Ο καλύτερος ψάλτης!

Ποιον θεωρείτε τον καλύτερο ψάλτη

  • Ιάκωβος Ναυπλιώτης

    Votes: 66 19.1%
  • Κωνσταντίνος Πρίγγος

    Votes: 40 11.6%
  • Σπυρίδων Περιστέρης

    Votes: 14 4.0%
  • Θρασύβουλος Στανίτσας

    Votes: 124 35.8%
  • Αθανάσιος Καραμάνης

    Votes: 10 2.9%
  • Μανώλης Χατζημάρκος

    Votes: 19 5.5%
  • Αθανάσιος Παναγιωτίδης

    Votes: 13 3.8%
  • Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος

    Votes: 25 7.2%
  • Χαρίλαος Ταλιαδώρος

    Votes: 16 4.6%
  • Λυκούργος Αγγελόπουλος

    Votes: 19 5.5%

  • Total voters
    346
Κι΄όμως υπάρχει. Ξυπνήστε αγαπητοί μου στις 5 τα ξημερώματα να δείτε το Γυμνασιόπαιδο και το Λυκειόπαιδο να βγάζει το σαρανταλείτουργο και στις 7 να προλαβαίνει το λεωφορείο για το σχολείο. Σκεφτείτε τον πρακτικό γεροψάλτη να ξελαρυγγιάζεται μόνος του και να μην το βάζει κάτω. Πάτε στο μοναστηράκι και ακούστε την ακολουθία από ένα μοναχό χωρίς να νοιάζεται άν ψάλλει ατζέμ ή πουσελίκ. ΄Ακου ορολογίες!. Τι πράματα είναι αυτά? Και χωρίς δημοσκοπήσεις.
Δεν χρειάζονται σε έναν ταπεινό ιεροψάλτη, που μάλιστα έχει διδαχθεί και βυζαντινή μουσική. Εν ολίγοις δεν είναι απαραίτητη η τεράστια θεωριτική και τεχνική παιδεία και κατάρτιση για να ψάλλει κανείς σε αναλόγιο. Μόνο ταπείνωση χρειάζεται και υπακοή στον δάσκαλο. ΄Αντε νάστε καλά!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Κι΄όμως υπάρχει. Ξυπνήστε αγαπητοί μου στις 5 τα ξημερώματα να δείτε το Γυμνασιόπαιδο και το Λυκειόπαιδο να βγάζει το σαρανταλείτουργο και στις 7 να προλαβαίνει το λεωφορείο για το σχολείο. Σκεφτείτε τον πρακτικό γεροψάλτη να ξελαρυγγιάζεται μόνος του και να μην το βάζει κάτω. Πάτε στο μοναστηράκι και ακούστε την ακολουθία από ένα μοναχό χωρίς να νοιάζεται άν ψάλλει ατζέμ ή πουσελίκ. ΄Ακου ορολογίες!. Τι πράματα είναι αυτά? Και χωρίς δημοσκοπήσεις.
Δεν χρειάζονται σε έναν ταπεινό ιεροψάλτη, που μάλιστα έχει διδαχθεί και βυζαντινή μουσική. Εν ολίγοις δεν είναι απαραίτητη η τεράστια θεωριτική και τεχνική παιδεία και κατάρτιση για να ψάλλει κανείς σε αναλόγιο. Μόνο ταπείνωση χρειάζεται και υπακοή στον δάσκαλο. ΄Αντε νάστε καλά!

