Αργές Καταβασίες Χριστουγέννων Ιάκωβος Ναυπλιώτης

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
http://www.youtube.com/watch?v=1fCm6ljlFRc
Είναι συγκεντρωμένες οι ωδές Α, Ε (μόνο το Θεος ων ειρήνης), Ζ (τω παντάνακτος) και Θ (μεγάλυνον-μυστήριον ξένον....εδώ ψάλλει μαζί με τον Πρίγγο) των αργών καταβασιών των Χριστουγέννων.
Αυτές τις ηχογραφήσεις τις έχω βρει διάσπαρτες, αλλά συγκεντρωμένες (εκτός απ΄τα σιντί που έχουν κυκλοφορήσει πχ της έκδοσης Αλυγιζάκη) και αναρτημένες στο ίντερνετ μόνο στο παραπάνω link.
Και μία ερώτηση: υπάρχει αναρτημένη ηχογράφηση του Ναυπλιώτη στην οποία ψάλλει μόνος του(;) τη Θ ωδή (μεγάλυνον-μυστήριον); Γιατί είδα εδώ http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=10106&d=1235559050
ότι στο σιντί 1 στον αριθμό 3 και στον αριθμό 9 αναφέρεται η Θ ωδή αλλά στο ένα λέει ότι έχει διάρκεια 2:45 και στο άλλο 3:11, οπότε είναι διαφορετικές ηχογραφήσεις και υποθέτω ότι στη μία απ'τις δύο ψάλλει μόνος του.
Ευχαριστώ! :)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
...
ότι στο σιντί 1 στον αριθμό 3 και στον αριθμό 9 αναφέρεται η Θ ωδή αλλά στο ένα λέει ότι έχει διάρκεια 2:45 και στο άλλο 3:11, οπότε είναι διαφορετικές ηχογραφήσεις και υποθέτω ότι στη μία απ'τις δύο ψάλλει μόνος του.
Ευχαριστώ! :)

Στο Νο.3 ψάλλει μόνος του.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο βίντεο αυτό υπάρχουν επίσης (μεταξύ άλλων) και οι καταβασίες των Χριστουγέννων από τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη (από 3:25 έως 14:55). Στο 11:45 ακούγεται το "Μεγάλυνον ... ".
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Στο βίντεο αυτό υπάρχουν επίσης (μεταξύ άλλων) και οι καταβασίες των Χριστουγέννων από τον Ιάκωβο Ναυπλιώτη (από 3:25 έως 14:55). Στο 11:45 ακούγεται το "Μεγάλυνον ... ".

Ευχαριστώ για την υπενθύμιση αυτού του βίντεο (για κάποιον περίεργο λόγο δεν το έχω κατεβάσει.....τέλος πάντων).
Στο 11:45 ψάλλει μαζί με τον Πρίγγο όμως....
Το νο 3 του σιντί 1 είναι το ίδιο με το 11:45;
και το νο 9 ποιο είναι; :confused:
Συγγνώμη αν σας ταλαιπωρώ! :)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση αυτού του βίντεο (για κάποιον περίεργο λόγο δεν το έχω κατεβάσει.....τέλος πάντων).
Στο 11:45 ψάλλει μαζί με τον Πρίγγο όμως....
Το νο 3 του σιντί 1 είναι το ίδιο με το 11:45;
και το νο 9 ποιο είναι; :confused:
Συγγνώμη αν σας ταλαιπωρώ! :)

Το Νο.3 του CD είναι αυτό που ψάλλει μόνος του. Το Νο.9 φαίνεται ότι είναι το ίδιο μ' αυτό του βίντεο. έχουν άλλωστε και την ίδια διάρκεια.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Το Νο.3 του CD είναι αυτό που ψάλλει μόνος του. Το Νο.9 φαίνεται ότι είναι το ίδιο μ' αυτό του βίντεο. έχουν άλλωστε και την ίδια διάρκεια.

