1001-2000 Ευτράπελα (αστείες καταστάσεις στο ψαλτήρι)

Status
Not open for further replies.

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Σήμερα βαπτίζαμε στο ίδιο νερό δυο ξαδερφάκια.
Ο ιερέας κάποιες ευχές τις διάβασε διπλές (χωριστά για το καθένα) κι έτσι δεν του έφτασε ο χρόνος που καλύπτουν οι καταβασίες "Σταυρόν χαράξας" για να ολοκληρώσει τις ευχές.
Γυρνά και μου λέει: "ξαναπές τις για να τελειώσω τις ευχές"
Του λέω: "να πω "Θείω καλυφθείς", αντί να πω τις ίδιες;"
Απάντηση: "βρε πες και την "παπα- Λάμπραινα", εγώ τις ευχές θέλω να τελειώσω...." :) :)
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Οι λαβόντες το ... τάληρο από τον κ. Βαζά ελάτε να συκροτήσουμε ... χορό και να αποδώσουμε ... μεγαλοπρεπώς το ... εφύμνιον:
Η βαθμολογία του Βαζά-α μας πειρά-α-ζει; Αχ! Ναι! ΔΕΝ μας πειρά-α-α-α-α-ζει!
:D:D:D
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Μ. Τετάρτη, δεξής και αριστερός ψάλλουν στο δεξί αναλόγιο. Λένε τους

κανόνες από μουσικά σχετικά σύντομα και λόγω μη τελείας γνώσης κειμένου-μουσικών,

εκτοξεύονται κατά τόπους, διάφορα σαρδάμ, στη μουσική επάνω όμως:D.

Οι φίλτατοι ιεροψάλται μας είναι και ολίγον (έως πάρα πολύ) καλαμπουρτζίδες,

οπότε το γεγονός άρχισε να προκαλεί μικρομειδιάσματα. Έφθασε όμως και

η τραγική στιγμή όπου ο πρωτοψάλτης έκανε μια γερή παραποίηση του κειμένου:D:D

(σε αλλαγή σελίδας, κάτι τέτοιο) και ο αριστερός έκανε τον γνωστό ήχο

του πνιγμένου γέλιου που διαφεύγει από τη μύτη. Ε, αυτό ήταν... Για ένα

τουλάχιστον λεπτό είχανε σταματήσει και προσπαθούσαν να συγκρατήσουν

το γέλιο, ο παπάς με το δίκιο του απόρησε και βγαίνει και λέει, τι έγινε ρε παιδιά,

ο κόσμος απόρησε κι αυτός και με το δίκιο του... Ε, μετά βάλανε το κείμενο

σκέτο, από τη Μ. Εβδομάδα και συνεχίσαν...

Ηθικόν δίδαγμα: Αν είστε μόνο δυο και δεν έχετε βοηθό, ΜΗΝ κάνετε

βλακείες στο αναλόγιο. Ποτέ δεν ξέρετε, πότε θα σας πιάσει νευρικό γέλιο!:eek::D

υ.γ. Δεξής ήμουν εγώ:p

υ.γ. 2 Συνέβη και σε άλλη περίπτωση (άλλος ναός ευτυχώς) και προτού

πάρουμε τη κάτω βόλτα, έτρεξα στο ιερό, ήπια λίγο νερό, μερικές βαθιές

ανάσες και σκεπτόμενος τη ψαλμωδία, κόπηκε το γέλιο... Ευτυχώς...!