Καὶ ὁ Πέτρος Λαμπαδάριος ἱεροψάλτης ἦταν καὶ σὲ ἀναλόγιο ἔψαλλε ἀλλὰ τὰ γνώριζε.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Αγαπητοι συναδελφοι και φιλοι ακροατες . Σε αλλο σημερινο μηνυμα μου εγραψα σχετικα για τους πεντε καλυτερους Ψαλτες και προτεινα κατι πολυ χρησιμο , κατα τη γνωμη μου που ηδη αρχισε ο κ. Κουμπαρουλης και ο Π. ΜΑΞΙΜΟΣ , εν οψει μαλιστα ΤΡΙΩΔΙΟΥ. Συγκεντρωτικες ερμηνειες παλαιων και νεων ερμηνευτων.!!! Με παρακινειτε ναπω τη γνωμη μου για το καλυτερο ψαλτη απο οσους εχουμε ακουσει. Βασιζομενος στο ακουστικο μου κριτηριο αλλα και στις γνωμες 1. του αειμνηστου Τσολακιδη , του Καραμανη , του Στανιτσα , του Παναγιωτιδη , ενος ΠΟΛΙΤΗ που ηταν φτυστος Στανιτσας , τον ακοουσα στη Σπαρτη προ πολλων ετων να ψαλλει και να μου λεει πολυ ενδιαφεροντα μεταξυ Πριγγου Στανιτσα , και τελος τη μαρτυρια ενος κυριου ΠΟΛΙΤΗΣ και αυτος ,ανηκει σε καποιο συλλογο και πουλαει μια απλη, οπως την ονομαζει Μεθοδο της Μουσικης μας , [ ελεγε , οταν ο Ναυπλιωτης πηγαινε σε καποιο ναο , ως ακροατης , ολοι στεκονταν ΠΡΟΣΟΧΗ ! ] λαμβανοντας υποψιν τις τεχνικες συνθηκες της εποχης του ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ , τον σεβασμο του στην Παραδοση , το τεραστιο φωνητικο ταλαντον ,τις πρωτες και Κλασσικες Εκτελεσεις που εχουμε ακουσει , τον θεωρω ΠΡΩΤΟΝ και ανευ συναγωνισμου σε ολα !!!! Ιακωβος Ναυπλιωτης ο ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗΣ !!!!!!! Οταν Πριγγος και Στανιτσας υποκλινονταν σε αυτον , εχουμε αναγκη αλλων μαρτυριων ???? Με σεβασμο στη μνημη του. Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Δεν έχω ψηφίσει κάποιον, γιατί όλοι τους αυτό που είχαν μέσα τους το πρόσφεραν απλόχερα και μας χάρισαν πολλές σελίδες βιβλίων, αλλά και ακουσμάτων την ιερά μουσική μας. Ό καθένας έχει κάτι διαφορετικό να πει από τον άλλον, αλλά όλοι συγκλίνουν σε ένα αποτέλεσμα: την αστείρευτη αγάπη τους για τη μουσική. Άρα, αν ψηφίσω κάποιον, θα νομίσω ότι αδικώ κάποιον άλλον.
Για παράδειγμα, μου αρέσει ο Καραμάνης, αλλά μήπως ο Πρίγγος, ή ο Στανίτσας υστερούσε σε κάτι; Όχι βέβαια.
Και όπως γράφει κάποιος συνάδελφος στην υπογραφή του:
"Όλα τα άνθη έχουν τη μυρωδιά τους".
 

χριστοφόρος4

Παλαιό Μέλος
Για μενα ολοι οι προτεινομενοι ηταν/ειναι αριστοι και δεξιοτεχνες ψαλτες ο καθενας με τον τροπο του ....

Αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη υπερτερει κατα ενα μικρο βαθμο ο στανιτσας !!
Χωρις να θελω να υποβαθμισω τους υπολοίπους !!!

Παντα Φιλικα
Χριστοφόρος
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
].................................................. λαμβανοντας υποψιν τις τεχνικες συνθηκες της εποχης του ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ , τον σεβασμο του στην Παραδοση , το τεραστιο φωνητικο ταλαντον ,τις πρωτες και Κλασσικες Εκτελεσεις που εχουμε ακουσει , τον θεωρω ΠΡΩΤΟΝ και ανευ συναγωνισμου σε ολα !!!! Ιακωβος Ναυπλιωτης ο ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΗΣ !!!!!!! Οταν Πριγγος και Στανιτσας υποκλινονταν σε αυτον , εχουμε αναγκη αλλων μαρτυριων ???? Με σεβασμο στη μνημη του. Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας!
Ο Ιακ. Ναυπλιώτης, με τα πενιχρά τεχνικά μέσα της εποχής του, αλλά "με μουσικό ευαγγέλιο" τις κλασσικές συνθέσεις, που ήταν :
1. Απλές
2. Πλούσιες σε "μουσικά συναισθήματα"
3. Μεγαλοπρεπείς
4. Θεόπνευστες
5. Κατανυκτικές, τις απέδωσε & ερμήνευσε εφαρμόζοντας κατά την εκτέλεσή τους, όσο το δυνατόν πληρέστερα, τα βασικά στοιχεία της ΕΒΜ: έκφραση, ήθος, ύφος, χρόνο, ρυθμό κ.ά.
Είναι, κατ' εμέ:"ο Άρχοντας των Αρχόντων των Αναλογίων"
Ας είναι αιωνία του η μνήμη.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας!
Ο Ιακ. Ναυπλιώτης, με τα πενιχρά τεχνικά μέσα της εποχής του, αλλά "με μουσικό ευαγγέλιο" τις κλασσικές συνθέσεις, που ήταν :
1. Απλές
2. Πλούσιες σε "μουσικά συναισθήματα"
3. Μεγαλοπρεπείς
4. Θεόπνευστες
5. Κατανυκτικές, τις απέδωσε & ερμήνευσε εφαρμόζοντας κατά την εκτέλεσή τους, όσο το δυνατόν πληρέστερα, τα βασικά στοιχεία της ΕΒΜ: έκφραση, ήθος, ύφος, χρόνο, ρυθμό κ.ά.
Είναι, κατ' εμέ:"ο Άρχοντας των Αρχόντων των Αναλογίων"
Ας είναι αιωνία του η μνήμη.

