Λειτουργικά Γρηγορίου Στάθη

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Στο βιογραφικό του καθηγητού Γρηγ. Στάθη διάβασα ότι έχει μελοποιήσει Λειτουργικά. Έχει κανείς υπόψη του τα λειτουργικά αυτά κι αν έχουν εκδοθεί;
 

ixadin

Ηχάδιν
Από ό,τι ξέρω δεν έχουν εκδοθεί με την κλασσική έννοια του όρου. Τα είχε μοιράσει ώς ευχαριστία στους συνεργάτες του την ημέρα που ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την διεύθυνση της χορωδίας των Μαϊστόρων. Ήταν γραμμένα με τη γραμματοσειρά του (άρα κάτι επίσημο) αλλά μέχρι στιγμής ούτε και εγώ τα έχω εντοπίσει να κυκλοφορούν.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Νομίζω ότι κάποτε βάζει λειτουργικά του Στάθη ένας φίλος μου. Πρέπει να είναι από την Θεία Λειτουργία της Σιμωνόπετρας.

Στην Λειτουργία της Σιμωνόπετρας δεν υπάρχουν λειτουργικά του κ. Στάθη, μήπως κάποιος που γνωρίζει τον κ. Αχιλλέα Χαλδαιάκη, ( ο κ. Εμμανουήλ Γιαννόπουλος ) μπορεί να μας πληροφορήσει, και φυσικά να μας τα δωρήσει με τις Ευλογίες φυσικά του κ. Στάθη.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Βασίλης Κιαμηλίδης;17563 said:
...Αχιλλέα Χαλδαιάκη, ( ο κ. Εμμανουήλ Γιαννόπουλος ) μπορεί να μας πληροφορήσει ...Βασίλης Κιαμηλίδης

[O οποίος πιθανόν να παρακολουθεί το ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΝ.]

Τουλάχιστον αν γνωρίζει κανείς έκδοση αυτών των μελών θα ήταν καλό να μας πληροφορήσει.

Δημήτριος Καλπακίδης
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Πολλές ευχαριστίες για την ευλογία του πονήσαντος και την πρωτοβουλία σας, κ. Γιαννόπουλε.
Να επισημάνω, επί τη ευκαιρία, πως σύντμηση των Λειτουργικών του Μ. Βασιλείου (σε Β´ ήχο) έχουν, καθ᾽όσον γνωρίζω, προτείνει παλαιότερα οι:
1) Ιωάννης Παλάσης (συνοδευόμενα από την σύνθεσή του "Την γαρ σην μήτραν" σε Β´ ήχο) και
2) Γεώργιος Καρακάσης (συνοδευόμενα από σύντμηση του αρχαίου "Την γαρ σην μήτραν" σε Α´ τετράφωνο).

Δεν έχω δυστυχώς τη δυνατότητα να τα ανεβάσω ώστε να συγκρίνουμε τις διάφορες συντμήσεις. Τα του Γ. Καρακάση έχουν, αν δεν απατώμαι, δημοσιευθεί στην Λειτουργία του Αθ. Πέττα. Όποιος την έχει διαθέσιμη, ας τα ανεβάσει. Ευχαριστώ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολλές ευχαριστίες για την ευλογία του πονήσαντος και την πρωτοβουλία σας, κ. Γιαννόπουλε.
Να επισημάνω, επί τη ευκαιρία, πως σύντμηση των Λειτουργικών του Μ. Βασιλείου (σε Β´ ήχο) έχουν, καθ᾽όσον γνωρίζω, προτείνει παλαιότερα οι:
1) Ιωάννης Παλάσης (συνοδευόμενα από την σύνθεσή του "Την γαρ σην μήτραν" σε Β´ ήχο) και
2) Γεώργιος Καρακάσης (συνοδευόμενα από σύντμηση του αρχαίου "Την γαρ σην μήτραν" σε Α´ τετράφωνο).

Δεν έχω δυστυχώς τη δυνατότητα να τα ανεβάσω ώστε να συγκρίνουμε τις διάφορες συντμήσεις. Τα του Γ. Καρακάση έχουν, αν δεν απατώμαι, δημοσιευθεί στην Λειτουργία του Αθ. Πέττα. Όποιος την έχει διαθέσιμη, ας τα ανεβάσει. Ευχαριστώ.

Ευχαριστίες προς αμφοτέρους! Υπάρχει και η σύντμηση του αρχαίου Την γαρ σην Μήτραν από τον Θεοδόσιο Γεωργιάδη, δημοσιευμένη στην Επίτομο Λειτουργία του Χαριλάου Ταλιαδώρου, αλλά και μια (μάλλον ανεπιτυχής) σύντμηση των Λειτουργικών Μ. Βασιλείου στη Θ. Λ. του Σ. Χατζησολωμού με την ένδειξη αν θυμάμαι καλά, όπως ψάλλονται εν τω Καθεδρικώ Ναώ Αθηνών. Προηγείται διασκευή των Λειτουργικών σε Β' ήχο του μακαριστού Κοζάνης κυρού Διονυσίου, που είναι (νομίζω) όμορφη, και μοιάζει κάπως με αυτή του Φαρλέκα στη Μ. Εβδομάδα του (Μ.Πέμπτη, ίσως και στο Τριώδιό του).
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Πολλές ευχαριστίες για την ευλογία του πονήσαντος και την πρωτοβουλία σας, κ. Γιαννόπουλε.
Να επισημάνω, επί τη ευκαιρία, πως σύντμηση των Λειτουργικών του Μ. Βασιλείου (σε Β´ ήχο) έχουν, καθ᾽όσον γνωρίζω, προτείνει παλαιότερα οι:
1) Ιωάννης Παλάσης (συνοδευόμενα από την σύνθεσή του "Την γαρ σην μήτραν" σε Β´ ήχο) και
2) Γεώργιος Καρακάσης (συνοδευόμενα από σύντμηση του αρχαίου "Την γαρ σην μήτραν" σε Α´ τετράφωνο).

