Μάκης Χριστοδουλόπουλος Αμανές

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Μάκης Χριστοδουλόπουλος live απο το διπλό cd στα Νέα Δειληνά που ειχε βγάλει 96-97 (περίπου δεν θυμάμαι) ένας αμανές σε ήχο πλ'α ή α' και εδω θελω την βοηθεια σας (εγω νομίζω οτι είναι πλ'α).

Ο καλός μου φίλος Γεώργιος Μιχαλούτσος μου είχε πεί οτι όταν το πρωτοείπε αυτόν τον αμανέ για πρωτη φορά στο μαγαζί που δούλευε,σταμάτησε όλη η ορχήστρα να παίζει και βάλανε όλοι τα κλάματα:(.Του το είπε ο φίλος του τότε ο οποίος έπαιζε τύπμανα μαζί του..

στο βιολί Λευτέρης Ζέρβας
 

Attachments

  • 1.mp3
    1.2 MB · Views: 213

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Μάκης Χριστοδουλόπουλος live απο το διπλό cd στα Νέα Δειληνά που ειχε βγάλει 96-97 (περίπου δεν θυμάμαι) ένας αμανές σε ήχο πλ'α ή α' και εδω θελω την βοηθεια σας (εγω νομίζω οτι είναι πλ'α).

Ο καλός μου φίλος Γεώργιος Μιχαλούτσος μου είχε πεί οτι όταν το πρωτοείπε αυτόν τον αμανέ για πρωτη φορά στο μαγαζί που δούλευε,σταμάτησε όλη η ορχήστρα να παίζει και βάλανε όλοι τα κλάματα:(.Του το είπε ο φίλος του τότε ο οποίος έπαιζε τύπμανα μαζί του..

στο βιολί Λευτέρης Ζέρβας

Aυτον τον αμανε τον εχω απο το 2000!..
Απο τους καλυτερους, μπορω να πω,του Αρχοντα...:cool:
Το ολο τραγουδι,μου κανει κατι σε πλ.α' εναρμονιο... Ο αμανες ομως,μαλλον σε α' μου ακουγεται περισσοτερο...
Οι πιο ειδικοι,ας μιλησουν...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Για να είμαι ειλικρινής με απογοήτευσε λίγο, όχι φυσικά στον τομέα της φωνής, αλλά στο ότι δεν επέκτεινε το μέλος λίγο (προς τα πάνω:)). Θα ήθελα να τον ακούσω στις υπέροχες ψηλές του, όπως στο ανεπανάληπτο προσκλητήριο, αλλά επειδή πρόκειται για ζωντανό και ως γνωστόν πάντα υπάρχει η φωνητική οικονομία σε τέτοια περιβάλλοντα τον δικαιολογώ :p.
 

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Έχω το οκ να κεράσω και αλλους αμανέδες απο τον άρχοντα?
 

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Θα ξεκινήσω φίλοι μου να ανεβάζω απο την αρχή της δισκογραφίας του όταν έχω καιρό...προς το παρών ανεβάζω αυτόν τον αμανέ που είναι απο τον δίσκο του παραμονή της μοναξιάς και έτος 1982..και ο αμανές είναι λα χιτζάζ..
 

Attachments

  • 1982.δικος (παραμονη της μοναξιας).mp3
    1.2 MB · Views: 85

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Και συνεχίζω με τον άρχοντα Μάκη και σας παραθέτω τα παρακάτω..
 

Attachments

  • αμανες 1987.mp3
    307 KB · Views: 46
  • αμανες 1988.mp3
    304.2 KB · Views: 40
  • αμανες 1990.mp3
    875.4 KB · Views: 36
  • αμανες 1991.mp3
    250.4 KB · Views: 36
  • αμανες 1992.mp3
    273.3 KB · Views: 32

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Και συνεχίζω με τον άρχοντα Μάκη και σας παραθέτω τα παρακάτω..

Στο Νο 2,ο αμανές ειναι απο το ''Μαραμένη μου γαρδένια''...
Το ιδιο κομματι,υπαρχει και σε remix,οπου εκει ο αμανες ειναι πιο εντυπωσιακος γιατι ειναι λιγακι...πειραγμενος!
 

KAPLANIS

Ιωάννης Τζιώβας
Στο Νο 2,ο αμανές ειναι απο το ''Μαραμένη μου γαρδένια''...
Το ιδιο κομματι,υπαρχει και σε remix,οπου εκει ο αμανες ειναι πιο εντυπωσιακος γιατι ειναι λιγακι...πειραγμενος!

Ακριβώς φίλε μου απο ένα διπλό cd το όλα για σένα..Αδερφέ μου ο μάκης έχει απίστευτες ικανότητες και εκείνο που είναι ακόμη πιο τρομερό είναι που είναι ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΤΑΤΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣ...εγώ τον ήθελα ψάλτη..εκεί να δείς πανηγύρια και κασετοφωνάκια Παναγία μου
 

Παπαδόπουλος Δαυίδ

Μπαντιλίκι,στον άνω πά.
Νομιζω οτι πρεπει να υπαρχουν και αμανεδες με τον Μακη-Ταλιαδωρο [μιας και μεσα στο φορουμ ειχα διαβασει?δεν θυμαμαι] ειναι και φιλοι!!Καλο ε?:cool:
 
Last edited:

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Ακριβώς φίλε μου απο ένα διπλό cd το όλα για σένα..Αδερφέ μου ο μάκης έχει απίστευτες ικανότητες και εκείνο που είναι ακόμη πιο τρομερό είναι που είναι ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΤΑΤΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣΣ...εγώ τον ήθελα ψάλτη..εκεί να δείς πανηγύρια και κασετοφωνάκια Παναγία μου

http://youtu.be/X3CHCbvyvlI

Εδω ειμαστε!...
 
T

Tzanakos_B

Guest

Εδώ και μέρες βλέπω στο Φόρουμ , Μάκης Χριστοδουλόπουλος , Αμανές !!! Το ''άνοιξα '' και βλέπω πολλές ΄νύφες [ καλό ] !!! και γαμπρούς με μουσική υπόκρουση Μ. Χριστοδουλόπουλο , κάπου ,κάνει και σόλο ... Ο Χριστοδουλόπουλος , παλιά είχε ωραία φωνή και τραγουδούσε και δημοτικά , αμανέδες και μετά λα ι κά τα γνωστά συρτοτσιφτετέλια. Περί Βυζαντινής Μουσικής... , περασε που λέμε απο κοντά αλλα δεν την ακούμπησε...... Αν θέλετε να ακούσετε ψαλτάρες να τραγουδάνε , πηγαίνετε στην υποενοτητα '' Τραγούδια από ψάλτες '' σελιδα [ 4 ] Ταλιαδώρος ... Χριστοδουλόπουλος '' να ακούσετε τόν άρχοντα , τον Μυγδαλια τον Η. Τσαμκιρράνη ,και τον Χριστοδουλόπουλο να λένε παραδοσιακά τραγούδια . Εκεί θα δείτε πόσο υπερέχουν οι Ψάλτες , γιατί ξέρουν Μουσική.. !!!! Ανεπανάληπτος ο Λευτ. Ζέρβας στο βιολί !!! ΒΑΣ . ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 
Top