Σεβαστη η προσωπικη σας αποψη αγαπητε !!! Ομως ο τιτλος που εσεις αποδιδετε στον Μεγα Ναυπλιωτη ( ο οποιος ειναι ο μοναδικος συνδετικος μας κρικος με το παρελθον) , ανηκει δικαιωματικα στον ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ !
Να εχετε παντα υγεια !
Βασιλης Νικολοπουλος
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Σεβαστη η προσωπικη σας αποψη αγαπητε !!! Ομως ο τιτλος που εσεις αποδιδετε στον Μεγα Ναυπλιωτη ( ο οποιος ειναι ο μοναδικος συνδετικος μας κρικος με το παρελθον) , ανηκει δικαιωματικα στον ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ !
Να εχετε παντα υγεια !
Βασιλης Νικολοπουλος
Άν έχει αποδοθεί στον αείμνηστο Άρχοντα Θρ. Στανίτσα, κατά το παρελθόν από κάποιον άλλον, μπορώ, ειλικρινά, να απονείμω άλλον τίτλο εξ ίσου τιμητικό για τον Άρχ. Ιακ. Ναυπλιώτη, ο οποίος για τους λόγους που σας ανέφερα, κατά την προσωπική μου άποψη, τον διαφοροποιούν απ' τους άλλους σημαντικότατους & αξιόλογους Άρχοντες και του προσδίδουν "τα πρωτεία"!
 
T

Tzanakos_B

Guest
Σεβαστη η προσωπικη σας αποψη αγαπητε !!! Ομως ο τιτλος που εσεις αποδιδετε στον Μεγα Ναυπλιωτη ( ο οποιος ειναι ο μοναδικος συνδετικος μας κρικος με το παρελθον) , ανηκει δικαιωματικα στον ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟ ΣΤΑΝΙΤΣΑ !
Να εχετε παντα υγεια !
Βασιλης Νικολοπουλος

