Εξέδυσάν με... Διάφορες Ερμηνείες

T

Tzanakos_B

Guest
Ανεβάζω το δοξαστικόν "Εξεδυσάν με..." σε ερμηνεία απο εκλεκτούς συναδέλφους.
 

Attachments

  • Εξεδυσάν με...Βασιλικός Θ..wma
    4.7 MB · Views: 70
  • Εξεδυσάν με... Οικονόμου Μ..wma
    3.4 MB · Views: 42
  • Εξεδυσάν με... Κετσεντζής Φ..wma
    4 MB · Views: 50
  • Εξεδυσάν με... Βαζας Δ..wma
    5 MB · Views: 56
  • Εξεδυσάν με... Κλωναρίδης Ι..wma
    3.7 MB · Views: 52
  • Εξεδυσάν με... Τζανάκος Β..wma
    3.9 MB · Views: 104

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Δεν ξέρω ποιες είναι οι 4, πάντως βρίσκω πραγματικά αξιοπρόσεκτη την ερμηνεία του κ. Τζανάκου (που υποθέτω ότι είναι γύρω στο 1985 με 90).
Σε μια εκ παραδόσεως ελεύθερη-αυτοσχεδιαστική εκδοχή κρατάει παρ' όλ' αυτά τον χρόνο και αποφεύγει τη δεξιοτεχνία. Καραμανικός επί το φυσικότερο: ανοιχτή άρθρωση, χαρακτηριστική άνεση στα ψηλά (π.χ. επι την κεφαλήν μου), αναλύσεις δόκιμες και μετρημένες, ήθος σοβαρό, χωρίς εκζήτηση. Διδασκαλία του μέτρου σε ένα μάθημα εκτός μέτρου.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Επίσης μία από τον αείμνηστο άρχοντα. Υπάρχουν και αρκετές άλλες εκτελέσεις του στην αρμόδια ενότητα.
 

Attachments

  • Εξέδυσάν με (Στανίτσας).mp3
    963.6 KB · Views: 67

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Επίσης μία από τον αείμνηστο άρχοντα. Υπάρχουν και αρκετές άλλες εκτελέσεις του στην αρμόδια ενότητα.

το αρμόζον!!!
Για την εκκλησία.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Δεν ξέρω ποιες είναι οι 4, πάντως βρίσκω πραγματικά αξιοπρόσεκτη την ερμηνεία του κ. Τζανάκου (που υποθέτω ότι είναι γύρω στο 1985 με 90).
Σε μια εκ παραδόσεως ελεύθερη-αυτοσχεδιαστική εκδοχή κρατάει παρ' όλ' αυτά τον χρόνο και αποφεύγει τη δεξιοτεχνία. Καραμανικός επί το φυσικότερο: ανοιχτή άρθρωση, χαρακτηριστική άνεση στα ψηλά (π.χ. επι την κεφαλήν μου), αναλύσεις δόκιμες και μετρημένες, ήθος σοβαρό, χωρίς εκζήτηση. Διδασκαλία του μέτρου σε ένα μάθημα εκτός μέτρου.

Φ'ιλ Γιώργο. Σε ευχαριστώ , πρώτον για τα καλά σου λόγια , δεύτερον θαυμάζω την μνήμη και παρατηρητικότητά σου..!! ότως η ηχογράφηση αυτή έγινε στο Μητρ.Ναό Σπάρτης το έτος 1985 . Ήταν η τελευταία μου εκεί .. Το γράφω με βαθειά συγκίνηση... για δύο λόγους. Πρώτον διότι , εμνήσθην ημερών αρχαίων !!! Δεύτερον , ο κανοναρχών φίλος . Κων . Μακεδονόπουλος , Θεολόγος , περίπου συνομήλικός μου , ευρίσκεται εις τας αιωνίους Μονάς , αναπαυόμενος !! Αυτός έκανε και την ηχογράφηση με απλό κασετόφωνο.. Το αφιερώνω στην ιερή Μνήμη του....!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
T

Tzanakos_B

Guest
το αρμόζον!!!
Για την εκκλησία.

