İsmail Çosar

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Για τους μη "παραδοσιολάτρες" ιδέες για τα "τριάδι" τους στον πλ.β ήχο
http://www.youtube.com/watch?v=zZULQC90Q54

Αν και το μηνυμα σου ειναι στην ουσια ειρωνικο ( ειναι ετσι ; Ειλικρινη απαντηση) , εγω ως ''μη παραδοσιολατρης'' ωφειλω να σε ''ευχαριστησω'' που
σκεφθηκες να μας βοηθησεις . Ναχαμε και τετοιες φωνες (δεν ξερω , εσυ βεβαια ισως να εχεις) , αλλα ... .
Γιατι δεν στελνεις και στους ''παραδοσιολατρεις'' ιδεες για το ''τριαδι'' της
Κυριακης ; Δεν πρεπει να τους αφησεις αυτους παραπονουμενους . Και ειναι
και πολλοι (στο φορουμ βεβαια) . Αντε στειλλε τους καμια ιδεα να τους βοηθησεις οπως βοηθησες και εμας .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αν και το μηνυμα σου ειναι στην ουσια ειρωνικο ( ειναι ετσι ; Ειλικρινη απαντηση) , εγω ως ''μη παραδοσιολατρης'' ωφειλω να σε ''ευχαριστησω'' που
σκεφθηκες να μας βοηθησεις . Ναχαμε και τετοιες φωνες (δεν ξερω , εσυ βεβαια ισως να εχεις) , αλλα ... .
Γιατι δεν στελνεις και στους ''παραδοσιολατρεις'' ιδεες για το ''τριαδι'' της
Κυριακης ; Δεν πρεπει να τους αφησεις αυτους παραπονουμενους . Και ειναι
και πολλοι (στο φορουμ βεβαια) . Αντε στειλλε τους καμια ιδεα να τους βοηθησεις οπως βοηθησες και εμας .
κ.Βαγγέλη δεν είχα πρόθεση ειρωνείας...απλά χιούμορ και προς διασκέδασιν...αν σας πειράζει εσάς σας ζητώ συγγνώμη...τι να πω...πάντως πιστεύετε ότι δεν έχουμε τέτοια ακούσματα στον χώρο της ψαλτικής???εγώ έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές τέτοια τριάδι...και ειλικρινά δεν μπορούσα να μην αμφισβητήσω την αντίληψη αυτών των ανθρώπων...είναι ξεκάθαρο ότι αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικό τρόπο την ψαλτική...και δεν ξέρω αν θα αλλάξει αυτό ποτέ...μας λείπει παιδεία και σ αυτό ευθύνονται πολλοί...ειλικρινά πολλές φορές προβληματίζομαι πολύ έντονα...μεγάλη συζήτηση και δεν έχω χρόνο...πάντως στην Ελλάδα δεν ξέρω για ποιον λόγο έχουμε την τάση η για δύση(το σε υμνούμεν του Χρυσάνθου που ανεβάσατε) η για ανατολή(τα τριάδι και άλλα πολλά)...και ερωτώ δεν έχει η ψαλτική δική της ταυτότητα???...μάλλον κάποιοι με το να ανατρέχουν σε δύση και ανατολή μας δίνουν άλλα συμπεράσματα να βγάλουμε...συγχωρέστε με αλλά είναι μια αγανάκτηση...το χότζα που βλέπετε στα βιντεάκια που έστειλα όταν του είχα βάλει να ακούσει παλαιούς Αγιορείτες(φιρφιρή κ.α)μου είπε"όντως εσείς έχετε άλλο ύφος και κατάνυξη"και όταν του έβαλα κάτι τριάδι από κάποιους δικούς μας "βιρτουόζους της βυζαντινής μουσικής"(όπως θέλουν να τους αποκαλούμε)ξέρετε ποια ήταν η απάντησή του?..."¨συγγνώμη αλλά αυτά είναι δικά μας"...και άντε μετά να μπεις στην παγίδα του τι είναι δικό μας και τι είναι δικό σας...ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του...πάντως δεν θα πρέπει να μας λείπει η υπευθυνότητα το ότι είμαστε οι συνεχιστές μιας παράδοσης που δεν ξεκινάει από τον Ναυπλιώτη και μετά(για τους πατριαρχικούς)ούτε πάλι από τους Σιμωνοπετρίτες και μετά(για τους αγιορείτες)...πρέπει να φύγω γιατί αν καθίσω θα γράψω και άλλα πολλά:D
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν και το μηνυμα σου ειναι στην ουσια ειρωνικο ( ειναι ετσι ; Ειλικρινη απαντηση) , εγω ως ''μη παραδοσιολατρης'' ωφειλω να σε ''ευχαριστησω'' που
σκεφθηκες να μας βοηθησεις . Ναχαμε και τετοιες φωνες (δεν ξερω , εσυ βεβαια ισως να εχεις) , αλλα ...

