Βιβλία για τους (φιλο)πατριαρχικούς

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τὸ «πτώμα» εἶναι λίγο βαριά κουβέντα, δὲ νομίζεις;

Κατὰ τὸν ἴδιο τρόπο θὰ μιλοῦσε κάποιος γιὰ τὴν «κατάντια» μετεγενεστέρων ἐκδόσεων.
Εννοώ ότι δεν είναι η ζώσα ψαλτική αλλά όπως καταγράφηκε πριν κάποιους αιώνες και μένει πτώμα αν δεν θέλουμε να αναγνωρίσουμε ότι η ψαλτική παράδοση είναι ζωντανή και εξελίσσεται.

Την έκφραση αυτή την άκουσα από τον Νεραντζή, για άλλο όμως λόγο. Αυτός τη χρησιμοποιεί για να δείξει ότι δεν μπορεί ένα βιβλίο να σου περιγράψει όλα τα πράγματα που κάνεις ψάλλοντας, τις ενέργειες των σημαδοφώνων κλπ, αλλά είναι ένα νεκρό κείμενο που καλείσαι αν αναστήσεις.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εννοώ ότι δεν είναι η ζώσα ψαλτική αλλά όπως καταγράφηκε πριν κάποιους αιώνες και μένει πτώμα αν δεν θέλουμε να αναγνωρίσουμε ότι η ψαλτική παράδοση είναι ζωντανή και εξελίσσεται.

Την έκφραση αυτή την άκουσα από τον Νεραντζή, για άλλο όμως λόγο. Αυτός τη χρησιμοποιεί για να δείξει ότι δεν μπορεί ένα βιβλίο να σου περιγράψει όλα τα πράγματα που κάνεις ψάλλοντας, τις ενέργειες των σημαδοφώνων κλπ, αλλά είναι ένα νεκρό κείμενο που καλείσαι αν αναστήσεις.

Ἀρκεῖ νὰ μὴν χρησιμοποιεῖται ὁ ὅρος ἐξέλιξη γιὰ νὰ καλύψει προσωπικὰ γούστα, προσωπολατρεῖες καὶ παντὸς εἴδους ἐθελοτυφλία.

Ἐπίσης ἡ ἐξέλιξη δὲν ἀποτιμᾶται πάντα θετικά καὶ μπορεῖ μὲ ἐλεγχόμενο πισωγύρισμα νὰ χαλιναγωγήσουμε εὐκολότερα πράγματα καὶ τάσεις ποὺ κινοῦνται ἑκτὸς ... χαλινῶν.

Γι' αὐτὸ καλὴ ἡ ἀναλυτικὴ γραφὴ τῶν ἐπιγόνων τοῦ πατριαρχικοῦ ὕφους ἀλλὰ μόνο γιὰ τὴν βοηθητικὴ ἀνάγνωση καὶ ἑρμηνεία τῶν παλαιῶν κειμένων. Ὅταν καὶ ἄν παρεκκλίνουν ἀπὸ τὸ παραδοσιακὸ ὕφος, τὸ πρόβλημα ὀφείλει νὰ διαπιστώνεται ...

Ἡ προσωπολατρεία παραμονεύει καὶ ἐμμονεύει ...
 
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
... δεν μπορεί ένα βιβλίο να σου περιγράψει όλα τα πράγματα που κάνεις ψάλλοντας, τις ενέργειες των σημαδοφώνων κλπ, αλλά είναι ένα νεκρό κείμενο που καλείσαι αν αναστήσεις.

Ο πατέρας μου, παιδάκι στην Θεσσαλίκη, είχε δάσκαλο τον Κωνσταντίνο Πρίγγο, λόγω του ότι ήταν στενός φίλος ο Άρχοντας με τον θείο του. Θυμότανε και μου έλεγε ότι στα μαθήματα, ενώ οι μαθηταί ψαίλνανε ένα τάδε κείμενο, ο Πρίγγος φώναζε από πάνω τους και τους έλεγε, "Να ψαίλνετε με ΑΙΣΘΗΜΑ!! Το βιβλίο και οι νότες είναι μόνο οδηγός! Με ΑΙΣΘΗΜΑ να ψαίλνετε!!"

Προφανώς, πρόκειται για θαυμάσια (και Πατριαρχική) συμβουλή.