Αγαπητε κ. Νικολοπουλε , παραδεχεστε μεν οτι ο Ναυπλιωτης ηταν και ειναι ο Μοναδικος , ηχητικα , συνδετικος κρικος με το παρελθον , δηλαδη ενωνει την πριν απο αυτον ηχητικη παραδοση με την μετα απο αυτον τοσο ο ιδιος οσον και οι αυθεντικοι Μαθητες του, μεταξυ αυτων Τσολακιδης , Πριγγος ,Παναγιωτιδης Καραμανης , Χρυσανθος ,Ταλιαδωρος... οι κατ εξοχην Ναυπλιωτικοι !!!! Αποδιδετε στον αειμνηστο Στανιτσα τον τιτλο ο Αρχοντας των Αρχοντων !!! Δεν επιθυμω απο σεβασμο στη μνημη του , τον γνωρισα κα προσωπικα , να γραψω μερικες γνωμες ανθρωπων που τον εζησαν τοσο στην ΠΟΛΗ, κυριως , οσο και στην Ελλαδα, που τον γνωρισαν Ψαλτικα . Οι γνωμες αυτες , ειναι πολυ διαφορετικες απο αυτο που λετε εσεις '' ΑΡΧΟΝΤΑΣ των ΑΡΧΟΝΤΩΝ '' !!!! Αν το κανω θα ανοιξει ενας φαυλος κυκλος.... και νεες αντπαραθεσεις μεταξυ συναδελφων.. Αρκουμε στην πιο αυθενικη μαρτυρια . ΤΣΟΛΑΚΙΔΗΣ. Τον ακουσε οταν ηλθε στην Αθηνα . '' Γλυκυτατος.... Καμμια σχεση με τον Ναυπλιωτη ''!!!! Ο ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ κυριε ειναι η ζωντανη ΠΑΡΑΔΟΣΗ !! Πριγγος , Στανιτσας την συνεχισαν στο Πατριαρχειο. Στην Ελλαδα ο Στανιτσας , εδειξε οτι αναγκαστικα στην ΠΟΛΗ εψαλλε Πατριαρχικα.... Εδω ??? εψαλλε κυριως , αλλα και εγραψε κειμενα συμφωνα με το φωνητικο του Ταλαντον... Ακροβασιες !!!!!! Και οταν εσπασε η φωνη του σε καποιες υψηλες θεσεις.... ηταν αγνωριστος... Μερικοι πολυ κοντινοι του ξερουν καλυτερα.....!!! Δικαιωμα σας να πιστευετε ο, τι θελετε , αλλα ο ΝΑΥΠΛΙΩΤΗΣ , ηταν και θα παραμεινει Πατριαρχης της Ψαλτικης Παραδοσης μας .!!! Η καλυτερη φωνη ο Κλασσικος Ερμηνευτης, ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ !!!!!!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ ,
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Πάντως ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο που βγαίνει μέχρι στιγμής από την αμφιλεγόμενη αυτή δημοσκόπηση, είναι ότι ο Λυκούργος Αγγελόπουλος θεωρείται καλύτερος ψάλτης από τον... Χατζημάρκο, τον Καραμάνη, τον Ταλιαδώρο και (άκουσον, άκουσον) τον Παναγιωτίδη!!!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πάντως ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο που βγαίνει μέχρι στιγμής από την αμφιλεγόμενη αυτή δημοσκόπηση, είναι ότι ο Λυκούργος Αγγελόπουλος θεωρείται καλύτερος ψάλτης από τον... Χατζημάρκο, τον Καραμάνη, τον Ταλιαδώρο και (άκουσον, άκουσον) τον Παναγιωτίδη!!!

Nίκο, δε νομίζω ότι έχει νόημα αυτό τώρα. Αυτό που σχολιάζεις ήταν αποτέλεσμα φυσικότατο του τρόπου στησίματος της δημοσκόπησης (βλέπε κι εδώ) και ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο βελτιώθηκε η μέθοδος σε άλλη δημοσκόπηση (ως παλιός τα έχεις παρακολουθήσει όλα αυτά).

Επίσης, η συζήτηση για το αν ήταν ο Στανίτσας ή ο Ναυπλιώτης κορυφαίος εκφραστής του αυθεντικού ύφους απλά δεν οδηγεί πουθενά και εν πάσει περιπτώσει θα πρέπει να γίνει μέσα από ευρεία συζήτηση περί ύφους και ιστορίας και όχι στη βάση των προσωπικών προτιμήσεων.
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Πάντως ένα πολύ ενδιαφέρον στοιχείο που βγαίνει μέχρι στιγμής από την αμφιλεγόμενη αυτή δημοσκόπηση, είναι ότι ο Λυκούργος Αγγελόπουλος θεωρείται καλύτερος ψάλτης από τον... Χατζημάρκο, τον Καραμάνη, τον Ταλιαδώρο και (άκουσον, άκουσον) τον Παναγιωτίδη!!!

Κριτήριο μας για να αξιολογήσουμε έναν σημαντικό Ιεροψάλτη, δεν θα πρέπει να είναι, κατά τη γνώμη μου, μόνο η φωνή του (ύψος, βάθος, βάρος, γλυκύτητα) και οι λαρυγγισμοί του!
Ο καθένας από τους ιεροψάλτες που έγραψαν & γράφουν ιστορία, έχουν και άλλες "μουσικές αρετές" τις οποίες μπορούμε εύκολα να εντοπίσουμε απαντώντας στα παρακάτω ερωτήματα:
1. Ακολουθούν την παράδοση ή νεωτερίζουν αυθαίρετα & αυτοσχεδιάζουν?
2. Ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα, χωρίς προσθαφαιρέσεις ή τα διασκευάζουν ποικιλοτρόπως, κάνοντάς τα αγνώριστα?
3. Τηρούν, κατά την εκτέλεση των μελωδιών, βασικές διαχρονικές αρχές & χαρακτηριστικά της ΕΒΜ ή τα ψάλλουν όπως ταιριάζει στο λαρύγγι τους?
4. Σέβονται το χώρο, ψάλλοντας ανάλογα Εκκλησιαστικά, ή προς επίδειξη φωνητικών ικανοτήτων, αλλοτριώνουν τις μελωδίες & "αγριεύουν" τα ήθη?
Σ' αυτό το δύσκολο ερώτημα δεν φτάνει να 'χει κάποιος μόνο φωνή για να διακριθεί!
 

