Τοπικές επιλογές βιβλίων Ψαλτικής.

tb---

τσοπάνης
Εδώ στην Καρδίτσα που "περιδιαβαίνω" παρατηρώ ότι υπάρχουν συγκεκριμένα βιβλία που ψάλουν οι ψάλτες.

Πρώτη προτεραιότητα έχουν τα βιβλία του Καραμάνη.

Σημειώνω ότι στην περιοχή δεν πέρασαν οι μεγάλοι αυτοί δάσκαλοι της ψαλτικής του 20 αιώνα.

Αυτή η διάδοση πώς έχει επιτευχθεί ;
Είναι καθαρά θέμα προώθησης και πρωτοπορίας των βιβλίων του Καραμάνη;

Σε άλλες περιοχές τί κυριαρχεί;

Καλημέρα σας~
 
P

PANROUST

Guest
Αφου ειστε στην Καρδιτσα,ρωτηστε τους...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αφου ειστε στην Καρδιτσα,ρωτηστε τους...

Εκπροσωπώντας μόνο τον εαυτό μου (sic) απαντώ: ως μαθητής στο Δημοτικό Ωδείο κάποτε (παρεμπιπτόντως, το Δημοτικό Ωδείο Καρδίτσας δεν πρέπει, απ' όσο ξέρω, να διδάσκει πλέον Εκκλησιατική Μουσική...τέτοια ζήτηση έχει η μουσική στον κάμπο), μάθημα έκανα από τα βιβλία της Ζωής. Πηγαίνοντας τις Κυριακές στο αναλόγιο του δασκάλου μου, είδα ότι έψελνε κυρίως Καραμάνη, οπότε πήρα την πρωτοβουλία να αγοράσω κι εγώ τα ίδια βιβλία με τον δάσκαλό μου. Ως μαθητής όμως ποτέ δεν έψαλλα τίποτα από κείνα τα βιβλία. Στο αναλόγιό μου άρχισα να τα χρησιμοποιώ, πολύ αργότερα.
Τώρα, γιατί, όντως, έχει επικρατήσει ο Καραμάνης στον κάμπο, πραγματικά δεν το γνωρίζω. Ίσως γιατί "είναι συνήθεια παλιά" , που λέει και το τραγούδι. Πιο παλιά από μένα. Είναι, πάντως, μεγάλη ευκολία να φιλοξενείσαι από συνάδελφο στο αναλόγιό του και να ξέρεις ότι θα βγάλει μουσικά βιβλία που τα γνωρίζεις και θα συμψάλλετε με την ίδια ευκολία. Εδώ, το ίδιο κομμάτι (ένα Τρισάγιο του Αβαγιαννού π.χ.) αν το δεις γραμμένο σε βιβλίο που δεν το χρησιμοποιείς, σε δυκολεύει ακόμα και η γραμματοσειρά του.

Δημ. Καταραχιάς
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εδώ στην Καρδίτσα που "περιδιαβαίνω" παρατηρώ ότι υπάρχουν συγκεκριμένα βιβλία που ψάλουν οι ψάλτες.

Πρώτη προτεραιότητα έχουν τα βιβλία του Καραμάνη.

Σημειώνω ότι στην περιοχή δεν πέρασαν οι μεγάλοι αυτοί δάσκαλοι της ψαλτικής του 20 αιώνα.

Αυτή η διάδοση πώς έχει επιτευχθεί ;
Είναι καθαρά θέμα προώθησης και πρωτοπορίας των βιβλίων του Καραμάνη;

Σε άλλες περιοχές τί κυριαρχεί;

Καλημέρα σας~

Ὅταν ὁ Καραμάνης ἐξέδωσε τὰ βιβλία του δὲν ὑπήρχαν καὶ πολλὰ ἄλλα πλὴν βέβαια τῶν παλαιῶν ἐκδόσεων.

Διέταξε τὴν ὕλη καὶ σὲ μικρότερους εὔχρηστους τόμους γιὰ τὸ ἀναλόγιο, ἐνῶ πρόσθεσε καὶ διάφορα ἄλλα βοηθητικά ὅπως τιμιωτέρες κλπ.

Ἐπιπλέον τὰ ἐμπλούτισε μὲ τυπικὲς διατάξεις διευκολύνοντας κάποια πράγματα ἐνῶ στὶς παλαιότερες ἐκδόσεις ἔπρεπε νὰ ψάχνεις καὶ νὰ ξέρεις νὰ ψάχνεις.

Μετὰ εἶχε καὶ φήμη ὁ ἴδιος ὡς καλὸς ψάλτης κι ἔδεσε τὸ πράγμα.
 

tb---

τσοπάνης
Αφου ειστε στην Καρδιτσα,ρωτηστε τους...

Τους ρωτάω όταν τους βρήσκω.... είναι και πολυάσχολα αγόρια εδώ.

Εσείς εκεί τί βιβλία έχετε στο αναλόγιο ;
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Εδώ στη Μαγνησία πάλι δεν υπάρχει κάτι το στάνταρ. Όλοι μεν μαθαίνουν στη σχολή από τα κλασσικά βιβλία, αλλά ο καθένας όταν βρει αναλόγιο ακολουθεί τις προτιμήσεις του, όποιες και να είναι αυτές. Ακόμα και τα βιβλία του αειμνήστου Χατζημάρκου, ο οποίος έχει αφήσει τη σφραγίδα του εδώ στον τόπο μας, δεν μπορώ να πω ότι είναι από τις πρώτες προτιμήσεις στα αναλόγια. Λίγοι ψάλλουν από τα κλασσικά, οι περισσότεροι ψάλλουν από Καραμάνη, Στανίτσα, Χατζημάρκο, γενικώς από τους νεότερους.
 
P

PANROUST

Guest
Τους ρωτάω όταν τους βρήσκω.... είναι και πολυάσχολα αγόρια εδώ.

Εσείς εκεί τί βιβλία έχετε στο αναλόγιο ;
Εγώ δεν είμαι από την Καρδίτσα
 
P

PANROUST

Guest
Εγώ είμαι απ όλα.Και κλασικά και νεότερα.Ότι βρω θα προσπαθήσω να το ψάλλω με την ολίγη μου φωνή.Απλώς για να βγαίνουν οι καθημερινές ανάγκες.
 
Top