Απόστολος
 
Ο πατέρας μου, παιδάκι στην Θεσσαλίκη, είχε δάσκαλο τον Κωνσταντίνο Πρίγγο, λόγω του ότι ήταν στενός φίλος ο Άρχοντας με τον θείο του. Θυμότανε και μου έλεγε ότι στα μαθήματα, ενώ οι μαθηταί ψαίλνανε ένα τάδε κείμενο, ο Πρίγγος φώναζε από πάνω τους και τους έλεγε, "Να ψαίλνετε με ΑΙΣΘΗΜΑ!! Το βιβλίο και οι νότες είναι μόνο οδηγός! Με ΑΙΣΘΗΜΑ να ψαίλνετε!!"

Προφανώς, πρόκειται για θαυμάσια (και Πατριαρχική) συμβουλή.

Απόστολος

Την εννοια της λεξης αισθημα θα την ερμηνευα:
Με συναΑισθηση και βιωση των ψαλλομενων δλδ να καταλαβαινουμε εκεινη την φοβεραν και φρικτην ωραν κυριως της λατρειας τι λεμε και τι γινεται.
Ακουσα εναν ιερεα να κανει κυρηγμα την αποδωση της Πεντικοστης και ειπε ''εδω μεσα τωρα που ημαστε εμεις και λατρευουμε τον Θεο μας ειναι ο παραδεισος. ετσι μου ειπε ενα πνευματικο μου τεκνο οτι ειδε τον παραδεισο ΣΑΝ ΜΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ'' και εχει σοας τας φρενας δεν ειναι ονειροπολος, οπως και η πνευατικη του κορη που ηξιωθει να δει και τον Χριστο πριν πεθανει.
Που θελω να καταληξω.
Πιστευω οτι με σωστο υφος οχι μονο πατριαρχικο (αλλα επειδη αυτην την συμβουλη την εδω σε ο Πριγγος ας πουμε κυριως πατριαρχικο) αλλα γενικοτερα εκκλησιαστικο ψαλλουν αυτοι που κυριως ζουν τα ψαλλομενα των και επειτα εχουν σωστη χρονικη αγωγη κτλ της μουσικης πλευρας
ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩς ΤΟ ΠΡΩΤΟ
ΤΑΥΤΑ ΔΕΙ ΠΟΙΗΣΕ ΚΑΚΕΙΝΑ ΜΗ ΑΦΙΕΝΑΙ
Και να τονιζουμε σωστα και να ψσλλουμε με ριθμο και να ζουμε αυτα που ψαλλουμε
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΠΕΤΥΧΕ !!!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ἀρκεῖ νὰ μὴν χρησιμοποιεῖται ὁ ὅρος ἐξέλιξη γιὰ νὰ καλύψει προσωπικὰ γούστα, προσωπολατρεῖες καὶ παντὸς εἴδους ἐθελοτυφλία.

Ἐπίσης ἡ ἐξέλιξη δὲν ἀποτιμᾶται πάντα θετικά καὶ μπορεῖ μὲ ἐλεγχόμενο πισωγύρισμα νὰ χαλιναγωγήσουμε εὐκολότερα πράγματα καὶ τάσεις ποὺ κινοῦνται ἑκτὸς ... χαλινῶν.

Γι' αὐτὸ καλὴ ἡ ἀναλυτικὴ γραφὴ τῶν ἐπιγόνων τοῦ πατριαρχικοῦ ὕφους ἀλλὰ μόνο γιὰ τὴν βοηθητικὴ ἀνάγνωση καὶ ἑρμηνεία τῶν παλαιῶν κειμένων. Ὅταν καὶ ἄν παρεκκλίνουν ἀπὸ τὸ παραδοσιακὸ ὕφος, τὸ πρόβλημα ὀφείλει νὰ διαπιστώνεται ...

