Πανήγυρις Μονής Ζωγράφου - Μπουραζερίτες

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
δεν ξέρω Παναγιώτη - πάντως ο μητροπολίτης αυτός είναι πολύ μορφωμένος - και τα ελληνικά τα μιλάει τέλεια !!!!!!!!!!! ίσως γνωρίζει και μουσικά δεν αποκλείεται ...................
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
δεν ξέρω Παναγιώτη - πάντως ο μητροπολίτης αυτός είναι πολύ μορφωμένος - και τα ελληνικά τα μιλάει τέλεια !!!!!!!!!!! ίσως γνωρίζει και μουσικά δεν αποκλείεται ...................

Αν διαβάσεις παλαιότερες δημοσιεύσεις μου, θα δεις για μία επίσκεψή μου στη γείτονα χώρα το 2009, όπου γράφω τα σχετικά.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
που ακριβώς είναι τα σχόλια σου αυτά ? δώσε σύνδεσμο να μπω απευθείας να διαβάσω .....................
 

simeon

Παλαιό Μέλος
Δεν ήξερα πού να ερωτήσω, οπότε με συγχωρείτε!
Σας παρακαλώ: Πώς τον λένε αυτόν τον πατέρα από το Μπουραζέρη; Εφραίμ, Νεκτάριος, Μελέτιος;
 

Attachments

  • monah burazeri.png
    monah burazeri.png
    105.3 KB · Views: 52

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Δεν ήξερα πού να ερωτήσω, οπότε με συγχωρείτε!
Σας παρακαλώ: Πώς τον λένε αυτόν τον πατέρα από το Μπουραζέρη; Εφραίμ, Νεκτάριος, Μελέτιος;

να κ μια φωτογραφία στην οποία φαίνεται καλύτερα ο πατήρ Νεκτάριος ...κερασμένη :wink:
 

Attachments

  • 560332_435446953174389_86034698_n.jpg
    560332_435446953174389_86034698_n.jpg
    59.5 KB · Views: 58

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
π. Νεκτάριος

Παρεπιπτόντως, επειδή μετά από καιρό απλά συνδύασα στο μυαλό μου τις πληροφορίες, ο π. Νεκτάριος Φίλιας είναι, αν δεν έχω κάνει τεράστιο λάθος, αδελφός κατά σάρκα του κ. Γεωργίου Φίλια, καθηγητή της Κοινωνικής Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (νομίζω είναι και πρόεδρος της σχολής). Ο πατέρας του είναι ο π. Νικόλαος Φίλιας, συνταξιούχος που ακόμα όμως διακονεί ακάματα στον Ι. Ν. Αγίου Νικολάου Πευκακίων στο κέντρο της Αθήνας.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Παρεπιπτόντως, επειδή μετά από καιρό απλά συνδύασα στο μυαλό μου τις πληροφορίες, ο π. Νεκτάριος Φίλιας είναι, αν δεν έχω κάνει τεράστιο λάθος, αδελφός κατά σάρκα του κ. Γεωργίου Φίλια, καθηγητή της Κοινωνικής Θεολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (νομίζω είναι και πρόεδρος της σχολής). Ο πατέρας του είναι ο π. Νικόλαος Φίλιας, συνταξιούχος που ακόμα όμως διακονεί ακάματα στον Ι. Ν. Αγίου Νικολάου Πευκακίων στο κέντρο της Αθήνας.
ετσι ακριβώς όπως τα λες είναι Αλέξανδρε ..αδέλφια είναι
 

pavlos2003

pavlos2003
...επίσης ο Π. Νεκτάριος μιας και κάνουμε πολύ λόγο για αυτόν εδώ, έχει επιλεγεί να διατελέσει για πολλά χρόνια, (δεν ξέρω αν είναι και φέτος) καθηγητής βυζαντινής μουσικής στην Αθωνιάδα σχολή στις Καρυές...

Τέλος Προσωπική μου γνώμη που βεβαίως μπορεί να μην είναι αντικοιμενική διοτι τρέφω ιδιαίτερη αγάπη για τη συγκεκριμένη συνοδεία την οποία γνωρίζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια, είναι οτι η Μουσική και η Αγιογραφία ΔΕΝ είναι σίγουρα τα σημαντικότερα πράγματα που έχει να "επιδείξει" το κελλίο του Αγ. Νικολάου (Μπουραζέρη)....
Για μένα στην Ορθόδοξη Ελλάδα ξεχωρίζει το Άγιον Όρος, και απο το Άγιον Όρος, στο κελλίο αυτό βρίσκεται ΣΙΓΟΥΡΑ μια απο τις σημαντικότερες συνοδείες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή εκεί...
 
Top