[Ανακοίνωση] Ανακοίνωση της ΟΜΣΙΕ για την Εγκύκλιο 26/18-4-2013 της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Αναρτώ την επίσημη Ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος σχετικά με το πρόσφατο ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ υπ. αριθμ. 26 που εξέδωσε η ΙΕΡΑ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ στις 18 Απριλίου 2013.
Η κρισιμότητα του θέματος σε συνδυασμό με την γενικότερη κοινωνική αναστάτωση που δημιουργεί η οικονομική κρίση υπαγορεύει από την πλευρά μας πολύ προσεκτική διαχείριση και αποφυγή "κορώνων" κενών περιεχομένου που να απευθυνονται μόνο στο συλλογικό θυμικό του ιεροψαλτικού κόσμου.

Πολύ συντομα θα επανέλθουμε με σχέδιο διαχείρισης αυτής της, υπο συνθήκες, σημαντικής εξέλιξης στα εργασιακά θέματα του κλάδου μας.

Καλή δύναμη σε όλους και Καλή Ανάσταση!

Κωνσταντίνος Πολίτης
Γενικός Γραμματέας ΟΜ.Σ.Ι.Ε.
 

Attachments

  • Ανακοίνωση ΟΜΣΙΕ για το Εγκύκλιο Σημείωμα υπ.αρ. 26 (18-4-2013) της ΙΑΑ.pdf
    440.5 KB · Views: 569

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
...θα παρακολουθούμε διαρκώς και επισταμένως την ανταπόκριση των Εκκλησιαστικών Συμβουλίων...
...χωρίς λόγια...

ΥΓ. Πληρωμή μέσω Τραπέζης!!!


 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
...χωρίς λόγια...

ΥΓ. Πληρωμή μέσω Τραπέζης!!!



Πάτερ Μάξιμε,
Δυστυχώς σε λίγο καιρό δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουν και Τράπεζες... Επειδή όμως είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει η Εκκλησία μας, καλόν είναι και ο Κλήρος να συμβάλλει στην επίλυση κάποιων σημαντικών ζητημάτων όπως αυτό των ψαλτών...
Άλλωστε πολύ σύντομα η μισθοδοσία δεν θα είναι πρόβλημα μόνο των ψαλτών αλλά και των ιερέων!

Με θερμές ευχές για Καλή Ανάσταση!
Κ.Π.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ Μάξιμε,
Δυστυχώς σε λίγο καιρό δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουν και Τράπεζες... Επειδή όμως είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει η Εκκλησία μας, καλόν είναι και ο Κλήρος να συμβάλλει στην επίλυση κάποιων σημαντικών ζητημάτων όπως αυτό των ψαλτών...
Άλλωστε πολύ σύντομα η μισθοδοσία δεν θα είναι πρόβλημα μόνο των ψαλτών αλλά και των ιερέων!

Με θερμές ευχές για Καλή Ανάσταση!
Κ.Π.
Ἀγαπητέ μου, αὐτή δέν εἶναι ὑπεύθυνη ἀπάντηση, ἀλλά συνάμα καί ἀντιδεοντολογική. Δέν εἶναι προσωπικό τό θέμα γιά νά μοῦ ἀπαντᾶς προσωπικά.

Ἐγώ ἔκανα ἕναν ὑπαινιγμό (ἄν κατάλαβες...), πού μόνον γνῶστες τοῦ ἀντικειμένου... καταλαβαίνουν. Αὐτός λέει, ὅτι οἱ περισσότεροι πού διακονοῦν στά ἀναλόγια δέν ἐπιθυμοῦν νά συμπαραταχθοῦν μέ τίς ἀπόψεις σας...
Καί πάλι, ὁ νοῶν νοείτω... Μή σπεύσεις νά μοῦ ἀπαντήσεις... μέ «ἄλλα λόγια ν᾿ ἀγαπιώμαστε»...

 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Αναρτώ την επίσημη Ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος σχετικά με το πρόσφατο ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ υπ. αριθμ. 26 που εξέδωσε η ΙΕΡΑ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ στις 18 Απριλίου 2013.
Η κρισιμότητα του θέματος σε συνδυασμό με την γενικότερη κοινωνική αναστάτωση που δημιουργεί η οικονομική κρίση υπαγορεύει από την πλευρά μας πολύ προσεκτική διαχείριση και αποφυγή "κορώνων" κενών περιεχομένου που να απευθυνονται μόνο στο συλλογικό θυμικό του ιεροψαλτικού κόσμου.

Πολύ συντομα θα επανέλθουμε με σχέδιο διαχείρισης αυτής της, υπο συνθήκες, σημαντικής εξέλιξης στα εργασιακά θέματα του κλάδου μας.

Καλή δύναμη σε όλους και Καλή Ανάσταση!

Κωνσταντίνος Πολίτης
Γενικός Γραμματέας ΟΜ.Σ.Ι.Ε.