Ἡ προσωπολατρεία παραμονεύει καὶ ἐμμονεύει ...
Ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Λεωνίδας Αστέρης λέει το εξής αμίμητο, δανειζόμενος τη φράση από τους Αναβαθμούς. Ότι η μουσική μας «καινουργείται παλινδρομούσα εις το πρώτον». Δε μίλησα για πάντα θετική αποτίμηση για κάθε τι νέο. Όμως μη γίνουμε και γενικότερα αφοριστικοί μη δεχόμενοι την εξέλιξη. Και δε μίλησα για καταγραφή αναλύσεων αλλά θέσεων.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας κ. Λεωνίδας Αστέρης λέει το εξής αμίμητο, δανειζόμενος τη φράση από τους Αναβαθμούς. Ότι η μουσική μας «καινουργείται παλινδρομούσα εις το πρώτον». Δε μίλησα για πάντα θετική αποτίμηση για κάθε τι νέο. Όμως μη γίνουμε και γενικότερα αφοριστικοί μη δεχόμενοι την εξέλιξη. Και δε μίλησα για καταγραφή αναλύσεων αλλά θέσεων.
Μακάρι να "παλινδρομούσε εις το πρώτον..."
Οι ηχογραφήσεις, αποδεικνύουν το αντίθετο! Παλινδρομεί προς τα έσχατα"!
Πολλά, δυστυχώς, ηχηρά ονόματα, αντί να δείχνουν στους μικρότερους "εκκολαπτόμενους ψάλτες", "Πέτρο, Φωκαέα, Ιάκωβο κ.λ.π." ψάλλοντας τα αντίστοιχα κλασσικά μαθήματά τους, αρέσκονται σε "αυτοσχέδιες, αμανεδίστικες εκτελέσεις, σε μια solo ερμηνεία πολλές φορές και άχρονα, από το Θεός Κύριος του Όρθρου, έως τον Ευλογούντα πριν την απόλυση της Θ. Λειτουργίας".
Κατά τ' άλλα, ψάλλουμε Πατριαρχικά!
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Τι να γράψεις κι εσύ αδερφέ, αφού δεν ψάλλεις με αυτό το ύφος και άρα δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς ζητάει ένας συνάδελφος με μια απλή ερώτηση. Η πληροφορία που ήθελε ο συνάδελφος, όπως και ο ίδιος επιβεβαίωσε, δεν είναι τα πασίγνωστα βιβλία που αναφέρεις αλλά άλλα, που δεν χρησιμοποιείς. Δηλαδή, κατ' εσέ, αλλοιώνει την παράδοση ο Ιερόθεος, που καταγράφει φθόγγο - φθόγγο εκτελέσεις του Ναυπλιώτη και τα μαθήματα του Αρβανίτη είναι για... "φιλοπατριαρχικούς"!! Τα δε βιβλία του Πρίγγου, που δεν είναι ασφαλώς ίδια με τα κλασσικά, είναι επικίνδυνο να αλλοιώσουν την παράδοση... Την οποία διαφυλάσσει ο Κωνσταντίνου αλλοιώνοντας το πρωτότυπο κείμενο του Πρίγγου!! Δεν μπαίνω στον πειρασμό να σχολιάσω περαιτέρω, γιατί αυτά μόνο χιουμοριστικά αντιμετωπίζονται και δεν θέλω να το κάνω, άλλοι είναι πολύ πιο ειδικοί σ' αυτό (πού είσαι ρε stapaman, πού είσαιαιαι...).


Ναι αλλά πιστεύεις πως υπάρχουν πραγματικά φιλοπατριαρχικά βιβλία; Και αν ναι τότε όλα τα άλλα τα κλασσικά τα παλαιά και όλη η παράδοση που πάει; Αυτά που γράφει ο αγαπητός Γιάννης (ybulbu) έχουν απαντηθεί και για μένα αυτά που λέει δεν είναι κατανοητά. Έχουν γραφτεί και εδώ σχετικά μηνύματα όπως αυτό εδώ http://analogion.com/forum/showpost.php?p=173843&postcount=30 και αυτό http://analogion.com/forum/showpost.php?p=173891&postcount=51 τα οποία νομίζω πως με καλύπτουν σε γενικές γραμμές τουλάχιστον. Εσύ μας λες πως τα βιβλία του Πρίγγου δεν είναι ίδια με τα κλασσικά. Αυτό δεν είναι αρκετό για προβληματισμό; Εγώ αυτό που πιστεύω είναι πως έχοντας σα βάση τα κλασσικά μπορούμε εύκολα μετά να δούμε πότε και πόσο αποκλίνουμε ή διαφοροποιούμαστε κάθε φορά που ψάλλουμε από άλλα βιβλία. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για νέο ψαλτικά άτομο, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση. Γι’ αυτό έγραψα αυτά που έγραψα.

