Ηχογραφήσεις του ιεροψάλτη και μέλους του φόρουμ κυρίου Ιωάννη Καρασταμάτη του εξ Ύδρας

giorgos nikakis

Μέλος
Ζητώ συγνώμη που άργησα και συνεχίζω με την παράθεση του καλοφωνικού ειρμού εν τη βροντώση καμίνω του Πέτρου Μπερεκέτη όπως ψάλθηκε εν ώρα ακολουθίας.
Το αφιερώνω με πολλή αγάπη και σεβασμό στον δασκαλό μου Άρχοντα Πρωτοψάλτη Δημήτριο Ιωαννίδη​

Γιάννη μου να είσαι καλα με τα ωραία σου !!!!! Και που να δεις τι καλοφωνικούς
Είρμους έχει γράψει ο Δασκαλος !!!!με το παρόν μάθημα ειναι ευκαιρία να ανεβάσουμε και του Δασκάλου ...... Τώρα πρέπει να έχει γύρω στους 250 καλοφωνικούς.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Γιάννη μου να είσαι καλα με τα ωραία σου !!!!! Και που να δεις τι καλοφωνικούς
Είρμους έχει γράψει ο Δασκαλος !!!!με το παρόν μάθημα ειναι ευκαιρία να ανεβάσουμε και του Δασκάλου ...... Τώρα πρέπει να έχει γύρω στους 250 καλοφωνικούς.

Σευχαριστω πολυ Γιωργο μου για την τιμη! Αν ο Αρχων δωσει την αδεια ευχαριστως να ανεβασουμε! Βεβαια υπαρχει το θεμα...ποιος θα τολμησει να τους πει...?:rolleyes:
 

giorgos nikakis

Μέλος
Σευχαριστω πολυ Γιωργο μου για την τιμη! Αν ο Αρχων δωσει την αδεια ευχαριστως να ανεβασουμε! Βεβαια υπαρχει το θεμα...ποιος θα τολμησει να τους πει...?:rolleyes:

Χαχαχαχαχα..... μάλλον ΕΣΥ Γιάννη μου γιατί ΕΣΥ είσαι πιο παλιός μαθητής .
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Χαχαχαχαχα..... μάλλον ΕΣΥ Γιάννη μου γιατί ΕΣΥ είσαι πιο παλιός μαθητής .

Το δεχομαι αυτο...πιστευω ομως οτι αυτο που λειτουργησε πολυ θετικα για μενα ειναι οτι τον προλαβα εν ενεργεια και εν πληρει δρασει στο αναλογιο...και μαθητευσα διπλα του για 20 χρονια. Μου εδινε μαθηματα και τα εψαλλα...πιστευοντας οτι μπορω να τα εκτελεσω χωρις προβλημα...οταν ομως τα ιδια μαθηματα τα ακουγα στο αναλογιο απο εκεινον...μετα τα εψαλλα κι εγω διαφορετικα...σε καθε ακολουθια, σε καθε ευκαιρια που στεκομουν διπλα του κατανοουσα ολο και περισσοτερο...οτι η τεχνη αυτη ειναι ξεκαθαρα και αυστηρα ακουστικη!
 

giorgos nikakis

Μέλος
Το δεχομαι αυτο...πιστευω ομως οτι αυτο που λειτουργησε πολυ θετικα για μενα ειναι οτι τον προλαβα εν ενεργεια και εν πληρει δρασει στο αναλογιο...και μαθητευσα διπλα του για 20 χρονια. Μου εδινε μαθηματα και τα εψαλλα...πιστευοντας οτι μπορω να τα εκτελεσω χωρις προβλημα...οταν ομως τα ιδια μαθηματα τα ακουγα στο αναλογιο απο εκεινον...μετα τα εψαλλα κι εγω διαφορετικα...σε καθε ακολουθια, σε καθε ευκαιρια που στεκομουν διπλα του κατανοουσα ολο και περισσοτερο...οτι η τεχνη αυτη ειναι ξεκαθαρα και αυστηρα ακουστικη!

Συμφωνώ Γιάννη έχει απόλυτο δίκιο . Και εγω αυτο προσπαθώ να κάνω αλλα η ατυχία μου είναι ότι πλέον ο Δασκαλος δεν έχει αναλογιο.Αλλα πιστεύω με την υπομονή και με το χρόνο που διαθέτει, μου δίνει κάτι ανάλογο,γιατί τουλάχιστον εμείς ξέρουμε ότι στο είδος του είναι πλέον σπανιος .
 

giorgos nikakis

Μέλος
Γιάννη μου να είσαι καλα.
Ακούω διάφορους ψαλτες,ΕΣΥ έχεις διαφορά.
όλοι έχουν φωνη, Πανω κάτω όλοι εκτελούν κάποια μαθήματα άλλος καλα, άλλος καλύτερα , ΕΣΥ κανείς κάτι όπου δεν έχουν οι άλλοι. ΈΧΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ,ΚΡΑΤΆΣ ΧΡΟΝΟ.
Κάτι πολυ σπάνιο στην εποχή . (σχετικά με το δύναμης του Νηλεως)
 