Παρομοιο συμβαν, μου ειχε τυχει φετος τη Μ. Σαββατο στην Ανασταση, πιο συγκεκριμενα στον κανονα "Κυματι θαλασσης". Και προς επιβεβαιωση του κανονα, το δακρυ πηγε ποταμι απο το γελιο. Ημουν δεξιος, και ειχα και εναν φιλο να μου κανει ισο. Τις προηγουμενες μερες πριν την Μεγαλη Εβδομαδα, μαζευομασταν ολοι σπιτι μου, μαζι και ο αριστερος, για να προβαρουμε τα κομματια. Οταν καναμε λοιπον προβα τον κανονα, φτανουμε στην στ' ωδη, και προς κακη μας τυχη, ενας απ' ολους εκανε το λαθος, και αντι να ειπει, "Συνεσχέθη" μπερδευτηκε και ειπε "Συνεχέσθη". Στη συνεχεια το γελιο, μεχρι δακρυων. Το θεμα ομως ηταν, οτι ολο αυτο, γραφτηκε καλα-καλα στη μνημη μας. Και φτανουμε στο βραδυ της αναστασεως. Το λοιπον που λετε, λογω ελλειψης βιβλιου - ηταν μοιραιο φαινεται να γινει - ειχε μετακομισει προσωρινα ο αριστερος στα "δεξια". Και φτανει η σειρα του, για να πει τον ειρμο της στ'. Εκει λοιπον, ειχα εγω την φαϊνη ιδεα, τη στιγμη που ξεκιναει, να του κανω μια γκριματσα, κλεινοντας την μυτη μου, και λεγοντας τοσο δυνατα, οσο για να μ' ακουσει τη λεξη "πουφ". Τοσο στιγμιαιο, και τοσο αρκετο, για να σταματησει στη μεση του κομματιου, και να εχουμε λιωσει με ενα πνιχτο νευρικο γελιο, για τα επομενα 5 λεπτα. Βγαινει εξωθεν ο παπας, να ρωτησει γιατι δεν ψαλλουμε. Κατεβαινω απ' το αναλογιο, τον αρπαζω απ' το χερι, μπαινουμε μεσα και του λεω να συνεχισει για λιγακι αυτος, και οτι θα του εξηγησουμε..!! Για να μην μακρυγορω, περιττο να πω, οτι ξανανεβηκα στο αναλογιο μετα το "Δευτε λαβετε φως" ...........:D:D:D:D:p:p:p:p
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Περί του «Κύματι θαλάσσης» συνήθιζε να μου λέει ο παππούς μου το εξής ανέκδοτο πριν πάμε στην Ανάσταση:

Ήταν ένας κυρ-Θανάσης και πήγε στην εκκλησία το βράδυ του Μ. Σαββάτου πριν από την Ανάσταση. Ακούμπησε στο στασίδι και αποκοιμήθηκε. Ξαφνικά, ακούει το ψάλτη να λέει «Κύματι θαλάσσης». Πετάγεται ντροπιασμένος. Άραξε, όμως, πάλι και αποκοιμήθηκε σχεδόν αμέσως. Ξανακούει από τον αριστερό ψάλτη το «Κύματι θαλάσσης». Ξαναπετάγεται. Κοιτάει δεξιά-αριστερά και ξαναπέφτει σε λήθαργο. Για τρίτη φορά ακούει τον ψάλτη να λέει «Κύματι θαλάσσης», οπότε σηκώνεται έξαλλος:
-Αμάν πια! Μια φορά κοιμήθηκα στην εκκλησία και δε σταματήσατε να μου το χτυπάτε, «κοιμάται ο Θανάσης» και «κοιμάται ο Θανάσης»!!!!!
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Όταν μου ζητάνε παραδοσιακά όργανα έξω από την εκκλησία σε γάμο, λέω στο ζευγάρι να ενημερώσουν και τους ιερείς, μην τυχόν και υπάρχει κάποια αντίρρηση (ευτυχώς δε μου έχει τύχει ποτέ). Μεταξύ άλλων, έχω ακούσει και τις παρακάτω απαντήσεις:

1. Μη φοβάσαι, δε λένε τίποτα. Ολόκληρη μικροφωνική αγόρασα για το ναό! :) :D

2. Μπα, δε θα υπάρχει πρόβλημα. Βάψαμε το ναό μέσα-έξω και στήσαμε και μόνιμη πέργολα στο προαύλιο. :D
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
1.Σημερα το πρωι,την ωρα των ειρηνικων,μετα τον εξαψαλμο,με πιανει ενα τεντωμα στο σωμα,ολα τα λεφτα!!....