Στο άλλο που γράφεις για τα βιβλία που χρησιμοποιώ είναι αλήθεια αλλά επειδή συχνά έως καθημερινά βρίσκομαι και εκτός του δικού μου αναλογίου, ψάλλω και από άλλα βιβλία. Σχεδόν όλων των γνωστών σύγχρονων συνθετών. Δε μπορεί να φέρνει ο άλλος λειτουργία Ταλιαδώρου για παράδειγμα και εσύ να το αγνοείς και να βάζεις το δικό σου βιβλίο στο ξένο αναλόγιο. Έτσι δεν είναι; Το ίδιο λίγο πολύ συμβαίνει και με το ισοκράτημα . Έψαλλα λοιπόν για του λόγου το αληθές ένα χερουβικό του αείμνηστου Θ. Στανίτσα και νομίζω αποτελεί απόδειξη πως δεν απορρίπτουμε συνθέτες νεότερους όπως έγραψε ο Γιάννης εδώ: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=173862&postcount=35
Να είσαι καλά
 

Attachments

  • XerouvikosYmnos_PlagiouProtou_Stanitsa.mp3
    8.4 MB · Views: 30

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αυτά που γράφει ο αγαπητός Γιάννης (ybulbu) έχουν απαντηθεί και για μένα αυτά που λέει δεν είναι κατανοητά.
Ως προς τι δεν είναι κατανοητά;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μακάρι να "παλινδρομούσε εις το πρώτον..."
Οι ηχογραφήσεις, αποδεικνύουν το αντίθετο! Παλινδρομεί προς τα έσχατα"!
Πολλά, δυστυχώς, ηχηρά ονόματα, αντί να δείχνουν στους μικρότερους "εκκολαπτόμενους ψάλτες", "Πέτρο, Φωκαέα, Ιάκωβο κ.λ.π." ψάλλοντας τα αντίστοιχα κλασσικά μαθήματά τους, αρέσκονται σε "αυτοσχέδιες, αμανεδίστικες εκτελέσεις, σε μια solo ερμηνεία πολλές φορές και άχρονα, από το Θεός Κύριος του Όρθρου, έως τον Ευλογούντα πριν την απόλυση της Θ. Λειτουργίας".
Κατά τ' άλλα, ψάλλουμε Πατριαρχικά!
Θέλω παράδειγμα γιατί έτσι δεν μπορώ να δεχτώ τους αφορισμούς σας. Από όποιον θέλετε, από Ναυπλιώτη μέχρι Αστέρη με όλους τους λαμπαδαρίους και δομεστίχους τους...
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Θέλω παράδειγμα γιατί έτσι δεν μπορώ να δεχτώ τους αφορισμούς σας. Από όποιον θέλετε, από Ναυπλιώτη μέχρι Αστέρη με όλους τους λαμπαδαρίους και δομεστίχους τους...
Τον τίτλο "του Πατριαρχικού ψάλτη", δεν τον φέρει μόνο αυτός που ψάλλει στον Πατριαρχικό Ι. Ναό Αγ. Γεωργίου, στο Φανάρι αλλά και πολλοί άλλοι ανά την Οικουμένη, όπου υπάρχει Ορθόδοξη Εκκλησία, που υποτίθεται ότι συνεχίζουν την Πατριαρχική Παράδοση!
Στους σύγχρονους επιγόνους των Πατριαρχικών, προφανώς, αναφέρομαι.
Οι νεώτεροι - "εκκολαπτόμενοι ψάλτες", δεν έχουμε την πολυτέλεια να ακούμε, πάντα, μόνο τον Άρχοντα κ. Λ. Αστέρη!
Οπότε, "καταφεύγουμε στις εκτελέσεις" των επιγόνων των Πατριαρχικών, που δεν είναι, δυστυχώς, πολλές φορές, αντάξιες του ονόματος της Παράδοσης που φέρουν, διότι αντί να ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα, "το γυρίζουν στον αμανέ"!
Για του λόγου το αληθές, υπάρχουν ηχογραφήσεις free!
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Θέλω παράδειγμα γιατί έτσι δεν μπορώ να δεχτώ τους αφορισμούς σας. Από όποιον θέλετε, από Ναυπλιώτη μέχρι Αστέρη με όλους τους λαμπαδαρίους και δομεστίχους τους...


