Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών - Εγκύκλιο Σημείωμα Αρ. 26 - Περί των επιδομάτων του προσωπικού των Ι. Ναών

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Ευτυχώς που υπάρχει και η τελευταία φράση:

« ..... Δυνατόν να εξετασθεί η δυνατότης μερικής ή ολικής ενσωματώσεως των καταργουμένων επιδομάτων εις τον μισθόν του προσωπικού του Ιερού Ναού, ....»
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Βέβαια από την πλάτη των ψαλτών θα κόψουν, από πού νομίζατε...;;;και σιγά να μην έπαιρναν οι ιερείς δώρο και να παίρναμε εμείς.Προτασή μου είναι να πληρώνονται οι ιερείς από τα παγκάρια και οι ψάλτες να αναβαθμιστούν ως ελεγκτές λατρείας, έστω και άμισθοι.......Πάντα γειά !
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Οπότε οι ψάλτες σιγά-σιγά θα αποχωρούν από το προσωπικό και θα εγγράφονται στα συσσίτια...
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αυτή η εγκύκλιος έχει καθολική ισχύ, ή μόνο στην αρχιεπισκοπή Αθηνών;
Αλλού τι θα ισχύσει;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτή η εγκύκλιος έχει καθολική ισχύ, ή μόνο στην αρχιεπισκοπή Αθηνών;
Αλλού τι θα ισχύσει;

Στὴν ἐπαρχία ὅπου οἱ ψάλτες εἶναι λιγοστοί ἰσχύει τὸ: ἤ μοῦ δίνεις δῶρο Πάσχα ἤ φεύγω. Καὶ φυσικὰ φεύγει ἀπροειδοποίητα Μεγάλη Τετάρτη ἀπόγευμα ... (ὥστε νὰ μὴν μπορεῖ ἡ Ἑνορία νὰ βρεῖ ἐγκαίρως ἀντικαταστάτη).

Ἐπίσης ἰσχύει: ἤ μοῦ δίνεις δῶρο Χριστουγέννων ἤ φεύγω. Καὶ φυσικὰ φεύγει ἀπροειδοποίητα παραμονὴ Χριστουγἐννων (ὥστε νὰ μὴν μπορεῖ ἡ Ἑνορία νὰ βρεῖ ἐγκαίρως ἀντικαταστάτη).
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Υπήρξε επικοινωνία για αυτό το θέμα με τον Σύνδεσμο Ιεροψαλτών;;; χλωμό το κόβω... Άντε, Καλή Ανάσταση για όλους μας...
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος

Πάτερ ευχαριστούμε.

N. 4093/2012 (αρ.1, παρ.1, υποπ. 1, στ. 1).​

" Τά επιδόματα εορτών Χριστουγέννων, Πάσχα και αδείας, που προβλέπονται από οποιαδήποτε γενική ή ειδική διάταξη, ή ρήτρα, ή όρο συλλογικής σύμβασης εργασίας, διαιτητική απόφαση ή με ατομική σύμβαση εργασίας ή συμφωνία, για λειτουργούς, υπαλλήλους και μισθωτούς του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ., Ν.Π.Ι.Δ. και ΟΤΑ, καθώς και για τα στελέχη...... καταργούνται από 1.1.2013".

Διαβάζοντας τήν εγκύκλιο, δεν το κρύβω, σκέφθηκα την συνήθη πρακτική "εφαρμογής" των νόμων στη Χώρα μας, δια της μεθόδου που περιέχει η λέξη "νομιμοφάνεια".
Γιατί, για την μεγάλη πλειοψηφία των ψαλτῶν (χωρίς σχέση εργασίας, χωρίς ασφάλιση, κλπ,κλπ) ποιά είναι η γενική ή ειδική, ή, ή,... διάταξη (ο "έρημος"κανονισμός;) ώστε να κατατάσσονται στους λειτουργούς, υπαλλήλους και μισθωτούς του Δημοσίου,ΝΠΔΔ...;
 
Προτείνω να βγει μια αντίστοιχη "ψαλτική" εγκύκλιος (από την ομοσπονδία) που να λέει ότι λόγω της περικοπής του επιδόματος, επιβάλλεται να γίνει από όλους τους ψάλτες περικοπή των μελών, ήτοι: Άπαντα τα αργά μέλη της Μεγ. Εβδομάδος (ιδιόμελα, καθίσματα, Ειρμοί) να ψαλούν ειρμολογικά, πλήν των Δοξαστικών. Θα είναι και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να ψάλλουμε στην Ακολουθία των Παθών αυτό.