Ωχ, πάλι τα ίδια....:confused:
23/7/2008

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=11567&postcount=14
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να μου επιτραπεί να παρουσιάσω κάποιες προτάσεις επί του θέματος που πιστεύω ότι καλό θα ήταν ο σύλλογος να επιδιώξει να διεκδικήσει.

Έχοντας ως δεδομένο το γεγονός ότι υπάρχει πρόβλημα με τα οικονομικά των Ιερών Ναών παρότι οι μισθοί στο προσωπικό αυτών καταβάλλονται,θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει κάποια ελάφρυνση.
-Πρέπει οι Ιεροί Ναοί να σταματήσουν να καταβάλλουν το συγκεκριμένο ποσό που υποχρεούνται να δίνουν στην Αρχιεπισκοπή και η ίδια να ενισχύει οικονομικά τους Ιερούς Ναούς για τυχόν ανάγκες μιας και υπάρχει η οικονομική δυνατότητα από την πλευρά της.
Θεωρώ λάθος της Αρχιεπισκοπής να εφαρμόσει τέτοιο νόμο.Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν προιστάμενοι που δεν θέλουν να εφαρμόσουν αυτό το νόμο και δυστυχώς εκβιάζονται,επειδή ο νόμος αναφέρει χαρακτηριστικά ότι τυχόν αυθαίρετη καταβολή αυτών των επιδομάτων θα έχει συνέπειες.Η Εκκλησία εφόσον έχει λάβει το όνομα Μητέρα Εκκλησία,πρέπει να προστατεύει και να υποστηρίζει συνεχώς τα παιδιά της,όχι να τα χτυπάει.Ορισμένοι ψάλτες,νεωκόροι και πάσης φύσεως διακονήματος εντός των Ιερών Ναών,έχουν αυτό το διακόνημά τους ως βιοποριστικό μέσο μόνο και αυτό επειδή οι συνθήκες δεν τους επιτρέπουν να κάνουν κάτι άλλο.Ειδικά σε καιρό κρίσης είναι άτοπο να εφαρμοστούν τέτοιοι νόμοι από την πλευρά της Εκκλησίας.Πώς θα επιβιώσουν,ειδικά αν έχουν και στόματα να θρέψουν;Αυτά τα στόματα πώς θα ζήσουν;
Ο σύλλογος πρέπει να φροντήσει να διεκδικήσει αυτά που γράφω και αν υπάρχει κάποια πρόταση και από άλλους ας παρουσιαστεί στο σύλλογο.Δεν πρέπει να ξεχνάμε σε καμία περίπτωση ότι ζούμε σε καιρούς κρίσης.Δεν μπορεί να είναι εφικτή κάποια μείωση ή περικοπή.Δεν βγαίνει που λέει και ο λαός.Ούτε μπορεί να υπάρχει μια ας το πούμε μια μέση λύση.Δεν γίνεται.
Πιστεύω ότι ο σύλλογος πρέπει να βάλει στόχο την κατάργηση της εγκυκλίου.Χρειάζεται βέβαια και η ενίσχυση αυτού του στόχου από την πλευρά των ιερέων(προισταμένων και μη),των ψαλτών,νεωκόρων και κάθε προσωπικού των Ιερών Ναών.Ιδίως οι τελευταίοι πρέπει έμπρακτα να δείξουν την άρνησή τους.
Όποιο μέλος συμφωνεί με τα παραπάνω ας δώσει ας το πούμε θετική ψήφο βάζοντας ένα thanks στο παρόν μήνυμα.Με τη στήριξη αυτή στέλνουμε μήνυμα και καλό θα είναι να μην αγνοηθεί από κανένα σύλλογο.
 
Last edited:

papastrumf009

New member
Επειδή, μάλλον δε διαβάστηκε ορθώς η εγκύκλιος προς το τέλος της, εκεί προβλέπεται να ενσωματωθεί το "χαμένο" δώρο στους ετήσιους μισθούς εφ'όσον υπάρχει η δυνατότητα και εφ'όσον το εγκρίνει το Μητροπολιτικό Συμβούλιο. Επομένως, ας μάς πει η ομοσπονδία πόσοι είναι οι διωρισμένοι ιεροψάλτες και αν αφορά η εγκύκλιος και τους ψάλτες που δεν είναι με διορισμό. Σε αντίθετη περίπτωση είναι υποχρεωμένη να βγάλει ανακοίνωση που να προστατεύει τους ψάλτες που δεν έχουν διορισμό. Να πάρει θέση άμεσα για να μην κάνει ο κάθε προϊστάμενος του κεφαλιού του. Διότι ως γνωστόν η εγκύκλιος είναι μάνα εξ ουρανού γι'αυτούς τώρα. Δε φτάνει που είναι ανασφάλιστοι τόσοι εργαζόμενοι θα τους κόψουν και αυτό το βοήθημα;; Εάν η ΟΜΣΙΕ θέλει να υπνώττει, όπως και το έχει κάνει χρονίως, ας φροντίσει να ασφαλίσει με όποιον τρόπο βρει με τους εργατολόγους τους ανασφάλιστους ψάλτες, νεωκόρους κλπ. οι οποίοι κρατούν και οικογένειες υπ'ὀψην.
 