Δεν έχω δυστυχώς τη δυνατότητα να τα ανεβάσω ώστε να συγκρίνουμε τις διάφορες συντμήσεις. Τα του Γ. Καρακάση έχουν, αν δεν απατώμαι, δημοσιευθεί στην Λειτουργία του Αθ. Πέττα. Όποιος την έχει διαθέσιμη, ας τα ανεβάσει. Ευχαριστώ.
Επισυνάπτονται.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Attachments

  • Λειτ-κα Μεγ. Βασιλείου υπό Γεωρ. Καρακάση από τα Βυζαντινά του Αθαν. Πέττα.pdf
    389.1 KB · Views: 885
Last edited:

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Να επισημάνω, επί τη ευκαιρία, πως σύντμηση των Λειτουργικών του Μ. Βασιλείου (σε Β´ ήχο) έχουν, καθ᾽όσον γνωρίζω, προτείνει παλαιότερα οι:
1) Ιωάννης Παλάσης (συνοδευόμενα από την σύνθεσή του "Την γαρ σην μήτραν" σε Β´ ήχο) και
2) Γεώργιος Καρακάσης (συνοδευόμενα από σύντμηση του αρχαίου "Την γαρ σην μήτραν" σε Α´ τετράφωνο).

Ευχαριστίες προς αμφοτέρους! Υπάρχει και η σύντμηση του αρχαίου Την γαρ σην Μήτραν από τον Θεοδόσιο Γεωργιάδη, δημοσιευμένη στην Επίτομο Λειτουργία του Χαριλάου Ταλιαδώρου, αλλά και μια (μάλλον ανεπιτυχής) σύντμηση των Λειτουργικών Μ. Βασιλείου στη Θ. Λ. του Σ. Χατζησολωμού με την ένδειξη αν θυμάμαι καλά, όπως ψάλλονται εν τω Καθεδρικώ Ναώ Αθηνών. Προηγείται διασκευή των Λειτουργικών σε Β' ήχο του μακαριστού Κοζάνης κυρού Διονυσίου, που είναι (νομίζω) όμορφη, και μοιάζει κάπως με αυτή του Φαρλέκα στη Μ. Εβδομάδα του (Μ.Πέμπτη, ίσως και στο Τριώδιό του).

Και άλλη μία ανέκδοτη του αλησμόνητου φίλου κυρ Αβραάμ που την χρησιμοποιώ από το χφ του.
Αν ευκαιρέσω αύριο...σε κανένα διάλειμμα της δουλειάς μου...
Ε.Γ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Πέρα από το να ευχαριστήσω και γω για άλλη μία φορά τον κ. Βασίλη για την άμεση ανταπόκριση, ένα σχόλιο πάνω στο κείμενο που φιλοξενεί ο κ. Πέττας στη συλλογή του. Δεν παρατηρείτε ότι χάνεται η ροή του κειμένου σε πολλά σημεία; Τέλος πάντων αυτά είναι και υποκειμενικές απόψεις θα μου πείτε, αλλά σύντμηση του συντετμημμένου καταλαβαίνετε... Από ένα σημείο και μετά, ας πούμε τα Χουζάμ στον χρόνο τους, εάν οι ιερείς είναι τόσο "πολυβόλα" θα προλάβουν. Υπάρχει δε και άλλη άποψη επ' αυτού εδώ ώστε να μην αρχίσει μία άσχετη συζήτηση με το θέμα.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Και άλλη μία ανέκδοτη του αλησμόνητου φίλου κυρ Αβραάμ που την χρησιμοποιώ από το χφ του.
Αν ευκαιρέσω αύριο...σε κανένα διάλειμμα της δουλειάς μου...
Ε.Γ.

Αφού το υποσχέθηκα...
Κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλά, κι όσο για το Επί σοι χαίρει δεν συζητάω, είναι γνωστό, τεχνικώτατο και πανέμορφο, μια πραγματική προσφορά. Στο τέλος της παρτιτούρας ο παππούς έγραψε και ένα πιο σύντομο.
Τις εντυπώσεις σας.

Ε.Γ.
 

Attachments

  • Leitourgia MBasileiou, sintmisis kyr Avraam.pdf
    547.9 KB · Views: 683

dimitrios1949

Νέο μέλος
Εύχαριστώ τόν κ. Γιαννόπουλο. Άδελφέ, ό Θεός νά σ΄ έχει καλά. Δημήτριος
 

meteora

Τις Θεος Μέγας........
Τα λειτουργικά του κ. Στάθη είναι τέλεια. Εχω ενα μικρό προβλημα στην εκτέλεση τους σε ένα σημείο. Στο 5 Κύριε ελέησον και 5 Παράσχου Κύριε όπως και μέσα στο Αξιον εστί έχει μία φθορά η οποία δεν μου βγαίνει καλά στην εκτέλεση. Μπορεί να μου πει κάποιος τις αλλοιώσεις που υπάρχουν ή αν υπάρχει και κάπου ακουστικά να με διευκολύνει????????:)
 

kakofonix78

Δημήτριος Παπάνης
Μια πιο καθαρή έκδοση για τους φίλους του φόρουμ!:wink: Καλή υπόλοιπη Αγία Τεσσαρακοστη!
 

Attachments

  • ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ EΙΣ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ Μ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΜΕΛΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΣΤΑΘH.pdf
    636.6 KB · Views: 585
Top