Μελωδός

Αριστείδης Μιχελουδάκης
Συγγνώμη αν γίνομαι κακός, αλλά ο Αγγελόπουλος βάσει ποιών κριτηρίων περνάει σε ψήφους τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη, τον Ταλιαδώρο; :confused:
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Συγγνώμη αν γίνομαι κακός, αλλά ο Αγγελόπουλος βάσει ποιών κριτηρίων περνάει σε ψήφους τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη, τον Ταλιαδώρο; :confused:

Βάσει ψήφων και όχι βάσει κριτηρίων. Τα κριτήρια του καθενός είναι άγνωστα.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Κριτήριο μας για να αξιολογήσουμε έναν σημαντικό Ιεροψάλτη, δεν θα πρέπει να είναι, κατά τη γνώμη μου, μόνο η φωνή του (ύψος, βάθος, βάρος, γλυκύτητα) και οι λαρυγγισμοί του!
Ο καθένας από τους ιεροψάλτες που έγραψαν & γράφουν ιστορία, έχουν και άλλες "μουσικές αρετές" τις οποίες μπορούμε εύκολα να εντοπίσουμε απαντώντας στα παρακάτω ερωτήματα:
1. Ακολουθούν την παράδοση ή νεωτερίζουν αυθαίρετα & αυτοσχεδιάζουν?
2. Ψάλλουν τα κλασσικά μαθήματα, χωρίς προσθαφαιρέσεις ή τα διασκευάζουν ποικιλοτρόπως, κάνοντάς τα αγνώριστα?
3. Τηρούν, κατά την εκτέλεση των μελωδιών, βασικές διαχρονικές αρχές & χαρακτηριστικά της ΕΒΜ ή τα ψάλλουν όπως ταιριάζει στο λαρύγγι τους?
4. Σέβονται το χώρο, ψάλλοντας ανάλογα Εκκλησιαστικά, ή προς επίδειξη φωνητικών ικανοτήτων, αλλοτριώνουν τις μελωδίες & "αγριεύουν" τα ήθη?
Σ' αυτό το δύσκολο ερώτημα δεν φτάνει να 'χει κάποιος μόνο φωνή για να διακριθεί!

Μια παρατηρηση αν επιτρεπεται...
Ειστε σιγουρος αγαπητε μου οτι,οποιος αυτοσχεδιαζει,ταυτοχρονα νεοτεριζει;..
Το παρακατω χερουβικο σε ηχο Αγια,αν κρινω απο το thanks,το ακουσατε προφανως...
Μπορειτε να βρειτε,απο ποιο βιβλιο το ψαλλει ο φιλτατος Γιαννης Καρασταματης;...

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=163330&postcount=73

ΥΓ Ειναι το 1ο παραδειγμα που εφερα στο μυαλο μου...
Αν θελετε και αλλα,ευχαριστως σας παραθετω...:wink:
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Τους εκτιμω ολους αλλα δυστυχως καποιους δεν ειχαμε την τυχη να τους ακουσουμε αρκετα.
Εγω δεν θα πω για εναν μονο αλλα απο πανω προς τα κατω των ονοματων βαζω σαν αυξοντα αριθμο το 1-2-4-5-6-7-8.
Αυτα τα ονοματα τα εχω ιδιαιτερη αδυναμια σε αυτον τον χωρο.
Δεν μπορω να πω ποιος ειναι καλυτερος απο αυτους που εβαλα γιατι καθενας ειναι ξεχωριστος..
 

Gant

Παλαιό Μέλος
Συγγνώμη αν γίνομαι κακός, αλλά ο Αγγελόπουλος βάσει ποιών κριτηρίων περνάει σε ψήφους τον Παναγιωτίδη, τον Καραμάνη, τον Ταλιαδώρο; :confused:

Θα σας το πω απλά. Όταν κάποιος φίλος ήρθε στην εκκλησία που ψάλετε και σας άκουσε δεν έμεινε ευχαριστημένος. Αντίθετα η σύζυγός του αναπαύθηκε πολύ. κατανοητόν; Περί ορέξεως σπανακόπιτα...:D
ΥΓ το αποτέλεσμα είναι απαγοητευτικό. ο Ναυπλιώτης κάτω από τον Στανίτσα; Άρα λοιπόν κύριοι ακούμε μόνο τη φωνή; Μετά τον Ναυπλιώτη ΤΕΛΟΣ το Πατριαρχείο!!!Για να μην πω Βιολάκη. Κάθε καλλίφωνος λαμβάνει και τον χαρακτηρισμό του τέλειου ψάλτη; λοιπόν εγώ δηλώνω οπαδός του Σφήκα και των προϊόντων της Χίου...
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Nίκο, δε νομίζω ότι έχει νόημα αυτό τώρα. Αυτό που σχολιάζεις ήταν αποτέλεσμα φυσικότατο του τρόπου στησίματος της δημοσκόπησης (βλέπε κι εδώ) και ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο βελτιώθηκε η μέθοδος σε άλλη δημοσκόπηση (ως παλιός τα έχεις παρακολουθήσει όλα αυτά).

Επίσης, η συζήτηση για το αν ήταν ο Στανίτσας ή ο Ναυπλιώτης κορυφαίος εκφραστής του αυθεντικού ύφους απλά δεν οδηγεί πουθενά και εν πάσει περιπτώσει θα πρέπει να γίνει μέσα από ευρεία συζήτηση περί ύφους και ιστορίας και όχι στη βάση των προσωπικών προτιμήσεων.

Αγαπητε Γιωργο Μ. απευθυνομαι σε σενα για δυο λογους . πρωτον παλιοτερα πρωτοστατουσες για να γινουν αυτες οι λεγομενες Δημοσκοπησεις , η` ανταλλαγες αποψεων μεταξυ συναδελφων και φιλων , οπως τις ονομαζατε και δευτερον , αν κρινω απο αυτο το σχολιο σου , στην τελευταια παραγραφο , γραφεις οτι η συζητηση αν ο Στανιτσας η` ο Ναυπλιωτης ηταν ο κορυφαιος Εκφραστης του Αυθεντικου Υφους [ προφανως του Πατριαρχικου ] , δεν οδηγει πουθενα και θα πρεπει να γινει μεσα απο ευρεια συζητηση περι υφους και Ιστοριας και οχι βασει προσωπικων προτιμησεων... Ο , ΤΙ και να γινει σχετικα με Δημοσκοπησεις και συγκρισεις , Θα ειναι παντα Υποκειμενικο και ανευ ουσιας !!!! Ακουγοντας σημερα τον Δ. Μαυραγανη , ποσο επιμονα υποστηριζε τις αποφεις του και μιλουσε απαξιωτικα για τους Ψαλτες και την κατασταση που επικρατει , μεταξυ μας , εδω και δεκαετιες , σκεφτηκα οτι εμεις οι ΨΑΛΤΕΣ , του δωσαμε το δικαιωμα να τα λεγει ολα αυτα.!!! Σεβομαστε την Παραδοση , προφορικη και γραπτη ??? ΟΧΙ !!! Αυτοσχεδιαζουμε , Μελοποιουμε... , Διασκευαζουμε.... χωρις κανονες και ορια !!!! Φτανει πια... Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Βάσει ψήφων και όχι βάσει κριτηρίων. Τα κριτήρια του καθενός είναι άγνωστα.

Σίγουρα, άβυσος η ψυχή & τα κριτήρια του ανθρώπου!
Πιστεύω, όμως, ότι δεν θα ήταν κοπιώδες, εργώδες και τρομερά δύσκολο, να αναζητηθούν αντικειμενικά κριτήρια, όπως μερικά απ' αυτά που απαρίθμησα στο πιο πάνω μήνυμά μου και να γίνει η ιεράρχηση & αξιολόγηση βάση αυτών!
Πιθανόν, κάποιον, να τον εντυπωσιάζει η μουσική έκταση της φωνής!
Άλλον, ο όγκος & η χροιά της!
Άλλον, η γλυκύτητα η εκφραστικότητα & η καθαρότητά της.
Άλλον, η πιστότητα στην παράδοση & στις κλασσικές μελωδίες.
Κάνοντας αξιολόγηση, η δυσκολία εντοπίζεται στην εύρεση αρχικά και στην ποσοτική μέτρηση στη συνέχεια, των παραμέτρων - κριτηρίων που θα θέσουμε, ώστε να πάρουμε μετρήσιμα αποτελέσματα.
Αυτά τα επισημαίνω ώστε να είναι λιγότερο υποκειμενική και περισσότερο αντικειμενική και σε συγκεκριμένες βάσεις στηριγμένη η άποψή μας!
 
Top