No money, no honey....:wink::D
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Πάτερ ευχαριστούμε.

N. 4093/2012 (αρ.1, παρ.1, υποπ. 1, στ. 1).​

" Τά επιδόματα εορτών Χριστουγέννων, Πάσχα και αδείας, που προβλέπονται από οποιαδήποτε γενική ή ειδική διάταξη, ή ρήτρα, ή όρο συλλογικής σύμβασης εργασίας, διαιτητική απόφαση ή με ατομική σύμβαση εργασίας ή συμφωνία, για λειτουργούς, υπαλλήλους και μισθωτούς του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ., Ν.Π.Ι.Δ. και ΟΤΑ, καθώς και για τα στελέχη...... καταργούνται από 1.1.2013".

Διαβάζοντας τήν εγκύκλιο, δεν το κρύβω, σκέφθηκα την συνήθη πρακτική "εφαρμογής" των νόμων στη Χώρα μας, δια της μεθόδου που περιέχει η λέξη "νομιμοφάνεια".
Γιατί, για την μεγάλη πλειοψηφία των ψαλτῶν (χωρίς σχέση εργασίας, χωρίς ασφάλιση, κλπ,κλπ) ποιά είναι η γενική ή ειδική, ή, ή,... διάταξη (ο "έρημος"κανονισμός;) ώστε να κατατάσσονται στους λειτουργούς, υπαλλήλους και μισθωτούς του Δημοσίου,ΝΠΔΔ...;

Δεν κατάλαβα. Εννοείς πως δεν έχουν όλοι οι ψάλτες πλήρη μισθό, πλήρη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, με τα ένσημά τους και με τα όλα τους; Επίσης όλοι ξέρουμε πως γίνεται απόλυτα κατανοητή η ειδική φύση της ιεροψαλτικής διακονίας, που πρέπει κάποιος να ψάλλει από τις 6 άντε 7 το πρωί κάθε Κυριακή ενώ έχει ξαναψάλλει 2 ώρες το προηγούμενο βράδυ κ.τλ.. Επίσης δεν καταλαβαίνω, γιατί να πάρουμε δώρο το Πάσχα αφού ως γνωστόν όλοι οι ψάλτες κάνουν το κέφι τους αυτήν την περίοδο γιατί υπάρχουν ύμνοι που μας αρέσουν και θέλουμε να τους ψάλλουμε. Να κάνουμε το κομμάτι μας ΚΑΙ να πάρουμε δώρο. Πλεονέκτες!
Μπορεί να κόβονται τα δώρα, αλλά τουλάχιστον απολαμβάνουμε της εκτίμησης...:eek::p
 
Last edited:

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Προτείνω να βγει μια αντίστοιχη "ψαλτική" εγκύκλιος (από την ομοσπονδία) που να λέει ότι λόγω της περικοπής του επιδόματος, επιβάλλεται να γίνει από όλους τους ψάλτες περικοπή των μελών, ήτοι: Άπαντα τα αργά μέλη της Μεγ. Εβδομάδος (ιδιόμελα, καθίσματα, Ειρμοί) να ψαλούν ειρμολογικά, πλήν των Δοξαστικών. Θα είναι και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να ψάλλουμε στην Ακολουθία των Παθών αυτό.

No money, no honey....:wink::D

Προτείνω: Τα αλληλούια από 4 εις 2, τα 2 από τα 3 καθίσματα. Οι κανόνες να γίνουν δυώδια εις 2 χωρίς καταβασίες. Να κοπεί η ακολουθία της Μ. Δευτέρας (Όρθρος Μ. Τρίτης), την Μ. Τρίτη να ψαλλούν μόνο απόστιχα, να μην χαθεί και το τροπάριο της Κασσιανής ( ! ), την Μ. Τετάρτη μόνο ευχέλαιο, Μ. Πέμπτη πρωί η Λειτουργία άνευ Εσπερινού, το βράδυ Ευαγγέλια και Αντίφωνα 6, Μ. Παρασκευή πρωί μόνο η αποκαθήλωση (με τροπάρια ή όχι στην διάκρισή του προϊσταμένου), το βράδυ μόνο τα εγκώμια.
 