2.Ξεκιναω τον στιχο στους αινους...Πριν αρχισω ομως το στιχηρο,αισθανθηκα να με γαργαλαει η μυτη μου... Και...ΑΑΑΑΑΨΟΥΟΥΟΥ!!!!!!!!!!!......

Υστερα...ξεκινησα κανονικα...:D
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Σήμερα ψυχοσάββατο, πολλά τα πιατάκια με κόλλυβα κάθε μεγέθους....
Όσες (γυναίκες) τα έφεραν πρωΐ-πρωΐ πρόλαβαν θέση στα τραπέζια που είχαν τοποθετηθεί.
Από κάποια στιγμή όμως που γέμισαν τα τραπέζια, τα πιατάκια που έρχονταν τοποθετούνταν στα προ του τέμπλου 3 σκαλάκια...
Κάποια κυρία λοιπόν παίρνει το πρώτο πιάτο κάτω απ' την εικόνα του Χριστού τα μεταθέτει στην ... 5η θέση και βάζει το δικό της μπροστά μετακινώντας και τη γλάστρα με τα λουλούδια που υπήρχε...
Η σκηνή δεν έμεινε ασχολίαστη απ' τον ... υπάρχοντα:rolleyes:!!!
«Η κυρία πλήρωσε για τις ψυχές των κεκοιμημένων οικείων της ... πρώτη θέση, ενώ οι άλλοι είχαν βγάλει για τους δικούς τους .... κατάστρωμα.....:D:D
Οι συμψάλλοντες έβαλαν τα γέλια, αλλά ο ... υπάρχων.... βράχος ... ανέκφραστος....:D
 
Δικαιολογείτε..καλοκαίρι,ζέστη...

Δλδ στην παραπανω εκκλησια δεν θα παιρναν ποτε τον Πριγγο για το δεξιό αναλόγιο τους.... Ούτε τον Νεραντζή, ουτε τον Χρύσανθο, ούτε τον Παναγιωτιδη. Καθώς και άλλους πολλούς τιτάνες που δεν είχαν ειτε το κατω Γα, είτε το πάνω Κε... τι να πεις...
 

ΑΝΑΣΤΑΣΗΣG7

Αναγνώστης Αναστάσιος Φετάνης
Σήμερα στο << Σώσον , ο Θεός , τον λαόν σου >> του όρθρου , ο ιερέας μετά τους Αγίους Ιωακείμ και Άννα μνημόνευσε και την Αγία Πεντηκοστή ! Αγία είναι και αυτή , να την αφήσει αμνημόνευτη και παραπονεμένη ; :cool:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Σήμερα στο << Σώσον , ο Θεός , τον λαόν σου >> του όρθρου , ο ιερέας μετά τους Αγίους Ιωακείμ και Άννα μνημόνευσε και την Αγία Πεντηκοστή ! Αγία είναι και αυτή , να την αφήσει αμνημόνευτη και παραπονεμένη ; :cool:

Παραθέτω απόσπασμα από το συναξάριο της ημέρας:
Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, Κυριακῇ ὀγδόῃ ἀπὸ τοῦ Πάσχα, τὴν ἁγίαν Πεντηκοστὴν ἑορτάζομεν.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Χθεσινό...
Ο ιερέας κρατά το βιβλιαράκι του μυστηρίου της Βάπτισης έτσι ώστε να "βλέπει" και ο ανάδοχος για να λέει τις απαντήσεις...
Συνετάξω τῷ Χριστῷ;
Συνεταξάμην!
Καὶ προσκύνησον Αὐτῷ!
Ανάδοχος:
Προσκυνῶ Πατέρα, Υἱὸν καὶ Ἅγιον Πνεῦμα, Τριάδα ὁμοούσιον και ...ἀχάριστον
....
Άντε να κρατηθείς μετά.....:D:D:D
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εκτός από το αναλόγιο, υπάρχουν ευτράπελα και στο Ψ. Με αφορμή ανάρτηση πρόσφατη βίντεο.... θυμήθηκα κάποιον που έχει καιρό να γράψει (πού ευρίσκεσθε αγαπητέ....;) και σε ανάλογη περίπτωση είχε αναφωνήσει: ΄Α τώρα κατάλαβα ποιός είστε! Welcome back!' Υποκύπτω στον πειρασμό να τον αντιγράψω σήμερα...


Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Σε κάποιο χωριό της επ.Σητείας υπήρξε κάποιος πρακτικός ψάλτης αγράμματος μεν πιστός δε, ο οποίος δεν παράλειπε τίποτα να ψάλλει από τα ιερά βιβλία της καθ' ημάς Εκκλησίας, ακόμη κι αυτά που ήταν υποσημειώσεις ας πούμε, με το κόκκινο χρώμα. Γι'αυτόν τον λόγο όταν ήταν να επαναληφθεί ένα τροπάριο έψαλλε το "και πάλιν το αυτώ"...:D:D:D
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Παραθέτω απόσπασμα από το συναξάριο της ημέρας:
Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, Κυριακῇ ὀγδόῃ ἀπὸ τοῦ Πάσχα, τὴν ἁγίαν Πεντηκοστὴν ἑορτάζομεν.

Χθες το πρωι ακουσα και αυτο...και στο ευαγγελιο του ορθρου, αλλα και στην απολυση. ''Των Αγιων και δικαιων θεοπατορων Ιωακειμ και Αννης, των Αγιων Παντων ων την μνημην επιτελουμεν και παντων των Αγιων, ελεησαι και σωσαι ημας''....εμεινα ''καγκελο'' κυριολεκτικα...!!!:D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Χθες το πρωι ακουσα και αυτο...και στο ευαγγελιο του ορθρου, αλλα και στην απολυση. ''Των Αγιων και δικαιων θεοπατορων Ιωακειμ και Αννης, των Αγιων Παντων ων την μνημην επιτελουμεν και παντων των Αγιων, ελεησαι και σωσαι ημας''....εμεινα ''καγκελο'' κυριολεκτικα...!!!:D
Κι εγώ το ίδιο άκουσα... Και «των Αγίων ΙΒ' Αποστόλων ων την μνήμην επιτελούμεν» ενώ επιτελούσαμε τη σύναξή τους.
 

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
Κι εγώ το ίδιο άκουσα... Και «των Αγίων ΙΒ' Αποστόλων ων την μνήμην επιτελούμεν» ενώ επιτελούσαμε τη σύναξή τους.


Πέρα από το αστείο της υπόθεσης, έχει αναρωτηθεί κανείς πάντως, κατά πόσο οι ιερείς γνωρίζουν σύνταξη όσων εκφωνούν, ή Αρχαία Έλληνικά; Ή ποιός ασχολήθηκε να τους διδάξει πώς και πότε στην απόλυση πρέπει να τοποθετούν συντακτικώς τις λέξεις ή τις εορτές;
Μήπως θα έπρεπε να γραφεί σε κάποιο λειτουργικό εγχειρίδιο ένας τρόπος ή μια μέθοδος εκφώνησης της απολύσεως στους ιερείς; Δεν ξέρω. Αλλιώς η στήλη με τα ευτράπελα θα εμπλουτίζεται διαρκώς....
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Προχθες προσκαλεσμενος να ψαλλω σε Εσπερινο,στον πανηγυριζοντα Ναο των Αγ. Αναργυρων,στο χωριο της γυναικας μου συνεβη το εξης:

Αναμεσα στους ιερεις που ειχαν ερθει,για να τιμησουν με την παρουσια τους το πανηγυρι,ηταν και ενας ιερεας,λιγο...''ελαφρυς'' που λεμε στο μυαλο...
Ο Εσπερινος,γινοταν εξω,υποψην... Και ιερεις βρισκονταν πολυ κοντα με τους ψαλτες,σχεδον μιλουσαμε κιολας,που λεει ο λογος...

