔθνει ἁγίαν,
μέλπομεν εὐσέβειας, Ἰσαπόστολε Ὄλγα·
Χριστὸς γὰρ ὃν ἠγάπησας, ἀξίως σε ἐδόξασε.
 
Top