Last edited:

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Στὴν ἐπαρχία ὅπου οἱ ψάλτες εἶναι λιγοστοί ἰσχύει τὸ: ἤ μοῦ δίνεις δῶρο Πάσχα ἤ φεύγω. Καὶ φυσικὰ φεύγει ἀπροειδοποίητα Μεγάλη Τετάρτη ἀπόγευμα ... (ὥστε νὰ μὴν μπορεῖ ἡ Ἑνορία νὰ βρεῖ ἐγκαίρως ἀντικαταστάτη).

Ἐπίσης ἰσχύει: ἤ μοῦ δίνεις δῶρο Χριστουγέννων ἤ φεύγω. Καὶ φυσικὰ φεύγει ἀπροειδοποίητα παραμονὴ Χριστουγἐννων (ὥστε νὰ μὴν μπορεῖ ἡ Ἑνορία νὰ βρεῖ ἐγκαίρως ἀντικαταστάτη).

Συμφωνώ.
Έτσι όπως γίνανε τα πράγματα, θα γίνει και αυτό οσονούπω... και δεν βλέπω άλλη λύση.

Έτσι όπως διαβάζω αυτό το κείμενο καταλαβαίνω (αν κάποιος κατάλαβε κάτι άλλο ας μου το πει) το εξής: ότι ο ψάλτης ήταν και είναι ο ‘’βραχνάς’’ του προϋπολογισμού του εκάστοτε ναού και όχι η αφαίμαξη του ναού από την εκάστοτε μητρόπολη για να πληρωθούν ανούσια έξοδα.. Άρα: <<πονάει χέρι; Κόψει κεφάλι>>.
Μπράβο τους, υποκλίνομαι στη λογική αυτή…. Αντί να κάτσουν και να σκεφτούν τι μπορούν να περικόψουν από έξοδα που δεν χρειάζονται, την λύση την έχουν στο τσεπάκι… κόψτε από τους ψάλτες.

Να ρωτήσω και το εξής: Πως είμαι εγώ βέβαιος ότι ο ναός δεν τα πηγαίνει καλά με τον προϋπολογισμό του; Σας έδωσαν ποτέ κάποιο χαρτί που να βεβαιώνει κάτι; Είδατε με τα μάτια σας τίποτα; Εγώ προσωπικά όχι. Άρα γιατί να μη πιστέψω ότι όπως κάποιοι εργοδότες ωφελήθηκαν πολύ από την κρίση αυτή, πετσοκόβοντας αναίτια μισθούς, έτσι και εδώ, στην περίπτωση των ψαλτών, να γίνεται το ίδιο;
Μου το εγγυάται κανένας; Όχι. Άρα και εγώ μπορώ να υποθέσω ότι θέλω.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά καταλαβαίνετε ότι επιφυλάσσεται λαμπρό μέλλον για τον κλάδο μας. Και ύστερα από όλα αυτά έχουν την απαίτηση ορισμένοι να πλαισιώνονται στο μέλλον τα αναλόγια από νέο κόσμο… Ναι, κάντε όνειρα….
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Προτείνω να βγει μια αντίστοιχη "ψαλτική" εγκύκλιος (από την ομοσπονδία) που να λέει ότι λόγω της περικοπής του επιδόματος, επιβάλλεται να γίνει από όλους τους ψάλτες περικοπή των μελών, ήτοι: Άπαντα τα αργά μέλη της Μεγ. Εβδομάδος (ιδιόμελα, καθίσματα, Ειρμοί) να ψαλούν ειρμολογικά, πλήν των Δοξαστικών. Θα είναι και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να ψάλλουμε στην Ακολουθία των Παθών αυτό.

No money, no honey....:wink::D

Εξαιρετικό! Εγώ έχω εφαρμόσει κάτι ανάλογο γενικώς, λόγω στασιμότητος αποδοχών τα τελευταία 5 έτη! :rolleyes:

Υ.Γ. Και μην ξανακούσω προβληματισμούς του στυλ "τι θα ψάλλουμε στη διανομή του αντιδώρου!" :mad::mad::mad:
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Δεν κατάλαβα. Εννοείς πως δεν έχουν όλοι οι ψάλτες πλήρη μισθό, πλήρη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, με τα ένσημά τους και με τα όλα τους; Επίσης όλοι ξέρουμε πως γίνεται απόλυτα κατανοητή η ειδική φύση της ιεροψαλτικής διακονίας, που πρέπει κάποιος να ψάλλει από τις 6 άντε 7 το πρωί κάθε Κυριακή ενώ έχει ξαναψάλλει 2 ώρες το προηγούμενο βράδυ κ.τλ.. Επίσης δεν καταλαβαίνω, γιατί να πάρουμε δώρο το Πάσχα αφού ως γνωστόν όλοι οι ψάλτες κάνουν το κέφι τους αυτήν την περίοδο γιατί υπάρχουν ύμνοι που μας αρέσουν και θέλουμε να τους ψάλλουμε. Να κάνουμε το κομμάτι μας ΚΑΙ να πάρουμε δώρο. Πλεονέκτες!
Μπορεί να κόβονται τα δώρα, αλλά τουλάχιστον απολαμβάνουμε της εκτίμισης...:eek::p