P

PANROUST

Guest
...Χρειάζεται βέβαια και η ενίσχυση αυτού του στόχου από την πλευρά των ιερέων(προισταμένων και μη)...
Πόσοι από εμάς πιστεύουμε ότι οι ιερείς (προϊστάμενοι και μη),είναι υπέρ του επιδόματος του προσωπικού του και σε τι ποσοστό των ιερέων;;
Εγώ πιστεύω άντε το πολύ το 20% των ιερέων πανελλαδικός είναι υπέρ του επιδόματος.
Αν το Πάσχα δεν πάρουν οι ιερείς το επίδομα,θα έρθει να σου πει ο προϊστάμενος,γιατί να το πάρεις εσύ ο ψάλτης ο νεωκόρος...;
Εδώ και ένα χρόνο αμάν κάνανε να βρουν μία δικαιολογία για να τα κόψουνε τα επιδόματα,στο φέρνανε από εδώ από εκεί και τώρα που ήρθε αυτή ευκαιρία (η εγκύκλιος),δεν θα το εκμεταλλευτούν;
Μακάρι όχι!Δεν τους βάζω όλους τους ιερείς σε ένα τσουβάλι.
Ξέρετε, ήρθε η νεωκόρος και μου είπε ότι ο προϊστάμενος ήρθε και μας είπε ότι ήρθε αυτή η εγκύκλιος και και και...και θα δούμε...συγγνώμη τις λέω,τι καινούργιο σας είπε;Αφού το δώρο το είχε κόψει από τα Χριστούγεννα,πριν βγει η εγκύκλιος.Μας κοροϊδεύει;
Από την μία η κρίση και λες οκ,από την άλλη διακοπές δεν κάνεις λόγου ψαλτηρίου και κάποια στιγμή φεύγεις από τον γιατρό με αντιβίωση και πάλι λες οκ,αλλά όταν βλέπεις να πετάει 3.370.000 ευρώ η Αρχιεπισκοπή Αθηνών σε site,αντί να τα δώσει στις ενορίες όπου έχουν προβλήματα,στα συσσίτια,στο ραδιοφωνικό σταθμό της όπου διαλύθηκε για χρέη,τι να πω;
Κάποιος έχει μεγάλο πρόβλημα και όχι οι υπάλληλοι των ενοριών.
 
P

PANROUST

Guest
Επειδή, μάλλον δε διαβάστηκε ορθώς η εγκύκλιος προς το τέλος της, εκεί προβλέπεται να ενσωματωθεί το "χαμένο" δώρο στους ετήσιους μισθούς εφ'όσον υπάρχει η δυνατότητα και εφ'όσον το εγκρίνει το Μητροπολιτικό Συμβούλιο. Επομένως, ας μάς πει η ομοσπονδία πόσοι είναι οι διωρισμένοι ιεροψάλτες και αν αφορά η εγκύκλιος και τους ψάλτες που δεν είναι με διορισμό.Σε αντίθετη περίπτωση είναι υποχρεωμένη να βγάλει ανακοίνωση που να προστατεύει τους ψάλτες που δεν έχουν διορισμό. Να πάρει θέση άμεσα για να μην κάνει ο κάθε προϊστάμενος του κεφαλιού του. Διότι ως γνωστόν η εγκύκλιος είναι μάνα εξ ουρανού γι'αυτούς τώρα. Δε φτάνει που είναι ανασφάλιστοι τόσοι εργαζόμενοι θα τους κόψουν και αυτό το βοήθημα;; Εάν η ΟΜΣΙΕ θέλει να υπνώττει, όπως και το έχει κάνει χρονίως, ας φροντίσει να ασφαλίσει με όποιον τρόπο βρει με τους εργατολόγους τους ανασφάλιστους ψάλτες, νεωκόρους κλπ. οι οποίοι κρατούν και οικογένειες υπ'ὀψην.
Και εσείς ανύπαρκτος είστε αλλά δεν το έκαναν θέμα.
Κανονικά ο Πανελ.Σύνδεσμος πρέπει να ανακοινώση για έκτακτη Γενική Συνέλευση μέσα στην εβδομάδα αυτή.
Αλήθεια πόσοι θα έρθουν;;;;;;;;;Ελάτε να δείτε τι πάει να πει να είσαι ανύπαρκτος...
Και να βγαίνουμε αυτήν την στιγμή και κατηγορούμε τους συλλόγους και την ομσιε,κακό κάνουμε στον εαυτό μας και στους εκπροσώπους τους.Κάποιοι χαίρονται και γιαυτό πετάνε τις εγκυκλίους και βγαίνουν και λένε ότι δεν σας υποστηρίζει ο ψαλτικός κόσμος....
Τώρα αν εσείς δεν είστε διορισμένος δεν φταίει κανείς άλλος,,εκτός από εσάς όπου δεν το ζητήσατε.Και μου πείτε ότι το ζητήσατε αλλά δεν το δέχτηκαν, γιατί θα σας πω ότι και πάλι φταίτε...και μην μου πείτε ξανά,γιατί;;;;;;;;;;;
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Και εσείς ανύπαρκτος είστε αλλά δεν το έκαναν θέμα.
Κανονικά ο Πανελ.Σύνδεσμος πρέπει να ανακοινώση για έκτακτη Γενική Συνέλευση μέσα στην εβδομάδα αυτή.
Αλήθεια πόσοι θα έρθουν;;;;;;;;;Ελάτε να δείτε τι πάει να πει να είσαι ανύπαρκτος...
Και να βγαίνουμε αυτήν την στιγμή και κατηγορούμε τους συλλόγους και την ομσιε,κακό κάνουμε στον εαυτό μας και στους εκπροσώπους τους.Κάποιοι χαίρονται και γιαυτό πετάνε τις εγκυκλίους και βγαίνουν και λένε ότι δεν σας υποστηρίζει ο ψαλτικός κόσμος....
Τώρα αν εσείς δεν είστε διορισμένος δεν φταίει κανείς άλλος,,εκτός από εσάς όπου δεν το ζητήσατε.Και μου πείτε ότι το ζητήσατε αλλά δεν το δέχτηκαν, γιατί θα σας πω ότι και πάλι φταίτε...και μην μου πείτε ξανά,γιατί;;;;;;;;;;;

