Μέλος Αναστασίμων Ευλογηταρίων

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Ανοίγω αυτό το θέμα για την μελωδία των Αναστασίμων Ευλογηταρίων που ψάλλονται τις Κυριακές.
Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον η Πατριαρχική πράξη που είναι υπέρ της μελωδίας που συνηθίζετε να ψάλλουμε σήμερα στην Ακολουθία του Όρθρου του Μεγ. Σαββάτου και τα χαρακτηρίζουμε σήμερα ως Ευλογητάρια του Μεγ. Σαββάτου (κακώς;;;) Πέτρου Λαμπαδαρίου, ενώ η μελοποίηση του ίδιου συνθέτη εκ του Κε (αργόν ειρμολογικόν μέλος) είναι σχεδόν άγνωστη.
Κατά την μαρτυρία αγαπητού φιλακολουθου Ιερέως, σε κάποιες μονές στο Όρος η μέν μελωδία εκ του Πα ψάλλεται τις Κυριακές, ενώ η μελωδία εκ του Κε στην Ακολουθία του Μεγ. Σαββάτου.
Όποιος έχει σχετικές πληροφορίες μπορεί να τις θέσει για να γνωρίζουμε την τάξη των Ιερών Μονών του Όρους.
Σήμερα η κατάσταση είναι γνωστή. Συνήθως ψάλλονται στο σύντομον μέλος όμοιον με το μέλος των Νεκρωσίμων Ευλογηταρίων...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Όποιος έχει σχετικές πληροφορίες μπορεί να τις θέσει για να γνωρίζουμε την τάξη των Ιερών Μονών του Όρους.
Στην Ι.Μ.Μ.Βατοπαιδίου καθώς και στην Ι.Μ.Αγ.Παύλου το Μεγ.Σάββατο ψάλλονται τα του κυρ-Πέτρου τα από του ΚΕ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Ήθελα απο ώρα να το ρωτήσω, αλλά η δουλειά δε με αφήνει κ με προλαβατε...ακουσα σε ηχογράφηση τον Γ. Γέμελο να ψάλλει ευλογητάρια αναστασιμα σε διαφορετικό μέλος από αυτό που ήξερα μέχρι τώρα.
υπάρχει κάποιο κείμενο;;;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Στην Ι.Μ.Μ.Βατοπαιδίου καθώς και στην Ι.Μ.Αγ.Παύλου το Μεγ.Σάββατο ψάλλονται τα του κυρ-Πέτρου τα από του ΚΕ.

Τίς Κυριακές; Συμφωνεί η αγιορείτικη πράξη με την πατριαρχική;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ήθελα απο ώρα να το ρωτήσω, αλλά η δουλειά δε με αφήνει κ με προλαβατε...ακουσα σε ηχογράφηση τον Γ. Γέμελο να ψάλλει ευλογητάρια αναστασιμα σε διαφορετικό μέλος από αυτό που ήξερα μέχρι τώρα.
υπάρχει κάποιο κείμενο;;;

Αντιγραφο απο ιδιογραφο (με καλαμι) χειρογραφο του αειμνηστου Χιωτη Πρωτοψαλτη Γ. Γεμελου .
http://www.analogion.com/forum/showpost.php?p=17693&postcount=5
 

Diogenes

Νέο μέλος
Εδώ ποιανού είναι το μέλος; Και γιατί τα λένε τόσο αργά;
https://fosfanariou.gr/index.php/2022/03/13/kyriaki-orthodoxias-2022-sto-fanari/
Φαντάζομαι διότι κανονίζουν την ώρα που θα εισοδεύσει στον ναό ο Παναγιώτατος.
Μου φαίνεται ότι στον ΠΠΝ δεν ψάλλεται ποτέ εν αναμονή του Πατριάρχου ο πολυέλαιος. (Τουλάχιστον όχι για να καλύψουν τον χρόνο του ερχομού του Πατριάρχου).
Και τα υπόλοιπα τροπάρια (αναβαθμοί, κανόνες με παράλειψη αρκετών τροπαρίων της γ' ωδής, κ.λπ.) εψάλλησαν επίσης αργά.
 
Last edited:

alex7305

Well-known member
Φαντάζομαι διότι κανονίζουν την ώρα που θα εισοδεύσει στον ναό ο Παναγιώτατος.
Μου φαίνεται ότι στον ΠΠΝ δεν ψάλλεται ποτέ εν αναμονή του Πατριάρχου ο πολυέλαιος. (Τουλάχιστον όχι για να καλύψουν τον χρόνο του ερχομού του Πατριάρχου).
Και τα υπόλοιπα τροπάρια (αναβαθμοί, κανόνες με παράλειψη αρκετών τροπαρίων της γ' ωδής) εψάλλησαν επίσης αργά.
Περί πολυελέου: Ενδεικτικά αναφέρω την ψαλμώδηση στίχων του "Δούλοι Κύριον" στην ηχογράφηση της Κυριακής της Ορθοδοξία του 1963. Θυμάμαι και σύγχρονη ψαλμωδία τους από τους νυν άρχοντες, νομίζω σε κάποια Χριστούγεννα (με επιφύλαξη)
 
Φαντάζομαι διότι κανονίζουν την ώρα που θα εισοδεύσει στον ναό ο Παναγιώτατος.
Μου φαίνεται ότι στον ΠΠΝ δεν ψάλλεται ποτέ εν αναμονή του Πατριάρχου ο πολυέλαιος. (Τουλάχιστον όχι για να καλύψουν τον χρόνο του ερχομού του Πατριάρχου).
Και τα υπόλοιπα τροπάρια (αναβαθμοί, κανόνες με παράλειψη αρκετών τροπαρίων της γ' ωδής, κ.λπ.) εψάλλησαν επίσης αργά.
Κάπου είχα πετύχει ένα video που ο νυν πρωτοψάλτης άρχισε το Δούλοι Κύριον μετά τα μεσώδια καθίσματα περιμένοντας την άφιξη του Πατριάρχη. Εκεί μου έκανε εντύπωση γιατί δεν συνέχισαν τον κανόνα τουλάχιστον μέχρι την στ' ωδή αλλά επέλεξε πολυέλαιο σε άσχετη θέση.
 
Top