Last edited:

giorgos nikakis

Μέλος
Ευχαριστώ φίλε Ηλία. Θα περίμενα στην Λακεδαίμονα τόπο καταγωγής του συντοπίτη μας Πέτρου να άκουγα μια κλασσική σύνθεση. Για να είμαι ειληκρινής δεν πολυαντιλαμβάνομαι αυτή τη μόδα του αυτοσχέδιου. Έχω μάλλον μείνει στην ίδια τάξη, αφού διαβάζω και ψάλλω 3-4 χρόνια τώρα, σε κάθε λειτουργία - είτε από διφθέρας είτε απ'έξω - χερουβικά μόνο Πέτρου, Γρηγορίου και Φωκαέως. Σπανίως και κανένα άλλο κλασσικό όταν το επιτρέπει η περίσταση (Χουρμουζίου, Βυζαντίου κ.λ.π.) Και τα βιώματά μου και τα ακούσματά μου, πάλιν μόνο σε αυτούς περιστρέφονται. Και πάλι ευχαριστίες!

εφόσον δεν αντιλαμβάνεσαι την μόδα αυτήν .. ψάλλε μας κάτι του χουρμουζίου να ακούσουμε!!!!!!!!! νομίζω οτι τώρα το επιτρέπει η περίσταση.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Το δεχομαι αυτο...πιστευω ομως οτι αυτο που λειτουργησε πολυ θετικα για μενα ειναι οτι τον προλαβα εν ενεργεια και εν πληρει δρασει στο αναλογιο...και μαθητευσα διπλα του για 20 χρονια. Μου εδινε μαθηματα και τα εψαλλα...πιστευοντας οτι μπορω να τα εκτελεσω χωρις προβλημα...οταν ομως τα ιδια μαθηματα τα ακουγα στο αναλογιο απο εκεινον...μετα τα εψαλλα κι εγω διαφορετικα...σε καθε ακολουθια, σε καθε ευκαιρια που στεκομουν διπλα του κατανοουσα ολο και περισσοτερο...οτι η τεχνη αυτη ειναι ξεκαθαρα και αυστηρα ακουστικη!




...οτι η τεχνη αυτη ειναι ξεκαθαρα και αυστηρα ακουστικη

Αγαπητέ Γιάννη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Θεωρώ οτι η άποψή σου αυτή είναι δείγμα ωριμότητας ( ψαλτικής )
Μετά 40 χρόνια ενασχόλησης με την Ψαλτική αυτό μένει σαν καταστάλαγμα.
Και όσο καταφέρνομε ένα βήμα στην εκτέλεση ,στην ερμηνεία , τόσο ανακαλύπτομε οτι και και κάτι ακόμα λείπει . Ο Θεός βοηθός. Νάσαι καλά.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Oι παρακατω ηχογραφησεις,ειναι απο τη φετινη πανυγηρη του Ι. Ναου μας,Υπαπαντη του Κυριου.
Επεται και συνεχεια!....
Ο Θεος να σου δινει δυναμη φιλε μου Γιαννη και να σε εχει παντοτε καλα,για να μας χαριζεις υπεροχες ερμηνειες!!...
Καλη ακροαση!
 

Attachments

  • O εν χερσι πρεσβυτικαις πλ.β'.mp3
    5.4 MB · Views: 68

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Επισης...
 

Attachments

  • δοξολογια Βιολακη πλβ'1.mp3
    10 MB · Views: 45
  • δοξολογια Βιολακη πλβ'2.mp3
    9.9 MB · Views: 21

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Συγγνωμη για την καθυστεριση...
Καλη ακροαση σε ολους! :)
 

Attachments

  • Xerouviko Agia!!.mp3
    10.5 MB · Views: 45
  • Leitoyrgika pl.d' Priggou.mp3
    8.5 MB · Views: 20
  • 9h wdi Ypapantis Hxos G'.mp3
    4.7 MB · Views: 20

aposto

Παλαιό Μέλος
Αντε βρε φιλαρακια εκει στην Υδρα θα ανεβασετε κανα στολιδη που να το ερμηνευει ο κ.Καρασταματης;;Αντε καιρο εχουμε να ακουσουμε κατι καινουργιο!!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αντε βρε φιλαρακια εκει στην Υδρα θα ανεβασετε κανα στολιδη που να το ερμηνευει ο κ.Καρασταματης;;Αντε καιρο εχουμε να ακουσουμε κατι καινουργιο!!

Αγαπητε φιλε Αποστολε, πατριδα μου ειναι η Υδρα, αλλα εκει ψαλλω μονο οποτε με καλουν. Απο το 2002 εχω παραιτηθει απο την θεση του Πρωτοψαλτου του Μητροπολιτικου Ναου Κοιμησεως της Θεοτοκου Υδρας.Βεβαιως η παραιτησις μου δεν εγινε δεκτη, και μπορω να πω οτι εν δυναμει, ειμαι ο Πρωτοψαλτης της Μητροπολεως...εχω και το σχετικο απαντητικο εγγραφο του εκκλησιαστικου συμβουλιου. Αυτο με τιμα ιδιαιτερα, και οι σχεσεις μου με τον Μητροπολιτη καθως και με τον Προισταμενο του Ναου και με το εκκλησιαστικο συμβουλιο, ειναι παραπανω απο αριστες!
 
Top