Ο Παναγιωτης σαν μελος επισημο της ΟΜΣΙΕ ξερει απο πρωτο χερι τι γινεται στις συνελευσεις ....με τα δακτυλα μετριουνται τα μελη που ερχονται στις συγκεντρωσεις του συλλογου..
πηγαινοντας οποτε μπορω κοιταζω παλιες φωτογραφιες του συλλογου απο συνελευσεις και ειναι τοσοι πολλοι που τα χανω..μελη ενεργα και μεγαλοι ψαλτες που αφησαν το στιγμα τους στην ψαλτικη τεχνη..και τωρα???

Παντα ειναι καλο ενας κλαδος εργασιας να συνδικαλιζεται..μα πρεπει να εχει και βοηθεια οικονομικη και προσωπικη για να μπορεσει να επιτελεσει το εργο του..Ξερω τουλαχιστον δεκα περιπτωσεις που ιεροψαλτες αφησαν το αναλογιο τους λογω μειωσης του μισθιου του..και δεν μιλαμε για 5% η 10% αλλα για 40% η 50% της αμοιβης τους..Ενας απο αυτους μου ειπε ¨¨φανηκε ποσο μ αγαπουσαν και ποσο με ηθελαν κι εμενα και τον απεναντι μου..¨Ο ναος ειναι χωρις ψαλτες και ψαλλουν ηλικιωμενοι και γυναικες!!!!Ο κοσμος δισανασχετει γιατι θελει τους ψαλτες και το απαιτει γιατι ριχνει τον οβολον του για καθε λογης δισκο..για το ραδιο για τις κατασκηνωσεις για το σινα για την ιεραποστολη της Αφρικης και τις αυστραλιας και για για μπλα μπλα........ καθε Κυριακη αλλα.... θελει και το καλυτερο για τον ναο του..

Αρωτω...γιατι δεν πηγες στην Ομσιε..Βλεμμα στο υπερπεραν χωρις αποκριση

Μην ειναι τελικο αποτελεσμα ν αδειασουν οι ναοι σιγα σιγα απο ψαλτες και υποστει μεγαλο πληγμα η θεια του αγιου Δαμασκηνου τεχνη<Μεταφορικα λεγω πληγμα βεβαιως βεβαιως γιατι η ψαλτικη δεν παθαινει τιποτα ..οι ψαλτες τραβανε το ζορι>

Υ.Γ...να βγει και ενας δισκος μια φορα τον χρονο για το σωματειο???
 
Last edited:
S

Sotres

Guest
Ο Παναγιωτης σαν μελος επισημο της ΟΜΣΙΕ ξερει απο πρωτο χερι τι γινεται στις συνελευσεις ....με τα δακτυλα μετριουνται τα μελη που ερχονται στις συγκεντρωσεις του συλλογου..
πηγαινοντας οποτε μπορω κοιταζω παλιες φωτογραφιες του συλλογου απο συνελευσεις και ειναι τοσοι πολλοι που τα χανω..μελη ενεργα και μεγαλοι ψαλτες που αφησαν το στιγμα τους στην ψαλτικη τεχνη..και τωρα???