Αν βρουν τετοιο παραδειγμα απο Πατριαρχικο ψαλτη που εχει ψαλει μεσα στο Πατριαρχειο να μου τρυπησεις την μυτη :p
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Τον τίτλο "του Πατριαρχικού ψάλτη", δεν τον φέρει μόνο αυτός που ψάλλει στον Πατριαρχικό Ι. Ναό Αγ. Γεωργίου, στο Φανάρι αλλά και πολλοί άλλοι ανά την Οικουμένη, όπου υπάρχει Ορθόδοξη Εκκλησία, που υποτίθεται ότι συνεχίζουν την Πατριαρχική Παράδοση!
Στους σύγχρονους επιγόνους των Πατριαρχικών, προφανώς, αναφέρομαι.
Οι νεώτεροι - "εκκολαπτόμενοι ψάλτες", δεν έχουμε την πολυτέλεια να ακούμε, πάντα, μόνο τον Άρχοντα κ. Λ. Αστέρη!
Οπότε, "καταφεύγουμε στις εκτελέσεις" των επιγόνων των Πατριαρχικών, που δεν είναι, δυστυχώς, πολλές φορές, αντάξιες του ονόματος της Παράδοσης που φέρουν, διότι αντί να ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα, "το γυρίζουν στον αμανέ"!
Για του λόγου το αληθές, υπάρχουν ηχογραφήσεις free!

ποιοι ειναι οι επιγονοι των Πατριαρχικων??μηπως μπορειτε να μου στελετε ενα pm να μου πειτε για ποιους αναφερεστε για να τους αποφευγω??
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
ποιοι είναι οι επίγονοι των Πατριαρχικών?? Μήπως μπορείτε να μου στείλετε ένα pm να μου πείτε για ποιους αναφέρεστε για να τους αποφεύγω??

Κώστα, στο μήνυμά μου με Αρ. 110, μπορεί να καταλάβει κάποιος σε ποιους αναφέρομαι!
Συγκεκριμένα:
1. Δεν ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα αλλά τροποποιημένα, διασκευασμένα & αναλυμένα των πρωτογενών κλασσικών.
2. Αυτοσχεδιάζουν, λογιζόμενοι "μουσικά βεντέτες"!
3. "Το γυρίζουν στον αμανέ"!
4. Ψάλλουν άχρονα!
5. Έχουν "θεοποιήσει το λαρύγγι τους"!
Τα παραπάνω, αποτελούν βασικά κριτήρια, κατ' εμέ, αξιολόγησης και κατάταξης ενός επιγόνου δασκάλου - Ιεροψάλτη σε Πατριαρχικό ή όχι.
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
1. Δεν ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα αλλά τροποποιημένα, διασκευασμένα & αναλυμένα των πρωτογενών κλασσικών.

Δηλαδη λετε να μην ψελνουμε κειμενα των Πριγγου,Στανιτσα,Νικολαιδη,Παικοπουλου ???

αν ειναι ετσι να τον στειλω πισω τον θησαυρο του Παικοπουλου :p
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τον τίτλο "του Πατριαρχικού ψάλτη", δεν τον φέρει μόνο αυτός που ψάλλει στον Πατριαρχικό Ι. Ναό Αγ. Γεωργίου, στο Φανάρι αλλά και πολλοί άλλοι ανά την Οικουμένη, όπου υπάρχει Ορθόδοξη Εκκλησία, που υποτίθεται ότι συνεχίζουν την Πατριαρχική Παράδοση!
Στους σύγχρονους επιγόνους των Πατριαρχικών, προφανώς, αναφέρομαι.
Οι νεώτεροι - "εκκολαπτόμενοι ψάλτες", δεν έχουμε την πολυτέλεια να ακούμε, πάντα, μόνο τον Άρχοντα κ. Λ. Αστέρη!
Οπότε, "καταφεύγουμε στις εκτελέσεις" των επιγόνων των Πατριαρχικών, που δεν είναι, δυστυχώς, πολλές φορές, αντάξιες του ονόματος της Παράδοσης που φέρουν, διότι αντί να ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα, "το γυρίζουν στον αμανέ"!
Για του λόγου το αληθές, υπάρχουν ηχογραφήσεις free!
Ναι, αλλά έτσι δεν αναφερόμαστε στην πατριαρχική παράδοση αλλά στους πέριξ αυτής. Εγώ είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν πως το πατριαρχικό ύφος ζει μόνο εντός του Πατριαρχικού Ναού και ότι οι διατελέσαντες ψάλτες στο ναό αυτό το διατηρούν σε ένα βαθμό. Δε μίλησα για τους πέριξ και τα άχρονα, που ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπήκαν στην κουβέντα μας, τη στιγμή που όλοι ανεξαιρέτως οι πατριαρχικοί ήταν και είναι ρολόγια στο χρόνο.
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Ναι, αλλά έτσι δεν αναφερόμαστε στην πατριαρχική παράδοση αλλά στους πέριξ αυτής. Εγώ είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν πως το πατριαρχικό ύφος ζει μόνο εντός του Πατριαρχικού Ναού και ότι οι διατελέσαντες ψάλτες στο ναό αυτό το διατηρούν σε ένα βαθμό. Δε μίλησα για τους πέριξ και τα άχρονα, που ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπήκαν στην κουβέντα μας, τη στιγμή που όλοι ανεξαιρέτως οι πατριαρχικοί ήταν και είναι ρολόγια στο χρόνο.