Αγαπητέ συνάδελφε Νίκο , συμφωνώ μαζί σου ότι το '' αρμόζον '' είναι αυτό πού ψάλλει ο Αείμνηστος Στανίτσας , φυσικέ στον Πατρ.. Ναό. Αυτό ψάλλω κι εγώ πάντα , Εδώ στην Αθήνα. Ανέβασα το του Πρίγγου , που το έψαλα στη Σπάρτη πρό 28 , ετών , νέος ων , για λόγους συναισθηματικούς !!!! Φιλικά Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε Νίκο , συμφωνώ μαζί σου ότι το '' αρμόζον '' είναι αυτό πού ψάλλει ο Αείμνηστος Στανίτσας , φυσικέ στον Πατρ.. Ναό. Αυτό ψάλλω κι εγώ πάντα , Εδώ στην Αθήνα. Ανέβασα το του Πρίγγου , που το έψαλα στη Σπάρτη πρό 28 , ετών , νέος ων , για λόγους συναισθηματικούς !!!! Φιλικά Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ

Αγαπητέ Βασίλη, επειδή τελευταία δε γράφω πολύ στο Ψ, ίσως να ακούστηκε κάπως το "αρμόζον". Δεν είπα κάτι αρνητικό για την εκδοχή του Πρίγγου, την οποία, όλοι θέλουμε να ψάλλουμε, ΑΛΛΆ μόλις αναρτήθηκε από κάτω η εκδοχή του "απλού" που ψάλλει ο Μ. Στανίτσας, συνειρμικά κάνει κανείς-κάποιος τη σκέψη: "ο Στανίτσας γιατί επέλεξε αυτό, τί χρονική αγωγή έχει, δε μπορούσε να ψάλλει το άλλο, ή ήταν "μαλωμένος με τον Πρίγγο;;;" Η απάντηση έρχεται αυτόματα (σ' εμένα τουλάχιστον): το του Πρίγγου είναι για σόλο σε συναυλίες, επιδείξεις και άσκηση, ενώ αυτό που ψάλλει ο Στανίτσας είναι αυτό που πρέπει να ψάλλεται στους ναούς.
Μάλιστα, εν είδει απολογίας, πρέπει να πώ ότι τα άκουσα όλα και όλοι οι εκτελεστές είχαν κάτι το διαφορετικό στην εκτέλεση τους απ τους άλλους, πράγμα που δείχνει και τον υποκειμενικό τρόπο προσέγγισης και εκτέλεσης του μαθήματος από τον καθένα χωρίς μιμήσεις άλλων.
Φιλικά εις την ν (δεν μπορώ να βάλω εκθέτη) :)
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Και μια δική μου πρόχειρη ερμηνεία στο του Πρίγγου (αν και όταν ήμουν πρωτοψάλτης έλεγα το του Πέτρου), σύμφωνα με αυτό που άκουσα από τον ίδιο τον Κ. Πρίγγο σε μια ηχογράφηση που είχε ανεβεί εδώ (το λέω λίγο αργότερα)
 

Attachments

  • IArv-Exedysan me Priggou.mp3
    2.4 MB · Views: 61
T

Tzanakos_B

Guest
Και μια δική μου πρόχειρη ερμηνεία στο του Πρίγγου (αν και όταν ήμουν πρωτοψάλτης έλεγα το του Πέτρου), σύμφωνα με αυτό που άκουσα από τον ίδιο τον Κ. Πρίγγο σε μια ηχογράφηση που είχε ανεβεί εδώ (το λέω λίγο αργότερα)

Η πλησιέστερη προς τον Πρίγγο Ερμηνεία ...!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Ὑπάρχει διπλό συγχωνευμένο θέμα: «Εξέδυσάν με» : δοξαστικό αίνων όρθρου Μ. Παρασκευής, πού ἀπό τήν ἴδια ἑνότητα τῶν ἠχογραφήσεων βρίσκεται μέ ἀνακατεύθυνση στήν ἀνάλυση μελῶν, μέ συζήτηση ἐπί τῆς συνθέσεως καί φυσικά διάφορες ἠχογραφήσεις. Δέν συγχωνεύω κι αὐτό. Ἀλλά, παρακαλῶ, νά μήν ἐπαναλαμβάνονται ἀναρτήσεις. Ἐπίσης, ἄν ὑπάρχουν ἠχογραφήσεις στό Ψ δέν ἀνεβάζουμε πάλι ἀρχεῖα, ἐπιβαρύνοντας τό Ψ, ἀλλά δίνουμε σύνδεσμο. Ὅταν ἀνεβάζουμε ἀρχεῖα, παρακαλῶ αὐτά νά εἶναι σέ μορφή .mp3.
 
Top