Παντα ειναι καλο ενας κλαδος εργασιας να συνδικαλιζεται..μα πρεπει να εχει και βοηθεια οικονομικη και προσωπικη για να μπορεσει να επιτελεσει το εργο του..Ξερω τουλαχιστον δεκα περιπτωσεις που ιεροψαλτες αφησαν το αναλογιο τους λογω μειωσης του μισθιου του..και δεν μιλαμε για 5% η 10% αλλα για 40% η 50% της αμοιβης τους..Ενας απο αυτους μου ειπε ¨¨φανηκε ποσο μ αγαπουσαν και ποσο με ηθελαν κι εμενα και τον απεναντι μου..¨Ο ναος ειναι χωρις ψαλτες και ψαλλουν ηλικιωμενοι και γυναικες!!!!Ο κοσμος δισανασχετει γιατι θελει τους ψαλτες και το απαιτει γιατι ριχνει τον οβολον του για καθε λογης δισκο..για το ραδιο για τις κατασκηνωσεις για το σινα για την ιεραποστολη της Αφρικης και τις αυστραλιας και για για μπλα μπλα........ καθε Κυριακη αλλα.... θελει και το καλυτερο για τον ναο του..

Αρωτω...γιατι δεν πηγες στην Ομσιε..Βλεμμα στο υπερπεραν χωρις αποκριση

Μην ειναι τελικο αποτελεσμα ν αδειασουν οι ναοι σιγα σιγα απο ψαλτες και υποστει μεγαλο πληγμα η θεια του αγιου Δαμασκηνου τεχνη<Μεταφορικα λεγω πληγμα βεβαιως βεβαιως γιατι η ψαλτικη δεν παθαινει τιποτα ..οι ψαλτες τραβανε το ζορι>

Υ.Γ...να βγει και ενας δισκος μια φορα τον χρονο για το σωματειο???
Όχι κ. Καραμπάση και άλλοι δίσκοι! Δεν αντέχει το πλήρωμα...Πιστεύω ότι είναι υπόθεση των ψαλτών και μόνο αυτών...
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Όχι κ. Καραμπάση και άλλοι δίσκοι! Δεν αντέχει το πλήρωμα...Πιστεύω ότι είναι υπόθεση των ψαλτών και μόνο αυτών...

Αστειευομουν με το υστερογραφο κ Σοτρες!!!χαχα!! γελασα αλα face..πρεπει να ειναι αυτονομο οικονομικα ενα σωματειο αλλιως χανει την δυναμη του..

Και ειναι βασικο το παρακατω
Δεν ειναι κριμα να μην μπορει να συντηρηθει ενας ιεροψαλτικος συνδικαλισμος και να του δινει στεγη να βαλει τα γραφεια του ο προισταμενος του δηλαδη η εκκλησια οπως εγινε με τον ομσιε??Πρωτη φορα γινεται αυτο..
Πως μετα θα πας να βρεις το δικιο σου..Τι να πω??Δυσκολοι καιροι δυσκολα προβληματα..
 

papastrumf009

New member
Κύριε Ρουστέμη, με όλο το σεβασμό, δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν. Ειλικρινά. Είναι θεσμικό το πρόβλημα που εντοπίζω για τη μη λειτουργία της ΟΜΣΙΕ. Δεν ξέρω τι θέση έχετε στην ΟΜΣΙΕ, εάν έχετε κάποια. Ανύπαρκτος δεν είμαι, απόδειξη, το ότι σας γράφω. Δεν προτείνετε πάντως καμία λύση. Θεωρείτε ότι είναι προσωπικό ένα ζήτημα το οποίο είναι θεσμικό, για τον διορισμό των ιεροψαλτών; Δεν παραδέχεστε καμία απολύτως ευθύνη και αυτό τουλάχιστον με ανησυχεί για την υπευθυνότητα που βλέπετε τα περί διορισμού των ιεροψαλτών. Έχετε ιδέα πόσοι συνάδελφοι, ιεροψάλτες (και νεωκόροι) μένουν αναγκαστικά στις θέσεις τους χωρίς διορισμό επειδή, πολύ απλά, δεν πάει κανένας νοήμων άνθρωπος να συνεργαστεί με έναν ιερό ναό εάν δεν ξεκαθαρίσει τον τρόπο συνεργασίας. Βολεύει πολλούς τελικά η κατάσταση. Την Εκκλησία, γιατί γλυττώνει σαφώς χρήματα, την ΟΜΣΙΕ, γιατί μπορεί να επικαλεστεί ότι εφάπτεται στην προσωπική ευχέρεια του κάθε εργαζομένου να διοριστεί ή όχι. Σας το τονίζω, δεν έχω κάτι μαζί σας, μην παρεξηγηθώ. Συζητάμε για ένα σημαντικό πρόβλημα απλώς. Να είστε καλά!

Υ.Γ. Κι εμένα, αν μου παραχωρούσαν δωρεάν γραφείο για τη δουλειά μου, μιλιά δε θα έβγαζα έκτοτε!