Οκ, κατάλαβα. Δικό μου το λάθος....
για κάποιο λόγο συμπέρανα(;) ότι το νο 3 είναι ίδιο με το 11:45.... περίεργα πράγματα :D
Οπότε επανέρχομαι στην ερώτηση: έχεις κάποιος υπόψιν του αν έχει αναρτηθεί κάπου η ηχογράφηση στην οποία ψάλλει μόνος του ο Ναυπλιώτης;
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!! :)
 
Last edited:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Αν και μπερδεύτηκα λίγο, για το πιο κομμάτι ακριβώς ζητά ο Βάιος νομίζω ότι αυτό εννοεί.
Δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα με τα δικαιώματα. Διαφορετικά ας διαγραφεί το μήνυμα.
 

Attachments

  • 03 Megalynon psyhe mou, Mysterion ksenon.mp3
    2.5 MB · Views: 168

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αν και μπερδεύτηκα λίγο, για το πιο κομμάτι ακριβώς ζητά ο Βάιος νομίζω ότι αυτό εννοεί.
Δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα με τα δικαιώματα. Διαφορετικά ας διαγραφεί το μήνυμα.

Ναι, αυτό ήθελα!!!!!
Σε χιλιοευχαριστώ!!! Πραγματικά, να 'σαι καλά!!!
Πώς το απέκτησες, αν επιτρέπεται;
απ'το σιντί;

Ευχαριστώ! :)
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
....
Πώς το απέκτησες, αν επιτρέπεται;
απ'το σιντί;...

Δεν ξέρω...:eek: :D
Έχω ένα cd το οποίο είναι αντίγραφο, και περιέχει διάφορους ύμνους (περίπου 50 mp3 αρχεία) των Ναυπλίωτη, Πρίγγου & Στανίτσα.
Που το βρήκα ή ποιος μου το έδωσε δεν θυμάμαι. :eek: :D
Το έχω στο αυτοκίνητο αρκετό καιρό και το ακούω συχνά. Όταν διάβασα το μήνυμά σου, σκέφτηκα να παρατηρήσω τη διάρκεια του ''Μεγάλυνον Ψυχή μου.. '' που έχει το cd μου γιατί είναι ο Ναυπλιώτης μόνος του, όμως το αμελούσα.
Τελικά χθες το θυμήθηκα και διαπίστωσα ότι η διάρκεια αυτού που περιλαμβάνεται σε αυτό το cd είναι ίδια με αυτή που αναφέρεις στο μήνυμά σου, οπότε είπα να το αναρτήσω.
Δεν ξέρω αν είναι από τη συλλογή των 5 cd του Ναυπλιώτη γιατί δεν έχει τόσο καλή ποιότητα το συγκεκριμένο κομμάτι και απ' ότι ξέρω σε αυτή τη συλλογή έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στον τομέα αυτό.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω...:eek: :D
Έχω ένα cd το οποίο είναι αντίγραφο, και περιέχει διάφορους ύμνους (περίπου 50 mp3 αρχεία) των Ναυπλίωτη, Πρίγγου & Στανίτσα.
Που το βρήκα ή ποιος μου το έδωσε δεν θυμάμαι. :eek: :D
Το έχω στο αυτοκίνητο αρκετό καιρό και το ακούω συχνά. Όταν διάβασα το μήνυμά σου, σκέφτηκα να παρατηρήσω τη διάρκεια του ''Μεγάλυνον Ψυχή μου.. '' που έχει το cd μου γιατί είναι ο Ναυπλιώτης μόνος του, όμως το αμελούσα.
Τελικά χθες το θυμήθηκα και διαπίστωσα ότι η διάρκεια αυτού που περιλαμβάνεται σε αυτό το cd είναι ίδια με αυτή που αναφέρεις στο μήνυμά σου, οπότε είπα να το αναρτήσω.
Δεν ξέρω αν είναι από τη συλλογή των 5 cd του Ναυπλιώτη γιατί δεν έχει τόσο καλή ποιότητα το συγκεκριμένο κομμάτι και απ' ότι ξέρω σε αυτή τη συλλογή έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στον τομέα αυτό.
χαχαχα!!!
Εντάξει, δεν πειράζει!! Αρκεί που ανέβασες το αρχείο! :) :wink:
Ευχαριστώ πολύ!! :)
 
Top