Ο συγκεκριμενος ιερεας,λοιπον,κατα την ωρα των αναγνωσματων,του ετυχε να πει το ''Σοφια,Προσχωμεν'' στο για το 2ο αναγνωσμα..
Μολις τελειωνει το 1ο ο αναγνωστης,σηκωνεται ο ιερεας να πει το Σοφια προσχωμεν και πριν προλαβει να ξεκινησει,ακουγεται μια σιγανη φωνη,μεσα απο τον Ναο,να λεει ''Σοφια προσχωμεν''!... Ισα ισα που ακουστηκε δηλ. Στον κοσμο,αποκλειεται να ''περασε''!...
Οποτε βλεπω ξαφνικα τον ιερεα,να γυριζει στη θεση του!
''Πατερ μου'' του λεω.''τι κανεις εκει; Πες το Σοφια Προσχωμεν''!..
''Ε,δεν πειραζει'' μου λεει αυτος ''το ειπαν απο μεσα''!!....:eek:
Οποτε,εμεινε κενο καποιων δευτερων και ο αναγνωστης συνεχισε!...
:D:D

Τελικα παρεμεινε αγνωστο,το ποιος ηταν αυτος που πεταχτηκε απο μεσα απο τον Ναο,και ειπε το Σοφια Προσχωμεν....:D

Το πρωι παλι,πριν το Δυναμις,μου λεει ο ψαλτης του Ναου ''Τον Αποστολο,θα τον πει ο κυρ Α.''
Λεω ''Ποιος ειναι αυτος;''
Και γυριζω και τι να δω;...
Εναν παππου,να ερχεται στο αναλογιο,ισα ισα που στεκοταν στα ποδια του...
Του βαζουν μπροστα το μικροφωνο,παιρνει το βιβλιο...και ξεκιναει...
Και τι ακουω;...
Ημασταν,σχεδον φυσικη σαν βαση...
Παιδια επιασε βαση τον κατω ΔΙ!!....:eek:
Μου ηρθε ταμπλας εκεινη την στιγμη!!...
Ε,αυτο,λεω,που δεν το ειχα ξανακουσει ποτε...το ακουσα κι'αυτο!!...:D:D
Αμαν καναμε βεβαια μεχρι να τελειωσει...
Α! και στην καταληξη,πρεπει να εφτασε καπου κατω Πα με κατω Νη!!!....:eek:

Αυτες ειναι αποδοσεις!! :cool: Τι υψιφωνιες και πρασινα αλογα,τωρα!!!...:D:D
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πέρα από το αστείο της υπόθεσης, έχει αναρωτηθεί κανείς πάντως, κατά πόσο οι ιερείς γνωρίζουν σύνταξη όσων εκφωνούν, ή Αρχαία Έλληνικά; Ή ποιός ασχολήθηκε να τους διδάξει πώς και πότε στην απόλυση πρέπει να τοποθετούν συντακτικώς τις λέξεις ή τις εορτές;
Μήπως θα έπρεπε να γραφεί σε κάποιο λειτουργικό εγχειρίδιο ένας τρόπος ή μια μέθοδος εκφώνησης της απολύσεως στους ιερείς; Δεν ξέρω. Αλλιώς η στήλη με τα ευτράπελα θα εμπλουτίζεται διαρκώς....

Οι νέες εκδόσεις του Μικρού Ευχολογίου έχουν τα γένη και τον αριθμό για μνημονεύσεις σε μυστήρια κλπ. Στις παλαιότερες εκδόσεις υπήρχε μόνο το αρσενικό και έτσι άκουγα ευτράπελα πολλά, ειδικά με μετοχές....
 
Status
Not open for further replies.
Top