Και εσείς ανύπαρκτος είστε αλλά δεν το έκαναν θέμα.
Κανονικά ο Πανελ.Σύνδεσμος πρέπει να ανακοινώση για έκτακτη Γενική Συνέλευση μέσα στην εβδομάδα αυτή.
Αλήθεια πόσοι θα έρθουν;;;;;;;;;Ελάτε να δείτε τι πάει να πει να είσαι ανύπαρκτος...
Και να βγαίνουμε αυτήν την στιγμή και κατηγορούμε τους συλλόγους και την ομσιε,κακό κάνουμε στον εαυτό μας και στους εκπροσώπους τους.Κάποιοι χαίρονται και γιαυτό πετάνε τις εγκυκλίους και βγαίνουν και λένε ότι δεν σας υποστηρίζει ο ψαλτικός κόσμος....
Τώρα αν εσείς δεν είστε διορισμένος δεν φταίει κανείς άλλος,,εκτός από εσάς όπου δεν το ζητήσατε.Και μου πείτε ότι το ζητήσατε αλλά δεν το δέχτηκαν, γιατί θα σας πω ότι και πάλι φταίτε...και μην μου πείτε ξανά,γιατί;;;;;;;;;;;
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Άσχετα με το τι θα γίνει πως και από ποιόν, εγώ ξέρω - και ως νέος γονιός - πως η μητέρα εξασφαλίζει πρώτα τις ανάγκες του παιδιού της και μετά τις δικές της. Και πως κάθε μητέρα, προστατεύει με αυτοθυσία τα παιδιά της.

Ανάγκη συνδικαλισμού υπάρχει μόνο όταν υπάρχουν εκμεταλλευτές ή εν δυνάμει εκμεταλλευτές εργοδότες.

Φαντάζομαι πως στην εκκλησία δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα...
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Άσχετα με το τι θα γίνει πως και από ποιόν, εγώ ξέρω - και ως νέος γονιός - πως η μητέρα εξασφαλίζει πρώτα τις ανάγκες του παιδιού της και μετά τις δικές της. Και πως κάθε μητέρα, προστατεύει με αυτοθυσία τα παιδιά της.

Ανάγκη συνδικαλισμού υπάρχει μόνο όταν υπάρχουν εκμεταλλευτές ή εν δυνάμει εκμεταλλευτές εργοδότες.

Φαντάζομαι πως στην εκκλησία δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα...

"Φαντάζομαι πως στην εκκλησία δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα...'"
Πλάκα κάνεις αδερφέ μου;

Καλή εβδομάδα .Ο θεός να μας εχει ολους καλά και να μας δίνει δύναμη και την αίσθηση του χιουμορ.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
"Φαντάζομαι πως στην εκκλησία δεν συμβαίνουν τέτοια πράγματα...'"
Πλάκα κάνεις αδερφέ μου;

Καλή εβδομάδα .Ο θεός να μας εχει ολους καλά και να μας δίνει δύναμη και την αίσθηση του χιουμορ.

Μην μαλώνετε αγαπητοι!

Βρέθηκαν τελικά χρήματα....

3.737.529,73 ευρώ!!!! μέσω ΕΣΠΑ για τη δημιουργία ηλεκτρονικής πλατφόρμας οργάνωσης του εθελοντισμού και συντονισμού του προνοιακού έργου της Εκκλησίας.....

για όλα υπάρχουν χρηματα πλήν των ψαλτάδων. Τι και αν σε λιγα χρόνια δεν θα υπάρχει άνθρωπος να πει Κυριε ελέησον θα δαπανησουμε όμως χρήματα για " ηλεκτρονική πλατφόρμα οργάνωσης του εθελοντισμού και συντονισμού του προνοιακού έργου της Εκκλησίας" ..... Αυτό άλλωστε έλειπε. Ετοιμαστείτε για κατακλυσμό κόσμου στους ναούς....

Υ.Γ. Προσοχή δεν είμαι απο τους κακόβουλους που τα βάζουν με την (διοικούσα) Εκκλησία λόγω μένους αλλά κάποια πράγματα βγάζουν μάτι:(
 