Θα λέγατε κάτι τέτοιο στην Εκκλησία; Έστω και σε Τριάδι που είναι πιο αυτοσχεδιαστικό;:eek:
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...και ερωτώ δεν έχει η ψαλτική δική της ταυτότητα???...
Έλα μου ντε!
Μπράβο ρε Χρήστο!
...το χότζα που βλέπετε στα βιντεάκια που έστειλα όταν του είχα βάλει να ακούσει παλαιούς Αγιορείτες(φιρφιρή κ.α)μου είπε"όντως εσείς έχετε άλλο ύφος και κατάνυξη"
Επειδή την ίδια συζήτηση είχα παρακολουθήσει με παλαιούς Τούρκους χοτζάδες και τον κ.Αγγελόπουλο στην Πόλη όταν κάναμε την συναυλία στην Αγ.Ειρήνη Κων/πόλεως και ψάλλαμε το "Πρόσδεξε Δέσποινα" του Χουρμουζίου (στην πρόβα πριν την συναυλία) και λέγανε αυτοί "Τι πράγμα είν' αυτό" και τι σπουδαίο και τίνος είναι και πότε έζησε κι άλλα τέτοια! Δεν υπάρχει αυτό το κατανυκτικό το εκκλησιαστικό στην μουσική τους, ούτε αυτές οι εκτενείς συνθέσεις που σε εμάς αφθονούν (και εμείς φυσικά τις περιφρονούμε). Και να σας πω την μαύρη αλήθεια μου κι εμένα στην αρχή δεν μου καλάρεσε σαν κομμάτι (τόσα ξέρεις τόσα λες), αλλά βέβαια μετά άλλαξα γνώμη. Κι όχι επειδή οι χοτζάδες το εκτίμησαν. Απλά όσο το ψάλλεις κάτι τόσο και βλέπεις καινούργια πράγματα που δεν τα είχες προσέξει εξ αρχής...

Το συγκεκριμένο κομμάτι βρίσκετε από ζωντανή ηχογράφηση εκείνης της συναυλίας εδώ, στην σελίδα που έχει κάνει ο κ.Χούπας αφιέρωμα στην ΕΛΒΥΧ σε δύο μέρη. Μέρος 1ο και Μέρος 2ο.

και όταν του έβαλα κάτι τριάδι από κάποιους δικούς μας "βιρτουόζους της βυζαντινής μουσικής"(όπως θέλουν να τους αποκαλούμε)ξέρετε ποια ήταν η απάντησή του?..."¨συγγνώμη αλλά αυτά είναι δικά μας"...
Κι άντε να του πεις ότι έχει άδικο!!! Κι όχι μόνο αυτό, αλλά θα σου πει και θα σου αποδείξει ότι σε αυτό το επίπεδο (του αυτοσχεδιασμού και της φωνητικής ευλυγισίας) το λέει και καλύτερα από εσένα...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Θα λέγατε κάτι τέτοιο στην Εκκλησία; Έστω και σε Τριάδι που είναι πιο αυτοσχεδιαστικό;:eek:

Και να ηθελα να δεν θα μπορουσα να πω ''τετοιο'' τριαδι γιατι απλα δεν εχω ''τετοια'' φωνη . Τωρα αν ειχα ''τετοια'' φωνη , μαλλον δεν θα ημουν στην
εκκλησια , αλλα σε αλλους χωρους πολυ πιο προσοδοφορους . Αλλα αν ημουν
σε εκκλησια και ειχα τετοια φωνη και βεβαια και γνωσεις , τι λες , εστω καποιες φορες (μαλλον τις περισσοτερες) , ε δεν θα εκανε καποια επιδειξη ;
Βεβαια οχι ακριβως οπως στο βιντεακι αλλα κατι λιγωτερο ἠ περισσοτερο
παρομοιο .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
...Αλλα αν ημουν
σε εκκλησια και ειχα τετοια φωνη και βεβαια και γνωσεις , τι λες , εστω καποιες φορες (μαλλον τις περισσοτερες) , ε δεν θα εκανε καποια επιδειξη ;
Βεβαια οχι ακριβως οπως στο βιντεακι αλλα κατι λιγωτερο ἠ περισσοτερο
παρομοιο .
Μα αυτό ακριβώς λέω. Όχι ότι δεν είναι ωραίο! Πρέπει να ξεφύγει σε κάτι τέτοιο;

Το ωραίο πρέπει να είναι το μόνο κριτήριο για εμάς που κάνουμε εκκλησιαστική μουσική; Και ιδίως όταν έχουμε την δυνατότητα από την φύση ή την προσπάθειά μας να πούμε και παραπάνω πράγματα από τον μέσο όρο των ψαλτών.

Εκεί θα μας καθοδηγήσει η φωνή μας και το τι μπορεί αυτή να κάνει ή θα πρέπει να έχουμε συναίσθηση και τι λέμε και που το λέμε και ως τι το λέμε και γιατί το λέμε και σε ποιόν απευθυνόμαστε...

Και δεν κάνω τον έξυπνο, πολλές φορές κι εγώ ο ίδιος έχω ξεφύγει σε τέτοιους αυτοσχεδιασμούς (...όχι ακριβώς τέτοιους...). Σαφώς και είμαι λάθος όταν ξεχνάω ποιος είμαι και τι κάνω και απλά κάνω μουσική για την μουσική.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Κι ένα δωράκι για τους ''μύστες'': Ισμαήλ Κοσάρ να αποδίδει απόσπασμα από το Κοράνι.
 

Attachments

  • 2 Audio Track.mp3
    1.3 MB · Views: 75

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ε ν ν ο ε ί τ α ι: Ισμαήλ Κοσάρ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!!!!!!!
Ισμαήλ Τζοσάρ καλύτερα...στο Youtube έχει πολλά βίντεο με τον "άρχοντα"...αντε το καλοκαίρι όλοι στην Άγκυρα....:eek:
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
...αντε το καλοκαίρι όλοι στην Άγκυρα....:eek:

μου θύμησες αυτό που λένε (για άλλους λόγους) οι Εβραίοι κάθε εβραϊκό
Πάσχα: "και του χρόνου στην Ιερουσαλήμ"....:)
Εμείς κατ' αναλογία πρέπει να λέμε: "αντε! και του χρόνου, (ή το καλοκαίρι) στην Πόλη...":)
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Χρόνια πολλά εις τους εορτάζοντες!!!


Ένα από τα ΤΡΟΜΕΡΟΤΕΡΑ κομμάτια που πέσαν στα χέρια μου...


Ο Ismail Cosar, επί 14 λεπτά, "παραδίδει μαθήματα" (μουσικού) πάθους
και φαντασίας...




(τα προηγούμενα κι αυτό, δεν είναι από το YOUTUBE)
 

Attachments

  • Ismail Cosar3.wma
    6.7 MB · Views: 133

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ο αυτός Ισμαήλ για 30.35'' ....


Κορυφαίο...

Δεν αναρωτιέσαι που τα βρίσκουν όλα αυτά και τα λένε;

Εμείς δεν μπορούμε να αυτοσχεδιάσουμε ένα αμήν... (που λέει ο λόγος).
 
Top