Καλά κατάλαβες! Ίνα πληρωθεί το ρηθέν :" Και αν τυφλός οδηγεί τυφλό, και οι δύο θα πέσουν σε λάκκο».Αν δεν έχουν πέσει.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Εξαιρετικό! Εγώ έχω εφαρμόσει κάτι ανάλογο γενικώς, λόγω στασιμότητος αποδοχών τα τελευταία 5 έτη! :rolleyes:

Υ.Γ. Και μην ξανακούσω προβληματισμούς του στυλ "τι θα ψάλλουμε στη διανομή του αντιδώρου!" :mad::mad::mad:

Να περικοπεί και η διανομή του αντιδώρου!!!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
... Έτσι όπως διαβάζω αυτό το κείμενο καταλαβαίνω (αν κάποιος κατάλαβε κάτι άλλο ας μου το πει) το εξής: ότι ο ψάλτης ήταν και είναι ο ‘’βραχνάς’’ του προϋπολογισμού του εκάστοτε ναού και όχι η αφαίμαξη του ναού από την εκάστοτε μητρόπολη για να πληρωθούν ανούσια έξοδα.. Άρα: <<πονάει χέρι; Κόψει κεφάλι>>.
Μπράβο τους, υποκλίνομαι στη λογική αυτή…. Αντί να κάτσουν και να σκεφτούν τι μπορούν να περικόψουν από έξοδα που δεν χρειάζονται, την λύση την έχουν στο τσεπάκι… κόψτε από τους ψάλτες.….

Εγώ άλλο καταλαβαίνω. Υπάρχει ένας νόμος που υποχρεώνει την διακοπή οποιουδήποτε επιδόματος ονομάζεται δώρο Πάσχα, Χριστουγέννων ή αδείας. Νόμος είναι και πρέπει να φαίνεται ότι εφαρμόζεται. Αν χρησιμοποιηθεί το "παράθυρο" που αφήνει ανοιχτό η τελευταία φράση, και δοθούν τα χρήματα αλλιώς, έχει καλώς. Θα μπορούσε βέβαια να έχει ήδη προβλεφθεί και γίνει η σχετική σύσταση στου ναούς. Αν όμως χρησιμοποιηθεί ο σχετικός νόμος ως πρόφαση ή αφορμή για την περικοπή των έτσι κι αλλιώς πενιχρών αποδοχών των ψαλτών, τότε ισχύουν τα όσα έγραψες.
 

duodim

Δημήτρης Δημητρακόπουλος
Η ενσωμάτωση θα γίνει 2 μισθοι : 12 ή 2,5 μισθοι : 12 (για να μη ξεχνούμε και την κάποτε ισχύσασα εγκύκλιο για δώρο Πάσχα ένα ολόκληρο μισθό). Εδώ δεν βλέπω εικονίδια, για να διαλέξω.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε, νομίζω, ο κλάδος μας είναι κλάδος "ερωτευμένων" με τη μουσική αυτή, και όχι τόσο "στυγνών επαγγελματιών", καθώς ούτε πολλοί είμαστε, ούτε ιδιαίτερης εκτίμησης χαίρουμε, ούτε χρημάτων, ούτε δόξας, ούτε καν ιδιαίτερης αναγνώρισης, τουλάχιστον συγκρινόμενα με τα αντίστοιχα κάποιου που με τη φωνή του αποφάσισε να υπηρετεί την πίστα και όχι στο αναλόγιο.

Θέλω να πω, πιστεύω οι περισσότεροι από εμάς, δεν θα καταδεχόμασταν να "κόψουμε" από τα ψαλτά, ούτε σε ποσότητα, ούτε σε ποιότητα, αν μας κόψουν αποδοχές.

Για κάποιον που το ψαλτήρι είναι μια τυπική υπόθεση, η βαριεστημάρα θα οδηγήσει ούτως η άλλως σε "κόψιμο".
 
Top