Euterpios

Κωνσταντίνος Πολίτης
Αγαπητοί συνάδελφοι, σας ευχαριστώ πολύ για την κριτική που ασκείτε. Πρέπει να γνωρίζετε ότι και εμείς που αναλωνόμαστε σε αυτή τη διαδικασία αντλούμε δύναμη από την θετική (αλλά ακόμα και από την αρνητική) ανταπόκριση των συναδέλφων. Δυστυχώς στο χώρο μας υπάρχει μια σύγχυση σχετικά με το εάν και κατά πόσο οι ψάλτες μπορούν να "διεκδικούν" μια καλύτερη εργασιακή μεταχείριση μέσα από συλλογικές δομές και δράσεις, χωρίς να αποτελεί αυτό μια πράξη ανήθικη και καταδικαστέα. Πρέπει βεβαίως να παραδεχτούμε ότι οι συσσωρευμένες αστοχίες της ΟΜΣΙΕ επί δεκαετίες και η λανθασμένη ατζέντα της που έθετε ως κορυφαία (και... μοναδική διεκδίκηση) την δημοσιοϋπαλληλική κατοχύρωση του ψάλτη σε συνδυασμό με την αλαζονεία και την αντιπαραθετική πρακτική των διοικούντων για λόγους καθαρά εγωιστικούς και συμφεροντολογικούς απομάκρυναν την συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων. Γνωρίζετε ποιοι διαμόρφωσαν αυτήν την ατζέντα; Πρόεδροι της ΟΜΣΙΕ διετέλεσαν ο Χατζημάρκος, ο Καραμάνης, ο Ταλιαδώρος, ο Θεοδοσόπουλος... Αγαπητοί φίλοι, δυστυχώς, αντιμετωπίζουμε ένα ανυπέρβλητο νομικό "τείχος" που χτίστηκε από την εκκλησία στην περίοδο του Μεταξά (Νόμος 2200/40) και έξαιρεί τους ψάλτες από την Εθνική Συλλογική Σύμβαση Εργασία ως... "κατώτερους κληρικούς". Όλα τα άλλα είναι απλά παραμύθια... Δυστυχώς αυτές οι λίγες λέξεις αποτελούν και το μόνιμο πρόβλημα, την ταφόπλακα οποιασδήποτε διεκδίκησης της τάξης μας. Δεν υπάρχει για το κράτος επάγγελμα "ψάλτης", συνεπώς δεν υπάρχει και θεσμικό πλαίσιο που να διέπει τη λειτουργία του. Ποιος είναι ο κωδικός επαγγέλματος του ψάλτη στο Υπουργείο Εργασίας; Ποιος μπορεί να γίνει ψάλτης και ποιος του απονέμει αυτό το δικαίωμα; Γιατί στον Κανονισμό του 2006 δεν υπάρχει κάποιο Άρθρο για την μισθοδοσία των ψαλτών παρά μόνο ένα αόριστο ευχολόγιο; Γιατί η Εκκλησία βάζει πάντα μπροστά από οποιαδήποτε οικονομική αναφορά για τους ψάλτες την απαράδεκτη φράση "εάν δύναται ο ναός"; Γιατί δεν συστάθηκε ποτέ το Ταμείο Ιεροψαλτών που αποτέλει πάγεια πρόταση της ΟΜΣΙΕ ώστε να θεσμοθετηθεί Μισθός Ασφαλείας για όλους τους ψάλτες της χώρας ανεξάρτητα από την δυνατότητα κάθε ναού; Την περίοδο που ψηφιζόταν ο Κανονισμός γράψαμε με τον μακαρίτη τον Χατζηνικολάου σε ένα Δελτίο Τύπου ότι η Εκκλησία λειτουργεί με όρους "εργασιακού μεσαίωνα" και αμέσως ο Μακαριστός Χριστόδουλος τον κατηγόρησε ως... ΜΗΤΡΑΛΟΙΑ! Δυστυχώς, σήμερα ολόκληρη η κοινωνία μας παρασύρεται κάτω από το βάρος της οικονομικής κρίσης σε εργασιακό μεσαίωνα. Εμάς όμως μας συναντούν ήδη εκεί!!! Πολλοί κλάδοι εργαζομένων χάνουν κατακτήσεις και δικαιώματα ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΤΕ!... Τους άλλους εργαζόμενους δεν τους "κλείδωναν" μέσα στη Μητρόπολη για να τους διαβάσουν Χειροθεσία Ψάλτου ώστε να τους αποκλείσουν από την Ασφάλιση στο ΙΚΑ... Αλήθεια αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί δεν είμαστε όλοι, όπως θα ηταν φυσικό άλλωστε, χειροθετημένοι ψάλτες; Γιατί κάποια εκκλησιαστικοί ταγοί συνέδεσαν αυθαίρετα τη χειροθεσία με το δικαίωμα Ασφάλισης(!!!!)... Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι οποιαδήποτε προσπάθεια της ΟΜΣΙΕ να καθορίσει μια νέα διαπραγματευτική πολιτική με την εκκλησία να αποδυναμώνεται στο ξεκίνημά της από έλλειψη συμμετοχικότητας, άρα και νομιμοποίησης. Είναι λοιπόν εξαιρετικά σημαντικό να επιτύχουμε μια επανάκαμψη των συναδέλφων μέσα στα συλλογικά μας όργανα, προφανώς και με μιά εκ βάθρων αναδιάταξή τους με όρους 2013 και όχι 1980 (όπως είναι δομημένα σήμερα). Θεωρώ λοιπόν εξαιρετικά σημαντικό το γεγονός ότι αντιδράτε (έστω και αρνητικά για εμάς ή την ΟΜΣΙΕ) αν και πιστεύω ότι εάν κάνατε έναν κόπο να περάσετε από την Ακαδημίας 95 και να ενημερωθείτε για την πραγματικότητα θα αλλάζατε πολύ γρήγορα γνώμη για πολλά πράγματα...
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Αγαπητοί συνάδελφοι, σας ευχαριστώ πολύ για την κριτική που ασκείτε. Πρέπει να γνωρίζετε ότι και εμείς που αναλωνόμαστε σε αυτή τη διαδικασία αντλούμε δύναμη από την θετική (αλλά ακόμα και από την αρνητική) ανταπόκριση των συναδέλφων......