πες τα χρυσοστομε..........και εγω μαζι σου!!!!!!!:wink:
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
.................................................................... Δε μίλησα για τους πέριξ και τα άχρονα, που ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπήκαν στην κουβέντα μας, τη στιγμή που όλοι ανεξαιρέτως οι πατριαρχικοί ήταν και είναι ρολόγια στο χρόνο.
Όχι μόνο "ρολόγια στο χρόνο", αλλά διάβαζαν σαν να είχαν μετρονόμους!
Εγώ, όμως, αναφέρομαι στους "σύγχρονους επιγόνους τους", των οποίων τα χαρακτηριστικά, αδρομερώς, στο προηγούμενο μήνυμά μου σας περιέγραψα και είναι αυτοί που δείχνουν στους μικρότερους "εκκολαπτόμενους Ιεροψάλτες" το πώς να ψάλλουν!
Αλλά, δάσκαλε που δίδασκες & λόγο δεν κρατούσες (εφάρμοζες)...................
(Για τους επιγόνους, πάντα, ομιλώ)!
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Κώστα, στο μήνυμά μου με Αρ. 110, μπορεί να καταλάβει κάποιος σε ποιους αναφέρομαι!
Συγκεκριμένα:
1. Δεν ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα αλλά τροποποιημένα, διασκευασμένα & αναλυμένα των πρωτογενών κλασσικών.
2. Αυτοσχεδιάζουν, λογιζόμενοι "μουσικά βεντέτες"!
3. "Το γυρίζουν στον αμανέ"!
4. Ψάλλουν άχρονα!
5. Έχουν "θεοποιήσει το λαρύγγι τους"!
Τα παραπάνω, αποτελούν βασικά κριτήρια, κατ' εμέ, αξιολόγησης και κατάταξης ενός επιγόνου δασκάλου - Ιεροψάλτη σε Πατριαρχικό ή όχι.

Ωραια αγαπητε μου... Γινατε κατανοητος!
Ονοματα δεν μας λετε ομως...:rolleyes:


Αγαπητε μου και μετρονομο να σου εχουν διπλα,αν καταφερεις να πεις την Κασσιανη του Πετρου,ή του Χουρμουζιου,ή και αλλων,εμενα να μου τρυπισεις...τ'αυτι!!...
Οχι βεβαια οτι εγω μπορω,αλλα μην μιλαμε για προσωπα και καταστασεις,των οποιων την αξια,ουτε καν μπορουμε να την αγγιξουμε,οχι γιατι ειναι στο απυροβλητο,λογω γουστου προσωπικου,συμπαθειας και δεν ξερω και εγω,τι αλλο... Αλλα θα πρεπει επιτελους να σεβαστουμε οι νεοτεροι, την Παραδοση και να κλεισουμε το στοματακι μας επιτελους μπροστα σ'αυτους του ανθρωπους οι οποιοι...και ειδαν και ακουσαν!!
Τωρα για επιγονους που λες,δεν ξερω για ποιους λες και θα σε παρακαλουσα,να εξηγηθεις καλυτερα!
Ειναι τοσοι συναδελφοι εδω,μαθητες μεγαλων Πρωτοψαλτων καιβλεπουν τι γραφετε!!...
 
Last edited:

nicos

Νικόλαος Κουμαραδιός
Συγνώμη που επεμβαίνω ως Admin, αλλά βιβλία που χρησιμοποιούνται στο Πατριαρχείο ζήτησε ο άνθρωπος!
 
Top