Αγαπητέ Κωνσταντίνε,
Εκτιμώ αυτά που γράφεις, αλλά,να μου επιτρέψεις να πω, πως δεν δείχνουν ολόκληρη την αλήθεια.
Γιατί, ποιός και τι εμποδίζει, και σήμερα, οι ιεροψάλτες να αμείβονται κανονικά και με ΝΟΜΙΜΟ τρόπο? Δεν υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις?
Φταίει το θεσμικό πλαίσιο και οι κωδικοί? (που υπάρχουν).

Τί φταίει? κατά τη γνώμη μου.
1) Η μη διάθεση των πολλών ψαλτών, να λειτουργούν σε καθεστώς νόμιμης εργασίας, γιατί έτσι τους συμφέρει.
2) Η διαχρονική προσπάθεια της ΟΜΣΙΕ για την ικανοποίηση θεμάτων που αφορούν σε λίγους.
3) Η δ. Εκκλησία που φαίνεται να μη θέλει επίλυση του θέματος.
4) Η Πολιτεία, που ενώ ξέρει, κάνει πως δεν καταλαβαίνει.

Κάτι γράφτηκε παραπάνω, για κάποιους .....που καταλαβαίνουν....
24 ώρες είναι αρκετές για να έλθουν τα πάνω, κάτω.
Καλή δύναμη.
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Αναρτώ την επίσημη Ανακοίνωση της Ομοσπονδίας Συλλόγων Ιεροψαλτών Ελλάδος σχετικά με το πρόσφατο ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ υπ. αριθμ. 26 που εξέδωσε η ΙΕΡΑ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ στις 18 Απριλίου 2013.
Η κρισιμότητα του θέματος σε συνδυασμό με την γενικότερη κοινωνική αναστάτωση που δημιουργεί η οικονομική κρίση υπαγορεύει από την πλευρά μας πολύ προσεκτική διαχείριση και αποφυγή "κορώνων" κενών περιεχομένου που να απευθυνονται μόνο στο συλλογικό θυμικό του ιεροψαλτικού κόσμου.

Πολύ συντομα θα επανέλθουμε με σχέδιο διαχείρισης αυτής της, υπο συνθήκες, σημαντικής εξέλιξης στα εργασιακά θέματα του κλάδου μας.

Καλή δύναμη σε όλους και Καλή Ανάσταση!

Κωνσταντίνος Πολίτης
Γενικός Γραμματέας ΟΜ.Σ.Ι.Ε.

Για να ειμαι ειλικρινης εμενα δε με πολυκοφτει μιας και ανηκω σε αλλη Ι.Μ (κατωθεν του αυλακος ) , οπου .....τρωμε καλα εμεις οι Ιεροψαλτες , αρα και τα ανηλικα τεκνα μας ! Οταν ομως αγαπητοι ΑΘΗΝΑΙΟΙ συναδελφοι βλεπω 185 ανοιγματα και 13 thanks , το μονο που μπορω να πω ειναι οτι 172 τρωνε επισης καλα !!! Ο.Κ , για 13 (συγγνωμη 12) πειναλες δεν αξιζει να χαλαμε τις καρδιες μας .....
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ .
 
Last edited:

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Δυστυχώς βλέπω και σε αυτό το θέμα το ίδιο αστείο επιχείρημα σχετικά με τα χρήματα από το ΕΣΠΑ.
..... 3.737.529,73 ευρώ!!!! μέσω ΕΣΠΑ για τη δημιουργία ηλεκτρονικής πλατφόρμας οργάνωσης του εθελοντισμού και συντονισμού του προνοιακού έργου της Εκκλησίας.....
......Από την μία η κρίση και λες οκ,από την άλλη διακοπές δεν κάνεις λόγου ψαλτηρίου και κάποια στιγμή φεύγεις από τον γιατρό με αντιβίωση και πάλι λες οκ,αλλά όταν βλέπεις να πετάει 3.370.000 ευρώ η Αρχιεπισκοπή Αθηνών σε site,αντί να τα δώσει στις ενορίες όπου έχουν προβλήματα,στα συσσίτια,στο ραδιοφωνικό σταθμό της όπου διαλύθηκε για χρέη,τι να πω;
Κάποιος έχει μεγάλο πρόβλημα και όχι οι υπάλληλοι των ενοριών.....
Επίσης βλέπω ότι ο συντάκτης του συγκεκριμένου άρθρου πέτυχε το σκοπό του!!!:wink:
Σας παραπέμπω στο μήνυμά μου σε παρόμοιο θέμα.http://analogion.com/forum/showpost.php?p=169018&postcount=45
 
Top